В Україні за рік крадуть близько 200 мільярдів гривень

10 грудня, 2013 вiвторок
10:38

Ця сума набігає, якщо врахувати лише два способи злодійства: розкрадання бюджетних коштів та приватизацію за безцінь землі, надр, іншого державного і комунального майна.

Динаміка розкрадання

Сам Віктор Янукович добре обізнаний про масштаби злодійства. Ще 8 червня 2011 року він заявив на засіданні Національного антикорупційного комітету: «Через корупційні оборудки у сфері державних закупівель від 10 до 15% державного бюджету осідають у кишенях чиновників. Це 4 – 7 мільярдів доларів». Цитата взята з повідомлення президентської прес-служби на офіційному президентському сайті. Далі там наведено ще один вислів Януковича: «Розкрадання бюджетних коштів та стратегічних ресурсів країни – землі, надр, стало постійною новиною у нашій державі». Суму втрат через розкрадання землі і надр Янукович, щоправда, не назвав, але навряд чи вона була значно меншою від суми втрат через розкрадання бюджетних коштів (інакше не було б сенсу згадувати про розкрадання землі і надр як про «постійну новину»).

Якщо взяти середнє значення з інтервалу, названого Віктором Федоровичем — «від 10 до 15% державного бюджету», отримаємо оцінку розкрадання бюджетних коштів в розмірі 12,5% держбюджету. Скільки це в гривнях, доларах і євро (за офіційним курсом), можна побачити в таблиці.

 

Видатки держбюджету

12,5% видатків держбюджету

 

млрд. грн.

млрд. грн.

$ млрд.

млрд. євро

2010

307,7

38,5

4,8

3,7

2011

342,7

42,8

5,4

3,9

2012

413,6

51,7

6,5

5,0

2013

419,8

52,5

6,6

5,0

Однак за ті два з половиною роки, які минули після вищезгаданого виступу Януковича, зріс не тільки розмір держбюджету, а й відсоток розкрадання бюджетних коштів. Про це є цілком офіційні дані, тільки вже не президентські, а Рахункової палати (РП). У звіті РП за 2012 рік констатується: «Аналіз стану державних закупівель в Україні у 2011 та 2012 роках засвідчив, що в Україні значно послабилося конкурентне середовище, зменшилася питома вага відкритих і прозорих закупівель, суттєво зросли ризики незаконного та неефективного використання коштів Державного бюджету України. У 2011 та 2012 роках намітився різкий спад застосування замовниками конкурентної процедури – відкритих торгів. Частка процедур закупівлі в одного учасника, проведених у 2012 році, становила 40,9 відсотка. Вартісний показник застосування закупівлі в одного учасника був в рази більший, ніж вартість договорів за конкурентними процедурами». Але окрім закупівель в одного учасника є ще й закупівлі взагалі без тендерів. Якщо базуватися на висновку РП про те, що у разі застосування закупівель без конкурентних процедур вартісний показник «в рази більший, ніж вартість договорів за конкурентними процедурами», то нинішній відсоток розкрадання бюджетних коштів слід збільшити хоча б у два рази, тобто до 25% видатків держбюджету. Це близько 100 млрд. грн. за рік (у 2012 і 2013 роках).

Коло співучасників

Загалом за роки «регіональної» влади корупція набула чітко організованого, системного характеру. Про системність говориться, знову ж таки, у звіті РП: «Аналіз показав, що порушення допускалися на всіх стадіях проведення процедур, носили системний характер та повторювались з року в рік, що вказує на відсутність належного контролю з боку уповноваженого органу у сфері державних закупівель (Мінекономрозвитку) та на безвідповідальність і повне ігнорування державних інтересів з боку замовників». Зрозуміло, що у такої системи, яка включає і замовників (тобто різноманітні владні структури), і депутатів-лобістів, і уповноважений орган, повинен бути очільник, який стоїть над усіма гілками влади.

Втім, ми ще не врахували розкрадання (приватизацію за безцінь) землі, надр, іншого державного і комунального майна. Тут в ролі авторитетного оцінщика найбільше годиться столичний керівник Олександр Попов. У березні 2011 року під час звіту у Київраді він розповів про те, як господарювала ця сама Київрада за часів, коли містом керував Леонід Черновецький. Зокрема, він згадав «недопустимі факти, коли 750 гектарів київських земель видано Київрадою без підготовки будь-якої землевпорядної документації». «Результат діяльності «вражаючий» — втрачену землю можна оцінити від 60 до 70 мільярдів гривень», — підбив тоді підсумок Попов і додав, що за ці кошти можна було збудувати 1200 дитячих садочків, 400 шкіл, 15 мостів, 4 нові окружні дороги. Якщо погодитися з його оцінкою, то середня вартість київського гектара за часів Черновецького становила 88 млн. грн.

Але «молодій команді» Черновецького для цього результату знадобилося кілька років. Нинішня «команда професіоналів» Попова працює з депутатами Київради набагато ефективніше. Лише за один день 22 травня 2013 року Київрада розглянула майже 100 земельних питань і ухвалила «земельних рішень» на 460 га. Якщо керуватися оцінками Попова, то ця земля коштує понад 40 млрд. грн., а якщо врахувати інфляцію за ті три роки, коли містом керує Попов, то сума перевищить 50 млрд. грн. Хоча звичайно, не можна говорити, що всі ці ділянки – крадіжка з бюджету.

З іншого боку, за всієї поваги до Києва, не тільки в столиці є ласі шматки. Система охоплює всю країну — зокрема, і землі Південного берега Криму, і ті ж таки «стратегічні», за висловом Януковича, ділянки надр, й усілякі підприємства і будівлі. При самих скромних розрахунках можна припустити, що в середньому в рік на земельних аферах "зникає" не менше 100 млрд. в рік.

Обмовка по Фрейду

Отже, обидва способи, які назвав Янукович, — розкрадання бюджетних коштів та розкрадання стратегічних ресурсів країни — забезпечують кожен приблизно по 100 млрд. грн. на рік. Разом — 200 мільярдів гривень, або близько 20 мільярдів євро. І це самі скромні підрахунки.

Звісно, можна говорити, що це ще не максимальна сума. Проте держбюджет український не безрозмірний, а навпаки, доволі малий (за європейськими мірками) як для такої великої країни. Та й ресурси українські, які ще залишаються у власності держави та територіальних громад, теж не безмежні. Тому можливості для подальшого збільшення масштабів корупційних схем наразі майже вичерпані.

Можна уявити, що відчув Віктор Федорович, коли почув від Миколи Яновича про 160 мільярдів євро. Цю суму, нагадаємо, Азаров озвучив ще 9 листопада у Донецьку на обласній конференції Партії регіонів. Тоді він заявив, що стільки потрібно витратити на модернізацію та перебудову української економіки, щоб українські товари могли конкурувати з європейськими у зоні вільної торгівлі України та ЄС. І він наголосив: «Якщо цього не буде, тоді ця зона вільної торгівлі обернеться для нас колосальними економічними втратами».

Наведемо фрагмент інтерв’ю, яке дав Янукович українським телеканалам 27 листопада, напередодні відкриття Вільнюського самміту. Цитуємо за «канонічною» розшифровкою, розміщеною на президентському сайті:

«- Вікторе Федоровичу, а може за ці 2 дні щось статися, Вам видніше, що, що у Вільнюсі 29 листопада ті документи, які, як обіцяв Фюле залишити Вам на столі, Ви підпишете?

В.ЯНУКОВИЧ:

- Ви знаєте, якщо б Ви мені сказали, що у Вас є план створення стабілізаційного фонду, який нам дозволить пройти критичні моменти, виконати всі ці критичні проблемні питання, які сьогодні стоять перед Україною і вони забезпечені фінансуванням…

Кореспондент:

-  Скільки це грошей?

В.ЯНУКОВИЧ:

- По різним оцінкам різні гроші. Кожен рік не менше 20 мільярдів. А в цілому до 2017 року це приблизно 160 мільярдів потрібно».

Не варто недооцінювати арифметичні здібності Віктора Федоровича і сміятися над тим, що у нього чотири роки по 20 мільярдів — це 160 мільярдів. Він ні в чому не помилився: щоб українська економіка отримувала чотири роки по 20 мільярдів на модернізацію, Евросоюз справді має на це дати 160 мільярдів. Така в Україні система.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
16:20
Ексклюзив
Дніпро, ракетний удар, воєнні злочини Росії
Це свідчить про перехід Росії до стратегії "Алеппо": президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" про ракетні удари РФ по містах України
16:17
Європарламент
Європарламент закликав не визнавати легітимними "вибори" Путіна
16:16
Оновлено
Телемарафон внесли у звіт держдепу США про порушення прав людини в Україні. Нардеп Юрчишин прокоментував
16:07
OPINION
Олексій Голобуцький
Дуже дорогий для кожного з нас "Єдиний телемарафон"
16:05
літній дощ
І не холодно, і не спекотно: Наталка Діденко розповіла, якою буде погода до кінця тижня
15:53
Ексклюзив
Снаряди 155-мм США
Артилерійські боєприпаси зі США можуть надійти до лінії фронту за кілька днів, -  полковник ЗСУ Черник
15:38
На фото: Юрій Феліпенко
Актор театру на Подолі Юрій Феліпенко став до лав ЗСУ
15:38
дрони для військових
РФ планує залучити дітей у школах ТОТ до курсів з управління дронами, - Спротив
15:26
кадр з фільму "Ти мене любиш?"
Вийшов трейлер українського фільму "Ти мене любиш?" режисерки Тоні Ноябрьової
15:23
Оновлено
Богдан Львов
Апеляційний суд розглядає оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
15:16
Вибух
Росіяни вдарили КАБами по інфраструктурі Сум
15:12
Шахтарська каска
Окупанти взялися за "ревізію" останніх 33 шахт Донбасу, - Спротив
15:09
На фото: "Портрет фройляйн Лізер" Густава Клімта
Незавершену картину Клімта, яку 100 років вважали втраченою, продали на аукціоні за 30 млн євро
14:56
Верховна Рада
Рада не підтримала законопроєкт про накопичувальну пенсію: документ відправили на доопрацювання
14:45
Венеція, Італія
Щоб зменшити шкоду від туристів: Венеція вводить податок на одноденне відвідування міста
14:42
СБУ затримала "крота" ФСБ, який коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів
Коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів: СБУ затримала агента ФСБ
14:37
НБУ
Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку до 13,5%
14:35
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:28
у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
Вперше з 1889 року: у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
14:18
на фото затримання 9 пособників окупантів на Херсонщині
Входили до "виборчкому" РФ на Херсонщині: СБУ затримала 9 пособників окупантів
14:14
OPINION
Ксенія Семенова
Яким стане реорганізований НАУ
14:03
Алек Болдвін
Болдвін втрапив у скандал із блогеркою, яка вимагала від нього сказати "Свободу Палестині"
14:00
OPINION
Ольга Лень
Дипломати vs ухилянти: Паспорт для багатьох — інструмент для шари
13:57
Лаурінас Кащюнас
Литва може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, - міністр оборони Кащюнас
13:57
Оновлено
Загинули двоє військових: ДБР розслідує вибух у Миколаєві
13:37
Рада ухвалила законопроєкт про регулювання зайнятості домашніх працівників
13:34
Оновлено
у Омську горять нафтопродукти
У російському Омську горіли три ємності з нафтопродуктами
13:25
посол Королівства Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен
"Не лише літаки й пілоти": посол Данії про обіцяний пакет із F-16, який Україна має отримати влітку
13:19
Ексклюзив
Мобілізація людей з інвалідністю
Правозахисниця роз'яснила процедуру отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок бойових дій
13:16
Олександр Лукашенко
Лукашенко назвав основним реальним ризиком для Білорусі "гарячу точку в Україні"
13:08
Херсон
Подружжя агентів ФСБ отримало 15 років тюрми за наведення ракет РФ на лікарню в Херсоні
13:08
військовий квиток, мобілізація
Українці за кордоном зможуть оновити військово-облікові дані в консульських установах: подробиці
12:55
Адмірал Тоні Радакін
Україна зможе збільшити кількість дальніх атак по території Росії, - голова ЗС Британії
12:52
На фото: Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna
Вийшов перший спільний кліп Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna "Барабан"
12:50
Інфографіка
військовий квиток, мобілізація
Соціологи з'ясували, в якому регіоні України найбільш поширене прагнення уникнути мобілізації
12:48
Росія продовжує продукувати фейки
"Конгрес США прирік 500 тис. українців на смерть або важкі поранення": добірка фейків у світі за 25 квітня
12:39
Напад РФ на будь-яку країну НАТО призведе до неминучої поразки Кремля, - Сікорський
12:30
TikTok
"Війна закінчиться 18 травня": у Центрі стратегічних комунікацій спростували нове "передбачення" з TikTok
12:30
Субантарктичний пінгвін
У Всесвітній день пінгвінів українські полярники показали птахів, які гніздують біля станції "Академік Вернадський"
12:10
руйнування
Виплати за програмою єВідновлення погодили для понад 65 тис. українців
Більше новин