Гданськ 1939. Донецьк 2014

1 вересня, 2014 понедiлок
13:45

Польські інтелектуали на сторінках "Газети Виборчої" звернулися до єврочиновників з вимогою не бути такими ж недалекоглядними, якими були їхні попередники 75 років тому, які дозволили Гітлеру розв'язати Другу світову

«Ми не будемо вмирати за Гданськ!» - цей вислів став символом позиції представників Західної Європи щодо вибуху війни 75 років тому. Франція і Велика Британія своїм заохочуючим мовчанням зробили диктатора Німеччини втричі сміливішим. Аншлюс Австрії, зайняття Судетів і, врешті решт, зайняття Чехословаччини, не мали для Гітлера і Третього Рейху жодних серйозних наслідків. 

Навіть, коли 1 вересня 1939 року, після підписання радянсько-німецького Пакту, пролунали перші постріли зокрема в Гданську, західні держави спромоглися лише на те, щоб розпочати так звану «дивну війну». Цим вони вчетверте зробили Гітлера сміливішим, обманюючи себе, що ціною смерті Гданська вони порятують власну шкуру.

Після Варшави наступною окупованою столицею був Париж, невдовзі після цього бомби почали падати на Лондон. Лише тоді західний світ почав кричати: «Стоп! Ні – війні!».

Така егоїстична і недалекоглядна політика європейців щодо агресора не має повторитися  ніколи. Однак поточна ситуація в Україні нагадує подібну 1939 року: агресивна Росія зайняла Крим, що був частиною території меншого сусіда – України. Війська і спецслужби президента Путіна, часто прикидаючись російськомовними мешканцями України, діють на Сході цієї країни, підтримуючи банди, що тероризують населення і відкрито загрожують інвазією.

Новим по відношенню до 1939 року є те, що за останні роки агресору вдалося втягнути в орбіту своїх інтересів велику кількість європейських політиків і бізнесменів, які наївно повірили у його «людське обличчя». Лоббі, яке створилося, почало впливати на політику багатьох країн. Східну політику відтоді почали здійснювати під гаслом "Russia first", і навіть "Russia only". Тепер вона лежить в руїнах. Європі терміново потрібна нова, реалістична Ostpolitik.

Саме тому ми звертаємося до наших сусідів, співгромадян Європи і їхніх урядів:

Президент Франції Франсуа Олланд планує здійснити крок, що є значно шкідливішим, ніж пасивність Франції у 1939 році: стати єдиною європейською країною, що підтримує агресора через продаж нових великих бойових десантних кораблів Містраль. Ще 2010-го, коли Франція розпочала з Росією співпрацю у цій справі, це викликало чисельні протести, від яких попередній президент – Ніколя Саркозі, відмахувався зазвичай формулою «Холодна війна скінчилася». Відносно початку «Гарячої війни» зникли підстави для реалізації старої угоди. Кілька політиків, а також філософ Бернар Анрі-Леві запропонували, щоб Франція продала свої кораблі НАТО або ЄС. Якщо президент Олланд швидко не змінить своєї точки зору, мешканці Європи мають переконати його бойкотом російських товарів. Франція, відповідно своїй великій традиції, має дотриматись вірності ідеї європейської свободи!

Федеральна Республіка Німеччина ще близько 1982 року у великій мірі почала узалежнюватися від російського газу. Уже тоді польські інтелектуали, між якими були Чеслав Мілош і Лешек Колаковський, застерігали перед новими трубопроводами, називаючи їх потенційними «знаряддями шантажу проти Європи». На це звертали увагу і президенти Польщі – як Олександр Квасневський, так і Лех Качинський. Однак німецькі політики – чи через німецький комплекс провини, чи через віру в «російське економічне диво» і надію на власний зиск, дуже залежні від співпраці з російською владою. Таким чином (можливо, несвідомо), вони продовжували провальну німецьку традицію трактування Росії, як єдиного партнера на Сході. За останні роки російські державні підприємства і фірми, що належать олігархам, глибоко пустили в Німеччині своє коріння – починаючи з енергетики, закінчуючи футболом і туризмом. Німеччина має покласти край проблемі такого характеру, яка породжує політичну залежність.

Усі європейці і кожна держава мають взяти участь в акціях допомоги України, яка сьогодні знаходиться під загрозою. Сотні тисяч біженців зі східних регіонів країни і Криму потребують гуманітарної допомоги. Економіка знекровлена багаторічними шкідливими газовими контрактами з до сьогоднішнього дня монополістом – російським "Газпромом", який змусив Україну – одного з найбідніших покупців, платити найвищу ціну. Українська економіка терміново потребує допомоги, нових партнерів і інвесторів. Партнерства і підтримки потребує також чудова, жива сфера культури, ЗМІ і громадських ініціатив. 

ЄС довгими роками давав Україні зрозуміти, що вона не має шансів ані на членство, ані на підтримку більшу, ніж суто символічна. Небагато тут змінила політика «Східного партнерства», яка на практиці виявилася скоріше замінником реальних дій. Ці проблеми несподівано отримали власну динаміку завдяки незламній позиції українських демократів. Вперше в історії люди гинули від куль з європейським прапором в руках. Якщо Європа не проявить солідарності з ними, це означає, що ідеї революції 1789 року – свобода і братство – вже нічого для неї не значать. 

Україна має право на захист своєї території і своїх мешканців від зовнішньої агресії, також з застосуванням поліції і війська, у тому числі, в регіонах, що межують з РФ. На Донбасі, так само як і в усій країні з 1991 року панував спокій, не було жодного ґвалтівного конфлікту, зокрема, зв’язаного з правами меншин. Володимир Путін, спускаючи з ланцюгів псів війни і експериментуючи з новими видами агресії, перетворює Україну на полігон, на зразок Іспанії років громадянської війни, в якій фашистські підрозділи за підтримки гітлерівської Німеччини атакували Республіку. Кожен, хто не скаже Путіну "no pasaran", виставляє на посміховисько ЄС разом з його цінностями, і погоджується на підрив світового порядку. 

Ніхто не знає, хто керуватиме Росією за три роки. Ми не знаємо, що станеться з діючою елітою влади, що здійснює авантюрну політику, яка суперечить інтересам її власного народу. Ми знаємо одне: той, хто сьогодні веде політику "business as usual", ризикує життями наступних тисяч українців і росіян, появою наступних сотень тисяч біженців а також атак путінського імперіалізму на чергові країни. Учора Гданськ, сьогодні Донецьк: ми не можемо допустити, щоб Європа протягом багатьох наступних років жила з відкритою кривавою раною!

Анджей Вайда, Владислав Бартошевський, Яцек Денель, Інга Івасів, Ігнаци Карпович, Войчех Кучок, Дорота Масловська, Збігнев Ментзель, Томаш Ружицький, Януш Рудницький, Пьотр Соммер, Анджей Стасюк, Земовіт Щерек, Ольга Токарчук, Еугеніуш Ткачишин-Дицький, Магдалена Туллі, Агата Тушинська, Щепан Твардох, Казімеж Войчицький, Кристина Захватович 

Гданськ, 1 вересня 2014 року Gazeta Wyborcza

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
19:45
світло
Міненерго пояснило українцям, як споживати електрику, щоб енергосистема залишалася стабільною
19:33
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми маємо бути демократичними не на словах, а на ділі, - нардеп Княжицький про "Єдині новини"
19:07
Ексклюзив
Львівські десантники під Бахмутом зупинили ворожий наступ і знищити бронетехніку РФ
ФАБи, FPV, нічні штурми: військовий ЗСУ Фірсов розповів про тактику ворога та особливості застосування ним дронів
19:04
Володимир Зеленський
Росія має план зі зриву Саміту миру, - Зеленський
19:04
Пентагон
США оголосили пакет військової допомоги Україні на $1 млрд: що в ньому
19:04
Катажина Котинська
Премія Drahomán Prize для перекладачів з української мови на мови світу: лауреатка переклала книгу Забужко
19:00
Огляд
крилата ракета Х-101
Подвійна загроза: що таке модернізовані ракети Х-101 і чим вони небезпечні
18:44
Верховна Рада
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: до Ради внесли проєкт постанови про звільнення Сольського
18:38
Анонс
Виставка Ольги Погрібної-Кох
У Львові відкривається виставковий проєкт Ольги Погрібної-Кох “Пісня Пісень”
18:20
Євроcoюз ЄС
В ЄС відреагували на рішення України про припинення видачі документів українцям за кордоном
18:06
OPINION
Вадим Денисенко
Чому затримання заступника Шойгу невигідне Україні?
18:05
На фото: Ненсі Гонсалес
Дизайнерку люксового одягу Ненсі Гонсалес засудили до увʼязнення за контрабанду сумок з крокодила та пітона
18:00
Ексклюзив
Пограбоване РФ сховище Херсонського художнього музею
"Кидали картини, наче сміття". Як окупанти "подбали про збереження" Херсонської колекції та вивезли твори до Криму
18:00
Оновлено
Сенат США
Байден підписав пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
17:59
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
"Інформаційний спротив": окупанти не захопили Очеретине, там ще тривають бої
17:42
На фото: Артем Пивоваров
Артем Пивоваров зламав ніс фанатці під час концерту
17:39
Дмитро Кулеба
Кулеба про Patriot для України: в армії США, ймовірно, є один запасний
17:36
ракета Х-59
Росіяни завдали удару по передмістю Сум
17:11
Окупанти міняють місця дислкації в Маріуполі
Щоб уникнути ударів ЗСУ, росіяни міняють місця дислокації техніки у Маріуполі, - "Атеш"
17:04
Канада
Канада дозволила Airbus використовувати російський титан попри санкції, - Reuters
16:55
Оновлено
України дістався пил із Сахари: коли очиститься атмосфера
16:46
Ексклюзив
Моніторинг, можливість блокувати постачання з України: кореспондентка Еспресо в Європарламенті роз'яснила нові правила торгівлі з ЄС
16:32
«Японія. Очима та серцем»: у столиці відкрилась виставка, присвячена Японії
У Києві відкрилась виставка, присвячена Японії
16:30
Росія продовжує продукувати фейки
Франція пропонує ЄС запровадити нові санкції для боротьби з російськими фейками - Bloomberg
16:18
Оновлено
Регіна Харченко
В. о. голови Запоріжжя поскаржився Зеленському на очільника ОВА Федорова, міськрада змінила в. о. мера
16:13
На фото: Джон Траволта на гала-вечірі з нагоди 30-річчя фільму "Кримінальне чтиво"
Джон Траволта назвав причину, з якої Тарантіно запросив його на роль у "Кримінальному чтиві"
16:04
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
США дали грошей! Що робити, аби не чекати допомоги по пів року?
15:59
Куп'янськ. Харківщина
РФ щодня завдає по Харківщині до 13 ударів керованими авіабомбами, - Нацполіція
15:42
суддя Олексій Тандир
Загибель нацгвардійця в ДТП: звільнення судді Тандира підтримала Вища рада правосуддя
15:35
фейк
"Москва прагнула нейтралітету, а не підкорення України": добірка фейків у світі за 24 квітня
15:31
Ексклюзив
Ілля Євлаш
Речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш розповів, як вплинуло знищення російського Ту22М3 на використання авіації з півдня
15:16
СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП митрополита Арсенія
Здав розташування блокпостів ЗСУ під час літургії: митрополиту УПЦ МП з Донеччини оголосили підозру
15:03
земля, земельні ділянки
Росіяни вигадали нову схему позбавлення українців права власності на ТОТ Запорізької області, - Спротив
15:02
На фото: Кадр з фільму "Я і Фелікс"
Фільм Ірини Цілик "Я і Фелікс" за книжкою Артема Чеха вийшов у прокат у Канаді
14:39
Хотіла продати дворічного сина за 1 млн грн: жительці Дніпра оголосили підозру
Більше новин