Ексклюзив

Американський історик Марта Богачевська-Хом`як: Україна мусить покращити освіту, інакше не виживе економічно

2 серпня, 2015 неділя
20:43

Історик зі США українського походження Марта Богачевська-Хом`як у програмі Еспресо.TV "Вечір з Миколою Княжицьким" - про зміни, які відбуваються в українському суспільстві, про функції церкви в демократичній державі, про одностатеві шлюби та про лібералізацію націоналістів

Я би хотів Вас запитати, як людину досвідчену, яка вивчала і особливості жіночих рухів, і історію України, і історію Росії. Ми живемо в такий час, коли йде переоцінка багатьох цінностей в Україні. Ну от прийняли закон, згідно з яким людей однієї статі в списку політичної партії має бути не менше, ніж третина.

Це через те, що ви хочете європейські стандарти прийняти, які вимагають чогось такого.  На жаль, щодо статі, то завжди є проблема, бо жінки не дуже цікавляться політикою і не можна до  цього примусити. Це мусить йти природнім ходом.

Тобто Ви вважаєте, що такі норми не є обов`язковими?

Такі норми неможливі.  Ви вже були під системою, дитиною Ви були під системою, де були норми.  Вони ніколи не спрацьовують, тому що люди є людьми. Норми спрацюють, як буде суспільство вироблене і як буде належний економічний рівень. Політична діяльність не є чимось таким, що ви можете щось ранком робити і вечором, ви мусите мати певного роду зацікавлення, певного роду освіту.  І це приходить тільки з певним економічним розвитком. І це в Україні відбувається і відбувається швидко. Але як довго? Є свого роду економічна криза, як в США, так і тут. Тому такі норми… добре їх писати, тому що тим ви нагадуєте людям, що відбуваються зміни і тим заохочуєте інших людей займатися іншими речами.

За моєї молодості, а мені 77 років, тільки 10% американського жіночого населення мали вищу освіту. Тепер майже всі мають якийсь рід вищої освіти.

Ну в США система освіти розвинулася, раніше менше було таких закладів…

Так, система освіти розвинулася, дехто каже, що це не дуже добре, тому що тепер всі хочуть йти на вищу освіту, а вища освіта не для всіх і не для кожного. Я перечитала своє інтерв`ю тут 20 років тому, і вже тоді була ейфорія, що Україна самостійна, всі захоплювалися, як це буде чудово. Я казала, що буде дуже тяжко і було надзвичайно тяжко  і тепер знову буде тяжко, тому що треба змінювати не лише систему, а те, як люди сприймають систему. Кожна свобода вимагає від вас певного рівня обов`язків.  А в східній Європі, де система завжди була антилюдяною, то багато людей не хочуть тих обов`язків.але ж як ви хочете красиво жити, ви мусите також пильнувати, щоб ваш тротуар перед хатою був щодня добре заметений. І це не є обов`язком ЖЕКу, а є обов`язком власників тих хат – співвідповідальність.

Я не хочу заходити в цілу розмову, як змінюється настанова і погляд на життя, але воно змінюється, змінюється в Україні весь час.

Зараз ще одна зміна в нас відбуалася, складна для мене. Я йду на роботу до Верховної Ради, бачу багатьох знайомих , яких я знаю, або їхні діти з моєю донькою ходять в Пласт, в церкві зустрічаю і вони стоять перед Верховною Радою з плакатами. Думаю, чому вони стоять? Підходжу, а вони вимагають, щоб в Конституції, зараз в нас зміни до Конституції, і в старій Конституції була норма, що сім`я є основою суспільства і подружжя чоловіка і жінки… Це було в старій Конституції, а в проекті нової – цього пункту немає. І от люди, щирі і чесні, яких я бачу в церкві або на якихось зібраннях, раптом виходять протестувати проти цього і я їх розумію.

Але я розумію, скажімо, тих своїх товаришів-геїв, які наприклад, хочуть мати рівні права. І де тут правда? Американське суспільство пішу своєрідним шляхом, українське суспільство не готове до цього зараз, безумовно. Як виходити з цієї ситуації? Мені це цікаво, тому що Ви, крім всього іншого, з родини священика походите.

Не тільки з родини священика, я зараз закінчую книжку про греко-католицьку церкву: як вона перекочувала з Галичини і стала світовою, особливо в Америці в перші роки становлення греко-католицької церкви.

Україна – велика країна і вона не може бути країною з одною релігією та церквою.  Америка тим добра, що англійська мова більше не дає узагальнення, українська мова – відразу треба пояснювати.  Тож якщо є родина, то це особисте рішення і тут не можна узаконити в той чи інший спосіб. В Америці відбувавалася і далі відбувається боротьба за одностатеві чи двостатеві шлюби через економічні причини. Тому що, як двоє людей у нас живуть разом – податки є нижчі, а тоді, як захворіє одна така людина, а вони не були одружені, то не може навіть провідати в лікарні, такий закон.  

І це досі діє в США?

Так, це досі діє в Сполучених Штатах, лише тепер наш Верховний суд вирішив, що одностатеві шлюби є легальними і є право вимагати узаконення одностатевих шлюбів.

Церква на це не піде – ані християнська, ані мусульманська, ані традиційна єврейська церква на це не піде. Але церква виступала і проти того, щоб були нерелігійні шлюби. Церкви тепер зрозуміли і ціле становлення грекокатолицької церкви в США було боротьбою за автономію церкви. Боротьба за автономію церкви від держави і боротьба з організованим суспільством. Воно вважало, що функція церкви має бути – боронити державу, край рідній. Але функція церкви – не є боронити державу, функція церкви – уможливити вам так провести життя, щоб ви наладнали свої стосунки з Богом незалежно, як Ви його називаєте.

Церкви в Європі виконували традиційно державні функції: реєстрували шлюби, записували хто народився і хто помер. Це державна функція і держава за це платила. Як держава платить, тоді держава може вимагати від церкви. Російська церква ніколи не відлучалася від держави. А мій аргумент тепер є, що людські права повстають.  Власне, коли є зіткнення двох непохитних прав: віра в Бога і право держави, і в зіткненні тих двох сил утворилося поняття людської гідності незалежно від статі, незалежно від держави, незалежно від того, скільки ви грошей маєте. І американська революція повстала як раз на ґрунті тих двох зіткнень, які були вже майже викорінені в європейському суспільстві. Тож в Америці вони могли прийняти якесь поняття Бога без специфічного визначення: католик чи протестант, чи що-небудь. І через це в Америці є розвиток всіх релігій, часом специфічних, а в Європі ще є тенденція говорити категоріями такої чи іншої традиції релігійної.

І в Україні  Бог специфічно був християнським, але ціла Україна, де є сильні церкви, я є практикуючим греко-католиком,  але греко-католицька церква, як і всяка інша церква, не може вимагати від держави, щоб держава поводилася згідно з законами тієї чи іншої церкви. Що церква може вимагати: щоб держава не принижувала людської гідності, не втручалася в церковні справи і не забороняла повної свободи в практикуванні церкви.

І Україна, виявляється, дуже сильна держава в цьому сенсі. На відміну від Росії, де традиційно церква не мала самостійності.  За допомогою двох українців в ХVІІІ сторіччі, які перетворили патріархат, який міг би вирости в автономну церкву, перетворили патріархат на частину державної цілої махіни. І на жаль, російська православна церква, ну і до певної міри українська, ніколи не звільнялася з під того покрову державного. Державний патронат є тим вигідний, що дає вам гроші, забезпечення. Але він небезпечний, тому що тоді сила держави є така, що вона захоче контролювати церкву.

Але ті сильні країни, які побудували нації, які жили з українцями протягом тривалого часу на одній землі, наприклад, поляки, які мають костел, або євреї, які мають рабинат…

А Ви забули, що поляки билися між собою, Ви забули, що поляки знищили свою державу двічі. І Річ Посполиту і міжвоєнну Польщу, яка не виробила справді демократичного підходу до своїх меншин.

А в Україні немає нині поняття меншин. Україна – є велика держава, де всі, хто живуть в Україні є українці. Виграв Липинський, про якого найменше знають і який є найменш героїзованим тут. Він передбачив, що Україна, як велика держава буде мати і багато релігій і багато національностей, етнічних груп. Я вважаю, що правдива людина не може бути тільки… ви відіграєте велику роль, як Ви мене запитаєте, щоб я себе ідентифікувала. Як я себе буду ідентифіковувати? Що я є історик, чи що я є мама і бабця, що я є американка, що я працювала довгі роки в Україні, чи що я була адміністратором, чи що я тепер з Вами говорю – все це, все це творить мене. Так само і Україна. Так шо говорити, певно одна єдина держава. В Америці ми співаємо "одна єдина", але як хтось з півдня говорить своїм акцентом, то я його не розумію.  Так само, як в Україні, тільки не робимо ми з того великої цілі.

Україна тепер має знову шанс. Ви зробили дуже багато. По-перше, ви затримали Росію. По-друге, ви будуєте і збудували своє суспільство власними силами, не з зовнішньою допомогою. Ви зробили до певної міри те саме, що і поляки, не проливаючи кров і не будучи тиранами над будь-якою меншиною, де поляки мусили прожити сотні років (українська панщина і потому міжвоєнний період), в Україні того не було, Україна виявила толерантність.  І це велике досягнення. І українська католицька церква провела мудру політику і українізувала римо-католицьку тепер, а в додатку до того співжиття з євреями і тепер співжиття з мусульманами. Тож можна бути доброю людиною і виробити добре суспільство.

В тому університеті, що я закінчувала, є девіз: "закони без навичок порожні". Так що закони можете писати, як Сталін казав: "папір витримає все". Але важливо, щоб були навички, навички праці, навички толерантності і навичкі відповідальності. Як з малого віку навчите людину, що вона відповідає за ту чи іншу ділянку, що вони мають вміти жити з іншими людьми, тоді вони будуть в змозі жити.

Я думала, що освіта зміниться швидше, я думала, що університети будуть одними з перших, що зможуть змінитися. Але наші університетські кола в цілому світі є надзвичайно повільними до змін. І в Америці тяжко змінювати, церкви швидше змінилися. А тепер мусите змінити освіту, тому що не виживете економічно. Тепер не можна бути тільки Миколою Княжицьким, Ви тепер мусите йти також в політику, я не можу бути тільки істориком, що вивчає російську інтилігенцію і російський лібералізм, який гине, бо стає націоналістичним. Всі російські ліберали історично перетворювалися в російських націоналістів.

А це не відбувається з українцями – українці навпаки – націоналісти в нас лібералізуються. Так що я дуже позитивно налаштована на Україну. Я ніколи не мала величезних надій, що відразу буде все чудово, що відразу все зміниться, і одразу всі заживуть у "вишневому садочку"… не заживуть.  І в Америці не заживуть, щоб жити – треба над собою працювати. Якщо ви перестаєте над собою працювати, то перетворюєтеся на буржуа (сміється, - Ред.).

Я не знаю, чи це погано чи добре, якщо ми всі на буржуа перетворимося… мабуть, в чомусь добре, а в чомусь погано.

Я думаю, що Україна є дуже буржуазною нацією.

Мабуть це не є найгірше.

То є насправді на краще. Садочок вишневий…

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.09
    Продаж 42.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
15:35
фейк
"Москва прагнула нейтралітету, а не підкорення України": добірка фейків у світі за 24 квітня
15:31
Ексклюзив
Ілля Євлаш
Речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш розповів, як вплинуло знищення російського Ту22М3 на використання авіації з півдня
15:16
СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП митрополита Арсенія
Здав розташування блокпостів ЗСУ під час літургії: митрополиту УПЦ МП з Донеччини оголосили підозру
15:03
земля, земельні ділянки
Росіяни вигадали нову схему позбавлення українців права власності на ТОТ Запорізької області, - Спротив
15:02
На фото: Кадр з фільму "Я і Фелікс"
Фільм Ірини Цілик "Я і Фелікс" за книжкою Артема Чеха вийшов у прокат у Канаді
14:39
Хотіла продати дворічного сина за 1 млн грн: жительці Дніпра оголосили підозру
14:33
Міністерство оборони
Міноборони створило Офіс для управління військовою допомогою, яку надають країни-партнери
14:25
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:12
грузія
Європарламент пропонує не починати переговори з Грузією про вступ до ЄС через закон про "іноагентів", - Радіо Свобода
14:03
OPINION
Семен Єсилевський
Обмеження консульських послуг: навіщо воно в епоху електронних реєстрів?
13:51
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
"Реал" назвав суму, за яку готовий продати Луніна
13:49
погода
Наталка Діденко розповіла, коли припиняться дощі та прийде тепла погода
13:42
Україна Євросоюз
ЄС виділив Україні новий транш макрофінансової допомоги на €1,5 млрд
13:31
Верховна Рада
ВР схвалила у першому читанні законопроєкт про посилення контролю за гральним бізнесом й обмеження реклами азартних ігор
13:30
трактор, поле, фермер
"Зроблено в Україні": аграрії можуть компенсувати 25% вартості придбаної сільгосптехніки. Умова
13:18
Ентоні Блінкен
Блінкен прибув до Китаю: зустрінеться із Сі Цзіньпіном і лідерами бізнесу
13:15
Пил із Сахари
У атмосфері та опадах: до України дістався пил із Сахари
13:14
На фото: кадр з фільму "Путін"
Вийде в 35 країнах світу: оголошена дата премʼєри трилера "Путін" з дипфейком президента РФ у підгузку та в лікарні
12:45
застосунок Дія
Парламент прийняв за основу законопроєкт про розмитнення авто в Дії
12:41
На фото: Документальний фільм "Білий янгол – кінець Мар’їнки"
Фільм про евакуацію мирних мешканців з Марʼїнки отримав золоту нагороду та гран-прі New York Festival
12:30
грузія
Грузія продовжила термін безвізового перебування для українців
12:29
Еспресо лого
Відключення Еспресо з Т2 й напад митрополита Лебідя на кореспондентку телеканалу: держдеп США оприлюднив звіт про порушення прав людини в Україні
12:09
На фото: Олег Собчук з гурту "СКАЙ"
"Річ не в страху": лідер гурту "СКАЙ" Собчук пояснив, чому не воює
12:07
На Закарпатті прикордонники з пострілами затримали шістьох чоловіків, які планували втекти до Угорщини
ВР проголосувала за збільшення чисельності прикордонників
12:04
OPINION
Валерій Пекар
Чому ми втікаємо з поля битви за свідомість
11:52
Євген Балицький
ВАКС конфіскував у колаборанта Балицького 5 літаків, автомобілі, квартири та будинок
11:30
Оновлено
нафтобаза у Смоленській області
Безпілотники СБУ вночі атакували дві нафтобази у Смоленській області РФ
11:18
Джамала
Джамалу обрали речницею від України на Євробаченні-2024
11:15
Огляд
міжнародний огляд
Як штучний інтелект допомагає ЗСУ та чому найбільша загроза для Європи не Путін, а ультраправі. Акценти світових ЗМІ 24 квітня
11:15
Збір на амуніцію для 65 ОМБр
11:14
Електроенергія
Україна третю добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 24 квітня
11:13
Водопілля у Києві 2024 рік
У Києві рівень води у Дніпрі піднявся до рекордної цієї весни позначки
11:06
На фото: російські книжки
У Росії створили експертний центр, який визначатиме відповідність книг законодавству
11:04
Ексклюзив
окупанти
Кримська операція залежатиме від того, що будуть робити росіяни після 9 травня
10:54
Огляд
Карта. Авдіївка_2404
Карта бойових дій за період 17-24 квітня: Тактичні невдачі на фронті vs стратегічні перемоги у війні
10:48
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:45
окупанти в Криму
Британська розвідка назвала кількість дезертирів, яких РФ засудила з 2022 року
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:41
КНДР, Північна Корея
Міністр зовнішніх економічних зв'язків КНДР після візиту до Росії прилетів до Ірану
10:31
в Одесі затримали агента ФСБ
Наводив ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість: в Одесі затримали агента ФСБ
Більше новин