Іловайська трагедія. Рік потому

1 вересня, 2015 вiвторок
13:58

Минув рік з тих кривавих подій, які докорінно змінили хід війни України з Росією

Минув рік з тих кривавих подій, які докорінно змінили хід війни України з Росією. Окупована територія збільшилась, величезна кількість бійців потрапила у полон. Вбитих та зниклих без вісти до цього часу не можуть порахувати. Назва міста - Іловайськ стала синонімом зради.

Дмитро Єсаулов, командир штурмової групи батальйону "Донбас":

З 26-го на 27-ме у ніс усі РСЗВ від нас відвели, тобто, техніку рятували, а людей – ні.

Передувала Іловайській трагедії блокада східного кордону з Росією. З якою не впорались. І аби не нести подальші втрати, війська звідти вивели. Цей етап бойових дій також розглядався тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради минулого скликання  в рамках розслідування Іловайської трагедії. Головою комісії був Андрій Сенченко.

Андрій Сенченко, голова ТСК з розслідування Іловайської трагедії:

Абсурдна була ситуація, коли первісний задум - закрити кордон - виявився не виконаним. Ну, в силу об'єктивних причин, у нас не вистачило сил для цього. Але після цього місяць продовжували тримати бійців вздовж кордону під щоденним практично обстрілом з російського боку, не змінюючи наказу.

Незважаючи на ситуацію на кордоні – рішення було прийняте. Звільнення Іловайська дало б не лише контроль над стратегічним залізничним вузлом, а й відрізало б Донецьк від постачання з території Росії.

Микола Колесник, куратор батальйону "Кривбас":

Наказ від 5.08.2014 року. Отримана кодограмма в 12-30. Зранку 08.08 силами 40-го БТРО у взаємодії з 5-ю БМПСМ 51-ї окремої механізованої бригади провести рейдові дії в напрямку Старобешеве, Новакатеринівки, Іловайська. Та до кінця доби провести прочісування й звільнення міста Іловайськ від терористів. Встановити повний контроль над містом, та у взаємодії з підрозділами третьої БТРГ 51-ї ОМБР зайнятості сім взводних опорних пунктів.

Бійці територіального батальйону здивувались такому наказу. Адже звільнення міст – це не їхня парафія. Однак, через брак регулярних військ доводилося залучати “територіалів”. Тож  40-й батальйон “Кривбас” наказ виконав.

Микола Колесник, куратор батальйону «Кривбас»:

Упродовж двох з половиною днів були зайняті 4 опорних пункти навколо Іловайська. У місто увійти з такими силами, як два танки, два БТРа і 200 бійців БТРО на старті не мало жодної перспективи. Ми дійсно могли тільки займати опорні пункти і тримати місто в кільці.

В операції загалом брали участь 5 підрозділів МВС: батальйони “Дніпро-1”, “Миротворець”, “Херсон”, рота “Світязь” батальйон Нацгвардії “Донбас”. Та 4 підрозділи Міністерства оборони: 51-а та 93-а мотопіхотні бригади, 17-а танкова та 39- й батальйон територіальної оборони. Війська заходили в місто, чи не на парад. На вході в Іловайськ було лише кілька вогневих позицій, які швидко вдалося подавити. Далі в населеному пункті на бійців чекав неприємний сюрприз.

Дмитро Єсаулов, командир штурмової групи батальйону «Донбас»:

За інформацією, яку нам надав Генштаб, була невелика група з боку ополчення. Але надалі 19-го числа ми вже переконалися, що ці дані не відповідають дійсності.

На жаль, Генеральний штаб оперативну ситуацію, щонайменше, недооцінив. Терористів було більше, та й знаходились вони у давно збудованих фортифікаційних спорудах.

Андрій Сенченко, голова ТСК з розслідування Іловайської трагедії:

Проігноровані були дані про те, що в Іловайську є укріплення. Наказ був прийнятий тільки на підставі військової розвідки, хоча були й інші суперечливі розвіддані. Їм сказали - вперед наступайте, там тільки від 30-ти до 70-ти бойовиків озброєних стрілецькою зброєю.

Наші добровольчі батальйони зустріли в місті серйозний супротив.

Андрій Сенченко, голова ТСК з розслідування Іловайської трагедії:

І ось коли забракло сил взяти Іловайськ, настала рівновага в цих боях, то знову таки потрібно було приймати рішення. Або - якщо були резерви - вводити резерви і брати місто до кінця, або - якщо таких резервів не було - виходити з Іловайська. Рішення не приймалося кілька днів, люди гинули щодня.

Згодом і наша знімальна група прибула на блок пост 3906, за 7 кілометрів від Іловайська. І буквально за добу це місце з тилу перетворилося на передову.

Єгор Воробйов, журналіст:

Сьогодні День Незалежності України. Нас оточили російські війська, напевно, хочуть привітати нас зі святом.

Оточення для багатьох було очікуваною несподіванкою. Оскільки вже тоді ми дізналися від бійців, що через Новоазовськ в нашому напрямку, з території Росії, суне величезна колона танків. Не чекаючи на рішення Генерального штабу, командири на місцях намагалися хоч щось зробити.

Юрій Лисенко, командир 1-ї роти 39-ї БТРО:

Коли 5-ий батальйон дізнався, що російські війська вже прориваються на Кутейникове, вони в ніч пішли, це було 23-го числа. 28-а бригада, природно, вони дочекалися двадцять третього числа, повністю повідомили нам, що росіяни вже підійшли впритул до Кутейникового.

Незважаючи на це, Генеральний штаб стверджує, що інформація про оточення надійшла лише 25-го серпня. Хоча в оперативному оточенні іловайське угруповання знаходилось з 24-го. А передбачали його ще раніше. Однак, крім наказу чекати на підкріплення, раціональних пропозицій з Генерального штабу не надходило. Перебуваючи в оточенні, наші бійці змогли не лише вести оборонну війну, а й атакувати противника.

Єгор Воробйов, журналіст:

Ось незаперечний доказ того, що тут знаходяться російські війська та російська бронетехніка. Це – упаковочний лист з печаткою російською. Тут російські форма, аптечка, а сам я сиджу на танку, який відбили наші війська. Це Т-72, який стоїть на озброєнні армії РФ.

Більше того, декого з загарбників вдалося взяти в полон.

Руслан Ахметов і Арсеній Ільмітов, солдати російської армії:

Сказали, приехали в Ростов – сказали – учения. Ночью тронулись колонной, утром оказались уже возле границы. Потом заехали туда, ну, на саму уже территорию Украины.

29 серпня для когось стало другим днем народження, для багатьох – останнім днем життя. Тоді для російських військових пріоритетною мішенню були саме добровольчі батальйони. Особливо “Донбас”. Дехто й досі перебуває у полоні, навіть через рік. Тоді ж керівник штабу батальйону "Донбас" наробив досить багато помилок. 

Дмитро Єсаулов, командир штурмової групи батальйону "Донбас":

При початку руху колони Хомчак запитав - хто командує батальйоном "Донбас". У цей момент Філін або не почув, або не визнав за необхідне відповісти. Попросили наші бійці Тура очолити командування, Тур погодився. Доповів Хомчак, що командує Тур. Після цього колона рушила і хвилин через 20, це я вже дивився ваш репортаж, вийшов в ефір "30-й", Філін, який доповів, що у відкритому ефірі - колона батальйону "Донбас" рухається на легко знищуваній техніці, легко озброєні. Ну, а ти сам прекрасно пам'ятаєш, всі наші переговори уважно слухали терористи.

Після виходу з оточення Міністерство оборони почало продукувати версії того, що відбулось та хто винен. Намагаючись вивести з-під слідства військове керівництво.

Анатолій Матіос, головний військовий прокурор:

Одним з основних факторів настання тяжких наслідків у вигляді загибелі великої кількості військовослужбовців було вторгнення на територію України 23-го, 24-го серпня підрозділів збройних сил Російської Федерації з чисельністю понад 3500 осіб.

Однак, висновки тимчасової слідчої комісії, Верховної Ради України відрізняються від того, про що говорить військова прокуратура. Яка звинувачує в Іловайській трагедії передусім ворога.

Андрій Сенченко, голова ТСК з розслідування Іловайської трагедії:

25-го можна було вискочити з цього кільця, тому що воно не було щільним, 25-го, 26-го, 27-го до обіду, 28-го ще можна було вирватися. Чому я називаю середину дня 28-го, тому що в цей час ще вискочив автобус з пораненими, а пізніше вже всі спроби наривалися на шквальний вогонь. І ось ці три з половиною дні не приймалося рішення, не віддавалася команда, хоча запит і від командувача сектором "Б" генерала Хомчака, який знаходився безпосередньо в цьому котлі, і від комбатів - запит на генеральний штаб надходив постійно - дайте добро на вихід.

Дозвіл на вихід дали лише 29-го серпня. Результат – всім відомий. Згодом виникне багато версій того, хто все ж таки винний в трагедії. Однак, на офіційному рівні жодних прізвищ й досі не названо. Хоча днями представники добровольчих батальйонів оприлюднили документи, які свідчать про недолугу організацію звільнення Іловайська. Та передали їх Юрію Бутусову, члену комісії з розслідування та свідку трагедії.

Юрій Бутусов, головний редактор видання “Цензор.нет”:

Завдання від початку ставилась не добровольчим частинам, а ставилася армійським частинам. І тільки після того, як армія не змогла виконати це завдання, зважаючи сильний супротив супротивника і того, що штурмувати місто послали батальйони територіальної оборони, що не мають необхідної підготовки і злагодженості, загалом нічого крім патріотизму, стрілецької зброї та кількох БРДМов, не було. Я думаю, що після цього вже, після того як вони зайняли блокпости, але не змогли взяти Іловайськ, після цього вже було розпорядження командувача АТО від 11 серпня, де він наказував силам Нацгвардії МВС у зоні АТО в конкретній чисельності виконати завдання і зачистити Іловайськ.

Досі в полоні знаходяться бійці, які потрапили туди з Іловайська. Щоправда, потроху все ж вдається забирати заручників у терористів. Наприклад, нарешті повернулися додому 12 бійців. Один з яких потрапив туди рік тому, при виході крізь так званий “зелений коридор”.

Андрій Скачков, боєц батальйону “Донбас”:

Я зустрів всіх, кого хотів зустріти. Я зустрів своїх батьків, яких не бачив більше року. Я зустрів свого брата. Брат мій, після того, як я потрапив у полон, теж пішов по моїх стопах. У аеропорті був, отримав поранення, зараз на реабілітації, але я ним пишаюся.

Одним свідком в справі стало більше. Судове засідання з Іловайської трагедії відклали на невизначений термін. Тож крапку в цій історії ставити поки що зарано.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.95
    Купівля 38.95
    Продаж 39.47
  • EUR
    Купівля 42.08
    Продаж 42.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
13:20
Оновлено
"Моя страсна п’ятниця почалася в укритті": посол Британії про атаку РФ на Україну 29 березня
13:04
транспортна карта
У Києві з 1 квітня транспортна карта подорожчає на 25 грн
12:59
На фото: Софія Морозюк
Скандальна художниця Морозюк виставила на продаж свої картини по $5 тис.
12:59
У Києві до 15 червня обмежать рух транспорту Північним мостом. Причина
12:51
Бузок
Синоптикиня Наталка Діденко анонсувала на вихідних сонячну погоду
12:49
Ексклюзив
На фото: поранений в стабпункті
Студент КПІ розповів про гусеничні евакуаційні ноші, які допомагають рятувати бійців з поля бою
12:47
Зеленський РНБО
Зеленський провів засідання РНБО в оновленому складі: окреслив для органу 5 завдань
12:36
Загибель помічника Залужного Частякова: завершено розслідування щодо офіцера, який подарував гранати
12:12
Оновлено
Атака на Україну 29 березня 2024
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
12:11
Постачали в РФ граніт для виготовлення пам’ятників загиблим окупантам: СБУ затримала підозрюваних
12:08
OPINION
Юрій Богданов
"Синіми светрами" у "Крокус-Сіті" закривають провал ФСБ
12:04
електроенергія
Україна експортуватиме електроенергію попри атаки РФ: ситуація в енергосистемі станом на 29 березня
11:52
Україна повернула тіла 121 полеглого захисника
11:50
На фото: 50 Cent
Колишня дівчина репера 50 Cent звинуватила його в зґвалтуванні та фізичному насильстві
11:49
польща україна , біженці
Польща планує надати біженцям з України право змінити статус перебування: подробиці
11:37
ППО збила 3 російських безпілотники на Херсонщині
У Румунії біля українського кордону знайшли фрагменти безпілотника
11:24
На Дніпропетровщині РФ атакувала дроном автівку: загинув чоловік
11:20
На фото: Алессандро Мікеле
Колишній креативний директор Gucci Алессандро Мікеле очолив Valentino
11:20
діти, війна
З окупованих територій Херсонщини вдалося повернути родини з трьома дітьми
11:13
Зроблено в Україні
"Зроблено в Україні": у Сумах відкрили перший офіс підтримки мікро- та малого бізнесу
11:09
Бундестаг
У бундестазі вважають, що розгортання сухопутних військ країни НАТО в Україні не означає автоматичного вступу в конфлікт інших членів Альянсу, - ЗМІ
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Боєприпаси в Україну почнуть надходити з квітня, і це суттєво змінить динаміку на полі бою, - Згурець
10:57
годинник, зміна часу
Україна 31 березня переходить на літній час: у Мінекономіки нагадали причини
10:55
ракета Х-101
У Молдові не підтвердили інформацію про проліт російської ракети над своєю територією
10:54
На фото: пропалестинська акція у Cтокгольмі з вимогою виключити Ізраїль з Євробачення-2024
Ізраїль закликав своїх громадян не ходити з національною символікою під час Євробачення у Мальме
10:49
Володимир Соловйов
У Вірменії заблокували трансляцію програм російського пропагандиста Соловйова
10:27
Валерій Залужний та Олександр Сирський
Сирський прокоментував звільнення Залужного
10:25
Анонс
Фільм Одеса: змінюючи код
Віднайти код Одеси у її героях: в п'ятничному ефірі Еспресо новий документальний фільм
10:22
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:20
Фортифікації, зуби дракона
Військові та цивільні інженери об’єдналися для зведення фортифікацій на Запорізькому напрямку
10:16
Авдіївка
Сирський розповів, скільки українських військових потрапили у полон до РФ під час виходу з Авдіївки
10:14
Наводила авіабомби на Сумщину: СБУ затримала пособницю окупантів
10:07
Олександр Сирський, Рустем Умєров
У ЗСУ переглянули потребу в мобілізації 500 тис. людей, - Сирський
10:00
OPINION
Сергій Фурса
Чому поляки не вважають себе "боягузами"?
09:58
На фото: Антон Птушкін
"Смертю людини вже нікого на Заході не здивувати": Птушкін презентував документалку про тварин і війну
09:57
Patriot
Улітку Нідерланди розгорнуть системи Patriot у Литві
09:43
Олександр Сирський
Атаки дронами по кораблях РФ виявилися такими ефективними, що може йтися про зміну стратегії війни на морі, - Сирський
09:41
Ексклюзив
окупанти в Криму
Ворог перекинув резерви з Куп'янського напрямку, щоб просунутися на Лиман, - командир взводу 95-ї ОДШБр Краснов
09:34
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи зможе Зеленський переграти Трампа, а Росія заблокувала спостережну місію ООН щодо санкцій проти Північної Кореї. Акценти світових ЗМІ 29 березня
09:13
На фото: Ксенія Мішина
Ведуча телешоу "Я люблю Україну" Мішина записала на Балі російськомовний подкаст зі своїм фітнес-тренером
Більше новин