Сім'я як осередок диктатури, розкоші та злидні генія і основи фемінізму: Нове британське кіно-2015

24 листопада, 2015 вiвторок
08:38

26 листопада в столичному кінотеатрі "Київ" почнеться один з найбільш примітних щорічних оглядів національних кінематографій, фестиваль "Нове британське кіно", організований компанією "Артхаус Трафік" та Британською Радою в Україні

26 листопада в столичному кінотеатрі "Київ" почнеться один з найбільш примітних щорічних оглядів національних кінематографій, фестиваль "Нове британське кіно", організований компанією "Артхаус Трафік" та Британською Радою в Україні.

Фестиваль, що проходить цього року вже в п'ятнадцятий раз, продемонструє увагу британських кінематографістів як до різноманітних соціально-політичних конфліктів, так і до тих безодень, які кожен з нас ховає у своїй душі.

Відкриє фестиваль "Суфражистка" Сари Гаврон, яка нагадує про те, що участь у боротьбі за громадянські права і свободи необхідна для ствердження особистої гідності. Події стрічки розгортаються на початку минулого сторіччя, коли жінки були обмежені у своїх майнових правах та можливості отримати вищу освіту, а також не могли голосувати. Саме вимога надання прекрасній статі політичного голосу стала основоположною для феміністських рухів.

Картина Гаврон присвячена типовій учасниці такого руху, молодій представниці робітничого класу Мод (Кері Малліган), цілком благополучній дружині і матері, яка з готовністю переносить тяжби трудових і сімейних буднів і все ж відчуває себе немов людиною другого сорту. Приклад прославленої Еммелін Панкгерст (Меріл Стріп), що поєднує обов'язки зразкової матері сімейства з непохитною боротьбою зі статевою дискримінацією, надихає Мод приєднатися до організації суфражисток, викликаючи подив і гнів свого оточення і членів сім'ї.

Картина Гаврон створює виразні портрети учасників бурхливих і далеко не завжди мирних протестних акцій суфражисток, яких поступово озлоблює ігнорування політичним істеблішментом їхніх вимог і грубе поводження поліцейських і тюремників, чия жорстокість шокувала навіть супротивників руху.

Далеко від збожеволілої юрби і соціальних потрясінь розвивається дія картини Ендрю Хея "45 років", що вже відома українським глядачам як фільм-відкриття 45-го кінофестивалю "Молодість". Герої стрічки - подружня пара, яка готується відзначити 45-річчя свого шлюбу. Напередодні святкування з далекої Швейцарії приходить звістка про виявлення тіла першої коханої героя, яка більше півстоліття тому провалилася в льодовик і не втратила, завдяки своїй крижаній труні, красу молодості.

Новина вносить розлад в цілком щасливий, як видається, шлюб, викликаючи ревнощі дружини і тугу чоловіка, при цьому і туга, і ревнощі пов'язані не тільки з недоречним візитом примари іншої жінки, але і зі спогадами про власну молодість героїв і їхню романтичну пристрасть, що не пройшла через випробування побуту і фізичного згасання.

null

Шарлотта Ремплінг і Том Кортні переконливо демонструють поступове відсторонення своїх персонажів, що звикли вважати один одного одним цілим, але тепер замикаються в собі, у стрічці чимало пронизливих епізодів і точних спостережень. І все ж авторам картини часом не вистачає почуття міри - нездатність героїв щадити почуття один одного, зростаюче напруження емоцій залишає враження деякої театральності.

Для знятої в Ірландії англійською мовою стрічки головного грецького режисера сучасності Йоргоса Лантімоса "Лобстер", що отримала приз журі на Канському МКФ (та й незалежно від фестивальних регалій стала однією з головних кіноподій року), навпаки, характерна навмисна емоційна холодність, що суперечить її драматичному сюжету.

Цей витриманий в тональності чорної комедії фільм оповідає про суспільство недалекого майбутнього, в якому проблема відчуженості сучасної людини вирішена досить радикально. Закоренілих холостяків і старих дів поміщають у спеціальний пансіон, де їм необхідно вибрати для себе партнера. Тих, кому не вдається цього зробити протягом сорока п'яти днів - а також тих, кого необхідність розділити залишок днів з нелюбом, фактично випадковою в їхньому житті людиною лякає більше перспективи втратити людську подобу, - перетворюють на звірів.

Лантімос створює один з найбільш переконливих кінематографічних образів тоталітаризму, який проявляється не в політичному диктаті, а у втручанні в приватне життя. При цьому спроби держави, яка вторгається в інтимні переживання громадян, примусити їх до сімейного щастя, з неминучістю приводять до протилежного ефекту. Герої виглядають спокійними, стриманими до якогось душевного отупіння (примітно, що постановнику вдалося домогтися зовнішньої невиразності від зірок сучасного кіно - Коліна Фаррелла, Рейчел Вайс, Леа Сейду) внаслідок звички таїти, придушувати свої почуття, на які намагаються поширити свій контроль можновладці.

Картина Лантімоса постає метафорою марності, або, скоріше, шкодочинності спроб законодавчого нав'язування традиційних цінностей, які тільки дискредитуються насильством, що чине державна репресивна машина. Не менш непривабливим виглядає у фільмі і протест проти пригноблення - противники "шлюбної" диктатури, що ховаються у лісах, підпорядковані не менш нелюдській, безжальній і безглуздій ідеології заперечення.

Втім, цей дух заперечення, відмови від упорядкованих буднів проявляється не тільки як реакція обмеження, що вводить диктаторський режим, але і як цілком природний прояв психологічних особливостей. У картині Енді Годдара "Запалюючи зірки" втіленням такого індивідуального бунту проти умовностей правил пристойності і побутового комфорту, проти необхідності смиряти свої чуттєві пориви турботою про душевний спокій близьких і власне благополуччя і здоров'я постає Ділан Томас (Селін Джонс), знаменитий поет, порушник спокою і гіркий п'яниця.

Закоханий в його творчість професор літератури з Гарварду (Елайджа Вуд) запрошує прославленого валлійця в Сполучені Штати, щоб представити місцевій культурній еліті. Але йому доводиться пошкодувати про свою гостинність, коли його спроби впоратися зі схильністю свого поетичного кумира до запоїв і екстравагантних витівок виявляються не дуже успішними. Фільм Годдара нагадує про те, що від великих краще триматися на відстані, задовольняючись їхньою творчістю і не претендуючи на близьке спілкування.

Зовсім іншим типом творчої людини (у всякому разі, в драматургічному автопортреті) постає письменник Алан Беннетт. У фільмі Ніколаса Хайтнера "Леді в фургоні", основою якого стала однойменна п'єса Беннетта (за його сценаріями Хайтнер раніше поставив такі гучні картини, як "Божевілля короля Георга" і "Любителі історії"), сам драматург (його роль виконав Алекс Дженнінгс) виступає одним з героїв - вельми уважним і доброзичливим до своїх ближніх.

Беннет дозволяє центральному персонажу оповіді, ексцентричній літній дамі (Меггі Сміт), на кілька місяців припаркувати фургон, в якому вона живе, під вікнами його квартири. Мешканка фургону стає об'єктом інтересу і симпатій всього кварталу, а місяці розтягуються на довгі роки. Розцвічена виконанням блискучих британських акторів, ця чарівна комедія про лондонських диваків і оригіналів і їхнє дещо пихате, але цілком доброзичливе оточення дозволить аудиторії відновити душевну рівновагу, похитнуту як сумними екранними образами, так і драматичною вітчизняної дійсністю.

null

На закінчення зазначимо, що, окрім повнометражних картин, у програмі фестивалю представлена добірка короткометражок "Британія. Коротко", складена з восьми номінантів на приз Британської кіноакадемії (BAFTA).

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
15:26
кадр з фільму "Ти мене любиш?"
Вийшов трейлер українського фільму "Ти мене любиш?" режисерки Тоні Ноябрьової
15:23
Оновлено
Богдан Львов
Апеляційний суд розглядає оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
15:16
Вибух
Росіяни вдарили КАБами по інфраструктурі Сум
15:12
Шахтарська каска
Окупанти взялися за "ревізію" останніх 33 шахт Донбасу, - Спротив
15:09
На фото: "Портрет фройляйн Лізер" Густава Клімта
Незавершену картину Клімта, яку 100 років вважали втраченою, продали на аукціоні за 30 млн євро
14:56
Верховна Рада
Рада не підтримала законопроєкт про накопичувальну пенсію: документ відправили на доопрацювання
14:45
Венеція, Італія
Щоб зменшити шкоду від туристів: Венеція вводить податок на одноденне відвідування міста
14:42
СБУ затримала "крота" ФСБ, який коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів
Коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів: СБУ затримала агента ФСБ
14:37
НБУ
Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку до 13,5%
14:35
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:28
у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
Вперше з 1889 року: у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
14:18
на фото затримання 9 пособників окупантів на Херсонщині
Входили до "виборчкому" РФ на Херсонщині: СБУ затримала 9 пособників окупантів
14:14
OPINION
Ксенія Семенова
Яким стане реорганізований НАУ
14:03
Алек Болдвін
Болдвін втрапив у скандал із блогеркою, яка вимагала від нього сказати "Свободу Палестині"
14:00
OPINION
Ольга Лень
Дипломати vs ухилянти: Паспорт для багатьох — інструмент для шари
13:57
Лаурінас Кащюнас
Литва може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, - міністр оборони Кащюнас
13:57
Оновлено
Загинули двоє військових: ДБР розслідує вибух у Миколаєві
13:37
Рада ухвалила законопроєкт про регулювання зайнятості домашніх працівників
13:34
Оновлено
у Омську горять нафтопродукти
У російському Омську горіли три ємності з нафтопродуктами
13:25
посол Королівства Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен
"Не лише літаки й пілоти": посол Данії про обіцяний пакет із F-16, який Україна має отримати влітку
13:19
Ексклюзив
Мобілізація людей з інвалідністю
Правозахисниця роз'яснила процедуру отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок бойових дій
13:16
Олександр Лукашенко
Лукашенко назвав основним реальним ризиком для Білорусі "гарячу точку в Україні"
13:08
Херсон
Подружжя агентів ФСБ отримало 15 років тюрми за наведення ракет РФ на лікарню в Херсоні
13:08
військовий квиток, мобілізація
Українці за кордоном зможуть оновити військово-облікові дані в консульських установах: подробиці
12:55
Адмірал Тоні Радакін
Україна зможе збільшити кількість дальніх атак по території Росії, - голова ЗС Британії
12:52
На фото: Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna
Вийшов перший спільний кліп Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna "Барабан"
12:50
Інфографіка
військовий квиток, мобілізація
Соціологи з'ясували, в якому регіоні України найбільш поширене прагнення уникнути мобілізації
12:48
Росія продовжує продукувати фейки
"Конгрес США прирік 500 тис. українців на смерть або важкі поранення": добірка фейків у світі за 25 квітня
12:39
Напад РФ на будь-яку країну НАТО призведе до неминучої поразки Кремля, - Сікорський
12:30
TikTok
"Війна закінчиться 18 травня": у Центрі стратегічних комунікацій спростували нове "передбачення" з TikTok
12:30
Субантарктичний пінгвін
У Всесвітній день пінгвінів українські полярники показали птахів, які гніздують біля станції "Академік Вернадський"
12:10
руйнування
Виплати за програмою єВідновлення погодили для понад 65 тис. українців
12:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:02
OPINION
Володимир В'ятрович
Консульські репресії: від цього виграє тільки Росія
12:01
Новини компаній
на фото Якоб Ааруп-Андерсен і Володимир Зеленський
СЕО Carlsberg Group Якоб Ааруп-Андерсен зустрівся з президентом України
12:00
Огляд
Православна церква України
Чи можна жінкам ходити в храм у штанях та без хустки: що насправді прописано в Святому Письмі. Пояснення від ПЦУ
11:48
На фото: Постер фільму "Я, "Побєда" і Берлін"
Український фільм "Я, "Побєда" і Берлін" за повістю Скрябіна вийде в прокат у Польщі
11:40
електроенергія
Україна четвертий день поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 25 квітня
11:37
Ексклюзив
Росіяни втратили спокій у Криму: військовий експерт Селезньов про наявність ATACMS у ЗСУ
11:31
Ілля Вітюк
НАБУ перевіряє дані про елітну нерухомість голови департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка
Більше новин