Три загрози для України. На які проблеми у світі варто звернути увагу

Голубов Олександр
5 січня, 2016 вiвторок
11:47

Після початку війни із Росією українці відчули, наскільки важливим для країни є те, що відбувається у світі. Редакція Espreso.TV визначила три кризи за кордоном, які матимуть вплив і на Україну

1. Агресивна Росія

Непередбачуваність російської позиції щодо продовження війни на Донбасі не віщує нічого доброго і іншим країнам. Адже неготовність Кремля до більшої ескалації в Україні та неспроможність досягнути поставленої мети наявними засобами змушує шукати вихід для накопиченої агресії. Сирійська авантюра Путіна, яка мала б стати черговою маленькою переможною війною, досягла б свого, якби не прикрий для росіян іницидент із збитим турецькими ВПС бомбардувальником. Цей випадок чітко окреслив неготовність Кремля до відкритого конфлікту із країнами НАТО, що явно суперечило сучасним міфам російської пропаганди. Одночасно були безнадійно зіпсовані відносини із Анкарою, яка довгий час залишалася важливим партнером Кремля у регіоні, а тепер, згідно слів Путіна, завдала росіянам “удару у спину”.

Розуміючи непередбачуваність Москви, навіть найближчі її союзники намагаються потроху віддалитися від Кремля. Білоруський президент Олександр Лукашенко відновив діалог із Європейським союзом, досягнувши навіть скасування низки санкцій проти свого режиму, а його казахський колега Нурсултан Назарбаєв у своєму нещодавному зверненні до народу анонсував зміни у “архітектурі світу”. Показово, що зробив він це через декілька місяців після кількаденного візиту до Китаю, який приніс Казахстану низку багатомільярдних угод. Цілком можливо, що Росії доведеться докладати додаткових зусиль для утримання Мінська і Астани у своїй орбіті.

На тлі економічного ослаблення Москви єдиним доступним важелем залишається силове залякування, що може змусити Кремль відволіктися від України. Недарма активізація військової операції у Сирії збіглася за часом із відносним заспокоєнням на Донбасі. Але, навіть якщо цього не станеться, втручання на Близькому Сході вже грає на руку Києву. Досвід СРСР та Заходу вкотре підтверджує, що подібні інтервенції змушують бажаючих погратися у геополітичні шахи надовго застрягати у буремному регіоні, висмоктуючи із них усі сили. Принаймні такої думки притримується британський військовий експерт Еміль Сімпсон, який у своїй статті для Foreign Policy радить адміністрації Обами просто спостерігати за тим, як Путін буде вплутуватися у сирійський безлад.

2. Вибуховий Близький Схід

Але Близький Схід важливий для України не лише через втручання Росії у місцеві справи. Тамтешні події мають прямий вплив на нафтові ціні, низький рівень яких є запорукою й подальшого послаблення російської економіки. Навіть помірна загроза безпеці видобутку нафти та шляхів її транспортування до споживачів може мати вплив на вартість чорного золота. Регіон економічно важливий Україні ще й через те, що його держави є одними з найголовніших покупців української сільськогосподарської продукції. Тому стабільність на Близькому Сході є важливим фактором для вітчизняних аграріїв, особливо із урахуванням втраченого російського ринку.

Загрозою для цієї стабільності є не лише російськи бомбардувальники та смертники “Ісламської держави”, але й регіональні країни-лідери: суннітська Саудівська Аравія та шиїтський Іран. Для обох країн падіння цін на нафту становить таку ж потенційну небезпеку, як і для російського режиму, підриваючи фундамент залежної від сировини економіки. Тому і Ер-Ріяд, і Тегеран разом зацікавленні у пожвавленні міжконфесійного конфлікту у мусульманському світі, який би допоміг щонайменше зміцнити політичні режими у цих столицях і перевести увагу населення з внутрішніх проблем на зовнішнього ворога.

Це не обов'язково призведе до відкритої війни між Саудівською Аравією та Іраном, але пожвавлення конфліктів, у тих країнах, де дві столиці вже змагаються між собою за допомогою власних маріонеток, уникнути, швидше за все, не вийде. Тому війни у Сирії, Іраку та Ємені мають мало шансів на припинення чи навіть послаблення. Навпаки, нестабільність може розповсюдитися і на інші держави, яким досі вдавалося уникати хаосу. 

3. Крихка Європа

Безперервний безлад на Близькому Сході спричинив і найважливішу кризу сучасної Європи. Бурхливий потік біженців та шукачів кращої долі викликав у європейців вкрай суперечливу реакцію. Бажання допомогти кожному межує із страхом перед демографічними, економічними та соціальними наслідками масової міграції. Через це до влади у окремих країнах ЄС все ближче підходять праві популісти, не лише налаштовані проти біженців але й зазвичай більш лояльні до Росії та менш прихильні до ідеї тіснішої європейської інтеграції та зближення із такими сусідами, як Україна.

Втім, нинішня єдність і без цього виглядає дуже хиткою. Розкол між східними та західними країнами ЄС у питанні справедливого розподілу біженців та між північчю та півднем щодо фінансової допомоги для тих держав, які приймають найбільше переселенців, загрожує політичній дієздатності Євросоюзу. А наслідки європейської боргової кризи досі залишаються відчутними у таких країнах як Греція, Іспанія, Португалія та Італія.

На цьому тлі не менш тривожними є авторитарні тенденції в Угорщині та Польщі. Встановлення путінізованих режимів на західному кордоні України гратиме на руку і самому Путіну. Навіть показова антиросійська риторика соратників Качинського не має вводити в оману. Кремлю набагато зручніше мати у Європі декілька нехай антиросійських, але ізольованих одна від одної країн, ніж відносно помірний, але єдиний у своїй зовнішній політиці Євросоюз. Без політичної єдності у Брюсселі не варто очікувати ефективної підтримки України у боротьбі із Росією, зокрема у питанні санкцій. А вони набагто ефективніші за будь-яку, навіть найпалкішу, антипутінську риторику.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.99
    Купівля 38.99
    Продаж 39.5
  • EUR
    Купівля 42.18
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
11:37
ППО збила 3 російських безпілотники на Херсонщині
У Румунії біля українського кордону знайшли фрагменти безпілотника
11:24
На Дніпропетровщині РФ атакувала дроном автівку: загинув чоловік
11:20
На фото: Алессандро Мікеле
Колишній креативний директор Gucci Алессандро Мікеле очолив Valentino
11:20
діти, війна
З окупованих територій Херсонщини вдалося повернути родини з трьома дітьми
11:13
Зроблено в Україні
"Зроблено в Україні": у Сумах відкрили перший офіс підтримки мікро- та малого бізнесу
11:09
Бундестаг
У бундестазі вважають, що розгортання сухопутних військ країни НАТО в Україні не означає автоматичного вступу в конфлікт інших членів Альянсу, - ЗМІ
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Боєприпаси в Україну почнуть надходити з квітня, і це суттєво змінить динаміку на полі бою, - Згурець
10:57
годинник, зміна часу
Україна 31 березня переходить на літній час: у Мінекономіки нагадали причини
10:55
ракета Х-101
У Молдові не підтвердили інформацію про проліт російської ракети над своєю територією
10:54
На фото: пропалестинська акція у Cтокгольмі з вимогою виключити Ізраїль з Євробачення-2024
Ізраїль закликав своїх громадян не ходити з національною символікою під час Євробачення у Мальме
10:49
Володимир Соловйов
У Вірменії заблокували трансляцію програм російського пропагандиста Соловйова
10:27
Валерій Залужний та Олександр Сирський
Сирський прокоментував звільнення Залужного
10:25
Анонс
Фільм Одеса: змінюючи код
Віднайти код Одеси у її героях: в п'ятничному ефірі Еспресо новий документальний фільм
10:22
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:20
Фортифікації, зуби дракона
Військові та цивільні інженери об’єдналися для зведення фортифікацій на Запорізькому напрямку
10:16
Авдіївка
Сирський розповів, скільки українських військових потрапили у полон до РФ під час виходу з Авдіївки
10:14
Наводила авіабомби на Сумщину: СБУ затримала пособницю окупантів
10:07
Олександр Сирський, Рустем Умєров
У ЗСУ переглянули потребу в мобілізації 500 тис. людей, - Сирський
10:00
OPINION
Сергій Фурса
Чому поляки не вважають себе "боягузами"?
09:58
На фото: Антон Птушкін
"Смертю людини вже нікого на Заході не здивувати": Птушкін презентував документалку про тварин і війну
09:57
Patriot
Улітку Нідерланди розгорнуть системи Patriot у Литві
09:43
Олександр Сирський
Атаки дронами по кораблях РФ виявилися такими ефективними, що може йтися про зміну стратегії війни на морі, - Сирський
09:42
Оновлено
Атака на Україну 29 березня 2024
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
09:41
Ексклюзив
окупанти в Криму
Ворог перекинув резерви з Куп'янського напрямку, щоб просунутися на Лиман, - командир взводу 95-ї ОДШБр Краснов
09:34
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи зможе Зеленський переграти Трампа, а Росія заблокувала спостережну місію ООН щодо санкцій проти Північної Кореї. Акценти світових ЗМІ 29 березня
09:13
На фото: Ксенія Мішина
Ведуча телешоу "Я люблю Україну" Мішина записала на Балі російськомовний подкаст зі своїм фітнес-тренером
09:09
Україна і США домовились про відтермінування виплат за державним боргом
08:55
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році. Фото надано автором
Росіяни запустять залізницю від Маріуполя до Іловайська у квітні-травні та мріють про ще одну вздовж азовського узбережжя, - Андрющенко
08:38
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Масована атака РФ: українська ППО знищила 84 повітряні цілі ворога
08:38
окупанти
Росія забирає нерухомість жителів ТОТ Луганщини та Донеччини, які поїхали з окупації, - ОВА
08:30
на фото: українська жінка
Близько 50% українських біженців, які опинилися у Польщі після повномасштабного вторгнення, висловлюють бажання повернутися в Україну, - дослідження
08:03
OPINION
Юрій Бутусов
Війна дронами. Прямі збитки Росії від атак на НПЗ сягнули півтора мільярда доларів
08:01
Бріджит Брінк
"Наша допомога потрібна зараз": посолка США Брінк відреагувала на російську атаку по Україні
07:49
Оновлено
втрати росіян
ЗСУ ліквідували 820 окупантів, 27 бронемашин та 56 БПЛА
07:24
санкції проти Росії
Японія продовжила торговельні санкції проти РФ ще на рік
07:22
Ємен, хусити
Сили США знищили 4 безпілотники хуситів, які намагалися атакувати судна у Червоному морі
07:15
Інфографіка
Регулювання Telegram та інших соцмереж: що пропонують народні депутати?
07:08
ООН
В ООН пояснили, хто стежитиме за санкціями проти КНДР після вето РФ на роботу спостерігачів
06:51
ЗАЕС Запорізька атомна електростанція
Експерти МАГАТЕ на ЗАЕС щодня чули вибухи впродовж тижня, а візит на сховище пального відклали через авіаналіт
06:49
На фото: військові
ISW розповів, на скільки просунулася РФ в Україні з початку 2024 року
Більше новин