Гройсман: Жодного слова про федералізацію і особливий статус в оновленій Конституції немає

Вадим Денисенко
18 січня, 2016 понедiлок
09:37

Спікер парламенту Володимир Гройсман у програмі "5 подій тижня" розказав про те, чому Україна нині потребує оновленої Конституції, що дасть децентралізація і про те, чи отримає особливий статус Донбас

- Зараз ходить багато чуток і відвертих домислів навколо питання майбутнього голосування щодо змін до Конституції і децентралізації. Перше питання – чи відбудеться голосування вже на цій сесії?

- Зараз тривають політичні консультації. Хочу ще раз підкреслити, що ця Конституція відповідає повністю кращим європейським практикам і національним інтересам України з точки зору децентралізації влади і передачі повноважень на місця. За 2015 рік нам вдалося передати фінанси на місцевий рівень, і сьогодні, в місцевих органах влади вже є кошти для того, щоб відкривати садочки, ремонтувати дороги, забезпечувати освітлення і ремонтувати міський транспорт, ремонтувати клуби, створювати ФАПи на селах. Але кожен рік ми за це боремось. Боремось за те, щоби ця система зберігалась, щоби люди врешті-решт отримали і права, і можливості, і фінанси для того, щоб покращувати і змінювати життя в кращий бік на своїх територіях. Це все можливо зробити остаточно тоді, коли будуть прийняті зміни до Конституції.

 

Зараз тривають консультації, і до дня голосування буде дуже багато чуток з того чи іншого приводу. Але я переконаний у тому, що усі політичні сили мають знайти в собі сили для того, щоби забезпечити прийняття рішення, яке дозволить врешті-решт поставити крапку в нашому пострадянському минулому і побудувати якісне європейське сьогодення і майбутнє. Це можливо зробити тільки на умовах децентралізації. А децентралізація стосується сьогодні кожного села, кожного міста в Україні, не залежно від того, це на Заході України, в Центрі, на Півночі, на Півдні або на Сході. Мова йде про те, що це абсолютно нова система управління країною, яка базується не на тому, що людьми керують зверху, а на тому, що люди самі розуміють, внизу, які є проблеми, знають, як їх можливо вирішувати.

 

 Хочу підкреслити свою особисту позицію: я вважаю, що децентралізація є надважливою реформою для країни. Я готовий і далі за неї боротись для того, щоб максимальні повноваження були передані на місця.

 

- Чи є, зрештою, ці 300 голосів для прийняття у другому читанні?

- Потенційно в парламенті, який має майже 450 голосів, є 300 для голосування. Але я наголошую, що це питання до кожного лідера політичної фракції, до кожного лідера політичної партії, яка присутня сьогодні в парламенті, яка отримала мандат довіри від людей і має його врешті-решт реалізувати.

 

Ну для чого ми обираємось в парламент? Для того, щоб узурпувати владу? Ні. Для того, щоб передати владу на місця. Для того, щоб забезпечити якісний економічний розвиток нашій країни. Ключове питання: питання безробіття в Україні, питання розвитку економіки. А скажіть, будь ласка, а хіба підприємства знаходяться у нас в Кабінеті міністрів або в парламенті? Ні, вони знаходяться вмістах, селах, селищах. В районах, в областях. Ці зміни до Конституції дозволять нам створювати нормальні, якісні робочі місця, вирішувати нагальні проблеми. Змінити ситуацію в охороні здоров’я, в освіті, в багатьох інших речах. От що хочуть сьогодні від нас отримати люди. І базова позиція – це зміни до Конституції. Я свій голос віддавав і віддам за те, щоб ця Конституція була ухвалена. А далі – це політична відповідальність політичних сил відстояти цей державний і суспільний інтерес.

 

Дуже багато чуток навколо Конституції. Начебто говорять про особливий статус, який може призвести до федералізації Донбасу. Ну, повна нісенітниця! Жодного питання про федералізацію і особливий статус немає. Питання є в повній європейській системі, яка дозволить кожній громаді розвиватись. Тому в даному випадку я сподіваюсь, що час є. До останнього моменту буде зберігатись інтрига, але я надіюсь, що буде знайдене розуміння щодо підтримки цих остаточних рішень.

 

- Багато спекуляцій навколо особливого статусу Донбасу. В Конституції зрештою там тільки один рядок. Чи переважать ці спекуляції, ця демагогія над реальними речами, над реальними змінами щодо децентралізації?

- Я думаю, що цими чутками хтось,можливо, просто намагається не допустити голосування за цю Конституцію. Хтось, можливо, не розуміє її сутність. Можливо, якісь інші є причини. Мені дуже важко сьогодні оцінювати, з якої причини та чи інша політична фігура знаходить різні аргументи, чутки і все інше. Але я хочу ще раз підкреслити, що є багато речей,які не мають під собою жодних підстав і жодних якихось підтверджень. Немає там ніякого особливого статусу. Це очевидно. Немає і інших нісенітниць, які намагалися «привнести» в цю Конституцію. Я хотів би підкреслити, що дуже багато чуток, які розповсюджувалися навколо Конституції, не мають під собою жодних підстав.

 

- А як, наприклад,  щодо повноважень префектів?

- Це теж є абсолютно неправильно трактовано, оскільки префект – це та людина, яка буде забезпечувати державний інтерес на територіях. Насправді децентралізація передбачає більше повноважень на місцях. На рівні територіальних громад, на рівні областей і районів. Врешті-решт ми будемо обирати свою владу, а не призначати її з Києва. Тобто, ми обираємо обласну чи районну раду, а обласна та районна рада обирає свій виконком і затверджує відповідного керівника. І це буде означати, що формування бюджету області, його затвердження, соціально-економічний розвиток буде максимально наближений до потреб людей. Але з точки зору державного контролю, який передбачений Європейською хартією державного самоврядування, передбачається, що держава має забезпечувати контроль, інакше такі повноваження можуть призвести до узурпації влади навіть на місцевому рівні. Баланси і противаги, вони мають завжди бути збережені. І тут немає потреби лякатись цього, тому що це абсолютно нормальна європейська практика.

 

Це та ж практика, яка є сьогодні у Франції. Та ж практика, яка є сьогодні у Польщі. А це достатньо сильні країни з розвиненою демократією, що дуже важливо, і розвинутим місцевим самоврядуванням. І саме головне – це достатньо міцні економіки. А в централізованій країні будувати якісну економіку нереально і неможливо. Тим більше, коли мова йде про 45-мільйонну країну у центрі Європи. Ми ж не можемо залишатися і далі пострадянським централізованим утворенням, яке пригнічує демократію. Ми маємо створювати всі умови, які дозволяють нам стверджувати нашу державність,  відновлювати і розвивати демократію в нашій країні, і відроджувати економічний потенціал. А це зробити без місцевого самоврядування, без активності людей, неможливо. Тому ця Конституція – це відповідь на чітке розмежування між нашим минулим і майбутнім.

 

- Перейдемо до бюджетної проблематики. І от після вікопомної для багатьох бюджетної ночі ви пообіцяли розпочати роботу над змінами до державного бюджету. Що наразі вже зроблене в цьому плані?

- Перше, що я хочу підкреслити –я багато чую критики, що закон «Про бюджет» не треба було ухвалювати. Я вважаю,що це є категорична помилка. Якби не був прийнятий державний бюджет на 2016 рік, я хочу з великою долею вірогідності зазначити, ну, я думаю, що долар підскочив би втричі від діючого курсу, а ми б не отримали макрофінансової підтримки від МВФ. Ми би мали величезну економічну, фінансову дестабілізацію. Тому наявність бюджету, навіть не зважаючи на те, що він був пізно внесений урядом і потребував більш детальної роботи, є набагато краще, ніж відсутність бюджету. Саме тому я  робив все для того,щоб бюджет був прийнятий. Зараз потрібно від уряду, щоби всі державні програми почали фінансуватись. Ну, наприклад, у нас є питання допомоги матерям-одиночкам. Зараз треба терміново затвердити порядок цих виплат, щоб вже у січні ці матері отримали невелику, але державну підтримку.

 

Хочу також наголосити: бюджет прийнято і опубліковано. Це дає можливість кожному подивитись на те, яким є бюджет, що там є закладено, яка політика буде формуватись в тому чи іншому напрямку. Як я і обіцяв, ми вже розпочали роботу над детальним поглибленим визначенням ситуації по бюджету. Наше завдання сьогодні – знайти ті резерви і покращити використання і публічність бюджетних коштів. І найближчим часом ми вийдемо з ініціативами щодо змін бюджету.

 

Також хотів би наголосити: ми зберегли систему децентралізації фінансів. Адже перед прийняттям бюджету була загроза того, що села, міста, селища, райони і області недоотримають кошти, і буде зруйнована система фінансової децентралізації, яку ми запровадили у 2015 році і яка показала свою ефективність. От зараз ви можете побачити у себе, у своєму селі, в населеному пункті якщо відбувались якісь роботи по дорожньому покриттю, тротуарах, садочках, школах, освітленню, щось змінилося саме в кращий бік, так це і є ознака фінансової децентралізації. Тому що безпосередньо громада отримала можливості виконання завдань. Раніше вони тільки мріяли. Вони обирались і мріяли про те, що колись може бути можливість вирішити те чи інше питання. Сьогодні ці мрії стали реальністю. Але зараз мають бути підвищені і вимоги до місцевого самоврядування, в першу чергу, з боку самої громади. Мені дуже би хотілося, щоби професійних рівень і здатність якісно використовувати ресурси була значно підвищена на місцевому рівні. І я вважаю, що це можливо зробити. Це наше спільне завдання.

 

Що мене хвилює сьогодні? Важливо, щоби ми, маючи децентралізацію в дії, почали предметно займатись економікою,створенням нових робочих місць. Це є дуже важливо, оскільки розвиток місцевої економіки якісно позначиться на  відновленні економічного потенціалу України. Тому дуже важливо, щоби  кошти від децентралізації  інвестувались місцевим самоврядуванням в створення нових робочих місць. Ну, і в програми підтримки малого і середнього бізнесу. Нам потрібно в цьому році дуже предметно визначитись щодо охорони здоров’я. Я думаю, що сьогодні нікого не влаштовує сьогодні стан охорони здоров’я в нашій країні – з точки зору тих, хто звертається за допомогою у медичні заклади, і тих, хто працює в медичних закладах. Це означає, що ця система потребує змін. Ми домовились, що у лютому місяці ми проведемо ще одне засідання з цього приводу, запросимо усіх зацікавлених осіб для того, щоб на базі парламенту створити дискусійний майданчик для напрацювання кращих рішень, і потім спільно з президентом, з урядом внести пропозиції українському суспільству, якою має бути охорона здоров’я. Також важливим є питання освіти: нам потрібно значно збільшити інвестиції  в освіту.

 

- Не можна оминути питання, чи варто очікувати найближчим часом змін в уряді.

- Ну, зовсім очевидно, що ротації в уряді є природніми. І я вважаю, що не самоціль змінити одного міністра на іншого, а ціль має полягати у тому, що ті хто прийдуть на зміну, мають бути достатньо професійними і мати свій погляд на розвиток галузей. Тому консультації ці йдуть, і є, на моє глибоке переконання, ряд міністрів, до яких є величезні питання з точки зору їх професійності і віддачі тій справі, на яку їх делегували. Тому я думаю, такі зміни в уряді очевидно відбудуться.

 

- Ще знакове питання – вибори в Кривому Розі. Чому досі не підписаний закон відповідний про призначення нових виборів і чи відбудуться вони взагалі?

- Є певні процедурні речі, які обмежили мене в праві підписати. Коли ми це питання ухвалили на засіданні Верховної Ради, в цей день була зареєстрована постанова, яка передбачає спробу перегляду того рішення, яке прийняв парламент. Тобто скасувати рішення про підтримку закону про перевибори в Кривому Розі. Тільки сам факт реєстрації цієї постанови не дає мені права  підписувати цей закон. Тому  я маю спочатку винести на голосування цю постанову, потім, якщо парламент прийме скасувати голосування – зрозуміло, закон буде скасований, якщо парламент не підтримає цю постанову – у мене відкривається шлях підписання і я його підпишу в ту ж хвилину, жодних питань немає. Але коли таке питання ставлять депутати народні, мені хочеться все ж таки ще раз повернути їх до регламенту Верховної Ради України. Хай вони читають регламент, де чітко записано як має діяти голова Верховної Ради, якщо є такий випадок.

 

- Тобто жителям Кривого Рогу не варто переживати, що знову вони залишаться без виборів, чого вони дуже прагнуть?

- Я, як голова Верховної Ради, зроблю все для того, щоби цей закон було підписано. А далі вже мешканці Кривого Рогу визначаться щодо відповідного голосування за того чи іншого кандидата.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.06
  • EUR
    Купівля 42.21
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
16:41
АрселорМіттал Кривий ріг
Найбільше металургійне підприємство України збільшує виробництво: вийде на 50% довоєнної потужності
16:38
На фото: "Різдвяна свинка"
Дитячу книжку-бестселер Джоан Роулінг "Різдвяна свинка" планують екранізувати
16:29
чорне море, ракетоносій рф
У ВМС пояснили, чому росіяни майже не використовують "Калібри"
16:29
Cybertruck
Tesla відкликала 3,8 тис. авто Cybertruck через несправність
16:28
Миколаївщина обстріл
РФ вдарила артилерією по Миколаївщині: загинула літня жінка, поранено дитину
16:28
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
16:14
Газовики прифронтових областей отримали від чеських колег 20 тонн обладнання
16:10
Ексклюзив
ЗРК Stormer
"В нас є сили й засоби для ураження літаків РФ": у Повітряних силах ЗСУ прокоментували збиття Ту-22М3
16:09
На фото: система ППО
Країни Великої сімки зобов'язалися посилити українську ППО
16:07
РФ атакувала Одещину ракетами: є постраждалий, пошкоджено припортову інфраструктуру
16:06
На фото: Jerry Heil та Alyona Alyona
Jerry Heil та Alyona Alyona показали чорно-білі образи для Євробачення-2024
16:03
OPINION
Олег Манчура
Останні пів року для України були часом самотності
15:54
Конгрес США
У США додали нафтові санкції проти Ірану в законопроєкт про допомогу Україні
15:53
G7
Країни G7 перенесли розгляд питання передачі Україні заморожених активів РФ на саміт у червні
15:17
Непокаране зло повертається
Росіяни організовуватимуть на ТОТ осередки федеральної служби для контролю шкіл, - Спротив
15:13
Чоловіка, який шпигував за Силами оборони на Миколаївщині, засудили до 15 років ув'язнення
15:09
На фото: Команда "20 днів у Маріуполі" привезла BAFTA і "Оскар" в Україну
Команда "20 днів у Маріуполі" привезла "Оскар" в Україну
15:04
Сергій Лавров
Лавров заявив, що РФ не припинить вогонь навіть у разі початку перемовин з Україною
14:52
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
Російська компанія "Башнефть" встановлює антидронові сітки на свої НПЗ, щоб захистити їх від атак БПЛА
14:30
Оновлено
Зеленський відвідав українських поранених бійців
Зеленський провів нараду щодо безпекової ситуації на Донеччині та відвідав поранених військових
14:22
Дмитро Кулеба
Очільники МЗС країн G7 визначили конкретні кроки для допомоги Україні, - Кулеба
14:22
Оновлено
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського. У ГУР прокоментували
14:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Путін продовжуватиме війну, поки не стане зрозуміло, хто буде наступним у Білому домі, - політолог Бобиренко
14:01
OPINION
Валерій Пекар
Деколонізація Росії: Божі млини мелють повільно
13:59
курка
"Розвиває здатність заражати людей": ВООЗ занепокоєна через поширення пташиного грипу
13:57
РФ ударила по центру Білопілля на Сумщині: важко поранені три людини
13:47
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:38
Херсонський художній музей ідентифікував понад 100 викрадених окупантами картин
13:36
Тейлор Свіфт
Тейлор Свіфт випустила новий альбом The Tortured Poets Department
13:30
діти, злочини росії
Україна повернула з Росії 17-річну дівчину
13:28
У Дніпрі 20 квітня оголошено жалобу за загиблими внаслідок ракетного обстрілу
13:27
конгрес США
Республіканці внесли 135 поправок до законопроєкту про допомогу Україні
13:14
У 2024 році Україна отримає 560 млн євро від ЄІБ для низки проєктів. Деталі
12:58
Алек Болдвін
Убивство українки Гатчінс: юристи Болдвіна домагаються припинення справи, але експерти вважають, що суду не уникнути
12:51
"Україні було б краще прийняти умови Росії": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 19 квітня
12:43
заморозки
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, де в Україні очікувати заморозків у вихідні
12:29
Дональд Туск
"Не можемо завдавати шкоди Україні, коли вирішується доля війни": Туск закликав польських фермерів припинити блокування кордону
12:23
Планували передати технологічні розробки у сфері енергетики: на Харківщині затримали пособників окупантів
12:15
ЄСПЛ відхилив позов Кіркорова, який оскаржував заборону на вʼїзд до Литви через підтримку агресії РФ
12:10
Аналітика
Чому у Грузії знову протести. Еспресо пояснює
Більше новин