Ексклюзив

Коли найгірші скінчилися. Чому цього року серед Шевченківських лауреатів немає письменників

Андрій Кокотюха
18 лютого, 2016 четвер
13:00

Жоден український митець, який себе поважає, не запропонує нічого на розгляд Шевченківського комітету, пише письменник Андрій Кокотюха

На початку тижня Шевченківський комітет офіційно оприлюднив прізвища свіжих лауреатів Національної премії. Вперше за 55 років існування премії в списку нагороджених нема жодного письменника. У ЗМІ цей факт назвали "сенсацією", яка нібито "спантеличила суспільство". Насправді жодних сенсацій, бо суспільству плювати як на щорічні перегони за Шевченківкою, так і на минуле, сьогодення та майбутнє її лауреатів. І не тому, що люди в нас байдужі до культури, не читають, політизовані чи зубожілі.

Активна частина суспільства живе в окремому від Шевченківського комітету світі. І саме цей світ є справді реальним. Державна структура, яка визначає кращі здобутки в царинах культури й мистецтва, з року в рік демонструє все нижчий рівень компетентності. Суспільний прошарок, який справді цікавить культура і який водночас репрезентує креативний клас, давно навчився розділяти справжню актуальну культуру та пріоритети Шевченківського комітету. Який до всього ще й очолює поет Борис Олійник - людина настільки чесна й відверта, що чесно й відверто не приховує своїх комуністичних поглядів.

На цьому слід було б поставити крапку. Оцінювати діяльність роботи державної структури, якою керує комуніст, повинні не ЗМІ, а щонайменше Український інститут національної пам`яті. Проте нині маємо не сенсацію, не спантеличене нею суспільство, але - прецедент: письменники проігноровані Шевченківським комітетом узагалі.

Дотепер відділи культури та профільних журналістів у списку шевченківських лауреатів найбільше цікавили саме письменницькі прізвища. Від 2005 року, коли Шевченківку отримала Марія Матіос за роман "Солодка Даруся", не було жодного випадку, коли б кандидатури нагороджених письменників не піддавалися спершу сумніву, потім - критиці. Причому критика мала два напрямки: "Дали не тим!" та "Хто ці люди, й чим знамениті?" Тепер комітет визначився: достойних нема, а значить - не дамо нікому.

Насправді діапазон проблеми значно більший, ніж від криків про корупцію та упередженість Шевченківського комітету до поганої інтегрованості шевченківських лауреатів у актуальний інформаційний простір. Її корінь - у озвученій нещодавно ініціативі депутата Остапа Семерака накласти ембарго на російські книжки й дискусії, котрі не вщухають довкола досі.

Ось тут можна говорити не лише про реакцію культурної спільноти, а й певний суспільний резонанс. Бо пан Семерак, сам того не розуміючи, відкрив скриньку Пандори. Її вміст категорично не подобається навіть записним українофілам, котрі бачать порятунок України та передусім української мови в культурній ізоляції. Тобто, нам категорично не треба російського, але й західне нам шкодить, у нас вистачає всього свого: від хліба до видовищ. Та варто було копнути глибше - і приходить розуміння: українські видавці не мають можливості ані в короткостроковій, ані навіть у середньостроковій перспективі замістити російську книжку українською на полицях книгарень у тому ж обсязі.

На одного україномовного автора художньої прози припадає щонайменше два десятки лише російських дебютантів, а є ж іще старі, перевірені та плодовиті. В Європі, куди Україна повільно, але нарешті безповоротно рухається, актуальних письменників ще більше. Про те, що їх читають десятки тисяч, а ідентифікують - сотні тисяч співгромадян, краще взагалі заздрісно помовчати. З одного боку, видавнича галузь розвивається. З іншого, книга на Заході не лише культура, а й виробництво, досить розвинена індустрія, а в Росії, крім того, - ще й ідеологічна зброя в інформаційній війні. Здобуття премії - це теж конкуренція. Але нема конкуренції там, де проти розвинутих індустрій не виставиш навіть трьох сотень літературних спартанців.

І те ж саме - про інші сегменти та царини культури. Взяти хоча б українське кіно, яке зараз нарешті почало розвиватися. Але нові українські стрічки на екрани виходять навіть тепер, у кризовий період. Коли великого кіно не було навіть половини від сьогодняшніх обсягів, Шевченківський комітет у повному складі дивився телевізор, відзначивши двадцять років тому два багатосерійних телефільми Олега Бійми за творами Івана Франка. Можна ж і тепер моніторити ефір. Або - нагороджувати українське документальне кіно, вона зараз на шаленому підйомі. Тим не менше, цього року Шевченківську премію отримав український політв’язень Олег Сенцов.

Формально нашого героя підтримали. Скажу більше: дати Сенцову державну премію - те саме, що зробити Надію Савченко народним депутатом і делегатом ПАРЄ. А реально на Сенцова плюнули. Бо фільм "Гамер", за який нагороджений полонений українець, за інших обставин Шевченківський комітет ніколи б у житті не зацікавив. Доказом цих слів є дата створення "Гамера" - 2011 рік, і за цей час стрічка вже зібрала кілька професійних, в тому числі - міжнародних відзнак. Де компетентні фахівці з Шевченківського комітету були раніше - Бог його знає.

З письменниками ситуація ще гірша. Так, їх в Україні небагато. Тих, хто працює наполегливо й видається регулярно - ще менше. Суспільний резонанс та читацькі симпатії взагалі здобувають одиниці. Але живий літературний процес, актуальне літературне, кінематографічне, театральне, загалом сучасний український культурний процес та реальні, резонансні здобутки Шевченківський комітет не цікавлять за визначенням. Існував перелік "кращих із гірших", яким треба було дати Шевченківку. Далі надійшла черга "гірших із гірших". Проте й малозначущі імена теж колись вичерпуються.

Тому станом на 2016 рік формат Шевченківської премії такий, що український митець, який себе поважає, не запропонує нічого на розгляд. А сам комітет не готовий розглядати нічого питомого, бо не знає сучасних вимог, процесів, тенденцій, трендів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
04:40
Оновлено
збитий "Шахед"
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація під ранок 19 квітня
04:27
Дмитро Пєсков
"Київ продовжує анонсувати теракти по території РФ": російські фейки і маніпуляції за 18 квітня
02:20
Марта Костюк
Костюк перемогла імениту суперницю і вийшла у чвертьфінал турніру WTA у Німеччині
01:45
окупант
У Криму росіяни влаштували облаву та мобілізували мусульман під час Ураза-байрам
01:00
фото Юлія Кочетова
Українська фотожурналістка Юлія Кочетова – серед переможців глобального етапу премії World Press Photo-2024
00:56
Анатолій Трубін, Бенфіка
Трубін не врятував "Бенфіку" від вильоту з Ліги Європи: по пенальті виграв "Марсель"
00:38
Баєр, Байєр, Ліга Європи
"Баєр" пройшов "Вест Гем" в ЛЄ і встановив історичний рекорд у європейському футболі
00:28
ЦРУ
Є ризик програшу України до кінця року, якщо не буде схвалено допомогу США, – директор ЦРУ Бернс
00:13
Оновлено
Харківщина газопровід пожежа
На Харківщині пошкоджено газопровід: виникла пожежа, постраждалих немає
00:01
Ентоні Блінкен та Дмитро Кулеба
"У нас немає плану Б": Кулеба прокоментував очікування від голосування в конгресі США
2024, четвер
18 квітня
23:56
Венеційська бієнале: українці поширили по всьому місту мапи бомбосховищ
23:44
Генасамблея ООН
США обмежили пересування очільника МЗС Ірану, який прибув на заходи ООН
23:13
В Україну після року роботи в Антарктиці повернулася 28-ма експедиція
23:03
Окупанти на ЗАЕС
У МАГАТЕ повідомили про вибухи на території ЗАЕС. Окупанти заявили, нібито "нейтралізували" дрон
23:01
Дмитро Кулеба
"Навіть більше є батарей, ніж 100": Кулеба про ППО, які можуть бути надані Україні
22:50
Meta представила прототип нової моделі ШІ LLaMA 3
22:27
конгрес США
Демократи у конгресі пообіцяли підтримати законопроєкт про допомогу Україні
22:18
Валдіс Домбровскіс
У G7 розглядають використання $300 млрд заморожених активів РФ як заставу для кредитів України, - віцепрезидент Єврокомісії Домбровскіс
22:14
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Залежність України від допомоги США. Технологічні рішення та ситуація на полі бою. Колонка Сергія Згурця
21:51
Оновлено
Віцеканцлер Німеччини Габек
Віцеканцлер Німеччини Габек у Києві зустрівся з Зеленським
21:46
Ексклюзив
Військові
За умови нормальної ротації 70-80% військових повернулися б на фронт після відпочинку, - нардеп Костенко
21:40
"Схеми": Портнов, який перебуває в Іспанії, переоформив на дітей маєток під Києвом
21:36
Зеленський напередодні свята Песах зустрівся з єврейською громадою в укритті школи
21:30
Чехія допомога Україні
Україна та Чехія розпочали підготовку двосторонньої безпекової угоди
21:04
Google
Google звільнила 28 працівників, які протестували проти контракту компанії з Ізраїлем
20:57
Дмитро Сус
Касаційна палата Верховного Суду підтвердила вирок експосадовцю Генпрокуратури Сусу
20:27
Швейцарія
Уряд Швейцарії затвердив виділення Україні понад 5 млрд євро на відновлення
20:05
OPINION
Ігор Гулик
На повільному вогні. Як Україну підштовхують до "миру"
20:03
ЗСУ генштаб війна з Росією
Впродовж доби на фронті зафіксовано 71 бойове зіткнення, найбільше в районі Бахмута, - Генштаб
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 785-го дня війни: Україна має супердрони, що можуть вражати цілі в Сибіру, Німеччина передасть нам ще одну систему ППО
19:56
OPINION
Віталій Портников
Новий закон про допомогу Україні від США: деталі
19:52
Будинок футболу УАФ
Аудит в УАФ виявив відтік активів у 1,3 млрд грн за президентства Павелка
19:51
ЗРК Patriot
Україна може отримати від Німеччини і партнерів ще сім систем Patriot, - Шольц
19:44
Ексклюзив
Ми побачили тривожні тенденції: Фонд "Демократичні ініціативи" про джерела, з яких українці отримують інформацію
19:42
Україна Британія
Британія надала Україні обладнання для покращення роботи ТЦК
19:29
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Захист прав людини в ЄС: кореспондентка Висоцька розповіла, що військовозобов'язаних силоміць повертати в Україну не будуть
19:20
аргентина нато
Аргентина попросила надати їй статус глобального партнера НАТО
19:13
безпілотник
Україна розробила дрони, які долають 3 тис. км і здатні долітати до Сибіру, - The Economist
19:10
Інтерв’ю
Володимир Нікулін
Поліцейський Володимир Нікулін з фільму "20 днів у Маріуполі": такої війни не було на нашому континенті
18:44
нафтовий танкер
"Cтворить екологічний хаос": очільник МЗС Швеції про переспрямування нафтових танкерів РФ через Балтійське море
Більше новин