Небо навпіл. Україна та Росія воюють за польоти над Кримом
Росія скандалить, щоб завадити Україні заробляти на польотах над Чорним морем
Небесні війни за Крим
У 1997 році Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) розподіляла зони відповідальності над акваторією Чорного моря, і територію біля Криму було делеговано Сімферопольському підрозділу "Украероруху".
Через 2 тижні після "референдуму" в Криму та його анексії Росією EASA (Євроконтроль координує і планує повітряний рух для всієї Європи) заборонила польоти над Кримом і до Криму, зокрема в Сімферополь і Севастополь.
Тоді організація заявила, що не визнаватиме будь-які аеронавігаційні декларації над українською територією, видані не Києвом. Глава Євроконтролю Франк Бреннер наголосив, що Крим - це частина суверенної території України і саме вона повинна вирішувати, відкрити Крим для польотів чи ні.
Після цього небо над Кримом було закрите, і літаки почали фактично оминати його.
Flights are avoiding the closed airspace over #Simferopol #Crimea #Ukraine http://t.co/0N7Pql6zMK pic.twitter.com/hdvXjF2z79
— Flightradar24 (@flightradar24) 28 февраля 2014
Однак 18 лютого з’явилось повідомлення, що EASA нібито дозволила комерційні польоти над окупованим півостровом.
Невже Європа справді дозволила літати над Кримом
Фактично ні. Згідно з розповсюдженим EASA офіційним повідомленням, мова йде про дозвіл літати двома маршрутами, L851 та M856, що проходять через повітряний простір над західною частиною Чорного моря. У висновку йдеться виключно про маршрути над акваторією, які не зачіпають територію півострова.
Простір над АРК та територіальними водами залишається закритим для польотів літаків. Повідомлення деяких ЗМІ про те, що будуть відновлені польоти над Кримом, є помилковими.
Інфографіка Мінінфраструктури
Що змінилось, чому тепер дозволили літати
EASA дійшло висновку, що ризики від суперечок Росії і України за повітряний простір над Кримом знизилися. Агентство підтвердило готовність України гарантувати безпеку в підконтрольному їй міжнародному повітряному просторі.
Крім того, EASA наголошує, що неуповноважена на це Росія обслуговує повітряний простір над півостровом. Росія і Україна не координує обслуговування цієї зони, "деякі російські документи прямо суперечать українським", зазначає організація.
В Євроконтролі вирішили, що координацією літаків над Кримом буде займатися саме Україна.
Чи виграє Україна від дозволу польотів
До анексії Криму політ над територією України в районі Чорного моря генерував значну частину доходу "Украероруху". Це навіть можна назвати частковою перемогою української влади, оскільки вони зможуть отримувати гроші за обслуговування іноземних літаків над територією півострова.
"Колись цей маршрут був одним з ключових заробітків "Украероруху". Це один з найбільш зручних маршрутів між Заходом і Сходом, між європейськими та азійськими країнами. Там літали далекомагістральні літаки, в тому числі Боїнг 547, А380", - пояснює екс-заступник міністра інфраструктури Олександр Кава.
Крім того, використання маршрутів над Чорним морем дозволить авіакомпаніям скоротити свої витрати та сприятиме розвантаженню повітряних маршрутів у районах суміжних держав.
Виходить, це вигідно Україні. Чи піде Росія на це
Фактично, Росія і є тим фактором, який скоріш за все зіграє проти України. Росавіація вже заявила, що не планує передавати управління повітряним рухом над Кримом українським диспетчерам. Більш того, відомство назвало рекомендацію EASA "суто політичним рішенням".
"Політизовані рішення не повинні підміняти принципів безпеки польотів", - не без пафосу заявили у відомстві і пообіцяли обговорювати це питання на засіданні спеціальної цільової робочої групи ICAO в березні 2016 року.
Однак тут є момент, на якому варто наголосити. Не сумнівна перспектива переговорів України і Росії вселяє песимізм, а сам факт скандалу, який зараз роздмухує Росія, грає проти Києва.
"Галас, який піднімається Росією з приводу того, що EASA некомпетентна, вже є сигналом - краще туди не летіти. Для авіаперевізників безпека – перш за все. Там літають авіакомпанії з Австралії, Саудівської Аравії, їм досить навіть найменшого скандалу. Перевізникам плювати на взаємостосунки Росії та України", - пояснює Кава.
- Актуальне
- Важливе