Поліський клондайк. Як бурштинова мафія "вимиває" мільярди з бюджету України

Катерина Рещук
16 березня, 2016 середа
10:53

Українська влада інсценує боротьбу з незаконним видобутком бурштину, тим часом "Бурштинна народна республіка" спокійно процвітає

Поліський клондайк

За офіційними даними, Україна займає друге місце в світі за запасами бурштину. Після того, як ціна на каміння зросла майже втричі, "бурштинна" лихоманка в Рівненській, Волинській та Житомирській областях сягнула величезних масштабів.

На так званих "клондайках" Полісся працюють цілими родинами, часто діти ходять на кар’єр замість школи. До намивання бурштину хоч якимось чином причетні майже всі місцеві.

Цікавий приклад: Наприкінці минулого року СБУ впіймала підпільну бригаду бурштинокопачів, організатором якої виявився місцевий священик. Він залучив до цієї справи свого родича і парафіяльного старосту. У батюшки при обшуку виявили 70 кг відбірного каміння, яке на чорному ринку коштує близько 5 млн грн.

Бурштинокопачі навіть створили спільноту "Клондайк" у соцмережі ВКонтакте, в якій вихваляються своїми нелегальними заробітками. 

фото: Спільнота "Клондайк" ВКонтакте

В Україні щорічно незаконно видобувають 120-300 тон бурштину. А законний видобуток підприємствами, що мають відповідні ліцензії, у 2015 році становив лише 4 тони. Тільки за чорновими підрахунками, обсяг тіньового ринку становить $230-300 млн.

Завідувач відділом Інституту геологічних наук України Леонід Галицький під час круглого столу, присвяченого проблемі незаконного видобутку бурштину взагалі, повідомив, що в Україні 15 000 тон прогнозних ресурсів і 300 тон промислових запасів, які можуть давати державі $3 млрд на рік.

Зараз надходження до бюджету є мізерними. Все пояснюється просто - держави Україна на землях бурштину взагалі не існує. Недарма про ці регіони часто говорять як про "Бурштинну народну республіку" – настільки вони неконтрольовані, та і аналогія з шахтами-копанками Донбасу чітко простежується.

Періодично у ЗМІ з’являються новини про черговий перерозподіл влади із масовими бійками та стріляниною серед бурштиношукачів. Тут головує місцевий криміналітет з усіма його характерними ознаками.

Чорні старателі видобувають бурштин двома кустарними способами. Перший технологічно найпростіший – взяти лопату і копати в лісі величезні 10-метрові ями, просіваючи пісок. Однак це фізично важко і масштаби, прямо кажучи, не промислові.

Найпоширеніший спосіб видобутку бурштину зараз – намивання з допомогою мотопомп. Метод дуже простий: в яму під великим напором закачується вода, вимивається ґрунт, при цьому потоки бруду виносять легкий бурштин на поверхню.

За розповідями старателів, суми "плати за дозвіл" місцевій мафії складають від $200-300 до $1000 щодня. В "грибних" місцях за ніч одна мотопомпа добуває до 15 кг бурштину . Щодо вартості каміння, то найдрібніше зазвичай коштує від $350 за кг, ціна великого може сягати $5 тисяч за кг.

Фактично робота бурштинокопача - це авантюра на "як пощастить". Тут можна заробити від пари сотень гривень до 10-20 тисяч гривень на день.

Показова боротьба 

Держава фактично не регулює видобуток бурштину. Держгеонадра повідомили, що на сьогодні діють лише 6 спецдозволів на видобуток бурштину, 4 з яких мають державні компанії. Офіційно в 2015 році від сплати за ренту надійшло 50 тис грн. У той же час у бюджеті на 2016 рік було закладено амбітні 1,5 млрд гривень надходжень від легального видобутку цього каміння, але підґрунтя і механізми для цього наразі не зрозумілі.

Навесні минулого року у Верховній Раді в першому читанні був прийнятий законопроект № 1351-1 "Про особ­ли­­вості видобутку бур­ш­тину-сирцю на родовищах, які не мають промислового значення".

Згідно із законопроектом, спеціальні дозволи на користування бурштиноносними надрами видаватимуть обласні ради за заявою претендента. Перелік необхідних документів та порядок їх розгляду затверджуватиме також облрада. Крім того законопроект передбачає створення комунальних підприємств-монополістів, які отримуватимуть земельні ділянки на 20 років. У свою чергу вони видаватимуть цю землю на 5 років приватним компаніям.

Крім того, видобування, зберігання, транспортування та реалізацію бурштину планують здійснювати без спеціальної ліцензії.

З моменту попереднього прийняття законопроекту в квітні 2015 року, він перебуває на доопрацюванні і чекає на друге читання. Коли воно відбудеться - достеменно не відомо.

На сьогодні максимальне покарання, яке отримують нелегальні старателі, - це умовний термін або штраф у 6 тисяч гривень. Зрозуміло, що це ніщо у порівнянні з перспективами намити пару сотень доларів на день. При чому часто суд навіть повертає бурштиношукачам вилучену помпу або екскаватор.

На думку заступника міністра екології та природних ресурсів Світлани Коломієць, щоб вирішити проблему, в першу чергу потрібно на законодавчому рівні посилити кримінальну відповідальність за незаконний видобуток - "лише позбавлення волі, без альтернативної санкції у вигляді штрафу або значне збільшення штрафів", вважає заступник міністра.

Також вона вважає, що необхідно передбачити конфіскацію знарядь незаконного добування (мотопомп, екскаваторів) з обов'язковим подальшим їх знищенням.

відео Автомайдан

До боротьби з клондайками бурштину долучився і президент України Петро Порошенко. Майже рік тому він дав силовикам два тижні для ліквідації нелегального видобутку бурштину. "90% бурштину в Україні видобувається нелегально за "кришуванням" правоохоронних органів. Під’їду без охорони на одну з трьох західних областей і покажу, яким чином і хто "кришує" беззаконня!", - написав Порошенко у Facebook. До сьогодні президент так і не з'явився на жодному з родовищ.  

Намивання місячних пейзажів

Чорні старателі, копаючи та продаючи бурштин, не тільки вимивають із країни мільярди доларів щорічно. Проблема значно масштабніша. Технологія мотопомп передбачає цілковите знищення дерев над місцем залягання бурштину. Крім рослинності, повністю знищується увесь родючий ґрунт. Місце видобутку спочатку перетворюється на болото, пізніше взагалі на "місячний ландшафт".

Кустарний метод видобутку за допомогою лопат і мотопомп дозволяє добути тільки 20% від реальних запасів, за оцінками геологів ще 80% просто втрачаються. Повторний видобуток бурштину після помп вважається технічно неможливим. Більш того, далеко не кожна намита яма дає бурштин, адже нелегальні копачі не проводять геологічну розвідку, яка є доволі коштовним процесом. 

null

фото Автомайдан

За даними Держлісагентства, 3,5 тис. га лісу постраждало внаслідок незаконного копання. Насправді ж фактично пошкоджених площ в рази більше.

Всі експерти одноголосно говорять: для того, щоб врятувати ексосистему, треба проводити рекультивацію - послідовно повернути всі шари ґрунту назад, висадити дерева, а видобуток мотопомпами взагалі заборонити на рівні законодавства. Однак рекультивація - це процес дуже коштовний. Її вартість оцінюється в мільйони гривень, які ніхто на наступний рік в бюджет не закладав. 

Зрозуміло, що просто заборонити місцевим жителям копати бурштин неможливо. Для багатьох жителів Полісся – це єдине джерело грошей для існування. А ось легалізувати видобуток, зробити схему простою, законною і зручною – це саме той напрямок, в якому треба рухатись. На жаль, попри всі гучні обіцянки зверху, "Бурштинна народна республіка" продовжує процвітати, годуючи місцеву мафію та знищуючи родючі землі та хвойні ліси.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.45
    Купівля 39.45
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
14:18
на фото затримання 9 пособників окупантів на Херсонщині
Входили до "виборчкому" РФ на Херсонщині: СБУ затримала 9 пособників окупантів
14:14
OPINION
Ксенія Семенова
Яким стане реорганізований НАУ
14:03
Алек Болдвін
Болдвін втрапив у скандал із блогеркою, яка вимагала від нього сказати "Свободу Палестині"
14:00
OPINION
Ольга Лень
Дипломати vs ухилянти: Паспорт для багатьох — інструмент для шари
13:57
Лаурінас Кащюнас
Литва може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, - міністр оборони Кащюнас
13:57
Оновлено
Загинули двоє військових: ДБР розслідує вибух у Миколаєві
13:37
Рада ухвалила законопроєкт про регулювання зайнятості домашніх працівників
13:34
Оновлено
у Омську горять нафтопродукти
У російському Омську горіли три ємності з нафтопродуктами
13:26
Оновлено
Богдан Львов
Апеляційний суд розглядає оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
13:25
посол Королівства Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен
"Не лише літаки й пілоти": посол Данії про обіцяний пакет із F-16, який Україна має отримати влітку
13:19
Ексклюзив
Мобілізація людей з інвалідністю
Правозахисниця роз'яснила процедуру отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок бойових дій
13:16
Олександр Лукашенко
Лукашенко назвав основним реальним ризиком для Білорусі "гарячу точку в Україні"
13:08
військовий квиток, мобілізація
Українці за кордоном зможуть оновити військово-облікові дані в консульських установах: подробиці
13:08
Херсон
Подружжя агентів ФСБ отримало 15 років тюрми за наведення ракет РФ на лікарню в Херсоні
12:55
Адмірал Тоні Радакін
Україна зможе збільшити кількість дальніх атак по території Росії, - голова ЗС Британії
12:52
На фото: Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna
Вийшов перший спільний кліп Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna "Барабан"
12:50
Інфографіка
військовий квиток, мобілізація
Соціологи з'ясували, в якому регіоні України найбільш поширене прагнення уникнути мобілізації
12:48
Росія продовжує продукувати фейки
"Конгрес США прирік 500 тис. українців на смерть або важкі поранення": добірка фейків у світі за 25 квітня
12:39
Напад РФ на будь-яку країну НАТО призведе до неминучої поразки Кремля, - Сікорський
12:30
TikTok
"Війна закінчиться 18 травня": у Центрі стратегічних комунікацій спростували нове "передбачення" з TikTok
12:30
Субантарктичний пінгвін
У Всесвітній день пінгвінів українські полярники показали птахів, які гніздують біля станції "Академік Вернадський"
12:10
руйнування
Виплати за програмою єВідновлення погодили для понад 65 тис. українців
12:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:02
OPINION
Володимир В'ятрович
Консульські репресії: від цього виграє тільки Росія
12:01
Новини компаній
на фото Якоб Ааруп-Андерсен і Володимир Зеленський
СЕО Carlsberg Group Якоб Ааруп-Андерсен зустрівся з президентом України
12:00
Огляд
Православна церква України
Чи можна жінкам ходити в храм у штанях та без хустки: що насправді прописано в Святому Письмі. Пояснення від ПЦУ
11:48
На фото: Постер фільму "Я, "Побєда" і Берлін"
Український фільм "Я, "Побєда" і Берлін" за повістю Скрябіна вийде в прокат у Польщі
11:40
електроенергія
Україна четвертий день поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 25 квітня
11:37
Ексклюзив
Росіяни втратили спокій у Криму: військовий експерт Селезньов про наявність ATACMS у ЗСУ
11:31
Ілля Вітюк
НАБУ перевіряє дані про елітну нерухомість голови департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україна досі не виробила плану перемоги, а Лондон продовжує фінансувати Кремль через купівлю нафти. Акценти світових ЗМІ 25 квітня
11:16
КНДР, Північна Корея
ЄС готує санкції проти суден, що возять зброю з КНДР до РФ, і танкерів - порушників стелі цін на нафту, - Reuters
11:15
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Арешт заступника Шойгу став найсерйознішим скандалом в міноборони РФ з 2012 року, - британська розвідка
11:12
на фото готель "Україна"
Готель "Україна" в Києві внесли до списку об'єктів приватизації
10:40
Оновлено
Наслідки удару по Черкащині 25.04.24
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
10:20
прикордонник
На Сумщині прикордонники відбили наступ російської ДРГ
10:16
Оновлено
РФ ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі. Білий дім відреагував
10:12
Дональд Трамп
Аризона звинуватила 18 соратників Трампа у спробі зірвати президентські вибори
10:04
Анонс
Онлайн-інкубатор для стартапів з соціальною метою StartUp4Good
Онлайн-інкубатор для стартапів із соціальною метою StartUp4Good: триває прийом заявок
10:00
OPINION
Тарас Загородній
Як змусити Захід прийняти Україну в НАТО без умов?
Більше новин