Як Росія руйнує енергетичну систему Криму для військових потреб

10 травня, 2016 вiвторок
11:59

Росія змушена шукати нові шляхи, як забезпечити газом та електрикою дефіцитний Крим, але робиться це не для місцевих, а для військових

Українська енергетична система втратила в Криму до 1 трлн грн

Крим розглядався Україною як один з найбільш перспективних районів для нарощування видобутку вуглеводнів – нафти і газу на морських родовищах. Уже на стадії фінальної підготовки перебували два крупних проекти з міжнародними енергетичними компаніями, які передбачалося реалізовувати через угоди про розподіл продукції.

Серед них такі гіганти як ExxonMobil, Shell і OMV Petrum (Скіфська вуглеводнева площа, потенціал видобутку 8-10 млрд.м3 газу в рік), Eni і EDF (розробка нафтогазових родовищ на ділянках Суботіна, Абіха, Маякова і Кавказька, потенціал видобутку 2-3 млн. тон в рік).

Крім того, навколо Криму зосереджені поклади метан-гідратів, які розглядаються як новий перспективний ресурс природного газу, технічна можливість видобутку якого стане доступною в третьому десятилітті ХХІ століття. Україна розпочала вивчення цих ресурсів спільно з Німеччиною, велися також переговори з Японією.

Всі ці плани були заморожені або анульовані після анексії Криму та встановлення сірої зони навколо півострова. Адже роботи в морі також неможливі, оскільки й там - зона контролю російських військово-морських сил.

По суті піратське захоплення платформ "Петро Годованець" та "Незалежність" відбулося у відкритому морі регулярними силами Чорноморського флоту РФ із застосуванням кораблів, авіації та десантних підрозділів.

Вони навіть не маскували під сили так званої "кримської самооборони". Даний факт державного піратства, безперечно, увійде в історію конфліктів як один з найбільш підступних та кричущих порушень міжнародного права.

Через окупацію Україна втратила й інфраструктуру постачання електроенергії, і розподільні газові мережі, і газопроводи з морських родовищ. А також Глібовське газосховище на 2 мільярди кубометрів.


Загальні збитки тільки в енергетичному комплексі, за різними даними, оцінюються від кількох сотень мільярдів до 1 трл грн.


Енергетична блокада спрацювала б, але не та

Крим є енергодефіцитним районом, постачання якого завжди здійснювалося із Єдиної енергосистеми України (електроенергія) та газопостачання в пікові періоди споживання (зимові місяці).

Нарощування видобутку дозволило вийти на відносне самозабезпечення за рахунок зберігання частини видобутого газу в Глібовському газосховищі. Тож енергетична блокада, що в контексті газопостачання розпочалася практично відразу після втрати контролю над інфраструктурою на окупованих територіях, майже не вплинула на агресора.

Натомість дефіцит електроенергії став одним з політичних механізмів, що були задіяні протягом 2014-2015 рр. як елемент стримування агресора та підвищення вартості утримання анексованих територій. Переривання постачання електроенергії показало безпорадність окупаційних сил. От тільки цей інструмент Україна застосовувала надто невпевнено.


Якби блокаду оголосили відразу після анексії, то вона могла б спричинити колапс усієї системи енергопостачання і, можливо, кардинально змінити хід подій в Криму та не допустити воєнного вторгнення на Донбасі.


Проте історія не має умовного виміру і прорахунки та нерішучість навесні 2014 року вимагають розробки та впровадження стратегії дій із роботи енергетичної системи в умовах анексованого Криму та реінтеграції інфраструктури півострову після деокупації.

Електрика для військових, а не для цивільних

Провал проекту "Новоросія" значною мірою зруйнував плани Росії. Адже окуповані території Криму мали б забезпечуватися за рахунок потужностей сходу та півдня України. Натомість нині доводиться шукати нові сценарії забезпечення Криму.

Хаотичні зусилля із захоплення нафтогазовидобувних активів та початок перебудови системи енергозабезпечення Криму під постачання із Таманського півострову уже мають серйозний негативний вплив на розвиток інфраструктури.

Наразі окупаційна влада зводить малі і середні електростанції та нарощує постачання через Керченську протоку. Тому можливий сценарій демонтажу інфраструктури, яка з’єднувала Крим з материковою частиною України. А це збільшить вартість реінтеграції Криму в майбутньому.

При цьому необхідно враховувати, що геополітична мета Путіна – перетворення півострова на воєнний плацдарм в Чорному морі.


Якість життя цивільних мешканців чи економічний розвиток територій найменше цікавить окупантів, які через пропаганду та репресивні заходи намагаються подавити найменший спротив та незадоволення.


Економічна складова зовсім не враховується при проектуванні інфраструктури. Розбудова воєнних об’єктів та використання генераційних потужностей з високою собівартістю виробництва електроенергії (газ, нафтопродукти) ще більше деформує енергетичну структуру півострова.

Більше того, окупаційна влада поступово отримає можливість відключати від енергозабезпечення окремі населені пункти та території, які будуть заважати реалізації планів в силу територіального розташування чи недостатньої лояльності.

Для реінтеграції енергосистеми півострова необхідно вже зараз звертати увагу на її стан, зміни, які вносяться, здійснювати їх оцінку та планувати заходи з мінімізації негативних наслідків.

Україні буде потрібен демілітаризований Крим з пріоритетністю розвитку торговельного та рекреаційного потенціалу півострову. А це вимагатиме вирішення проблем енергозабезпечення за абсолютно іншими схемами та напрямками, ніж це наразі роблять окупаційні сили.

Як повернути збитки?

НАК "Нафтогаз України" підготував низку позовів, які спрямовані на компенсацію збитків від втрати активів як на території Криму, так і в навколишній морській зоні. Адже і там тепер небезпечно працювати через загрозу агресивних дій (атаки, пошкодження чи захоплення) зі сторони російських морських збройних сил.

Лише загроза значних штрафів за рішенням міжнародних судових інстанцій може змусити Росію повернути захоплені активи. Однак при цьому надзвичайно важливо добитися контролю цілісності та функціональності технічних засобів та інфраструктури.

Адже у якому понівеченому стані Росія повертала вкрадені у Криму кораблі, ми вже бачили. Та й навіть якщо активи повернуть Україні, необхідно вимагати компенсації втраченої вигоди протягом часу протизаконного використання Росією захопленого майна в Криму.

Андрій Чубик, експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" 

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
16:03
OPINION
Віталій Гайдукевич
Зникнення Червінського: це Росія в Україні
16:02
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:55
Роберта Мецола
Мецола попередила про загрозу дезінформації з боку РФ, Китаю й Ірану на виборах до Європарламенту
15:50
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Росіяни намагаються зайти на наші позиції": офіцер 59-ї Окремої мотопіхотної бригади про ситуацію на напрямку Красногорівка - Нетайлове
15:46
школа в окупації
Росіяни призначають "директорами" навчальних закладів на ТОТ лаборантів і двірників, - Спротив
15:33
Оновлено
У Латвії ухвалили рішення поступово відмовлятися від вивчення російської мови в школах як другої іноземної
15:31
Віктор Янукович
Литва висилає екссоратника Януковича з сім'єю
15:30
На фото: Селін Діон
"Морально важко жити": Селін Діон розповіла, як бореться з невиліковною хворобою
15:28
Аналітика
кіно, кінотеатр
Культура на часі: що з доходами українських театрів на другий рік війни. Дослідження YouControl
15:28
Нацгвардійця, який застрелив 5 людей на Південмаші, засудили до довічного
15:10
Ілюстративне фото
Росіяни атакували ракетами Дніпропетровщину: 4 постраждалих
15:05
Ексклюзив
російські танки, окупанти, оркі
"Намагатиметься перетворити переваги на здобутки": полковник ЗСУ Селезньов припустив, де ворог активізується найближчим часом
14:59
Українське зерно, яке висипали у Польщі
Європарламент на рік продовжив період пільгової торгівлі з Україною
14:57
На фото: Маша Єфросиніна
"Поставив умову": Єфросиніна пояснила, чому не взяла інтервʼю в Жадана
14:50
Запоріжжя
Наводив російські ракети на Запоріжжя: ексдепутат-комуніст отримав 15 років тюрми
14:49
РФ вдарила по приватному сектору Харкова
14:41
На фото: Маша Єфросиніна
"Я була інструментом русифікації України": Єфросиніна прокоментувала мовну суперечку зі Соловій
14:35
перелив води на дамбі, Київщина
На Київщині стався перелив води через дамбу: залило дорогу
14:26
Нафтогаз
Нафтогаз ще на рік зафіксував ціни на газ на рівні 7,96 грн
14:21
Окупанти активізують будівництво укріплень в Криму на тлі міжнарожної допомоги Україні
Через погодження допомоги Україні росіяни активізували будівництво укріплень в окупованому Криму, - "Атеш"
14:14
Іспанія
В Іспанії помилково звільнили з в'язниці наркобарона, який обіцяв убити принцесу та прем'єра Нідерландів
14:11
Міністерство оборони України
Зброя і техніка: Міноборони уклало контракти на 582 млрд грн, майже 50% - з українськими виробниками
14:06
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 квітня: скільки коштують долар та євро
14:05
OPINION
Ростислав Демчук
У Пекіні не вірять у перемогу Росії над Україною
13:52
літній дощ
В Україну повертається циклон: Наталка Діденко розповіла, де чекати на дощ 24 квітня
13:35
Литва допомога Україні зброя для України
Литва передала Україні нову партію командно-штабних бронемашин M577
13:28
На фото: PEN America
PEN America скасував вручення літературної премії через нібито ігнорування письменників Гази
13:17
Литва зброя
У Литві одночасно тривають чотири міжнародні військові навчання: почалося спільне з ФРН
13:15
Військовий квиток
Крім дітей до 12 років: українцям за кордоном припинили видачу документів, Кулеба прокоментував
13:14
Росіяни вранці скинули авіабомбу на Костянтинівку: поранено 5 людей
12:50
Швейцарія
У Швейцарії назвали обсяг заморожених активів РФ: їхня вартість падає
12:43
росія - китай
Китай закликав США не сприймати співпрацю з РФ як підтримку війни проти України
12:41
Зеленський у Мюнхені (17.02.2023)
"Зеленський – шахрай, за яким стоїть гангстер-олігарх": добірка фейків у світі за 23 квітня
12:39
Володимир Зеленський і Ріші Сунак
Найбільша військова допомога, активи РФ і саміт миру: Зеленський поговорив із прем'єром Британії Сунаком
12:32
Від'єднання ЗАЕС від енергосистеми України: "заступнику директора" станції та його підлеглому оголосили підозру
12:23
Оксана Маркарова
Посол Маркарова: перший пакет зброї від США Україна може отримати вже у квітні
12:12
Рафаель Маріано Гроссі
Іран близький до накопичення урану для створення атомної бомби, - МАГАТЕ
12:09
OPINION
Ірина Федорів
Політичний Боллівуд. Чому і для кого Банкова через парламент пропихає нові правила дубляжу фільмів
12:07
Ексклюзив
Ганна Гопко
Після рішення США про допомогу Україні в Європі зʼявилося відчуття, що це їхня війна, - екснардепка Гопко
11:58
Пляж
У КМДА розповіли, чи відкриватимуть у столиці пляжний сезон
Більше новин