Художник проти режиму. Чому у Росії судять Петра Павленського

Дар'я Тарасова
23 травня, 2016 понедiлок
19:00

Мистецькі акції з політичним змістом, психіатричні експертизи та ув'язнення. Росія судить художника, який бореться із системою мистецькими засобами

19 травня Петербурзький мировий суд виніс вирок російському художнику-акціоністу Петру Павленському у справі за мистецьку акцію "Свобода", проведену 23 лютого 2014 року в Санкт-Петербурзі. Суд постановив обмежити Петру свободу на 1 рік і 4 місяці. Однак від покарання художник був звільнений.

Річ у тім, що строк давності справи складав 2 роки і, відповідно, закінчився 23 лютого 2016-го. Тому покарання Павленському скасували.

Оголошення рішення суду відбувалося в Москві, де зараз в СІЗО перебуває Петро Павленський. Адже художник проходить ще за однією справою – "московською".

Його судять за мистецьку акцію "Загроза", проведену у листопаді 2015 року. Тому після завершення "петербурзької" справи художник залишиться в СІЗО ще на півроку.

"Свобода" в Петербурзі та "Загроза" в Москві. За що Росія судить митця

Петро Павленський – популярний в Росії та за її межами художник-акціоніст опозиційних поглядів. Він відомий низкою шокуючих мистецький акцій з політичним посилом. У суді він опинився через дві з них.

Спочатку після найтрагічніших днів української Революції Гідності, 23 лютого 2014 року, Петро Павленський разом з іншими активістами у Петербурзі влаштував акцію на підтримку українського Майдану.

На Малому Конюшеному мосту він спорудив барикаду з шин та підпалив її. Всі учасники акції били палицями по листах заліза, імітуючи події на українському Майдані. Над палаючою інсталяцією майоріли червоно-чорні та жовто-блакитні прапори.

Акція, яка отримала назву "Свобода", начебто "осквернила" міст, тож слідство кваліфікувало її за статтею Кримінального кодексу як "вандалізм, скоєний групою осіб з мотивів ненависті та ворожнечі". 

Друга справа, "московська", була відкрита у листопаді 2015 року, теж за статтею Кримінального кодексу. Причиною стала мистецька акція Павленського під назвою "Загроза". Художник 9 листопада минулого року підпалив вхідні двері будівлі ФСБ на Луб'янській площі (більш відомої як Луб'янка). Павленський дочекався на співробітників поліції та здався їм.

null

Концепція акції "Загроза", за словами самого художника, така: Страх перетворює вільних людей на злиплу масу розрізнених тіл. Загроза неминучої розправи нависає над кожним, хто перебуває в межах досяжності для пристроїв зовнішнього спостереження, прослуховування розмов і кордонів паспортного контролю. Військові суди ліквідують будь-які прояви свободи волі.

Акція "Загроза" була висунута на здобуття головної в Росії премії в області сучасного мистецтва "Інновація". Утім оргкомітет зняв її з конкурсу без пояснень. У відповідь 4 члени експертної ради взагалі вийшли з її складу. 

Проте іншу нагороду - імені Вацлава Гавела - художнику присудила Міжнародна правозахисна організація Human Rights Foundation "за креативне проведення протестних акцій".

Справа розслідується за статтею пошкодження об'єкту культурної спадщини, пам'ятника історії. А сам митець вимагає розслідувати її як "тероризм" на знак солідарності з кримськими політв'язнями. 

Пояснює він це так: вимога спрямована проти лицемірства суддів, слідчих та інших прихвостнів бюрократичного апарату. Павленський зазначає, що подібна справа – це "напівзаходи", до яких звикло населення Росії і які маскуються під гуманізм.

Перебіг справ

  • Акція "Свобода". Чому, попри закінчення строку давності, справу не закрили

Петро Павленський перебуває в московському СІЗО. Тому щодо "пітерської" справи проходило виїзне засідання в Преображенському районному суді Москви.

Строк давності за статтею, за якою проходить Павленський через акцію в Петербурзі, складає 2 роки. Відповідно після 23 лютого 2016 року справу мали закрити. 

Утім, за російським законодавством припинення справи неможливе, якщо підозрюваний або обвинувачений проти цього заперечує. В такому разі розгляд справи триває за звичним порядком.

Тож справу Павленського не закрили. Прокурор затребував обмеження волі на 2 роки. Зрештою 19 травня суд оголосив вирок, яким постановив обмежити волю Петру Павленському на 1 рік і 4 місяці та звільнити його від покарання через закінчення строку давності. 

  • "Загроза, Палаючі двері Луб'янки"

Щодо акції "Загроза" кримінальна справа триває. Тому художник і досі перебуває в СІЗО. 

Ця справа кардинально нічим не відрізняється від інших справ у Росії проти політв'язнів. Особливий цинізм і суперечливість полягає в аргументах, які висуває прокурор. Зрозуміло, якщо звинувачують Павленського за пошкодження об'єкту культурної спадщини, пам'ятника історії, має бути той самий "об'єкт".

Так, на думку слідства, будівля органів держбезпеки на Луб'янці через утримання тут діячів мистецтва має культурну цінність. Річ у тім, що в 30-х роках минулого століття у часи сталінських репресій тут катували письменників Осипа Мандельштама, Миколу Гумільова та інших.

Минулого тижня, коли Петра Павленського етапували транзитом через Мосміськсуд, конвоїри побили художника, зламавши йому ребро та перебивши коліно. У Павленського зараз тріщина ребра та внутрішні гематоми від побоїв. 

Номер значка конвоїра відомий - 007666. Однак суд відмовився порушувати проти нього справу.

null

Лист Павленського до Оксани Шалигіної

Натомість справа проти Петра Павленського триває, і наступне засідання суду заплановано на 27 травня.

Інші мистецькі акції Петра Павленського

Всі акції цього художника-акціоніста візуально вражаючі, і що головніше – глибоко змістовні. Мистецтво Петра Павленського політичне. На його думку, мистецтво – це висловлювання, і навіть аполітичне мистецтво є вираженням політичної позиції.

"Шов"

null

Першу акцію, якою прославився Петро Павленський, він провів 23 липня 2012 року на підтримку Pussy Riot. Тоді у Москві йшов судовий процес над учасницями гурту.

Петро Павленський зашив собі рота ниткою та протягом півтори години стояв на одиночному пікеті біля Казанського собору з плакатом "Акція Pussy Riot була переграванням відомої акції Ісуса Христа (Мф. 21:12—13)".

Концепція: "Зашиваючи собі рота на фоні Казанського собору, я хотів показати становище сучасного художника в Росії: заборона на гласність. Мені не подобається заляканість суспільства, масова параноя, прояви якої я бачу всюди".

"Туша"

null

3 травня 2013 року Павленський провів мистецьку акцію проти репресивної політики влади в Росії. До будівлі Законодавчих зборів Санкт-Петербурга асистенти Павленського принесли його оголеного та огорнутого колючим дротом. Там художник пролежав нерухомо у напівзігнутому положенні, не реагуючи на людей навколо. 

Через якийсь час поліцейські розрізали дріт, а невідомий чоловік завів Павленського до будівлі Законодавчих зборів.

Концепція: "Низка законів, спрямованих на придушення громадянської активності, залякування населення, неухильно зростаюча кількість політв'язнів, […] - все це закони не проти криміналу, а проти людей. […] Людське тіло голе, як туша, на ньому нічого немає, навколо нього дріт, винайдений для охорони худоби. Ці закони, як дріт, утримують людей в індивідуальних загонах: всі переслідування політичних активістів, "в'язнів 6-го травня", державні репресії і є метафорою цього загону з колючого дроту. Все це робиться, щоб перетворити людей на безвольну худобу, яка надійно охороняється, і яка може тільки споживати, працювати і розмножуватися".

"Фіксація"

null

10 листопада 2013-го на Красній площі художник прибив свої геніталії цвяхом до бруківки і просидів так оголений до прибуття поліції. До речі, акцію він навмисно влаштував у День поліції.

Концепція: "Голий художник, який дивиться на свої прибиті до кремлівської бруківці яйця, - метафора апатії, політичної індиферентності та фаталізму сучасного російського суспільства. Не чиновницьке свавілля позбавляє суспільство можливості діяти, а фіксація на своїх поразках і втратах все сильніше прибиває нас до кремлівської бруківки, створюючи з людей армію апатичних бовванів, що терпляче чекають на свою долю.

Зараз, коли влада перетворює країну на одну велику зону, - відкрито відбираючи у населення і переправляючи фінансові потоки на поліпшення забезпечення і поповнення числа службовців у поліції та інших силових структурах, суспільство допускає свавілля, і, забувши про свою перевагу, своєю бездіяльністю наближає тріумф поліцейської держави".

"Відділення"

null

Наступною після "Свободи" стала акція проти використання психіатрії в політичних цілях. 19 жовтня 2014 року Павленський, сидячи оголений на паркані інституту психіатрії імені Сербського в Москві, відрізав собі ножом мочку вуха. 

Концепція: "Ніж відокремлює мочку вуха від тіла. Бетонна стіна психіатрії відокремлює суспільство розумних від божевільних хворих. Повертаючи використання психіатрії в політичних цілях - поліцейський апарат повертає собі владу визначати поріг між розумом і безумством. Озброюючись психіатричними діагнозами, бюрократ в білому халаті відрізає від суспільства ті шматки, які заважають йому встановити монолітний диктат єдиної для всіх і обов'язкової для кожного норми".

Після кожної акції поліція відправляла художника до лікарні, неодноразово проводилася психіатрична експертиза, але завжди його визнавали адекватним. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
23:38
Держдеп США
"Немає рішення чи позиції": Держдеп США про допомогу щодо повернення чоловіків в Україну
23:02
Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс
Греція не має наміру відправляти Україні системи ППО, - прем'єр Міцотакіс
22:47
Україна - США, конгрес
США відправлять новий пакет допомоги Україні "якомога швидше", - генерал Браун
22:21
загранпаспорт рф
ЗМІ: У Росії розглядають заборону на видачу паспортів за кордоном. МЗС заперечує
22:00
Оновлено
Ілюстративне фото
РФ атакувала залізничний вокзал Балаклії ракетою: постраждали 11 людей, які були в електричці
21:57
Ексклюзив
український паспорт
"Незаконне доручення": дипломат Чалий про зупинку видачі документів закордоном військовозобов’язаним
21:41
Володимир Зеленський
Потрібно наповнити пакети допомоги потрібною зброєю: Зеленський про підготовку до "Рамштайну"
21:24
Аналітика
Сергій Згурець
Як за рік змінилися підходи до розвитку систем радіоелектронної боротьби. Колонка Сергія Згурця
21:12
Ексклюзив
Путін і Сі Цзіньпін
"Васал їде до сюзерена": дипломат Чалий про візит Путіна до Китаю
21:09
Данія
Данія вирішила збільшити військову допомогу для України на €590 млн
21:07
Дар'я Білодід
Дзюдоїстка Білодід стала чемпіонкою Європи
20:42
ЗСУ
За добу на фронті відбулось 93 боєзіткнення, на Авдіївському напрямку Сили оборони відбили 23 атаки РФ
20:32
Дмитро Лубінець
Україна передала Катару список викрадених дітей росіянами. РФ опрацьовує його
20:09
OPINION
Ігор Гулик
Американці допоможуть зброєю. А хто пособить з демократією?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 792 дня війни: Європарламент закликав не визнавати псевдовибори Путіна, а в Росії продовжують палати нафтопродукти
19:54
Стара національна галерея Берліна
Українці в Німеччині зможуть отримати документ для встановлення особи, якщо паспорт стане недійсним, - DW
19:25
Литва прапор
Литовська армія назвала заяву Білорусі про нібито зірвану атаку дронів дезінформаційною атакою
19:21
Ексклюзив
Паспортний сервіс
Лист МЗС про обмеження консульських послуг є протиправним, - нардепка Фріз
19:00
На фото: логотип гільдії сценаристів Канади
За справедливі роялті та захист від ШІ: гільдія сценаристів Канади готується до страйку 
18:54
НАБУ викрило злочинну групу
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: міністр Сольський подав у відставку
18:52
арка Дружби народів
Колишню Арку Дружби народів у Києві не демонтуватимуть, простір біля неї отримає нову концепцію, - КМДА
18:46
Сі Цзіньпін
В Угорщині підтвердили, що Сі Цзіньпін відвідає Будапешт
18:40
Оновлено
Богдан Львов
Суд переніс розгляд оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
18:37
На фото: Jerry Heil та Alyona Alyona вирушили на Євробачення
Jerry Heil та Alyona Alyona вирушили у Мальме на Євробачення
18:19
Володимир Зеленський
Захист інфраструктури, фронт та контракти на озброєння: Зеленський провів Ставку
18:16
Маріуполь
Окупанти "платять" іноземним робітникам заселенням у відремонтовані будинки маріупольців
18:13
Оновлено
Наслідки удару по Черкащині 25.04.24
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
18:08
OPINION
Володимир Єрмоленко
Російські інтелектуали чіплятимуться за "вєлікую Россію" до останнього
18:03
На фото: Гарві Вайнштейн
Апеляційний суд Нью-Йорка скасував вирок Гарві Вайнштейну у справі 2020 року про зґвалтування
17:39
Ексклюзив
Віктор Медведчук
Європарламент закликає запровадити санкції проти Медведчука, - кореспондентка Висоцька 
17:36
Польща
У Польщі до 2,5 року засудили російського шпигуна, який збирав інформацію про військові частини країни
17:27
На фото: Співачка KOLA
KOLA випустила іронічну пісню-рефлексію на стосунки з татом, якого не було в її житті
17:24
ДСНС
Виїхали ліквідувати пожежу: в передмісті Херсона рятувальники потрапили під повторний обстріл РФ
17:22
Ексклюзив
Олег Синютка
Дуже дивним способом це збіглося з перевіркою використання грошей Єдиним телемарафоном: нардеп Синютка про відставку 7 членів Рахункової палати
17:06
в'язниця
В Україні до 15 років засудили російського агента, який на Харківщині збирав розвіддані для окупантів
17:00
PR
Комфорт та максимальна свобода разом з NarsCars: як орендувати авто для поїздок в Україні
16:52
Ексклюзив
ЗСУ
Захопити Часів Яр практично неможливо: офіцер НГУ Матвійчук про проблеми армії РФ на Бахмутському напрямку
16:35
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
В ОСУВ "Хортиця" розповіли, якими є втрати РФ у живій силі й техніці на Східному напрямку
16:20
Ексклюзив
Дніпро, ракетний удар, воєнні злочини Росії
Це свідчить про перехід Росії до стратегії "Алеппо": президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" про ракетні удари РФ по містах України
16:17
Європарламент
Європарламент закликав не визнавати легітимними "вибори" Путіна
Більше новин