Мільйони на ядерні рештки. Чому ми знову платимо Росії

Катерина Рещук
10 липня, 2017 понедiлок
15:56

Замість того, щоб побудувати власне сховище для відпрацьованого ядерного палива Україна щорічно платить Росії $200 млн за його переробку

Після розпаду СРСР Україна успадкувала третій у світі після США і Росії ядерний арсенал, котрий традиційно вважався гарантом недоторканості держави. Однак, на догоду великим міжнародним гравцям (це ті ж США та Росія) Україна відмовилась від ядерного статусу на користь "мирного" атому.

Вигода Росії

Наразі українська атомна енергетика забезпечує близько половини виробництва електроенергії в Україні, незважаючи на це, на її території немає технологій для переробки відпрацьованого ядерного палива (ВЯП), яке належить до високоактивних відходів.


Замість цього Україна раз на кілька місяців вже протягом багатьох років відправляє рештки ядерного палива на переробку в Росію. Втім, на цьому кругообіг не закінчується: Російська Федерація вилучає корисні речовини на кшталт плутонію, а після цього має повертати до України оскловані залишки для захоронення.


Справа в тому, що згідно з "Об'єднаною конвенцією про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та безпеку поводження з радіоактивними відходами" всі ядерні відходи належать країні, де їх використовували, і мають бути захоронені на її території. Україна ратифікувала документ 2000 року.

Тут важливе інше - загалом у ядерному паливі використовується 4-6% від корисних речовин сировини, наприклад, того самого урану. А ще залишається близько 90%, які можна використати для виробки електроенергії. Однак на сьогодні в Україні немає технології промислового виробництва електрики з відпрацьованого ядерного палива.

"Наразі ціна на уран дешевшає. Є економічно не вигідним розвивати такі технології, але поклади урану зменшуються і все одно постане це питання", - коментує директор Центру зовнішніх інформаційних комунікацій ДП НАЕК "Енергоатом" Ілона Заєць.

До того ж при переробці в Росії назад в Україну уран не повернеться. Повернуться оскловані залишки, які фонять не менше, але їх вже використати неможливо, констатує вона.

Незбудоване сховище

Впродовж роботи ядерного реактора в ньому накопичується велика кількість радіоактивних ізотопів із періодом напіврозпаду у тисячі років. Весь цей час вони продовжують випромінювати радіацію - це і є так зване відпрацьоване ядерне паливо.  

Зараз в Україні діють 4 АЕС - Запорізька, Рівненська, Хмельницька та Південно–Українська. З трьох АЕС (окрім Запорізької - вона має своє пристанційне сховище) ВЯП відправляють до Росії.

За оцінками голови НАЕК "Енергоатом" Юрія Недашковського Україна щороку витрачає на це близько $200 млн.

Ще у 2005 році для того, щоб уникнути залежності від монопольних послуг російських підприємств з переробки, "Енергоатом" і американська корпорація Holtec International уклали угоду про спорудження в Україні централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива.

Тобто з моменту підписання контракту минуло вже майже 11 років, але сховище так і залишилось непобудованим. Більш того, у 2012 році Верховною Радою було ухвалено відповідний закон "Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом", який мав прискорити процес.

Однак, за словами голови "Енергоатому", завершення будівництва сховища відходів у Чорнобилі переноситься на кінець 2018 року.

Ядерний розбрат

За словами Ілони Заєць проект, підписаний з американською Holtec окуповується за 1,5-2 роки, крім того відбувається повна локалізація виробничого процесу на українських підприємствах.

Наші підприємства отримують замовлення на постійне високотехнологічне виробництво, ми не залежимо від жодної країни світу, констатує вона. Тоді постає логічне питання, чому такий успішний з точки зору бізнесу проект досі не реалізований?

"З 2012 року нічого не просунулося далі. З одного боку дуже важко ідуть процеси землевідведення, купа всіляких умовних перепон. Але остання перепона, це те, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) нам не виділяє кошти на будівництво сховища, на обслуговування контракту з Holtec", - пояснює радник президента Енергоатома.

В НКРЕКП природно мають свою версію. Так, голова регулятора Дмитро Вовк повідомив, що комісія в 2015 році не виділила кошти на сховище через те, що у 2005 році проект коштував $150 млн, а тепер його вартість зросла до $300 млн.

За його словами, частина витрат компанії Holtec в даному проекті є завищеною, зокрема, на заробітну плату.

"Є питання щодо рівня зарплат у Holtec. Вона складає навіть для місцевого секретаря в Києві майже 50 тисяч доларів на рік", - зазначив Вовк.

В Енергоатомі ж це пояснюють спекуляціями регулятора та небажанням брати на себе відповідальність, наголошуючи, що Holtec – це абсолютно прозора компанія світового рівня, яка не буде працювати на засадах "розпилу" чи корупції.

Станом на червень 2016 року НКЕКП кошти так і не виділила. Проект продовжує гальмуватися, а щорічні $200 млн йти в Росію.

Не могильник

Думки екологів та енергетиків з приводу будівництва сховища розділились. Його критики говорять, що не потрібно зводити "ядерний могильник" в 70 км від Києва. Екологи ставлять під сумнів, чи можливо створювати сховище так близько до населених пунктів та столиці і чи взагалі воно достатньо надійне. 

"Енергоатом" же наголошує, що сховище неподалік ЧАЕС не має відношення до "могильника", який зазвичай представляє собою підземне поховання у геологічних формаціях.

Між селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка на південний захід від Чорнобильської АЕС зводиться інше технологічне спорудження. При будівництві буде використовуватися так звана "суха" технологія.

ВЯП буде зберігатися в середовищі інертного газу в двостінних контейнерах з нержавіючої сталі, які будуть потім завантажуватися в захисні бетонні модулі, розташовані на спеціальному майданчику.

В "Енергоатомі" запевняють, що міцність конструкцій цієї системи була перевірена в змодельованих ситуаціях з пожежами, вибухом, землетрусом і навіть падінням на них літака. 

Однак, варто пам’ятати, що це сховище буде тимчасовим – "гарантія" на нього від 50 до 100 років. Втім, українські атомники вважають, що за цей час в Україні буде доцільно переробляти відпрацьовані ядерні рештки на електроенергію.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:25
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби із корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
19:05
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: є постраждалий, пошкоджено інфраструктуру
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
17:40
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22М3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
17:38
скандальний мурал з дівчиною, на яку "падають ракети НАТО"
Росіяни в Маріуполі прибирають пропагандистський мурал із дівчиною, на яку падають "ракети НАТО"
17:35
Марія Захарова
Росія взялася "захищати" права українців під час мобілізації. ЦПД пояснив мотиви
17:13
принц Гаррі
Принц Гаррі офіційно змінив місце проживання з Великої Британії на США
17:00
Вдів російських військових возять на ТОТ агітувати місцевих воювати проти України, - Спротив
16:59
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
Суперкомп'ютер Opta спрогнозував переможця Ліги чемпіонів
16:58
Ексклюзив
"Це зовсім нова унікальна розробка": у Defense Express припустили, чим могли збити російський Ту-22М3
16:43
Сатурн
Учені з NASA виявили передумови для формування життя на одному зі супутників Сатурна
16:41
АрселорМіттал Кривий ріг
Найбільше металургійне підприємство України збільшує виробництво: вийде на 50% довоєнної потужності
16:38
На фото: "Різдвяна свинка"
Дитячу книжку-бестселер Джоан Роулінг "Різдвяна свинка" планують екранізувати
16:29
чорне море, ракетоносій рф
У ВМС пояснили, чому росіяни майже не використовують "Калібри"
Більше новин