Коли український фільм стане лідером прокату в Україні

Андрій Кокотюха
12 вересня, 2016 понедiлок
18:07

В Україні з'являється потужне авторське кіно, яке збирає нагороди по світу, але немає справжніх "лідерів прокату"

У перший день прокату поставлено новий рекорд – 6,9 мільйонів гривень. Це відбулося 4 серпня. Українці масово пішли в кіно, створивши аншлаги. Квитків на американський фільм «Загін самогубців» того щасливого для прокатників четверга годі було взяти.

Друге місце – у американського мультика «Секрети домашніх тварин». Третє посів американський же «Джейсон Борн».

Тими днями Facebook чи не вперше запитав у громади, коли ж нарешті касовими лідерами в Україні стануть українські фільми. І цього разу питання не риторичне. Адже майже одночасно з повідомленнями про успіхи екранізованого американського коміксу поширилася новина про небачену раніше кількість українських стрічок, котрі вийдуть на екрани України до кінця поточного року.

Читайте також: 7 українських фільмів, що вийдуть в прокат цього року. Від повстанців до заробітчан

Частину з них 8 вересня представили трейлерами під час світкування 85-річчя кінотеатру «Жовтень». Серед стрічок – перше українське фентезі «Сторожова застава», історична драма «Моя бабуся Фані Каплан», давно анонсований анімаційний «Микита Кожум`яка».

Це стало можливим завдяки зусиллям Державного агентсва України з питань кінематографії. Її голова Пилип Іллєнко, заручившись підтримками різних ініціативних групп, зміг пробити збільшення суми державного фінансування виробництва фільмів. Загальна сума становила майже 300 мільйонів гривень.

Частина стрічок, котрі анонсовані цьогоріч, створені з залученням державних коштів. Нехай скарбниця покриває лише 50% бюджету, але так простіше перекрити іншу половину. Надалі витрати на виробництво фільмів у бюджеті планують поступово збільшувати: на 2017 рік закладено півмільярда.

Але в зацікавлених громадян скепсис щодо перспектив українського кіно збільшується пропорційно до загального кошторису. Люди, котрі постійно живуть в середині процесу, далі переконані – наше кіно погане, гроші викидаються на вітер та/або розкрадаються, фахівців нема в жодній з царин виробництва.

Мовляв, сценарії - погані, режисура наближена до учнівської, гра акторів далека від професіоналізму, оператор лажає, фільм виглядає дешево, а корумповані продюсери пиляють бюджети й списують сотні тисяч гривень на свою користь.


Висновок скептиків: ось чому жоден із новонароджених українських фільмів не збере касу, не окупить себе навіть на третину, а українці далі ходитимуть на голлівудське кіно. Це стосується не лише стрічок, знятих за підтримки Держкіно, а й проектів із незалежним фінансуванням.


Частково скепсис підтверджують приклади тих цьогорічних прем’єр, котрі вже відбулися. Так, мелодрама Романа Ширмана «Тепер я буду любити тебе» і комедія «Ніч Святого Валентина» Володимира Лерта зібрали в кінотеатрах 542 та 586 тисяч гривень відповідно, хоча першу частково профінансувала держава, друга – незалежний від скарбниці виробник.

Обидві разом «зробила» молодіжна комедія #SelfieParty незалежного Любомира Левицького. Та все одно збори в 2 мільйони гривень – втішний приз, але не комерційний успіх. На самоокупність у прокаті стрічка теж не вийшла, хоч потім ніби добрала свого завдяки продажу для телепоказу.

Кінознавець Аксінья Куріна вважає: коріння проблеми зростання українського кіно – брак кіноосвіти. Проте цей висновок не так категоричний, як не повний.

Навіть маючи відповідну освіту, творець кіно нічого не зможе зробити, якщо нема практики. Тобто, освічені, спеціально навчені люди мають приходити в певну індустрію. Якої в Україні нема так само, як і книжкового бізнесу, аналогічному до західного.

За великим рахунком, говорити слід не лише про кінобізнес, а передусім про ринок: кіно, телебачення, книжковий, музичний, театральний, арт та інших сегментів, у яких створюється той чи інший інтелектуальний продукт.

Отже, самих лише грошей не досить. Катастрофічно бракує фахівців. Передусім – сценаристів, здатних запропонувати історію, цікаву широкому глядачеві. А саме на таке кіно чекають відомі українці, серед яких - навіть представники чинної влади, не кажучи вже про рядового глядача.

Нещодавно це з`ясували представники ініціативної групи  #КіноКраїна. Вони опитали відомих людей, серед яких були Ганна Гопко, Микола Княжицький, Максим Бурбак, Марія Матіос, Єгор Соболєв та Катерина Бабкіна.

Практично всі визнали існування в Україні справді потужного авторського кіно, яке збирає нагороди по світу. Лідером серед згаданих було, звичайно, «Плем`я» Мирослава Слабошпицького – стрічка високої кінематографічної якості, котра провалилася в українському прокаті. А точніше, майже не мала його. Але всі опитані в один голос нарікали на брак кіно жанрового, розважального, потенційно касового.

Фразу «українське кіно давно вагітне касовим фільмом» у різний час промовляли кінокритик Володимир Войтенко та голова Національної Спілки кінематографістів Сергій Тримбач. Цю тезу активно підтримує Пилип Іллєнко, не приховуючи – Держкіно передусім зацікавлене у виробництві жанрового, мейнстрімного кіно з прицілом на широкий прокат і, звісно, самоокупність.

Проте школяр із калькулятором порахує: весь бюджет від держави, спрямований на підтримку виробництва фільмів, дорівнює заледве третині бюджету середньостатистичного й не найкращого голлівудського блокбастера. Та, як уже говорилося вище, проблема не в грошах, а в відсутності можливостей їх заробити.

Мова про ринок, якого поки нема, і всі, хто працює в кіно, одностайно визнають це. Екс-голова Держкіно Катерина Копилова свого часу твердила: Україні не підійде голлівудська модель, де виробництво фільмів – справа приватна й самоокупна.

Нам, на думку пані Копилової, ближче європейський підхід, де стрічки створюються переважно державним коштом. Проте вона не врахувала важливу обставину: у Європі кіно може приносити і приносить прибуток у прокаті. Бо його є, де показувати.

Ви не знайдете в європейській країні населеного пункту, де не було б хоч одного кінотеатру чи кінозалу. А без розбудованої кінотеатральної мережі все одно, за якою моделлю розвиватиметься українське кіновиробництво.

До нас почали доходити лідери європейського прокату. Поки що – в малій кількості копій. Але все одно у Франції з шаленим, у тому числі – комерційним успіхом пройшла романтична комедія «Божевільне весілля», в Італії – соціальна комедія «У чорта на рогах», а за рахунок показу в країнах Балтії окупилася литовська стрічка «Занесло».

Отже, простіше купити копію голлівудського фільму й заробити на самому прокаті. Для цього кількості екранів в Україні цілком вистачає. Складно, майже нереально вкласти кошти навіть у якісне жанрове кіно, і потім окупити його через каси кінотеатрів.

Майданчиків для показу в Україні катастрофічно мало. Книгарень теж стосується. Навіть якщо український бойовик показати в кожному з наявних залів, навряд чи касові збори зрівняються з «Загоном самогубців». Сподіваємося, поки що.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:48
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку у результаті авіаудару прогримів потужний вибух на військовій базі, - ЗМІ
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
01:24
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
У Калузькій та Брянській областях РФ ударом БПЛА пошкоджено енергетичну інфраструктуру
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
Більше новин