Після Берліну. Чому Путіну залишається тільки стріляти на Донбасі

Кирил Сазонов
20 жовтня, 2016 четвер
19:21

Путін вже не думає про реальну перемогу, він хоче бодай показати, що з ним ще рахуються, а він може собі щось дозволити. Виглядало це яскраво, артистично і жалюгідно

Довгі перемовини в Нормандському форматі, які провели Ангела Меркель, Франсуа Оланд, Петро Порошенко та Володимир Путін закінчилися з нічийним рахунком. Нірка виявилася порожньою. Якщо брати чистий результат, то його немає.

Жодного підписаного документа, навіть на рівні Будапештського меморандуму, жодної заяви. Сторони вчергове підтвердили своє прагнення до виконання Мінських угод, про які всі давно знають, що їх виконано не буде просто тому, що вони нездійсненні.

Дуже скромні кроки до компромісу, які учасники переговорів озвучили за підсумками зустрічі, виглядають доволі туманно і дуже легко будуть списані в сміття. Складанням дорожньої карти виходу з конфлікту займеться робоча група на рівні міністерств закордонних справ.

Тобто хоч одне рішення на переговорах ухвалили - авансом призначили винних у провалі. Теж, звісно, результат. Але на загальну ситуацію він не впливає. Глухий кут, обумовлений цілком об'єктивними стратегічними суперечностями між Україною і Росією не змогли виправити навіть спільні зусилля Меркель і Оланда.


Заради справедливості слід зазначити, що зусилля наших європейських партнерів (у жодному разі не союзників, а саме партнерів) були здебільшого зосереджені на примусі до поступок в першу чергу України. Просто тому, що Україна залежить від позиції Євросоюзу куди більше, ніж Росія, тож за їхньою логікою має охоче йти на компроміс.


Але тут у Порошенка було припасено відмінний козир, який йому забезпечила Верховна Рада. Так фракція "Народного фронту" категорично виступила проти реалізації кремлівського сценарію щодо виборів на Донбасі, а без голосів другої за величиною фракції питання можна вважати закритим.

Самопоміч, у принципі, теж не підтримає капітуляцію, про що заздалегідь попередили. Ляшко приєднається до патріотів - у цій ситуації можна бути водночас і розумним, і красивим. "Регіонали" з Опоблоку і нових депутатських груп кремлівський сценарій однозначно підтримають, але вони в меншості.

Блок Петра Порошенка розколеться на голосуванні, ну а позиція "Батьківщини" тут вже ні на що не впливає. Тобто Порошенко міг з залізною впевненістю заявляти, що він готовий на компроміси, але принципові поступки і фактичне прийняття в Україні проросійського анклаву з особливим статусом через Верховну Раду провести неможливо.

А просто вивести свої війська і залишити Україну в спокої Кремль поки не згоден. Розраховує дотиснути обстрілами, торгівлею заручниками і підтримкою симпатиків у Європі. На цьому й зупинилися.

Формально зійшлися на тому, що відведення військових з обох сторін триватиме, спостерігачі ОБСЄ займуть зону розмежування і будуть безперервно її моніторити. Україна почне готувати вибори на окупованих територіях, а перед початком процесу ОБСЄ введе поліцейську місію.


Це, схоже, той самий обрій, що є недосяжним. Поліцейську місію на Донбас не введуть просто тому, що бойовики з "ДНР" і "ЛНР" з російськими кураторами ніколи не погодяться з законом про вибори, який прийме Верховна Рада. А з потрібним Кремлю законом не погодяться депутати.


Тож цю угоду озвучили просто заради того, щоб оголосити хоч про якийсь результат. Ну а винних призначено, як я писав вище, заздалегідь. Та й процес узгодження і переговорів може бути нескінченно довгим.

За великим рахунком, усі ці переговори не дадуть результату доти, доки одна зі сторін не погодиться поступитись у принципових питаннях. Тобто або Україна погодиться стати державою "на короткому повідку" Росії, або Москва махне рукою на Київ і відмовиться від контролю над колишньою республікою СРСР.

На даний момент на такі сценарії ніхто йти не готовий. Це розуміють у Берліні та Парижі, але набагато краще це розуміють у Києві та Москві. І поведінка президентів дозволяє зробити обережний прогноз, оптимістичний для України.

Порошенко на переговорах тримався досить упевнено і на принципові поступки не погоджувався. Ангелі Меркель навіть періодично доводилося виводити його з-за столу для особистої розмови, щоб домогтися хоч якихось формальних поступок.

Справедливості заради варто зазначити, що можливість вести себе так жорстко Порошенку забезпечили відразу три союзники. Це Верховна Рада, з жорсткою позицією НФ і половини власної фракції, створена з нуля за два роки боєздатна українська армія і активна позиція народу України. Порошенко розумів, що він може відступити, але залишиться один.

Російський президент навпаки, виглядав наляканим і дезорієнтованим. Взагалі під час переговорів навіть за прихованої підтримки Меркель і Оланда він був значно зосередженішим на збереженні лиця, ніж на реальних результатах. Звідси хлоп'яче хамство з запізненням, вимога допустити в Берлін радника Владислава Суркова, якому заборонено в'їзд до ЄС.

Путін вже не думає про реальну перемогу, він хоче бодай показати, що з ним ще рахуються, а він може собі щось дозволити. Виглядало це яскраво, артистично і жалюгідно. І згода віддати під контроль ОБСЄ Дебальцеве викликала плач і скрегіт зубовний серед ватників усіх мастей. Ну і міжнародне співтовариство зробило свої висновки.

За підсумками зустрічі Меркель і Оланд зітхнули з полегшенням. Результатів реальних нуль, але про рух вперед своїм виборцям можна спокійно заявити. І навіть показати фотографії. А потім переключитися на проблеми в Сирії, які цікавлять Німеччину більше, ніж українські. А Францію вони цікавлять набагато більше.

Загалом, добре посиділи - пора на роботу. Путін у абсолютно "розстроєних чуствах" полетів у Москву і там першим ділом відрікся від капітуляції в питанні Дебальцева. Але акуратно, перевівши питання уточнення позиції РФ на МЗС.

Порошенко повернувся в Україну без втрат і від обіцянок підготувати та ухвалити закон про вибори на Донбасі відрікатися не став. А навіщо? Так, обіцяв одружитися. Було. Але конкретно не сказав - коли і з ким. Тож свобода маневру зберігається.

Особливої перемоги України на цьому раунді переговорів немає. Хоча демонстрація сили була просто красивою. З одною з найсильніших і найбоєздатніших армій в Європі і оборонкою, яку за останні два роки підняли теж з нуля - можемо собі дозволити жорсткий тон. У Москві це чудово відчули.

Так що найближчим часом варто чекати загострення на фронті. Дипломатичних аргументів у Кремля в запасі немає ...

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
03:16
Russia Today
У RT витратили рекордні 27,5 млрд рублів на пропаганду і суттєво збільшують штат
02:48
TikTok
 Байден підписав закон, який може змусити материнську компанію продати TikTok у США
02:20
КПП "Рафах"
Ізраїль готовий почати штурм Рафаха. США стурбовані гуманітарними наслідками, — Reuters
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
21:57
У Миколаєві вибухнув невідомий пристрій: постраждали 5 рятувальників
21:40
книжка вогонь знищення
Окупанти почали нові зачистки бібліотек у Криму, - Спротив
21:33
Оновлено
США таємно передали Україні ракети ATACMS і ЗСУ застосували їх щонайменше двічі
21:24
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Хара пояснив, чому Китаю вигідна слабка Росія як партнерка
21:13
VivaTech 2024: 14 стартапів представлять Україну на технологічній конференції у Франції
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
19:45
світло
Міненерго пояснило українцям, як споживати електрику, щоб енергосистема залишалася стабільною
19:33
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми маємо бути демократичними не на словах, а на ділі, - нардеп Княжицький про "Єдині новини"
19:07
Ексклюзив
Львівські десантники під Бахмутом зупинили ворожий наступ і знищити бронетехніку РФ
ФАБи, FPV, нічні штурми: військовий ЗСУ Фірсов розповів про тактику ворога та особливості застосування ним дронів
19:04
Володимир Зеленський
Росія має план зі зриву Саміту миру, - Зеленський
19:04
Пентагон
США оголосили пакет військової допомоги Україні на $1 млрд: що в ньому
19:04
Катажина Котинська
Премія Drahomán Prize для перекладачів з української мови на мови світу: лауреатка переклала книгу Забужко
19:00
Огляд
крилата ракета Х-101
Подвійна загроза: що таке модернізовані ракети Х-101 і чим вони небезпечні
18:44
Верховна Рада
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: до Ради внесли проєкт постанови про звільнення Сольського
18:38
Анонс
Виставка Ольги Погрібної-Кох
У Львові відкривається виставковий проєкт Ольги Погрібної-Кох “Пісня Пісень”
18:20
Євроcoюз ЄС
В ЄС відреагували на рішення України про припинення видачі документів українцям за кордоном
18:06
OPINION
Вадим Денисенко
Чому затримання заступника Шойгу невигідне Україні?
18:05
На фото: Ненсі Гонсалес
Дизайнерку люксового одягу Ненсі Гонсалес засудили до увʼязнення за контрабанду сумок з крокодила та пітона
18:00
Ексклюзив
Пограбоване РФ сховище Херсонського художнього музею
"Кидали картини, наче сміття". Як окупанти "подбали про збереження" Херсонської колекції та вивезли твори до Криму
Більше новин