5 махінацій, через які закривають українські банки

Олеся Блащук
25 жовтня, 2016 вiвторок
15:56

Чому НБУ доводиться закривати українські банки

Масові банкрутства у 2014-2016 роках відкрили перед НБУ та суспільством низку порушень, які допускали установи у своїй роботі.

1. Прихований власник

За порушення законодавства НБУ виводить банк з ринку. Існує декілька випадків, які загрожують банку покаранням у вигляді ліквідації. Один з них – приховування реального власника.

З весни 2015 року НБУ активно бореться за те, щоб за банком були закріплені його справжні власники, а не підставні акціонери. Тоді у випадку проблем в роботі установи, з власником можна вести переговори щодо вливання в банк додаткових коштів. Крім того, знаючи реального акціонера, можна притягнути його до відповідальності у разі серйозних порушень у роботі установи.

Власники всіляко пручалися процесу – реєстрували банки на бабусь із віддалених від столиці селищ, на "олімпійську збірну" - декілька десятків підставних акціонерів, або на "команду футболістів" - більше десятка псевдо-власників.

Зараз боротьба за прозорість структури власників добігає кінця, переважна більшість банків вже розкрила своїх бенефіціарів – дані про них можна прочитати на сайті НБУ.

А злісних порушників, які протягом тривалого часу наполегливо відмовляються показувати реальних акціонерів, НБУ виводить з ринку. Приклади таких установ – "Юнісон", "ТК Кредит", "Смартбанк" та "Класикбанк".

2. Видимі порушення

Декотрі банки регулятор ліквідовує через те, що вони вживають злочинні схеми у своїй роботі. Зазвичай якась помилка банка привертає увагу НБУ, і він влаштовує перевірку, під час якої злочин спливає на поверхню.

Так було ліквідовано банк "Велес", який НБУ зловив на спробі вивести за кордон близько 460 млн. дол. за підробними документами. Перевірка, яку організували після цього, показала, що 90% операцій банку були тіньовими або стосувалися виведення капіталів за кордон. Усього за рік банк здійснив таких операцій на 100 млн. дол.

Ще один приклад – "КСГ Банк", який відмивав гроші. "Учасники схем проводили низку транзакцій, метою яких були багатомільйонні перекази на рахунки клієнтів банку-фізичних осіб та подальше переведення коштів у готівку", - повідомив НБУ.

У схемі брали участь підставні особи, в тому числі із підробленими паспортами. Крім того, банк випустив понад 500 платіжних карток на ім’я однієї людини.

3. Кредити пов’язаним особам

Найчастіше до банкрутств банків призводить надмірний обсяг кредитів, які в ньому беруть власники, їхнім родичам та інші пов’язані з ними особи. Такі позики зазвичай видають під занижений відсоток – приміром, під 10-15% замість 25% у гривні. Крім того, власники часом дозволяють собі не виплачувати такі позики.

Про намір власника банку отримати якомога вигідніший кредит у своїй установі регулятору відомо, тому він відстежує обсяг таких позик через нормативи. За правилами, такі кредити не мають перевищувати 25% від регулятивного капіталу банків. Але банківські звіти часто фальсифікують, тому про перевищення показнику в окремих установах у два, три і навіть майже чотири рази НБУ часто дізнається вже після банкрутства банку.

Надлишкові кредити пов’язаним особам видавали "КБ Хрещатик", "Фідобанк", "Банк "Фінанси і кредит", "Імексбанк", "ВіЕйБі Банк".

"Всі ці банки було виведено з різних причин, але у всіх доля  операцій з пов’язаними особами значно перевищувала норматив. Наприклад, у кредитному портфелі ПАТ "КБ Хрещатик" доля кредитів пов’язаним особам на становила на 01.04.2016 року 71%", - розповіли Еспресо.TV в НБУ.

На ринку досі працюють банки, які надмірно кредитують пов’язаних осіб. НБУ відстежує цей момент: за 7 місяців він проаналізував цей показник у 34 банках. Майже половина з них має норматив в межах норми, а 15 установ погоджують або вже погодили трирічні графіки погашення таких кредитів. 

4. Трохи криміналу

Вже після того, як в банк вводять тимчасову адміністрацію, випливають на поверхню порушення в його роботі. НБУ постійно надає інформацію правоохоронним органам щодо кримінальних порушень у банках – і таких справ налічують вже декілька десятків. Декотрі з них відбуваються після введення в банк куратора та можуть "свідчити про наявність в діях керівників банку ознак організованої злочинності".

Приклад – скандал із банком "Михайлівський", керівника якого звинувачують у зловживанні службовим становищем і переказі на основі незаконного договору 870 млн грн на рахунок фіктивного підприємства, через що банк і втратив платоспроможність. Крім того, у банку без відома куратора вже після введення тимчасової адміністрації спробували вивільнити забезпечення за кредитами пов'язаних осіб заставною вартістю понад 2 млрд. грн.

Банк відомий ще одним порушенням, через яке тисячі українців втратили свої кошти – він пилососив депозити за підвищеними процентними ставками, але частину з залучених коштів передавав ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" як його довірена особа. А ця фінансова компанія спрямовувала ці кошти на свій розсуд – на придбання незрозумілих цінних паперів та надання фінансової допомоги. Звісно, ці кошти для вкладників, скоріше за все, будуть втрачені.

Ще один приклад пов’язаний із банком "Хрещатик". "Окремими клієнтами банку "Хрещатик" 4 квітня було здійснено погашення кредитної заборгованості приватних підприємств, пов'язаних з акціонерами банку, на суму понад 600 млн. грн за гроші з рахунків інших юридичних та фізичних осіб. Внаслідок проведених операцій банк вивільнив з-під застави ліквідне майно – цінні папери, іпотеку, цілісні майнові комплекси та земельні ділянки", - пояснили в НБУ.

5. Невблаганна криза

Звісно, не всі збанкрутілі банки допускали значні порушення або злочинні схеми у своїй роботі. Після анексії Криму та частини Донбасу, багато установ втратили значну частку своїх активів. Ще більше банків постраждало через падіння курсу гривні, і всі без винятку – від масового відтоку депозитів населення.

Щоб вистояти в таких умовах, банкам була потрібна підтримка акціонерів – вливання коштів в капітал. Банки, власники яких відмовилися докапіталізовувати свої установи, покинули ринок.

Як розповіли Еспресо в НБУ, через втрати у Криму та зоні АТО з ринка вивели 5 банків, а через порушення нормативів, у тому числі з капіталу, - одразу 48 банків.

Теги:
Читайте також:
Київ
0°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
07:19
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
07:04
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
Більше новин