"Формула Е". Як електрокари роблять революцію у автоперегонах

Дмитро Марценишин
1 листопада, 2016 вiвторок
14:14

Чому найпотужніші автоконцерни світу масово йдуть у нову серію перегонів на авто з електродвигунами – "Формула Е"

Що таке "Формула Е"

Ідея створення "Формули Е" виникла зовсім нещодавно - у 2011 році. Міжнародна автомобільна федерація (FIA) вирішила крокувати у ногу з часом на хвилі зростаючого інтересу до електромобілів і підтримала проект запуску серії автоперегонів на болідах з електричними двигунами.

У 2013 році на автосалоні у Франкфурті показали перший прототип авто, який використовувався під час дебютного чемпіонату, що розпочався восени 2014-го.

У новітніх змаганнях беруть участь електричні гоночні боліди, що рухаються завдяки електродвигунам. У першому сезоні усі команди виступали на однакових болідах, вироблених консорціумом виробників - Dallara, Renault, Spark Racing Technologies, McLaren та Williams.

Особливістю "Формули Е" є обмеження швидкості у 225 км на годину та використання кожним гонщиком двох болідів, через неможливість швидко підзарядити акумулятори. Тобто під час піт-стопу пілоти просто пересідають з одного авто на інше.

Та технічні обмеження поступово зникають. Вже під час другого чемпіонату "стайням" дозволили використовувати власні силові агрегати, тож поступово різниця між болідами стає все разючішою. А з 2018 року боліди взагалі обладнають новітніми потужнішими двигунами та акумуляторами, які дозволять не міняти автомобілі під час гонки, а виступати на одному.

Чому цей проект революційний

"Формула Е" для автовиробників виявилася дуже привабливою. Витрати на утримання команд у новій серії набагато менші, ніж у "Формулі-1" – найпрестижнішому у світі класі автоперегонів. Якщо у "королівських" гонках витрати на "стайню" за сезон складають понад 100 млн євро, то в електричному класі вони навмисне обмежені сумою 2,5 млн євро.

Взагалі "Формула Е" передовсім позиціонується, як екологічно чистий проект, тому серія гонок намагається бути економною за всіма параметрами. Наприклад, вільна практика, кваліфікація та сама гонка проводяться впродовж одного дня, а не трьох, як у "Формулі-1". А самі змагання проходять не на автодромах, а на вулицях міст.

Цього сезону це - Гонконг, Маракеш, Буенос-Айрес, Мехіко, Монако, Париж, Берлін, Брюссель, Нью-Йорк та Монреаль. Серед іншого, вуличні гонки покликані популяризувати електромобілі у різних куточках світу.

Експансія автовиробників

FIA не приховує, що робить величезну ставку на нову серію. Все більше уваги "Формулі Е" приділяють й провідні автовиробники, які зараз активно розвивають електричну лінійку звичайних автомобілів.

Першими з великих корпорації у цей клас автоперегонів прийшов Renault, який брав участь у розробці боліда для стартового сезону. Зараз у серії виступає заводська команда Renault e.dams.

Citroen під вивіскою DS вже другий сезон працює з командою Virgin. А нинішній – третій сезон "Формули Е" відзначився дебютом німецького концерну BMW, який співпрацює з американською командою Andretti. Та поверненням у автоспорт після 12-річної відсутності легендарної команди Jaguar, яке з ентузіазмом вітав босс електричної серії іспанець Алехандро Агаг.

"Ми раді вітати Jaguar в "Формулі E". Це виробник з багатою спортивною спадщиною. З приходом Jaguar ми отримаємо приплив нових уболівальників з числа шанувальників марки, що збільшить популярність чемпіонату в світі, та продемонструє, що "Формула E" - майбутнє автоспорту", - сказав Агаг.

Наприкінці жовтня стало відомо, що наступного року свою заводську команду "Формули Е" запустить Audi, що заради електричних перегонів залишив престижну серію гонок на витривалість, відому на весь світ такими змаганнями, як "24 година Ле-Ману".

Голова ради директорів компанії Audi Руперт Штадлер також називає "Формулу Е" гонками майбутнього.

"Ми збираємося вступити в гонку за майбутнє, яка буде вестися за допомогою електрики. Оскільки наші серійні машини стають все більш і більш електричними, наші гоночні машини, як вістря технологій Audi, повинні бути такими навіть більшою мірою", - сказав Штадлер.

Цим німецька експансія у "Формулу Е" не обмежиться -  з 2018 року у "Формулі Е" з'явиться команда ще одного потужного концерну – Mercedes-Benz, яка вже підписала із серією відповідну угоду.

Азійські "тигри" та Ді Капріо

Алехандро Агаг (зліва) та Леонардо Ді Капріо

За словами керманича "Формули Е" Алехандро Агага, новачкам доведеться за місце у серії добряче заплатити – поява у чемпіонаті їм коштуватиме щонайменше 25 млн євро. Водночас, Агаг пообіцяв всіляко опікати інтереси електричних "старожилів".

Показово, що серед них не лише команди з традиційно потужних країн-автовиробників - США, Великої Британії та Німеччини. Mahindra Racing представляє Індію, Venturi Formula E – Індонезію, а Nextev Nio та Techeetah – Китай. Загалом у серії зараз 10 команд та 20 пілотів. Проте, вже з 2018 року кількість команд зросте до 12. І керівники "Формули Е" запевняють, що це лише початок.

Цікаво, що співвласником Venturi Formula E ще 2013 року став відомий голівудський актор Леонардо Ді Капріо, який є відомим борцем за чистоту навколишнього середовища. А з 2015 року Ді Капріо очолив комітет з популяризації "Формули Е" та просуває перегони у світі.

"Зіркові" пілоти

Нельсон Піке-молодший

Вже зараз серія примусила замовкнути скептиків, які пророкували їй невдачу. Серед іншого перегони привертають до себе увагу і завдяки "зірковим" гонщикам, багато з яких має досвід виступів та перемог у "Формулі-1".

Зокрема, у "Формулі Е" виступав канадець Жак Вільньов, який став чемпіоном світу у класі "королівських" перегонів у 1997 році, а за два роки до того, тріумфував у головній північноамериканській серії – Indicar.

"Зірками" "Формули -1" свого часу вважалися німець Нік Хайдфельд, італієць Ярно Труллі та бразилець Нельсон Піке-молодший з Nextev Nio, який став переможцем першого сезону електричних перегонів. Минулого року чемпіонат виграв швейцарець Себастьян Буемі з Renault e.dams.

Також у "Формулі Е" змагалися три жінки – італійка Міцела Черутті, британца Катрін Легг та швейцарка Сімона де Сільвестро, яка виступає й цього сезону за американську команду Andretti.

"Формула Е" робить лише перші кроки у автоспорті, але потенціал у цієї серії величезний. І вона щороку доводить, що здатна вражати. Приміром, цього сезону у Лас-Вегасі відбудеться унікальна віртуальна гонка за участю 20 пілотів серії та 10 фанів, які отримають право позмагатися з гонщиками за підсумками відбіркових змагань.

Призовий фонд цих кіберзмагань складе $1 млн, а переможець отримає $200 тис. Найцікавіше ж те, що Алехандро Агаг не виключив, що в майбутньому за віртуальну гонку пілоти і команди зможуть заробляти очки в залік реального чемпіонату. І от уже в цьому "Формула Е" вже зараз здатна дати фору навіть "Формулі-1".

Теги:
Читайте також:
Київ
+3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
01:24
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
У Калузькій та Брянській областях РФ ударом БПЛА пошкоджено енергетичну інфраструктуру
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
Більше новин