Театр абсурду на Подолі

30 листопада, 2016 середа
15:28

6 причин, чому театр в історичній частині Києва наповнив наші життя драмою і комедією

Цей тиждень стартував з найпотужнішого театрального перформенсу за часи незалежної України. Не пригадаю, щоб хоч якась театральна постановка викликала таку увагу суспільства, як відкриття нової будівлі Театру на Подолі. Кілька днів тому в мережі почали активно циркулювати знімки споруди, яка нагадувала щось середнє між чорним квадратом та вантажним контейнером.

І не те щоб в цій конструкції було шось таке надзвичайне, особливо якщо взяти до уваги те, що Київ давно вже перетворився на столицю мафів та кавових равликів. Виявилося, що її запхали в саме серце Андріївського спуску і тому суспільство має відреагувати.

null

І суспільство почало реагувати просто миттєво, настільки, що все скидалося на видовищний хімічний експеримент. От тільки елементів в ньому було лише два - ті, хто за і ті, хто проти і це найсумніше, тому що однозначної точки зору тут бути не може.

Справа в тому, що мова йде не про одну нещасну будівлю, а про цілий клубок явищ та обставин. Сама споруда — це найменша проблема з усіх, але події розвернулися таким чином, що саме вона виглядає чи не найбільшим лихом, якщо не єдиним.

Насправді скандал з театром схожий на багатошаровий торт і хоч ми їмо його суцільним шматком, значення має кожен з коржів і хочеться їх детальніше розглянути окремо.

1. Шар перший. Нами дуже легко маніпулювати — всі побігли і я побіг. Більшість побігло навіть особливо не вчитуючись в цю історію, не намагаючись дослідити бекграунд, спираючись на чужі думки і розпвсюджуючи їх, без будь-якого критичного аналізу. 

Це особливо трагічно виглядало у фейсбуку, де існує ціла популяція репостерів, чиї сторінки — суцільні поширення. І я зараз не про ботів, а про людей, у яких просто не вистачає своїх думок, тому їх фейсбуки — платформа для чужих.

Що маємо на виході? Надзвичайний ажіотаж з допомогою людей, яким через 5 хвилин стане байдуже, через годину вони про це забудуть, але інформаційний простір уже деформовано і скидається на те, що  чорний квадрат на Узвозі — чи не головна проблема українців на сьогодні.

Як потім виявилося, картинки, що так активно поширювали, не зовсім відповідали дійсності. Після того як забрали паркан, стало зрозуміло, що будівля виглядає зовсім не як квадрат, а дуже навіть в дусі Андріївського — як магнітик у формі шматка чорного хліба з білим шматочком сала.

2. І тут хочеться перейти до шару номер два. Будемо чесні, справа не в одній будівлі, Андріївський узвіз більше занехаяний, аніж ні. Хочу розкрити вам ще більшу таємницю, сам Київ більше занехаяний аніж ні, причому на всіх рівнях — від контрольованих владою до підвладних самим нам. 

Читайте також: 8 найогидніших будівель центру Києва

Зайдіть у свій ліфт, озирніться на зупинці, роздивіться балкони у будинку навпроти. Це мікрорівень, але він теж має значення. Не можна бути принциповим, але не коли це стосується твого власного бажання засклити свій балкон, а в результаті зіпсувати фасад усієї будівлі.

Хоча з макрорівнем у нас все теж дуже добре. Тут навіть можна не коментувати.

null

3. Якщо вже говорити про макрорівень, то шар номер три якраз про нього. Ми довели, що здатні протестувати, але це ніяк особливо не впливає на нашу владу. Знаєте, як бактерії пристосовуються до антибіотиків, так і наша верхівка пристосовується до протестних настроїв. Протести їм вже не страшні, бо в результаті ніхто нікого не карає.

Влада не боїться перспективи обурення, тож ніхто навіть не намагається знизити вірогідність десь налажати. Лажають навіть з подвійною силою, а рухаються тільки після того як бачать безпосередню реакцію, та й то більше для імітації діяльності.

Тільки після активного бурління мас Кличко зробив заяву, що без врахування думки фахівців і громадськості щодо вигляду будівлі, театр на Подолі не буде зданий в експлуатацію. Господи, а де ж ти був до цього моменту? Якими далечинами літав? Може краще зрозуміти, що саме робити, а вже потім робити, а не переробляти те, у що вкладені мільйони?

І справа тут навіть не у Кличкові, якщо ви не здогадувалися, то насправді процес споруждення нового корпусу триває з 1993 року і ті, хто це починали навряд чи мають стосунок до тих, хто це закінчував.

4. Шар номер чотири. Після заяви Кличка маємо всі шанси, що до будівлі доліплять канделябрів і позолоти, бо протестуючі виступають не проти конструкції, а за історичність, нехай і псевдо. Досвід спорудження Воздвиженки, цього пекельного нашарування псевдо на квазі нас нічому не навчив. 


Друзі, ми не виліземо з шароварів і барокових будівель, якщо не зробимо над собою зусилля жити в теперішньому, а не імітувати минуле. Неможливо жити у 21 столітті, але робити вигляд, що наш орієнтир реалії 19.


Ми повинні рухатися вперед, шукати нові форми і розвиватися, інакше маємо всі шанси зависнути у якомусь іншому вимірі поза часом, а ця перспектива не дуже тішить. Тож нові форми — не так погано, погано те, що ми в цьому мізерно мало практикуємося, тому й виходить настільки натужно і так неприйнятно для мас.

5. Шар номер п’ять. Ми — експерти, причому у будь-якій сфері, незалежно від нашої компетенції.

Раптом десятки людей, почали розповсюджувати картинки з сучасною архітектурою (причому це переважно був Королівський музей Онтаріо в Торонто, бо стрічка послужливо підсунула це приклад) і казати, що ось у світі повно передових проектів, чому б нам теж не втілити свій.

Я й не здогадувалася, що тут стільки адептів карго-культу (хоча насправді здогадувалася), які вважають, щоб будь-які експерименти на тему дають автору право тикати цими еспериментами в обличчя, бо у світі ж он скільки вдалих прикладів.

Приклади прикладами, але якщо ви побудуєте те, що виглядає як літак, не факт, що це буде літак. Практика і свіжі думки, а не імітація, хоч надбання 19го століття, хоч чужого сучасного. Нам треба вчитися шукати свій голос, бо навряд чи архітектор канадського музею будував його озираючись на те, що “в світі є непогані проекти такого плану”. Якщо в тебе є власне бачення, це видно неозброєним оком.

6. Ну і шар номер шість, позитивний. У нас є дискусії, в дискусіях ми вчимося і викристалізовуємо нові смисли. Так що вся ця історія має більше позитивний ефект ніж будь який інший, бо справа не в будівлі, справа у висновках, які ми робимо з цієї історії, у додатковому уроці, у новому натхненні.

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору автора колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
22:50
навчання ЗСУ
Для активних дій цього недостатньо, - політолог Магда про допомогу Україні від партнерів
22:47
Оновлено
Сенат США
Сенат США схвалив розгляд законопроєкту про пакет допомоги Україні за скороченою процедурою
22:44
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У Росії за підозрою у хабарництві затримали заступника міністра оборони, який курував "відновлення" Маріуполя
22:20
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із Сирським посилення ЗСУ на ключових ділянках фронту
22:00
Ексклюзив
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Поки міністри виконують вказівки Єрмака, їхні перестановки не будуть ефективними: Луценко про підозру Сольському
21:43
Микола Княжицький
Припинення вчинення консульських дій щодо українських чоловіків, які перебувають за кордоном - пряме порушення Конституції, - Княжицький
21:28
Ексклюзив
злочини росії
"Щоб жінки й в Європі, і в Балтійських країнах усвідомили, що з ними також може статися": у Польщі опублікували звіт про звірства росіян проти українок
21:13
Оновлено
Військовий квиток
Крім дітей до 12 років: українцям за кордоном припинили видачу документів. У МЗС дали роз'яснення
20:34
Київські митники вилучили з посилки три археологічні артефакти з 6 тисячоліття до н.е.
Артефакти з 6 тисячоліття до н.е.: київські митники вилучили цінну знахідку
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Андрій Єрмак. З топу Time – у прем’єри?
20:02
ЗСУ. кулемет
Сили оборони відбили 59 ворожих атак за добу: найактивніше росіяни наступали на Новопавлівському, Бахмутському й Авдіївському напрямках
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 790-го дня війни: три "урали" мертвих окупантів у Маріуполі і найбільший пакет військової допомоги від Британії
20:00
Єнс Столтенберг
"Створюємо довгострокові плани фінансових зобов'язань": Столтенберг про допомогу НАТО Україні
19:34
Ексклюзив
Карта бойових дій Бахмут 23.04.24
Противник стягнув до Часового Яру велику кількість техніки й особового складу, - майор НГУ Кожубенко
19:29
Україна США
США готують для України пакет допомоги на $1 млрд, - Reuters
19:24
Митрополит Епіфаній і Гундяєв
У ВСУ прокоментували перше в Україні рішення про законність переходу громади з УПЦ МП до ПЦУ
19:14
Україна_Словаччина
Українці подякували словацькому народу за підтримку збору на боєприпаси після відмови уряду долучитися до чеської ініціативи
19:02
На фото: "Дедпул і Росомаха"
Вийшов новий трейлер фільму "Дедпул і Росомаха", який побив рекорд всесвіту Marvel
19:01
Ріші Сунак
Британія переведе оборонну промисловість на військову основу
18:23
Данія
Данія надасть Україні €380 млн для критичної інфраструктури, яка використовує відновлювальну енергетику
18:21
На фото: Том Йорк з Radiohead
Фронтмен Radiohead Том Йорк випустив дві пісні, які стали саундтреками до фільму Confidenza
18:18
Ексклюзив
Джо Байден
У Defense Express пояснили, що таке президентське вилучення, яке має пройти законопроєкт про допомогу від США
18:18
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
Кабмін виділив ще 8 млрд грн на будівництво фортифікацій
18:09
OPINION
Богдан Логвиненко
Про типаж Вікторії Спартц
18:01
Новини компаній
Переваги металопластикових вікон
18:00
Литва прапор
Литва планує закупити для України радари ППО
17:52
Дамба ДніпроГЕС, Запоріжжя
На Дніпрогес триває розбір завалів і демонтаж, про відновлення енергетичної складової наразі не йдеться, - голова Запорізької ОВА
17:49
Ошукали мешканців Чехії на 5,5 млн грн: в Одесі викрили шахрайський колцентр
17:29
На фото: Лана Дель Рей на фестивалі Coachella
Фестивалю Coachella загрожує $28 тис. штрафу за те, що виступ Лани Дель Рей завершився на 13 хвилин пізніше
17:19
окупанти
Штурмували позиції ЗСУ в Мар'їнці та Вугледарі: СБУ повідомила про підозру 5 бойовикам
17:14
Росія Ленін Фінляндія культура
У Фінляндії закривають музей Леніна, який працював з 1946 року
17:03
військові облігації, Дія
Українці придбали за добу через Дію облігацій на понад 30 млн грн, - Федоров
17:03
Електроенергія
Україна другу добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 23 квітня
16:51
Велика Британія ДСНС допомога Україні
Британія надіслала в Україну найбільшу від 2022 року партію пожежної техніки й обладнання
16:49
Власні програми ЗВО, бакалаврат за 3 роки: Рада підтримала євроінтеграційний законопроєкт щодо вищої освіти
16:48
Посадовця Нацполіції з Дніпропетровщини підозрюють у незаконному збагаченні на понад 14 млн грн
16:38
Ексклюзив
Роман Червінський, суд
"Прокуратура робить усе, щоб дискредитувати власне кримінальне провадження": адвокат Титич про справу Червінського
16:19
Херсонська область
Унаслідок російського обстрілу загинула 82-річна жителька Херсонщини
16:18
ЗРК РФ - С-500 "Прометей"
Шойгу пообіцяв, що цьогоріч російська армія отримає перші зразки ЗРК С-500
16:07
Снаряди 155 мм калібру
У межах військової допомоги США Україна насамперед отримає артилерійські снаряди, - СNN
Більше новин