Навіщо депутатам офшори всередині України

8 грудня, 2016 четвер
16:44

Чому в Україні хочуть створити економічні зони, в яких бізнес не платитиме податків

Верховна Рада готується до голосування у другому читанні за законопроект, що надасть податкові та митні пільги для окремих підприємств в так званих індустріальних парках. Частина депутатів та економістів назвали індустріальні парки внутрішніми офшорами. Та автори ініціативи запевняють, що це інструмент з залучення інвестицій та створення робочих місць.

Хоч за останній рік Україна піднялась на 3 сходинки в рейтингу Doing Business, ми все ще знаходимось на 80 позиції серед 190 країн світу. В новому звіті групи Світового банку зазначено, що в нормативно-правовій базі, яка регулює розвиток бізнес середовища в Україні, все ще залишається багато проблем.

Частина народних депутатів вважають, що знайшли шлях подолання економічного застою. Ним стануть індустріальні парки.

Індустріальний парк - це спеціально організована для розміщення нових виробництв територія, забезпечена енергоносіями, інфраструктурою, необхідними адміністративно-правовими умовами, керована спеціалізованою компанією. Згідно з українським законодавством в межах індустріального парку мають право здійснювати діяльність всі галузі промисловості.

Кілька місяців тому Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроекти "Щодо стимулювання залучення інвестицій у реальний сектор економіки через індустріальні парки".

Ними пропонується звільнити від оподаткування на прибуток учасників індустріальних парків на перші 5 років діяльності.

В наступні п’ять років учасники парків користуватимуться пільгою зі сплати податку в розмірі 50%, тобто сплачуватимуть його за ставкою 9%. Також пропонується, звільнити від сплати мита на обладнання, яке ввозиться на територію України учасниками індустріальних парків.  

Пільги з місцевих податків стосовно індустріальних парків надаватимуться органами місцевого самоврядування. Автор законопроектів голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

"Залучення інвестицій через індустріальні парки може радикально підвищити інвестиційну привабливість України і сприяти вкладенню в нашу економіку близько 8 млрд. дол. Йдеться також про промислову модернізацію економіки, переорієнтацію її з сировинної на високотехнологічну", - запевняє Южаніна.

Схожої думки про індустріальні парки й 18 співавторів законопроекту. Серед них народний депутат з "Радикальної партії" Віктор Галасюк. Він вважає, індустріальні парки "перевіреним часом та міжнародним досвідом механізмом розвитку промисловості, залучення інвестицій, збільшення зайнятості населення".

Депутат переконує, що цей інструмент надасть підтримку місцевим виробникам та сприятиме розвитку малого та середнього підприємництва.

Як приклад перевірених часом країн з цим механізмом автори законопроекту наводять США, Польщу, Туреччину, Китай, Корею, Малайзію, Ізраїль Словенію, Чехію, Британію, Росію. Збільшення втричі за період з 2002 року  по 2010 рік експорту та ВВП в Туреччині також приписують виключно функціонуванню індустріальних парків.

Підтримує ідею створення індустріальних парків і уряд. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вважає, що парки є ефективним інструментом, який дозволить створювати нові робочі місця і якісний національний продукт.

"Я би дуже хотів, щоб за рівнем бізнес-клімату уся країна була індустріальним парком", - неодноразово заявляв прем’єр.

Розмір податків останнє, що хвилює інвестора

У вересні цього року Європейська бізнес-асоціація та інвесткомпанія Dragon Capital провели опитування іноземних інвесторів щодо перешкод для інвестування в Україну.

У трійку найбільших перешкод увійшов високий рівень  корупції, недовіра до судової системи та складне адміністрування податків. Також іноземних інвесторів хвилює лібералізація руху капіталу, приватизація та спрощення адміністрування податків. З десяти запропонованих варіантів високі податкові ставки посіли останнє десяте місце. 

Обережно, офшор!

Народний депутат з "Блоку Петра Порошенка" Віктор Пинзеник "індустріальні парки по-українськи" називає внутрішніми офшорами. Вважає, про розвиток інвестиційного клімату не можна говорити в умовах, коли один сплачує податки, а інший — ні.

"Ми розглядали закон, по-суті, про створення офшорів в Україні. Офшори — це місце, де податків немає, або вони менші. І це можливо, якщо є статус індустріальних парків", - вважає нардеп.

З депутатом погоджуються провідні економісти. Їх обурює принцип за яким звільнятимуть від сплати мита та оподаткування. Претендент на звання індустріального парку має витрачати звільнені від оподаткування кошти на запровадження на підприємстві високих технологій.

"Облаштування індустріальних парків, у тому числі з використанням новітніх, енергозберігаючих технологій; запровадження новітніх технологій, пов’язаних з господарською діяльністю у межах індустріальних парків", -  сказано в законі.

"Що таке висока технологія, хто це буде вирішувати? Це на митниці будуть вирішувати працівники чи в податковій буде вирішувати людина. Якщо навіть Рада буде вирішувати, вони там що спеціалісти з високих технологій?", -  обурюється президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.

Він вважає, що якщо законодавці не можуть зробити чіткими і прозорими критерії визначення пільг для індустріальних парків, краще їх зовсім не робити. При наданні пільг треба спиратись на результативність роботи, наприклад об’єми інвестицій або кількість робочих місць.

"Для того щоб це не було офшором, законодавець має закласти умови, що компанія яка отримує пільги повинна або інвестувати, наприклад  300 млн. грн. або створити 1000 робочих місць. В іншому випадку лобісти закону будуть розміщувати свої підприємства на території індустріальних парків, щоб не сплачувати податки", - вважає інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Пільги для всіх

Ще один співавтор законопроекту Тетяна Острікова наперекір думці своєї фракції "Самопоміч" підтримує пільги для індустріальних парків. Вона говорить, що як і просили опоненти подаватиме законопроект, щодо відстрочення податку на розподілений прибуток для всіх. Гроші не оподатковуватимуться, доки вони крутяться в бізнесі.

"Момент сплати податку на прибуток відстрочується до моменту виводу грошей з компанії у вигляді дивідендів", - пояснює Острікова.

Також поступилися опонентам і в питанні мита на обладнання. Обіцяють, що пакетом з другим читанням по індустріальним паркам, на голосування поставлять законопроект про пільги на мито для всіх.

"Я з Олегом Ляшком та однодумцями подав законопроект №5276 про встановлення нульової ставки ввізного мита на виробниче обладнання для всієї території України. Хоча розумію, що провести цю радикальну новацію буде не легше, ніж справжню судову реформу", - сказав Віктор Галасюк.

А судді хто?

Однак окрім офшорів за допомогою індустріальних парків економістів хвилює те, що право надавати такий статус підприємствам надали чиновникам на місцях.

"Якщо віддати право визначати кому надавати статус, а кому ні чиновникам на місцях, то результат дуже залежатиме від того, наскільки вони чисті.  А в нас є приклади, що з цим є проблема", - зауважує Милованов. 

Натомість, пропонує створювати "антикорупційні парки та парки з інфраструктурною допомогою".  Розвивати бізнес пропонує за допомогою технічної підтримки та освітніх проектів.

У минулому Україна вже має негативний досвід функціонування вільних економічних зон і технологічних парків в кінці 1990-х-початку 2000-х років. Тоді лише СЕЗ "Донецьк" за кілька років існування спричинила втрати бюджету на понад 2 млрд гривень. І хоч депутати запевняють, що з законопроекту усунуто всі лазівки, експерти доводять протилежне та закликають утриматись.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:25
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
19:05
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: є постраждалий, пошкоджено інфраструктуру
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
17:40
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22М3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
17:38
скандальний мурал з дівчиною, на яку "падають ракети НАТО"
Росіяни в Маріуполі прибирають пропагандистський мурал із дівчиною, на яку падають "ракети НАТО"
17:35
Марія Захарова
Росія взялася "захищати" права українців під час мобілізації. ЦПД пояснив мотиви
17:13
принц Гаррі
Принц Гаррі офіційно змінив місце проживання з Великої Британії на США
17:00
Вдів російських військових возять на ТОТ агітувати місцевих воювати проти України, - Спротив
16:59
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
Суперкомп'ютер Opta спрогнозував переможця Ліги чемпіонів
Більше новин