7 правил життя після свят. Поради дієтолога

11 січня, 2017 середа
09:55

Як без стресу для організму прийти в себе після новорічно-різдвяних святкувань, ділиться з Еспресо лікар-дієтолог Оксана Скиталінська

Новий рік та Різдво ми вже відсвяткували, але в холодильниках ще залишився холодець, олів’є, різноманітне печене і смажене, солодощі й напої. Ми, звичайно, хвилюємося через надмірне переїдання, розуміємо, що це не дуже корисно для здоров’я, але все, приготовлене на свято, дуже смачне і відмовитися від нього практично неможливо. 

Однак почався новий рік, а з ним - і новий відтинок у житті. І цей відтинок життя потрібно починати саме зараз. А вкладається він у сім правил, які допоможуть не просто повернутися у свою попередню форму, а й поліпшити здоров’я та стати стрункішим.

Цими правилами ділиться з Еспресо столичний лікар-дієтолог Оксана Скиталінська. Вона наголошує на тому, що вони дуже прості, але водночас і дуже дієві.

Оксана Скиталінська

Для їх втілення потрібне лише одне: свідоме розуміння того, що наше здоров'я і краса - у наших же руках і що, відмовляючись від зайвого і некорисного, ми здобуваємо значно більше, ніж втрачаємо, а це варто і нашого часу, і тимчасового певного дискомфорту в усталених звичках.

1. Виключаємо зі свого раціону все, що містить цукор і біле борошно. Але цукор - продукт підступний. Він зазвичай трапляється нам не стільки в чистому вигляді, як у напоях, кондитерських виробах, білому хлібі. Лікар радить обмежити споживання таких продуктів.

Натомість слід включити в раціон крупи, фрукти, бажано кисло-солодкі  (можна і солодкі, вони корисні і також сприяють схудненню, але цей процес відбуватиметься повільніше), хліб з борошна грубого помолу, горіхи, насіння, різноманітні заморожені і сухі ягоди, сухофрукти, чорний шоколад (невеликий квадратик на день),  і мед (одну-дві чайні ложки на день).

null

Альтернатива цукру і борошну

2. Зовсім відмовляємося від смаженого. Альтернатива також є - не менш смачніша, але значно корисніша. Це - варена і тушкована їжа. Тому апетитні курячі ніжки, смажені  ковбаски віднині йдуть нашим друзям меншим, але не нам, - переконливо радить дієтолог.

nullnull

Омлет з броколі та риба-гриль

3. Слід запам'ятати таку формулу здорового раціону1х4. Втілити її в життя нескладно. Слід умовно поділити тарілку на чотири частини, одну з яких мають становити білкові продукти. Це: 

- будь-які страви з яєць: некруті яйця, зварені нам’яко, у вигляді омлету тощо.

- кисломолочні продукти нормальної жирності: сир, кисломолочні напої.

-  риба: відварена, запечена, якщо оселедець - вимочена.

-  бобові: квасоля, горох, нут, сочевиця тощо -  чудове джерело цінного рослинного білка.

М’ясо також вітається, але не більше двох разів на тиждень. Бажано у вигляді птиці із смачним і корисним соусом.

null

Овочі у поєднанні з білковими продуктами - смачно і корисно.

І решта тарілки, аж три її четвертини -  це буяння вашої овочевої фантазії. Вживайте види листових овочів: капусту, салат, шпинат, різноманітну зелень, огірки, помідори, навіть свіжі, не варто занадто боятися нітратів.

Сміливо додавайте в це роздолля моркву, буряк у вареному чи сирому вигляді. Отож щодня на вашому столі має бути тарілка з різнокольоровими - чим більше кольорів - тим краще - овочами в поєднанні з білковими продуктами.

4. Як часто їсти? Ви скажете: 5-7 разів на день маленькими порціями. Це - не зовсім правильна відповідь, каже Оксана Скиталінська.Звичні підходи з частими перекусами небажані. Вони підходять для певної категорії людей: з ослабленим імунітетом, які лікуються тощо, але здоровій людині достатньо харчуватися тричі на день, тоді ви, як правило, не переїсте.

5. Скільки їсти? Порцію кожен має визначити особисто для себе. Залежить вона від власних долонь. Дієтолог наголошує, що саме від власних, бо величина долонь кожної людини може кардинально відрізнятися. Треба скласти докупи кулаки обох рук, і це буде схематичне відтворення розміру  шлунку. Звичайно, він має складки, може вмістити трішки більше, але не піввідра, жартує лікар.

Тому щоразу, поки розмір порції не буде доведено до автоматизму, складаємо кулаки і в такий спосіб визначаємо свій розмір порції. Це стосується всіх страв. Якщо це м’ясо, риба або птиця – розмір шматка: долоня без пальців. Якщо це каші (лікар рекомендує їсти їх у першій половині дня) – це неповний  кулак. Якщо це овочі – їх також беремо стільки, як кулак, усе надзвичайно просто. Можна додати 1-2 столові ложки олії і трішки горіхів.

Що пити? Якщо все-таки допили вино, що залишилося після свят, нічого гріховного в цьому нема, каже дієтолог. Але завтрашній день починайте зі склянки чистої, ледь теплої води. Очищену, фільтровану воду треба пити протягом дня - в найближчім часі ви відчуєте, що організм подякує вам за це. Наші клітини - як риба в морі плавають у воді і ми маємо постачати їм цю воду справно. У воду можна додати кільце лимона, але не більше.

Вживайте чай: чорний і зелений, бажано без цукру. Дієтолог рекомендує випивати в день по чашці кави, це буде лише на користь. Хто хоче більше і не має при цьому протипоказань, може випити до чотирьох чашок у день без шкоди для здоров’я. Бажано з мінімумом  цукру і вершків.

Узвар, компот або морс так само корисні, але без цукру або з його мінімумом.

Що можна на десерт?

Лікар-дієтолог радить чорний шоколад, але не більше невеличкого квадратика. Його бажано з’їсти до 15-ї години дня. Можна дозволити собі і домашню випічку, приміром, яблучний чи ягідний штрудель. Але тіста має бути мінімум - лиш обідок до пирога, а начинки - максимум. Тісто готуйте з необдирного борошна, додавайте висівки - смак не зміниться, але ваша випічка збагатиться корисними мікроелементами.

6. Прислухайтеся до свого організму. Інколи банальне бажання випити склянку води ми сприймаємо за голод. 

"Звичайно, після тривалого святкування і наїдання в кого хочеш почнеться депресія на грунті обмежень, які все-таки доведеться робити, - попереджує заяви на кшталт "Я цим не наїмся!" лікар. -  Їжте капусту! Вона дуже корисна будь-якому вигляді, має багато клітковини і мінімум калорій. Якщо не хочете сиру капусту - відваріть, а не хочете капусти взагалі - значить, ви не голодні - резюмує лікар. 

Бажання з’їсти тістечко чи шматочок тортика в такому разі виникає не через голод, це - «рудимент» поганої звички, яку ми залишили в минулому році.    

7. Рух - це життя. Оксана Скиталінська впевнена в тому, що здорове харчування – основа нашого здоров’я, але водночас вона наголошує на тому, що ніяка їжа не зробить нас здоровими, якщо ми не будемо рухатися. Тому фізична активність має бути щодня. Причому, не 3.000 кроків, як радить ВООЗ (це вже, щоб не вмерти), а втричі більше.

«Не можете бігати - ходіть, болять коліна - робіть вправи з гантелями, болять руки - робіть махи ногами, качайте прес. Груди не відвиснуть, сідниці не втратять форму, коліна не зітруться. Поступово ми всі будемо це робити» - підсумовує вона.

Чудовою можливістю спалити зайві калорії, а водночас зарядитися позитивними емоціями є танці. Особливо для тих, хто не має можливостей для спортивних занять, лікар «приписує» по одному танцю зранку, по два - вдень і по три - ввечері. Танцювати слід якомога інтенсивніше і в гарному настрої.

Так склалося, що в старому році ми намагаємося залишити щось небажане, а в новий - привнести нове. Інвестиції в здоров'я - чудовий вибір нового в новому році.  

Фото: Оксана Скиталінська

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.11
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
18 квітня
11:28
Ексклюзив
окупанти
Два основні напрямки та два допоміжні: полковник ЗСУ Селезньов припустив, де ворог атакуватиме влітку
11:28
електроенергія
Україна застосовує аварійну допомогу з трьох країн: ситуація в енергосистемі станом на 18 квітня
11:16
Оновлено
Вибух
РФ запустила по Україні ракети: в Дніпрі прогриміла серія вибухів
11:14
новини Львова
Видавав себе за монаха, освячував військову техніку росіян, здавав будинки односельців: на Київщині засудили 76-річного чоловіка
11:01
новини
Росіяни зранку вдарили по Селидовому: загинула жінка
10:53
«20 днів у Маріуполі»
Український фільм "20 днів у Маріуполі" показали в Європарламенті
10:46
Німеччина
У Німеччині затримали двох російських шпигунів, які планували зірвати військову підтримку для України
10:16
Ексклюзив
У росіян за Уралом є безліч старої бронетехніки, - генерал-лейтенант Романенко
10:13
Зібрали 5,6 млн грн: Надя Дорофєєва і Міша Лебіга презентували спільну пісню і встановили рекорд переглядів українського Twitch
10:12
Наводив російські цілі на Дніпро: СБУ затримала підозрюваного
10:06
OPINION
Василь Зима
Єрмак з мішками у Time. Сподіваюся, мішки не з грішми...
10:04
G7
Країни G7 не розморозять активи РФ до відшкодування втрат Україні
09:58
Оновлено
Володимир Зеленський
"Це може зупинити тільки ППО": Зеленський під час засідання Євроради заявив про можливі удари РФ по українських АЕС
09:19
Віцеканцлер Німеччини Габек
Віцеканцлер Німеччини Габек прибув з візитом до Києва
09:16
Оновлено
Удар по Чернігову 17.04.24
Атака 17 квітня: у Чернігові завершили розбір завалів, загинуло 18 людей
09:14
сили ППО
Нічна атака РФ: українська ППО знищила усі 13 "шахедів"
09:03
Анджей Дуда та Дональд Трамп
Дуда провів приватну зустріч з Трампом у Нью-Йорку
09:02
Оновлено
Майк Джонсон
Джонсон винесе на голосування законопроєкт про допомогу Україні 20 квітня. Байден пообіцяв негайно підписати документ
09:00
Пресреліз
Дмитро Луп'як
Учитель із Вінниці став лавреатом премії "Ранкові зорі" й виграв 10 тис. грн
08:42
війна з Росією, діти
Через агресію РФ загинули 543 дитини, 1296 отримали поранення
08:33
Лисичанськ
Колишній російський військовий розстріляв двох жителів окупованого Лисичанська
08:31
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ вдарив по об'єктах "Хезболли" в Лівані
08:30
Оновлено
електроенергія, шахеди
Росія атакувала Україну "шахедами" та ракетами. На Франківщині впали уламки
08:28
Ексклюзив
Юнармія
Росіяни пропагандою створюють "машини для вбивств" з дитинства, - депутат Маріупольської міськради
08:20
вугілля порт
Австралійська гірничодобувна компанія виходить з ринку РФ
08:02
OPINION
Олег Манчура
Чому вважають, що на граблях танцюють лише українці?
07:54
Оновлено
обстріл, ППО
Міноборони РФ заявило про знищення 46 повітряних цілей у трьох областях
07:46
Олександр Сирський
Сирський провів розмову із командувачем ЗС США в Європі
07:39
Інфографіка
знищений російський танк Т-72
ЗСУ за добу ліквідували 910 окупантів, 13 артсистем та 3 танки
07:35
Анонс
"Астон Вілла", Ліга конференцій
Ліга конференцій: розклад повторних матчів чвертьфіналу
07:25
"Реал", Андрій Лунін
Лунін наголосив на "складній ситуації" в Україні після виграної серії пенальті в 1/4 фіналу Ліги Чемпіонів
07:03
Іран
Лідери ЄС готують нові санкції проти Ірану після атаки на Ізраїль
07:00
Анонс
Анатолій Трубін, Бенфіка - Реал Сосьєдад
Ліга Європи: розклад повторних матчів чвертьфіналу
06:46
"Під Харковом загинули Буданов та Сирський": РФ розганяє черговий фейк
06:19
Сергій Марченко
З початку повномасштабного вторгнення РФ Україна отримала від партнерів $83,7 млрд
05:56
світ Індонезія виверження вулкана
В Індонезії почалося виверження вулкана: евакуйовано декілька сіл
05:36
мзс Росії
У Росії розробили концепцію гібридної війни з Заходом, - WP
05:08
на фото Шарль Мішель у реабілітаційному центрі
"Постачання зброї та ППО в Україну питання не місяців, а днів", - Шарль Мішель
04:40
Путін і Кім Чен Ин
Росія, Китай, Іран та їх сателіти пов'язані не ідеологією, а відчаєм, - WP
04:12
Російські хакери
Хакери з РФ атакували об'єкти водозабезпечення у Європі та США, - Wired
Більше новин