Корисна ксенофобія. Як Путіну допомагає ненависть росіян до мусульман

Анастасія Пашинська
10 квітня, 2017 понедiлок
19:00

Росія давно використовує боязнь мусульман як політичний інструмент, але теракт в Санкт-Петербурзі може відкрити нову сторінку для цього явища

3 квітня в Санкт-Петербурзі стався теракт. Бомба вибухнула в третьому вагоні поїзда метро. Загинуло 14 осіб, а 50 пасажирів отримали поранення. ЗМІ навперебій повідомляли різні новини і часто плутали інформацію. 

Через декілька годин після вибуху в пресі почали поширюватися відеоролики і фотографії з передбачуваним терористом. На них видно, що чоловік лише зайшов у метро, ​​але не робив нічого протизаконного.

Але через характерну зовнішність мусульманина: бороду, чорну тюбетейку, людину визнали можливим терористом. А потім почали звинувачувати всіх підряд, хто мав хоч якесь відношення до ісламу.

Ільяс Нікітін був першим підозрюваним у теракті і лише через свій зовнішній вигляд. Нікітін народився в Башкирії, закінчив військово-десантне училище. Служив в Чечні, після відставки прийняв іслам і почав працювати далекобійником.

Нікітін прийшов в поліцію сам, після того як побачив свої фотографії в пресі. Він докладно відповів на всі питання. Потім Нікітін спробував вилетіти в Оренбург, але його не пустили на борт перелякані пасажири. Літак полетів без нього. На цьому пригоди чоловіка не закінчилися і його звільнили з роботи.

З Максимом Аришевим, другим підозрюваним, вийшло ще гірше. Нещасним батькам Аришева спочатку повідомили, що їх син терорист і запросили на впізнання тіла. А хлопець просто їхав додому з навчання і загинув під час вибуху.

Профіль Аришева в соціальній мережі

Пояснення такої поспішності знайти нескладно. Росія бере участь одночасно в кількох війнах. Теракт могли вчинити незадоволені політикою країни, включно з представниками «Ісламської держави».

Не розібравшись до кінця, Росія пішла за відпрацьованим для себе сценарієм, знайшовши «слід» ісламських радикалів.

Немає тіла - немає справи

Після теракту в метро дуже вчасно з'являються спецслужби Киргизії. Вони повідомляють, що можливим виконавцем теракту може бути Акбаржон Джалілов 1995 року народження. Джалилов був уродженцем Киргизії з російським громадянством.

У підсумку слідчий комітет знайшов ймовірного терориста. Спочатку не було зрозуміло, чи був теракт здійснений смертником, чи вибухівку просто підкинули. Але якщо вірити версії з Джаліловим, мова йде про перший варіант.

Від підозрюваного залишилися лише фрагменти тіла, за якими і проводилася експертиза. Втім, він міг виявитися таким же потерпілим, як і раніше помилково звинувачений Аришев.

Але версію оприлюднили, і все почало збігатися. Одразу ж виявилося, що Джалилов захоплювався ідеями радикального ісламу. Як саме це дізналися - не уточнюється. За словами сусідів, "хлопчик був ввічливим, тихим, кожен день о першій годині дня виходив з дому і йшов до метро, ​​напевно, готувався до теракту".

Правозахисник і глава Товариства політичних емігрантів Центральної Азії Бахром Хамроєв не сильно довіряє версії влади.

"Може, цей хлопчик взагалі нічим не займався, може він просто їхав в метро, ​​і він - жертва. Швидко приїхали батьки, одразу ж виявили зв'язок Джалілова з радикальним ісламом. Так швидко все знайшли. Коли на мене в центрі Москви напали, нікого не знайшли. А зараз вони навіть знають звідкись внутрішній світ цього хлопчика "- розповів Хамроєв для Еспресо.TV.

У соціальних мережах Джалілов виглядає звичайним хлопцем. Працював кухарем і підробляв автослюсарем, захоплювався єдиноборствами. Останній допис Джалілов залишив в 2015 році в "Одноклассниках". Більше в мережі він не з'являвся.

Пізніше «Інтерфакс» висловив припущення, що Джалілов не планував підривати на собі бомбу. Джалілов ніби повинен був закласти її на іншій станції. Вибухівку активували дистанційно, без його відома.

Версію взяли за основну і почали обшукувати і заарештовувати потенційних знайомих ймовірного терориста. У його квартирі деталей для виготовлення саморобної бомби не знайшли. Однак виявили сліди вибухівки та відбитки пальців кількох людей. Слідство вирішило, що у Джалілова повинні були бути спільники.

6 квітня правоохоронці заарештували передбачуваних спільників Джалілова, вихідців із Середньої Азії. У тому ж будинку, де вони жили, знайшли елементи вибухівки, схожою з тією, що спрацювала 3 квітня в метро.

Звичний сценарій

Одразу після теракту правоохоронні органи Росії взялися за людей мусульманської зовнішності - їх почали затримувати і депортувати без пояснення причини.

За словами Хамроєва, в Москві після теракту всі мусульмани три дні сиділи вдома, боячись з'явитися на вулиці.

"Нам нелегко. Навіть легальних іммігрантів узбеків і киргизів викликають до правоохоронних органів, багатьом анулюють офіційний статус резидентів Росії без підстав і висилають на Батьківщину ", - розповідає правозахисник. За всім мусульманам ведуться списки і майже до кожної сім'ї зайшов дільничний з перевіркою.

За розповідями правозахисника, люди і до теракту агресивно ставилися до «нерусских». На Хамроєва вже нападали, а в метро він постійно стикається з агресією. Наприклад, коли якась літня жінка, побачивши його кричить: «Вас треба всіх вбивати!».

Правозахисник вважає це навмисною маніпуляцією влади, спробою відвернути людей від реальних причин їх проблем. При будь-якому вибуху, пожежі одразу підозрюють кавказців або інших приїжджих громадян.

«Росія розробила стратегію «цапів-відбувайлів» під будь-яку подію», - пояснює Хамроєв.

Благо, інструменти для цього у Кремля давно заготовлені. За словами російського правозахисника Віталія Пономарьова, в Росії в рамках комплексу антиекстремістського законодавства створена унікальна репресивна система, де будь-якого можна посадити.

«Досить знайти експерта, який написав, що вважає ці слова екстремізмом», - розповів він в недавньому інтерв'ю Радіо Свобода.

Не варто забувати, що кар'єра президента Росії Володимира Путіна починалася зі вибухів житлових будинків у Москві у вересні 1999 року. Тоді ще у прем'єр-міністра Путіна на все була готова відповідь, "антитерористичні заходи", "програми протидії тероризму" - так створювався образ сильного правителя.

Вибух на Каширському шосе. Москва, 1999 рік

Однак багато хто запідозрив в організації вибухів самого майбутнього президента Росії. Серед них і російський генерал Олександр Лебедь, який загинув трохи пізніше в загадковій авіакатастрофі. І радник британського уряду сер Девід Кінг, який справедливо відзначав, що після настільки вдало проведених терактів рейтинг Путіна злетів з 10 до 80 відсотків.

І якщо зараз сумбурна реакція російської влади говорить про те, що вона не знає, що робити з цим терористичним актом, це не заважає їй відіграти улюблений сценарій «боротьби з ісламським тероризмом».

Українські громадяни також стали жертвою цього явища. Після анексії Криму багато кримських татар виявилися жертвами так званої справи «Хізб ут-Тахрір», організації, визнаної в Росії терористичною.

І хоча раніше кримські жертви цих переслідувань не цікавилися радикальним ісламом, після захоплення півострова їх раптом одразу почали підозрювати в екстремізмі, вбиваючи таким чином двох зайців.

Проросійські кримчани впевнилися в тому, що «батьківщина їх береже», а нелояльні кримські татари отримали чіткий сигнал про те, що їх чекає в разі опору анексії. Як і в самій Росії, ксенофобія виявилася вкрай зручним інструментом. І продовжує ним залишатися.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
01:24
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
У Калузькій та Брянській областях РФ ударом БПЛА пошкоджено енергетичну інфраструктуру
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
Більше новин