В радіоактивний попіл. Як СРСР та США ледь не влаштували Третю світову

Юрій Корогодський
11 квітня, 2017 вiвторок
20:00

Москва і Вашингтон раніше не один раз опинялися на межі ядерної війни і кожного разу було непросто її уникнути

Останніми днями несподівано загострилася ситуація навколо Сирії. Застосування урядом Башара Асада хімічної зброї активізувало конфлікт між Росією та США. У Вашингтоні заговорили про те, що Асад перейшов  червону лінію і заслуговує на покарання.

7 квітня США випустили 59 крилатих ракет "Томагавк" по сирійських урядових цілях у відповідь на застосування хімічної зброї у провінції Ідліб, яка забрала життя десятків людей.

Того ж дня прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook заявив, що удар збройних сил США по військовій базі у Сирії знаходиться "на межі бойових зіткнень з Росією".

Можна було б не враховувати емоції російського керівництва, однак вже багато десятиліть саме про такий сценарій початку війни між Москвою та Вашингтоном писали у пресі, наукових розробках, знімали кіно.

Зрозуміло, що пряме зіткнення двох ядерних держав навряд чи можливе, а от конфлікт, який починається через суперечки у третій країні, вважається більш реальним. І наслідки такого конфлікту можуть бути непередбачуваними.

Шантаж Хрущова

У листопаді 1956 року Радянський Союз практично вперше погрожував країнам Заходу застосуванням зброї масового знищення. Це сталось під час війни на Близькому Сходу, коли радянський союзник Єгипет був на межі катастрофічної поразки від військової коаліції Великої Британії, Франції та Ізраїлю.

Єгипетська армія тоді за один тиждень боїв втратила велику кількість зброї та військової техніки, яку надав їй Радянський Союз. Плани радянського керівництва щодо розширення свого впливу на Близькому Сході та на півночі Африки опинилися під загрозою. Єгипет треба було терміново рятувати.

Читайте також: Ядерний блеф Хрущова. Як Кремль лякав Захід ракетами та добровольцями

Тоді радянське керівництво вирішило вдатись до радикальних кроків. Кремль погрожував Великій Британії і Франції найрішучішими заходами, включаючи використання ракетних ударів по території цих країн.

Зокрема, голова Ради Міністрів СРСР Микола Булганін направив ультиматум антиєгипетській коаліції, вимагаючи протягом доби припинити військові дії і вивести війська.

У листі англійському прем'єр-міністрові Ентоні Ідену, зокрема, йшлося: "В якому становищі опинилася б Велика Британія, якби вона була атакована більш сильною державою, яка має усі види сучасної руйнівної зброї? Адже такі країни можуть утриматися від застосування морських або повітряних сил і скористатися іншими засобами - наприклад, ракетним озброєнням".

Радянські лідери часто використовували такий опосередкований спосіб, як заяви других-третіх осіб держави, повідомлення інформаційних агенцій, редакційні статті у газеті "Правда" для того, щоб донести свою думку до західних лідерів та громадськості цих країн.

Як тут не згадати, що і зараз російське керівництво зробило важливу заяву щодо американських ударів по Сирії, використовуючи сторінку у соцмережі глави уряду, а не прес-службу президента Володимира Путіна.

Потім стало відомо, що у СРСР у 1956 році лише розроблялись ракети, які могли б вдарити по Британії. Але західні розвідки про це не знали, повірили словам радянського керівництва та припинили військові дії проти Єгипту.

Поступки британського та французького керівництва тоді врятували світ від загрози ядерної війни.

Танки у Берліні

Минуло всього 5 років. І вже у Берліні СРСР і країни Заходу знову опинилися у вирі військово-політичного конфлікту.

Конфлікт стався навколо ситуації з Західним Берліном, анклавом, що існував з 1949 року на території американського, французького та британського секторів окупації німецької столиці. З усіх боків він був оточений територією НДР, що утворилась в радянській зоні окупації Німеччини.

СРСР був зацікавлений взяти під контроль цей анклав, який заважав будувати цілісну територію соціалістичної Німеччини. Коли це не вдалося, у Москві вирішили побудувати мур, який розділить Берлін навпіл і фізично заважатиме втечі східних німців на захід.

28 липня 1961 року президент США Джон Кенеді виступив із заявою, що підтверджувала рішучість країн Заходу захищати Західний Берлін. 5 серпня 1961 року Політичний комітет Варшавського Договору (військовий блок під контролем СРСР)  закликав НДР вжити заходи проти "підривної діяльності" Західного Берліна.

Кеннеді у відповідь на це наказав направити у Західний Берлін військовий контингент чисельністю в 1,5 тис. осіб.

24 серпня у відповідь на зведення силами НДР легендарної Берлінської стіни уздовж неї була розгорнуто близько тисячі американських військовослужбовців з підтримкою танків. 29 серпня радянський уряд оголосив про тимчасову затримку демобілізації військових.

13 вересня 1961 року два радянські винищувачі зробили попереджувальні постріли по двох американських транспортних літаках, що летіли в Західний Берлін. Після цього ескалація конфлікту стала неминучою.

26-27 жовтня стався інцидент у КПП "Чарлі"" на межі східного і західного секторів міста.  До КПП прибули три американські джипи з військовими і цивільними особами, за ними йшли потужні бульдозери і 10 танків. У відповідь на місце подій прибула радянська танкова рота.

Радянські і американські танки стояли один навпроти одного всю ніч. Кожен постріл тоді міг стати початком ядерної війни.

Радянські танки були відведені вранці 28 жовтня. Після цього були відведені і американські танки. Це стало закінченням Берлінської кризи. Тоді політики ще не були готові до незворотних кроків.

Карибське небо

У 1962 році уряд Куби звернувся до СРСР з проханням надати військову допомогу, щоб захиститися від спроб США скинути уряд Фіделя Кастро. Лідер СРСР Микита Хрущов погодився надати допомогу. Він чомусь вирішив, що найефективнішим способом захисту Куби буде розміщення там ядерної зброї.

Операція з перебазування на Кубу військових, техніки та ядерного озброєння отримала назву "Анадир". Транспортували солдатів і зброю в трюмах цивільних кораблів, на які задля маскування було завантажено сільськогосподарську техніку. Навіть капітани суден не знали куди вони пливуть, бо було дано наказ відкрити секретні пакети лише в певному "квадраті".

Коли американці дізналися про радянську операцію, президент Кеннеді оголосив морську блокаду Куби, яка передбачала перевірку всіх кораблів, що прямували на острів. Війська НАТО і країн Варшавського договору були переведені в стан постійної бойової готовності. Почалася так звана Карибська криза.

24 жовтня 1962 року п'ять радянських кораблів підішли впритул до зони блокади і були зупинені.

27 жовтня радянськими зенітними установками на Кубі був збитий американський розвідувальний літак U-2, пілот загинув. В історію ця подія ввійшла під назвою "Чорна субота". Експерти вважають, що саме тоді світ був в одному кроці від ядерної війни.

Однак за три години до можливого удару США по Кубі Кеннеді та Хрущов змогли домовитися.

28 жовтня Хрущов наказав прибрати радянські ядерні ракети з Куби, а американці таємно зобов’язалися вивести ядерну зброю з Туреччини.

Після цих подій між Білим домом і Кремлем працювала постійна "гаряча" лінія з метою запобігання можливим непорозумінням.

Ядерна загроза на тлі Близького Сходу

Здавалося, що після Карибської кризи еліти двох наддержав намагатимуться уникати таких ситуацій, коли до ядерної війни залишався лише один крок. Однак чергова арабо-ізраїльська війна, яка сталася восени 1973 року, знову призвела до загострення радянсько-американського протистояння.

Як і в 1956 році Радянський Союз намагався своїм можливим втручанням врятувати від військової поразки арабських сателітів Кремля. Одним з учасників війни 1973 року була Сирія, яка вже тоді мала імідж старого радянського союзника.

24 жовтня 1973 року радянське керівництво попередило Ізраїль "про найтяжчі наслідки" у разі продовження його "агресивних дій проти Єгипту і Сирії". Одночасно радянський лідер Леонід Брежнєв відправив президенту США Ричарду Ніксону термінову телеграму. В ній Брежнєв запевнив американську сторону, що у разі її пасивності у врегулюванні кризи СРСР "терміново зробить необхідні односторонні кроки".

Тоді ж була оголошена підвищена боєготовність семи дивізій радянських Повітряно-десантних військ. У відповідь американці оголосили тривогу у своїх ядерних силах.

Ізраїльські війська на той момент були у непоганому становищі, мали перевагу над ворогом і могли піти на припинення вогню. Тому ізраїльтяни припинили рух своїх сил на Дамаск та Каїр.

25 жовтня 1973 року стан підвищеної бойової готовності в радянських повітряно-десантних дивізіях і американських ядерних силах було скасовано. Загроза ядерної війни поступово зникла з порядку денного близькосхідного конфлікту.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.95
    Купівля 38.95
    Продаж 39.47
  • EUR
    Купівля 42.08
    Продаж 42.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
12:12
Оновлено
Атака на Україну 29 березня 2024
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
12:11
Постачали в РФ граніт для виготовлення пам’ятників загиблим окупантам: СБУ затримала підозрюваних
12:08
OPINION
Юрій Богданов
"Синіми светрами" у "Крокус-Сіті" закривають провал ФСБ
12:04
електроенергія
Україна експортуватиме електроенергію попри атаки РФ: ситуація в енергосистемі станом на 29 березня
11:52
Україна повернула тіла 121 полеглого захисника
11:50
На фото: 50 Cent
Колишня дівчина репера 50 Cent звинуватила його в зґвалтуванні та фізичному насильстві
11:49
польща україна , біженці
Польща планує надати біженцям з України право змінити статус перебування: подробиці
11:37
ППО збила 3 російських безпілотники на Херсонщині
У Румунії біля українського кордону знайшли фрагменти безпілотника
11:24
На Дніпропетровщині РФ атакувала дроном автівку: загинув чоловік
11:20
На фото: Алессандро Мікеле
Колишній креативний директор Gucci Алессандро Мікеле очолив Valentino
11:20
діти, війна
З окупованих територій Херсонщини вдалося повернути родини з трьома дітьми
11:13
Зроблено в Україні
"Зроблено в Україні": у Сумах відкрили перший офіс підтримки мікро- та малого бізнесу
11:09
Бундестаг
У бундестазі вважають, що розгортання сухопутних військ країни НАТО в Україні не означає автоматичного вступу в конфлікт інших членів Альянсу, - ЗМІ
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Боєприпаси в Україну почнуть надходити з квітня, і це суттєво змінить динаміку на полі бою, - Згурець
10:57
годинник, зміна часу
Україна 31 березня переходить на літній час: у Мінекономіки нагадали причини
10:55
ракета Х-101
У Молдові не підтвердили інформацію про проліт російської ракети над своєю територією
10:54
На фото: пропалестинська акція у Cтокгольмі з вимогою виключити Ізраїль з Євробачення-2024
Ізраїль закликав своїх громадян не ходити з національною символікою під час Євробачення у Мальме
10:49
Володимир Соловйов
У Вірменії заблокували трансляцію програм російського пропагандиста Соловйова
10:27
Валерій Залужний та Олександр Сирський
Сирський прокоментував звільнення Залужного
10:25
Анонс
Фільм Одеса: змінюючи код
Віднайти код Одеси у її героях: в п'ятничному ефірі Еспресо новий документальний фільм
10:22
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:20
Фортифікації, зуби дракона
Військові та цивільні інженери об’єдналися для зведення фортифікацій на Запорізькому напрямку
10:16
Авдіївка
Сирський розповів, скільки українських військових потрапили у полон до РФ під час виходу з Авдіївки
10:14
Наводила авіабомби на Сумщину: СБУ затримала пособницю окупантів
10:07
Олександр Сирський, Рустем Умєров
У ЗСУ переглянули потребу в мобілізації 500 тис. людей, - Сирський
10:00
OPINION
Сергій Фурса
Чому поляки не вважають себе "боягузами"?
09:58
На фото: Антон Птушкін
"Смертю людини вже нікого на Заході не здивувати": Птушкін презентував документалку про тварин і війну
09:57
Patriot
Улітку Нідерланди розгорнуть системи Patriot у Литві
09:43
Олександр Сирський
Атаки дронами по кораблях РФ виявилися такими ефективними, що може йтися про зміну стратегії війни на морі, - Сирський
09:41
Ексклюзив
окупанти в Криму
Ворог перекинув резерви з Куп'янського напрямку, щоб просунутися на Лиман, - командир взводу 95-ї ОДШБр Краснов
09:34
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи зможе Зеленський переграти Трампа, а Росія заблокувала спостережну місію ООН щодо санкцій проти Північної Кореї. Акценти світових ЗМІ 29 березня
09:13
На фото: Ксенія Мішина
Ведуча телешоу "Я люблю Україну" Мішина записала на Балі російськомовний подкаст зі своїм фітнес-тренером
09:09
Україна і США домовились про відтермінування виплат за державним боргом
08:55
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році. Фото надано автором
Росіяни запустять залізницю від Маріуполя до Іловайська у квітні-травні та мріють про ще одну вздовж азовського узбережжя, - Андрющенко
08:38
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Масована атака РФ: українська ППО знищила 84 повітряні цілі ворога
08:38
окупанти
Росія забирає нерухомість жителів ТОТ Луганщини та Донеччини, які поїхали з окупації, - ОВА
08:30
на фото: українська жінка
Близько 50% українських біженців, які опинилися у Польщі після повномасштабного вторгнення, висловлюють бажання повернутися в Україну, - дослідження
08:03
OPINION
Юрій Бутусов
Війна дронами. Прямі збитки Росії від атак на НПЗ сягнули півтора мільярда доларів
08:01
Бріджит Брінк
"Наша допомога потрібна зараз": посолка США Брінк відреагувала на російську атаку по Україні
07:49
Оновлено
втрати росіян
ЗСУ ліквідували 820 окупантів, 27 бронемашин та 56 БПЛА
Більше новин