Педро з Кремля. Російський агент в Європі пішов у відставку

Дмитро Гомон
6 жовтня, 2017 п'ятниця
16:17

Після поїздки до сирійського президента Башара Асада голова ПАРЄ Педро Аграмунт остаточно довів усім, що він - проросійський агент у Страсбурзі

Сьогодні 6 жовтня президент Парламентської асамблеї Ради Європи Педро Аграмунт пішов у відставку.

Еспресо нагадує, хто такий Педро Аграмунт, які події передували його відставці та чому його вважають проросійським.

Після новин з оплоту європейської демократії в Страсбурзі згадується старий анекдот про Вовочку, який закінчується сакраментальною фразою "І ці люди забороняють нам длубатися в носі!"

В сесійній залі Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) розгорівся публічний скандал на весь світ. Депутати публічно закликали президента Асамблеї Педро Аграмунта піти у відставку. Приводом став візит іспанського політика в Дамаск до президента Сирії Башара Асада літаком російського Міноборони разом із депутатами російської Держдуми.

Російський депутат Леонід Слуцький, Башар Асад і Педро Аграмунт. Фото: @l_slutsky

Відставки Аграмунта вимагали представники різних політичних груп - соціалісти, ліберали та його однопартійці з Європейської народної партії (ЄНП). Проте шансів, що Аграмунт прислухається до вимог, мало.

У ПАРЄ не передбачено процедуру імпічменту та відставки президента. Тож єдиний вихід - дотиснути Аграмунта морально, змусити його піти зі своєї посади добровільно.

У понеділок президент ПАРЄ кілька разів спробував провести засідання, але депутати заблокували дискусію. Вони один за одним виступали з вимогою, щоб Аграмунт негайно припинив виконувати свої повноваження. Після цього президент ПАРЄ оголосив перерву в засіданні. Згодом стало відомо, що він тимчасово відмовився від головування.

Наступного дня, у вівторок, Аграмунт на публічних слуханнях відмовився відповідати на пряме питання, чи вважає він припустимим своє подальше перебування на посаді президента ПАРЄ. "У п’ятницю я перейду до обговорення свого статусу", - заявив політик. Також Аграмунт попросив вибачення за свої дії.
 
"Аграмунт вже не тонко, а товсто натякає на свою відставку у п'ятницю, по закінченню цієї сесії", - написала учасниця української делегації в ПАРЄ Ірина Геращенко. 
 
Проросійський Аграмунт

Українській делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) давно відомі симпатії Педро Аграмунта до Кремля. У 2016 році він виступив з ініціативою повернути Росію до Асамблеї. А вже на початку 2017 року він намагався пролобіювати зміну правил ПАРЄ, яка б дозволила російській делегації повернутися.

Читайте також: Ганьба Європи. Як у ПАРЄ намагаються миритися з Кремлем

Тоді ж Аграмунт заявив, що анексія Криму не є підставою для збереження санкцій. "Рада Європи не стоятиме на обох ногах без співпраці з РФ", - заявив тоді президент ПАРЄ.

Нагадаємо, ПАРЄ у 2014 році ухвалила резолюцію, якою позбавила російську делегацію права голосу на рік через анексію Криму. У відповідь росіяни демонстративно гупнули дверима та припинили участь у роботі ПАРЄ.

Російський депутат Леонід Слуцький дарує Аграмунту його портрет. Фото: esiweb.org

Жертва пропаганди

Візит Аграмунта в Сирію був значним досягненням кремлівської дипломатії та пропаганди. Відбувся він ще 20 березня. Літав очільник ПАРЄ не сам - разом з ним в гостях у Асада побувала ціла група депутатів асамблеї з різних країн. Прикметно, що в її складі був ще один іспанець (а конкретніше - каталонець) - очільник фракції лібералів (ALDE) Хорді Шукла. Він - один з доповідачів ПАРЄ по Україні. На тлі цього скандалу в українській делегації розмірковують над тим, щоб вимагати відставки Шукла. 

На "Первом канале" виходив сюжет, у якому пафосно повідомлялося, як до Сирії вперше прибула велика делегація депутатів ПАРЄ і Держдуми РФ.

Педро Аграмунт сходить з трапу російського літака в Дамаску. Фото: скріншот сюжету "Первого канала"

"Росія не пішла з ПАРЄ, і найкращий тому доказ те, що сьогодні разом з нами в Сирії голова Парламентської Асамблеї. ПАРЄ повільно, але вірно заповнює здоровий глузд по відношенню до того, що відбувається в Росії, до ролі Росії в Європі, до ролі Росії в протистоянні міжнародному тероризму на території Сирії. І саме тому наші колеги тут", - говорить у сюжеті голова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький.

Сам Аграмунт заявив під час відкриття сесії асамблеї в Страсбурзі, що літав до Сирії як іспанський депутат, а не голова ПАРЄ. Пізніше в поясненнях членам Бюро ПАРЄ (керівного органу асамблеї) він заявив, що це був приватний візит, не пов’язаний з його роботою на чолі ПАРЄ.

За словами політика, проблему викликало те, що "візит став предметом маніпуляції з боку окремих російських ЗМІ". Вони не повідомили про приватний характер візиту та створили враження, що він підтримує Асада, а це, мовляв, не так.

Проблема в тому, що Аграмунт говорить не всю правду. Він запевняє, що поїздка була організована коштом сирійського парламенту. Але в сюжеті "Первого канала" сказано, що організатори - саме депутати Держдуми РФ. До того ж у сюжеті видно, як Аграмунт сходить з борту літака Міноборони РФ.

Та й взагалі Аграмунт - не хлопчисько якийсь, він не перший день у політиці і напевно знав, для чого росіяни запросили його в Дамаск та як буде висвітлено його візит. Прикметно, що після поїздки в Сирію він уникав спілкування з журналістами, окрім російських.

"Візити до диктаторів підривають суть існування Ради Європи як місця, заснованого для підтримки демократії та прав людини, а не політиків, які у крові з ніг до голови", - прокоментував сирійський візит колег по ПАРЄ член української делегації Володимир Ар'єв. На його думку, Росія намагається розвалити ПАРЄ зсередини та знівелювати довіру до цієї інституції.

Кав'ярний скандал Аграмунта

Скандал навколо поїздки Аграмунта й низки депутатів ПАРЄ до Башара Асада - лише верхівка айсбергу. Насправді масштаби політичної корупції в органі, головне завдання якого оберігати демократію, набагато більші.

Нинішній скандал відбувається на фоні іншого, більш давнього. Мова про так звану "кав'ярну дипломатію", яку проводить у ПАРЄ Азербайджан.

Термін походить від слова кав'яр - те ж саме, що й чорна ікра. Педро Аграмунт і низка інших ключових осіб в ПАРЄ - фігуранти цього скандалу.

Каспійський кав'яр - обов'язкова складова подарунків, які азербайджанська делегація дарувала ключовим особам в ПАРЄ. Про це, зокрема, кілька років поспіль повідомляє дослідницька організація Ініціатива європейської стабільності (European Stability Initiative, ESI).

"Один кілограм кав'яру коштує від 1300 до 1400 євро. Кожен наш друг у ПАРЄ отримує на кожній сесії, тобто чотири рази на рік, від 0,4 до 0,6 кг", - цитували в доповіді дослідники ESI своє джерело в азербайджанській делегації. Загалом мова йшла про 10-12 осіб, які отримували консерви з делікатесом, та 3-4 людини в секретаріаті асамблеї.

Звісно, мова йшла не лише про кав'яр. Представників ПАРЄ в Баку отримували багато коштовних подарунків: шовкові коври, вироби з золота й срібла, напої та гроші, написано в дослідженні.

Аграмунт регулярно їздив до Азербайджан з 2003 року. Одна з доповідей організації так і називалась: "Чому Педро Аграмунт має піти у відставку".

Навзаєм Азербайджан отримував позитивну реакцію ПАРЄ щодо своєї політики, яка часто має мало спільного з демократією. Найприкметніші епізоди - схвальний відгук спостерігачів ПАРЄ щодо виборів 2010 року та відхилення резолюції ПАРЄ про політичних в'язнів в Азербайджані у 2013 році.

Педро Аграмунт на прес-конференції в Баку. Фото: caviar-diplomacy.net

Останній прецедент - взагалі доволі рідкісна подія. Зазвичай резолюції відкладають, правлять, аж до протилежного змісту, але не відхиляють. Адже це позбавляє змісту саме існування такого ключового інструменту роботи ПАРЄ як інститут доповідачів.

У Баку всі звинувачення в "кав'ярній дипломатії" називають "сміхотворними". Проте скандал вже набув публічності. 

Депутатам ПАРЄ під час поточної сесії треба буде вирішити, що робити з цим скандалом. Бюро організації пропонує створити незалежний орган для розслідування звинувачень. Проте поки що невідомо, хто саме буде входити в нього та коли чекати результатів.

Аграмунт - не єдиний фігурант ікорного скандалу, який одночасно виявляє симпатії до Кремля. У тих же доповідях ESI згадуються каталонець Хорді Шукла і німець Аксель Фішер - співдоповідачі по Україні в ПАРЄ. Дуже символічно, що Росія послуговується для лобіювання своїх інтересів "перевіреними" на схильність до корупції кадрами.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.45
    Купівля 39.45
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
14:03
Алек Болдвін
Болдвін втрапив у скандал із блогеркою, яка вимагала від нього сказати "Свободу Палестині"
14:00
OPINION
Ольга Лень
Дипломати vs ухилянти: Паспорт для багатьох — інструмент для шари
13:57
Лаурінас Кащюнас
Литва може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, - міністр оборони Кащюнас
13:57
Оновлено
Загинули двоє військових: ДБР розслідує вибух у Миколаєві
13:37
Рада ухвалила законопроєкт про регулювання зайнятості домашніх працівників
13:34
Оновлено
у Омську горять нафтопродукти
У російському Омську горіли три ємності з нафтопродуктами
13:26
Оновлено
Богдан Львов
Апеляційний суд розглядає оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
13:25
посол Королівства Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен
"Не лише літаки й пілоти": посол Данії про обіцяний пакет із F-16, який Україна має отримати влітку
13:19
Ексклюзив
Мобілізація людей з інвалідністю
Правозахисниця роз'яснила процедуру отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок бойових дій
13:16
Олександр Лукашенко
Лукашенко назвав основним реальним ризиком для Білорусі "гарячу точку в Україні"
13:08
Херсон
Подружжя агентів ФСБ отримало 15 років тюрми за наведення ракет РФ на лікарню в Херсоні
13:08
військовий квиток, мобілізація
Українці за кордоном зможуть оновити військово-облікові дані в консульських установах: подробиці
12:55
Адмірал Тоні Радакін
Україна зможе збільшити кількість дальніх атак по території Росії, - голова ЗС Британії
12:52
На фото: Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna
Вийшов перший спільний кліп Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna "Барабан"
12:50
Інфографіка
військовий квиток, мобілізація
Соціологи з'ясували, в якому регіоні України найбільш поширене прагнення уникнути мобілізації
12:48
Росія продовжує продукувати фейки
"Конгрес США прирік 500 тис. українців на смерть або важкі поранення": добірка фейків у світі за 25 квітня
12:39
Напад РФ на будь-яку країну НАТО призведе до неминучої поразки Кремля, - Сікорський
12:30
TikTok
"Війна закінчиться 18 травня": у Центрі стратегічних комунікацій спростували нове "передбачення" з TikTok
12:30
Субантарктичний пінгвін
У Всесвітній день пінгвінів українські полярники показали птахів, які гніздують біля станції "Академік Вернадський"
12:10
руйнування
Виплати за програмою єВідновлення погодили для понад 65 тис. українців
12:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:02
OPINION
Володимир В'ятрович
Консульські репресії: від цього виграє тільки Росія
12:01
Новини компаній
на фото Якоб Ааруп-Андерсен і Володимир Зеленський
СЕО Carlsberg Group Якоб Ааруп-Андерсен зустрівся з президентом України
12:00
Огляд
Православна церква України
Чи можна жінкам ходити в храм у штанях та без хустки: що насправді прописано в Святому Письмі. Пояснення від ПЦУ
11:48
На фото: Постер фільму "Я, "Побєда" і Берлін"
Український фільм "Я, "Побєда" і Берлін" за повістю Скрябіна вийде в прокат у Польщі
11:40
електроенергія
Україна четвертий день поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 25 квітня
11:37
Ексклюзив
Росіяни втратили спокій у Криму: військовий експерт Селезньов про наявність ATACMS у ЗСУ
11:31
Ілля Вітюк
НАБУ перевіряє дані про елітну нерухомість голови департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україна досі не виробила плану перемоги, а Лондон продовжує фінансувати Кремль через купівлю нафти. Акценти світових ЗМІ 25 квітня
11:16
КНДР, Північна Корея
ЄС готує санкції проти суден, що возять зброю з КНДР до РФ, і танкерів - порушників стелі цін на нафту, - Reuters
11:15
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Арешт заступника Шойгу став найсерйознішим скандалом в міноборони РФ з 2012 року, - британська розвідка
11:12
на фото готель "Україна"
Готель "Україна" в Києві внесли до списку об'єктів приватизації
10:40
Оновлено
Наслідки удару по Черкащині 25.04.24
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
10:20
прикордонник
На Сумщині прикордонники відбили наступ російської ДРГ
10:16
Оновлено
РФ ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі. Білий дім відреагував
10:12
Дональд Трамп
Аризона звинуватила 18 соратників Трампа у спробі зірвати президентські вибори
10:04
Анонс
Онлайн-інкубатор для стартапів з соціальною метою StartUp4Good
Онлайн-інкубатор для стартапів із соціальною метою StartUp4Good: триває прийом заявок
10:00
OPINION
Тарас Загородній
Як змусити Захід прийняти Україну в НАТО без умов?
09:48
Сі Цзіньпін та Путін
Китай обрав сторону й не може претендувати на нейтралітет у війні між РФ та Україною, - посол США в НАТО
09:44
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
Відчувається, що в росіян уже теж не вистачає боєприпасів: боєць ЗСУ про ситуацію біля Часового Яру
Більше новин