Агонія Кремля. Як на виборах у Франції переміг Макрон

Дмитро Гомон
8 травня, 2017 понедiлок
09:16

На президентських виборах у Франції незалежний проєвропейський кандидат Еммануель Макрон впевнено переміг євроскептика і друга Путіна Марін Ле Пен, але не розгромив її

Згідно з даними Міністерства внутрішніх справ Франції, після підрахунку 99,99% голосів за Еммануеля Макрона проголосувало 66,09% виборців, а за його суперницю Марін Ле Пен - 33,94%. Це відповідає даним екзит-полів, опублікованим напередодні ввечері.

Перші висновки

Розрив між кандидатами виявився більшим, аніж прогнозували після першого туру соціологи. За Макрона проголосувало більше французів, ніж очікувалося, а за Ле Пен - менше. Причину цього французькі журналісти вбачають у дебатах між Макроном і Ле Пен, на яких остання виступила невдало.

Макрон під час першого виступу вже як обраний президент виглядав набагато серйознішим, аніж після перемоги в першому турі. Не було ніяких цілувань на сцені з дружиною та святкувань у ресторані.

Одними з перших нового французького президента привітали німецьке МЗС, голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер та президент США Дональд Трамп. Не забарився й президент України Петро Порошенко, який відзначив, що розраховує на амбітну співпрацю з Францією та активізацію Нормандського формату.

А от від Путіна та інших російських можновладців до ранку не пролунало ані слова. Лишень депутат Держдуми Леонід Слуцький заявив, що Макрон переміг лише тому, що заради його перемоги були "кинуті всі пропагандистські ресурси не лише у Франції, а й по всій Європі".


Перемога Макрона остаточно загальмувала надії на прорив до влади євроскептиків у країнах Західної Європи. У березні вони програли на парламентських виборах в Нідерландах, а тепер отримали поразку у Франції. У Кремлі покладали великі надії на перемогу деструктивних партій і можна не сумніватися, що там дуже розчаровані перебігом справ.


Агонія Кремля

Члени команди Макрона обіцяють, що будуть розслідувати втручання у перебіг французьких виборів, в якому підозрюють Росію. Наразі прямих доказів немає, але всі непрямі ведуть у бік Москви.

Росія доклала великих зусиль, щоб вплинути на французьких виборців. У хід йшли фейкові новини, хакерські атаки й інші подібні методи. Головною жертвою нападок був Макрон. Його команда змушена була відмовити в акредитації інформагентству Sputnik і телеканалу RT (раніше відомий як Russia today) через величезну кількість створених ними фейків.

Останню атаку підлаштували під "режим тиші", так, щоб Макрон вже не мав змоги спростувати поширені матеріали. Спочатку кілька гігабайт інформації виклали на форумі 4chan. А потім під хештегом #MacronLeaks їх запустив у соцсмережі праворадикальний американський журналіст-активіст Жак Пособець. За короткий час з'явилась ціла хвиля репостів.

Згаданий форум прикметний тим, що трохи раніше там же виклали фейкові документи про те, що в Макрона нібито є таємні офшорні рахунки на Багамах. Згодом в метаданих матеріалах #MacronLeaks знайшли залишки кириличних символів та цілі словосполучення. Дуже ймовірно, що фейкові матеріали створили на русифікованому "Екселі".

Про те, що вкидання матеріалів детально сплановане свідчить обраний час - за 36 годин до початку голосування. У цей час кандидатам заборонено робити заяви, а французьким ЗМІ заборонено публікувати матеріали, які можуть вплинути на хід перегонів.

Проте, #MacronLeaks жодним чином не вплинув на волевиявлення французів. Загалом ця атака була схожа на агонію російських технологів. Втім, для нового президента Франції випробування лише починаються.

Перша проблема Макрона

За кілька хвилин після оголошення даних екзит-полів Марін Ле Пен виступила з промовою перед прихильниками. Вона привітала Макрона з перемогою і оголосила, що її партія тепер - найбільша опозиційна сила. За неї проголосувало близько 8 млн французів - більше, аніж будь коли раніше.

Ле Пен закликала усіх "пітротично налаштованих виборців" підтримати її політичний проект на виборах у парламент. Вони відбудуться за місяць - перший тур 11 червня, а дроугий - 18 червня.

Основна задача Макрона - забезпечити перемогу сил, які сформують в парламенті урядову коаліцію. Як зауважували в ефірах французькі політологи та журналісти, історично так склалось, що зазвичай на парламентських виборах більшість набирає та політична партія, яку веде в бій новий президент.

Власне, заради цього їх і проводять так швидко після президентських. Мета - уникнути політичного колапсу, який станеться, якщо президент представляє одну партію, а більшість парламенту - іншу. Президент має запропонувати таку кандидатуру прем'єра, за яку в парламенті погодяться проголосувати.

Але нинішня виборча кампанія засвідчила, що історія міняється. Відзначимо хоча б високу як для Франції кількість тих, хто утримався від голосування. Явка склала лише 74,7% - це менше, ніж було на минулих та позаминулих виборах.

Окрім того, рекордно висока кількість виборців вирішила прийти на вибори, але вкинула в урни чисті або зіпсовані бланки (бюлетень кидається в урну у запечатаному конверті). Це 8,9%, або ж приблизно 4 млн виборців. Це люди, які пішли на вибори, щоб продемонструвати: їм не подобаються обидва кандидати.

На шляху до "третього туру"

Ще одна проблема - за Макроном немає міцного політичного проекту. Його рух "Вперед!" народився лише в 2016 році, після того, як він пішов у відставку з поста міністра економіки. Він розраховує на підтримку соціалістів і консерваторів, але заразом обіцяє привести до влади нові обличчя. Що в нього вийде ми скоро побачимо.

З іншого боку, проект Марін Ле Пен також має низку проблем. Сама вона у промові оголосила, що партія потребує "глибокої трансформації". Політик натякнула, що "Національний фронт" може перетворитись на щось інше. Один із її заступників сказав, що партія поміняє назву.

Питання в тому, чи погодяться на докорінні зміни її однопартійці. Цілком зрозуміло, що сама Марін Ле Пен намагається усіма силами позбавити свій політичний проект епітету "екстремістський". Расизм, ксенофобія, антисемітизм - усе це є в історії "Нацфронту", тож цілком логічно, що задля перемоги лідерка може зважитись на ребрендінг.

Вона продемонструвала, що готова навіть пом'якшити позиції по іншим ключовим питанням - вихід Франції з Євросоюзу та відмова від євро.

Інша справа, що для багатьох виборців "Нацфронту" подібний дрейф може розчарувати. Так само як і певну частину керівництва, яка вважає, що партії краще лишатися в тій ніші, де вона перебуває зараз. У будь-якому випадку Макрона чекають важкі випробування на міцність.

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
23:09
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:09
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сел
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
Більше новин