Петер Пойман: Росія досі використовує в Україні свою агентурну мережу

Антін Борковський
1 червня, 2017 четвер
15:24

Чеський кримінолог Петер Пойман в ефірі телеканалу Еспресо розповів про зв'язок організованної злочинності з російськими спецслужбами і про фейкових борців із корупцією

Ми будуємо нову країну, намагаємося будувати нові спецслужби, нову міліцію - новий силовий блок, але розуміємо, що агентів Кремля, як і раніше, повно.

Агентів Кремля треба з України видавлювати. І дуже хороший крок до цього всього - це боротьба з корупцією, щоб корупція не була нормою, тому що в Україні корупція - це вже не проблема, це система. В Україні, особливо за часів Януковича, політика була, в першу чергу, інструментом заробляння грошей.

Не було ніякої ідеології. Янукович був просто представником мафії, який використовував посаду президента для того, щоб заробляти гроші. І створена була ситуація, коли ваша колишня північна братська держава, маючи політичні та ідеологічні завдання, використовувало корупцію в мафіозному режимі, в якому, як ми знаємо, особливої ​​ідеології немає, і де можна все продати і купити. Таким чином, можна дуже легко вибудовувати агентуру, а за посередництва своїх агентів або колабораціоністів можна знищити всю державну систему.

Тобто, наскільки я розумію, Кремль використовує тих чи інших корупційних або мафіозних діячів для того, щоб і надалі контролювати українську державу?

Так, точно. Це дуже слабке місце, тому що на корупціонерів сьогодні треба дивитися як на тих, хто зраджує Батьківщину. Тому що той, хто включений в якісь корупційні схеми - особливо в державній структурі, - загрожує самій державної безпеки України сьогодні.

Але ми знаємо інший момент: в Україні з'явилося дуже багато так званих «борців з корупцією». До нас доходить інформація, що ті чи інші «борці з корупцією» беруть гроші у одних олігархів, яких вони не чіпають, для того щоб знищувати інших олігархів, тобто, таким чином виконуючи корупційне замовлення.

Наприклад, ми чуємо про діяльність російського олігарха Григоришина, який співпрацює з українськими «борцями з корупцією». І, таким чином, виходить якийсь замкнутий круг.

Корупція в Чехії теж є дуже великою проблемою. І на хвилі боротьби проти корупції деякі корупціонери в ЗМІ показують себе як борці з корупцією, але насправді вони самі є джерелом проблеми. У нас було багато гучних історій. Були арешти колишніх міністрів, наприклад, колишнього міністра охорони здоров'я і деяких депутатів.

Це були люди, які дуже голосно критикували корупцію. Тут треба бути дуже обережним, тому що боротьба проти корупції може бути використана і корупціонерами. Це дуже складна колаборація, і ці схеми не такі прості: все робиться не безпосередньо, а через посередників, через підставних осіб і так далі.

Тому дуже важливо, щоб добре працювала поліція і були люди, які вміють заарештовувати нелегальне майно тих, хто його отримав незаконним шляхом. Це демотивує тих, хто включений в ці корупційні схеми. Тому що найбільше покарання для тих людей, які в такі схеми включені, - це навіть не в'язниця, це арешт нелегального майна.

Ми пам'ятаємо скандали, пов'язані з арештом грошей Януковича, і розуміємо, наскільки це складні процеси.

Тобто, все українське суспільство вже визнало Януковича політичною парією, ворогом українського народу і ворогом інтересів української держави, але довести це і провести належні юридичні процедури було дуже складно, оскільки опір системи колосальний.

Дрібні злочинці або дрібні організовані злочинні угруповання закони порушують, великі - закони пишуть. У Чехії у мене є колега, який працює в антикорупційній поліції, він мені розповідав приклади, коли вони бачили, як під час обшуків будинків знаходили навіть договори, в яких конкретні фірми домовлялися з лобістськими компаніями про те, що якщо їм вдасться змінити щось в законах через своїх посередників в парламенті, то вони отримають певну суму грошей. І на це теж треба звертати увагу.

Якби ви, наприклад, отримали колосальні повноваження: від Дональда Трампа, від президента Порошенко або ще від когось - боротися з українською корупцією, скажімо, з корупцією в нашому силовому блоці, з чого б ви почали зміни?

Я б займався якраз арештами нелегального майна. Це дуже важливий момент. Якщо в системі дуже велика кількість грошей, які мають нелегальне походження, то система вже гниє, оскільки завдяки цим грошам можна корумпувати суддів, прокурорів, поліцейських, і це може не закінчиться ніколи.

Такі інструменти існують, і є фахівці. І це має бути одним із пріоритетів. У Чехії ми зробили правильне рішення, об'єднавши боротьбу проти корупції з боротьбою проти оргзлочинності. Зараз це одна структура. Раніше це були дві окремі структури, і існувала певна конкуренція. Сталося це не зовсім коректним способом, але добре, що це сталося.

А некоректність-то в чому?

Треба було, напевно, краще підготувати ці структури зсередини, крім того, пояснити суспільству, чому це так треба. З точки зору громадянина, може здатися, що все це зроблено якось швидко, аби спеціально вигнати деяких людей з поліції. Але це наша внутрішня проблема.

Але не можна, щоб відділ боротьби проти корупції та відділ боротьби проти організованої злочинності працювали окремо, і це факт. Ці органи мають бути разом і працювати дуже тісно, ​​або навіть як одна структура.

А якщо говорити про зв'язки російського бізнесу з російськими силовими відомствами? Ми розуміємо, що в українських реаліях це набуває певного загрозливого вигляду, тому що Кремль за допомогою своїх тих чи інших афілійованих структур в Україні починає їх використовувати з інструментальною метою, змінювати, наприклад, в тому числі і законодавство.

Вплив Росії через посередництво структур, які якимось чином виглядають як приватні, але насправді пов'язані з державою, як раз в Росії, в країні, де політика і Кремль контролюють всі важливі сегменти (адже по-іншому це просто неможливо), це , звичайно, обговорюється. Це дуже важливе питання. Але знову ж таки повертаємося до корупції, тому що якщо партнери на місці отримали певну суму грошей, вони готові до співпраці і просування інтересів чужої країни.

А хабара вони передають через банківську систему, чи все ж так званою готівкою?

У Чехії кілька років тому заарештували нашого колишнього міністра охорони здоров'я, і ​​готівки у нього було кілька мільйонів. Але якщо говорити про великі гроші - а кажучи про Росію, ми завжди говоримо про великі гроші - то таким чином це не працює, в основному через посередників, через якісь фонди. Зазвичай просто укладається договір. Існують різні структури, пов'язані з російською державою, які, наприклад, мають можливість впливати на чеські засоби масової інформації.

Інвестуються гроші. Коли кілька років тому обговорювалася ідея створення американської ракетної бази в Чехії, що входить в систему ПРО, то Росія в ті часи інвестувала дуже великі гроші, в тому числі в кампанію ЗМІ, щоб чеські громадяни були проти цього.

Багато політиків інвестували в свою політичну кар'єру, для того щоб говорити «за» або «проти» за базу ПРО. В принципі, ті гроші, які в ті часи були інвестовані, і ті інструменти, які в ті часи були розроблені, ними вони користуються і досі.

Наскільки, на вашу думку, використовуються старі радянські агентурні мережі в Україні російськими спецслужбами?

Ті, що збереглися, використовуються в повній мірі. Навіщо міняти?! Російські спецслужби не відключили стару агентуру і користуються старими кадрами. У Чехії, особливо після 1968-го року, коли Чехія була повністю контрольована колабораціоністами, склалося дуже багато таких структур, деякі з них, як видно, працюють досі. Але наразі це не головне.

Тому що наразі найголовніше якраз знову - це те, що дуже часто молоді люди, співробітники різних компаній, включені вже не прямо в структури, які підпорядковувалися б якийсь службі, але це теж і приватні фірми, які можуть бути пов'язані, наприклад , з групами організованої злочинності в Росії.

І в певних випадках можуть працювати на російські спецслужби. Це відбувається дуже часто; це, до речі, ми спостерігаємо стосовно кібербезпеки. Організована злочинність використовується в певних випадках російською державою для проштовхування певної думки. Ви це дуже добре знаєте на прикладі Криму, коли навіть організована злочинність була використана, і її представники зайняли деякі політичні позиції в Криму. Тут нічого нового.

А як ще використовується кіберзлочинність?

Раніше окремо працювали кіберзлочинці і звичайна оргзлочинність. На певному моменті вони об'єдналися ...

Завдяки спецслужбам?

Не обов'язково. Спецслужби прийшли пізніше. Коли спецслужби зрозуміли, що все це можна використовувати, то в Росії почали цим займатися. Багато кіберзлочинців, які раніше працювали тільки за гроші, сьогодні працюють або за гроші, або з якихось інших мотивів - можливо, через страх, або їх якимось чином змушують працювати на російську державу посередництвом російських спецслужб.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
07:49
Оновлено
втрати росіян
ЗСУ ліквідували 820 окупантів, 27 бронемашин та 56 БПЛА
07:45
Оновлено
шахед
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
07:24
санкції проти Росії
Японія продовжила торговельні санкції проти РФ ще на рік
07:22
Ємен, хусити
Сили США знищили 4 безпілотники хуситів, які намагалися атакувати судна у Червоному морі
07:15
Інфографіка
Регулювання Telegram та інших соцмереж: що пропонують народні депутати?
07:08
ООН
В ООН пояснили, хто стежитиме за санкціями проти КНДР після вето РФ на роботу спостерігачів
06:51
ЗАЕС Запорізька атомна електростанція
Експерти МАГАТЕ на ЗАЕС щодня чули вибухи впродовж тижня, а візит на сховище пального відклали через авіаналіт
06:49
На фото: військові
ISW розповів, на скільки просунулася РФ в Україні з початку 2024 року
06:48
олімпіада 2024
Польща відправить війська на Олімпійські ігри в Париж для допомоги в забезпеченні безпеки
06:29
Оновлено
Бєлгород
У РФ заявили про збиття 15 снарядів РСЗВ Vampire над Білгородом та областю: нібито є пошкодження
06:27
новини Львова
Окупанти планують "легалізувати" винищення української літератури на ТОТ, - Спротив
06:21
Окупанти, кримінал, росіяни
Запобігти потраплянню товарів до РФ: США просять американський бізнес вжити експортних обмежень
03:54
Макрон і Путін
Макрон назвав умови для запрошення Путіна на саміт G20
03:10
Ігор Потєря (праворуч)
UFC: українець Потєря проведе бій з непереможним росіянином
02:37
Прикордонники
Двоє чоловіків "замаскувались" під продавців подушок та ковдр, щоб незаконно потрапити у Молдову
01:59
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: скарги тренерів змусили УЄФА змінити правила турніру
01:39
Олександр Сирський
Обговорили захист від російських ракет: Сирський поспілкувався з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США
00:56
Марта Костюк
"Ледь не загинула на Мальдівах": тенісистка Костюк розповіла шалену історію з медового місяця
00:32
Жерсон Динамо
Футболіста "Динамо" засудили на 18 місяців умовного ув'язнення
00:17
Якщо Росія вторгнеться в Естонію, вирішальна перемога має бути дуже швидкою, – командувач сил оборони Мартін Герем
00:06
Російський літак "загубив" чергову авіабомбу над Білгородщиною, 9-ту за тиждень, – росЗМІ
2024, четвер
28 березня
23:03
Уражені "Росатомом"
У РФ заарештували топменеджера Росатому Сахарова
22:53
Оновлено
Росіяни вивели в Чорне море підводний ракетоносій після тижневої паузи
22:48
ДТП
У ПАР упав з мосту й загорівся автобус, загинули щонайменше 45 людей
22:30
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Україна запропонувала 5 кроків для розблокування кордону, - Шмигаль після зустрічі з Туском
22:21
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Запорізької області росіяни повноцінно розпочали мобілізаційний облік, - Федоров
22:19
"Новий український правопис мають використовувати всі держструктури": нардеп нагадав про закінчення перехідного періоду
21:58
Telegram логотип
Дуров анонсував нову функцію для користувачів Telegram з України, Білорусі й Росії
21:44
Снаряди 155-мм
Учасники чеської ініціативи уклали угоду, за якою Україна отримає 1 млн снарядів, - ЗМІ
21:44
Ексклюзив
Мусієнко
Росія намагається створити пастку, розігруючи карту виборів в Україні та легітимності Зеленського, - політолог Мусієнко
21:38
G7
У G7 закликали Київ до прозорого відбору нового керівництва ВККС
21:28
ЄС
Деякі євродепутати отримували гроші за поширення російської пропаганди, - прем'єр Бельгії Де Кроо
21:26
Ексклюзив
Ігор Лапін
В Україні за свободою слова заховалася свобода пропаганди та брехні, - офіцер ЗСУ Лапін
20:57
Путін та Кім Чен Ин
Підривають критично важливі санкції: США засудили вето РФ в ООН щодо КНДР
20:29
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Путін використовує теракт у Москві, щоб мобілізувати суспільство проти України, - Зеленський
20:22
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поліція затримала підозрюваного в убивстві
20:06
Санкції на алмази
Через санкції продаж алмазів з Росії впав на понад 60%, - Reuters
20:02
OPINION
Ігор Гулик
Чи є різниця між ІДІЛ та "русскім міром"?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 764-го дня війни: збитий російський винищувач упав у море, у Росії один з НПЗ повністю зупинився через атаку дрона
19:58
Дмитро Кулеба
"Москва більше не приховує військової співпраці з КНДР": Кулеба про вето РФ на проєкт резолюції Радбезу ООН
Більше новин