Трамп погодився розширити санкції щодо Росії, ЄС проти. Що це взагалі таке

Дмитро Гомон
24 липня, 2017 понедiлок
16:24

Президент США планує розширити санкції проти Росії. У Євросоюзі готові йому протидіяти

Адміністрація президента США стверджує, що він схвалить законопроект, який значно розширює санкції проти РФ. У Євросоюзі готові йому протидіяти.

Реакція Євросоюзу на розширення американських санкцій проти Росії засмучує, але вона була передбачувана. Це один з прикладів того, як у єврочиновників бажання покарати Кремль за його агресію конфліктує з бажанням мати з ним бізнес.

Про які санкції йдеться

Проголосувати за новий законопроект Палата представників може вже у вівторок, 25 липня. Таким чином, на підпис президенту його можуть надіслати ще до того, як конгресмени відправляться у серпні на канікули. І, схоже на те, що Трамп його таки підпише.

"Ми підтримуємо законопроект у нинішньому вигляді і продовжимо працювати з Палатою представників та Сенатом, щоб запровадити ці жорсткі санкції щодо Росії, до того часу, поки не буде повністю розв'язана ситуація в Україні", - сказала в інтерв'ю телеканалу ABC речниця Білого Дому Сара Хакабі Сандерс.

Мова йде про законопроект, який американський Сенат (верхня палата Конгресу) схвалив ще 12 чернвя. Він значно розширює поле для застосування санкцій проти Росії.

Сайт "Еспресо" вже детально писав про історію цього законопроекту та його зміст. Якщо коротко, то це результат домовленості між демократами та республіканцями, які побоюються, що Трамп може спробувати своїм указом зняти санкції проти РФ або послабити їх.

Якщо бути зовсім точним, то новий законопроект є лише частиною іншого нормативного акту, яким планується ввести також санкції проти Ірану, а віднедавна ще й проти Північної Кореї. Як пише Reuters, саме включення у законопроект КНДР змінило ставлення до нього в адміністрації Трампа.

Втім, директор з комунікацій адміністрації президента Ентоні Скарамуччі дещо скаламутив ясність у цьому питанні. Трамп, за його словами, ще остаточно не визначився, чи підписувати закон. "Мій здогад... що він збирається скоро ухвалити рішення", - сказав Скарамуччі в коментарі телеканалу CNN.

Камінь спотикання для ЄС

Невдоволення цим законопроектом з боку ЄС пояснюється дуже просто - законопроект передбачає введення санкцій щодо проекту "Північний потік 2". Та й загалом американці хочуть серйозно вдарити по найболючішому для Росії місцю - енергетичному сектору.

Наприклад, тривалість угод з надання фінансування російським енергетичним компаніям планується обмежити 30 днями. Також законопроект надає Білому Дому можливість вводити санкції проти тих, хто інвестує в будівництво Росією експортних трубопроводів або надав для цих цілей устаткування (зокрема у лізинг), технології та послуги. Карати будуть тих, хто або разово інвестував більше $1 млн, або більше $5 млн протягом року.

Щодо "Північного потоку 2", то в законопроекті сказано, що США продовжать перешкоджати реалізації проекту "через його згубні наслідки для енергетичної безпеки ЄС, розвитку газового ринку в Центральній і Східній Європі та енергетичних реформ в Україні".

Читайте також: Болючі та жорсткі. Все про нові санкції США проти Росії

Як стверджує газета Financial Times, проти санкцій в галузі енергетики виступає президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. В записці, яку підготував його офіс до засідання комісії в середу, йдеться про те, що Брюссель "має бути готовим діяти протягом кількох днів", якщо американські заходи будуть ужиті без урахування побоювань ЄС.

Зокрема, Єврокомісія планує вимагати в адміністрації Трампа "публічного або письмового запевнення", що нові санкції не будуть застосовані в спосіб, який нашкодить інтересам Євросоюзу.

Згодом речник Єврокомісії Маргарітіс Схінас підтвердив, що у Євросоюзі задіяли всі дипломатичні канали, щоб звернутися до США з приводу побоювань щодо нових санкцій. "Ми слідкуємо за цим процесом із занепокоєнням, що стосується енергетичної незалежності ЄС та наших інтересів з енергетичної безпеки", - заявив Схінас.

Чим небезпечний "Північний потік 2"

Про те, що Німеччина, а в її особі й весь Євросоюз, буде виступати проти американських санкцій стало зрозуміло ще в червні. Одразу після ухвалення Сенатом резонансного законопроекту, міністерства закордонних справ Німеччини та Австрії зробили спільну заяву, в якій розкритикували наміри застосувати санкції проти проекту "Північний потік 2".

Читайте також: Труба, яка розколює ЄС. Як Німеччина та Росія затягують газовий зашморг на шиї України

Цей газопровід по дну Балтійського моря має дозволити "Газпрому" постачати газ у Європу обминаючи територію України. Але окрім офіційного Києва, проти будівництва "Північного потоку 2" виступають й інші країни Євросоюзу - Польща, країни Балтії, Словаччина. Вони вважають, що Росія намагається перетворитися на постачальника-монополіста і збільшити залежність Європи від російського газу.

Натомість уряд в Берліні під тиском німецьких компаній, які задіяні в проекті, наполягає, що це суто економічний проект, який не має політичного виміру. Тому він виступає і проти американських санкцій, через які згаданим німецьким компаніям загрожують проблеми.

Утім, з огляду на скандал з турбінами Siemens у Криму німецький уряд зараз у вразливій позиції. Але це не означає, що він не намагатиметься протидіяти американським санкціям.

Що крім "Північного потоку 2" непокоїть ЄС

До речі, у записці Юнкера написано, що економічні проблеми, які можуть виникнути в Європі від запланованих санкцій, виходять далеко за рамки одного "Північного потоку 2".

Стверджується, що вони можуть нашкодити "технічному обслуговуванню та модернізації" трубопроводів в Росії, які подають газ в Україну, а також трубопровідним проектам у Каспійському регіоні та розвитку газовидобування біля узбережжя Єгипту.

Більш того, у записці також є слова про те, що санкції США можуть нашкодити не лише енергетичній, а й іншим галузям, де ЄС і Росія мають спільні проекти. Зокрема, там згадуються європейські компанії, що "ведуть законний бізнес, відповідно до заходів ЄС, з російськими структурами у залізничній, фінансовій, судноплавній та гірничодобувній галузях".

Чому Трамп за санкції

Досі впевненості у тому, що Білий Дім схвалить законопроект про розширення санкцій проти РФ не було. Адже він обмежує можливості президента, забороняючи йому без згоди Конгресу скасовувати ті чи інші заборони й обмеження щодо Росії.

Більш того, нижня палата Конгресу також досі не була впевнена у необхідності схвалення цього законопроекту. Держсекретар Рекс Тіллерсон у червні переконав конгресменів, що варто не зв'язувати йому руки напередодні візиту в Москву, а також зустрічі Путіна й Трампа в Гамбурзі. Йому потрібне було поле для маневру, можливість "торгуватися" з приводу Сирії, України тощо.

Але в суботу Палата представників оголосила, що демократи й республіканці узгодили цей законопроект. Це може означати, що там дійшли висновку про нездатність Кремля домовлятися й вирішили, що пора запускати маховик нових покарань.

Невдовзі після цього пролунала й позитивна реакція від речниці Білого Дому Сари Сандерс. Її шеф, незважаючи на всі милі бесіди з Путіним на саміті G20, зараз має великі проблеми у себе вдома через "російське дос'є".

Нещодавно син президента Дональд Трамп молодший власноручно оприлюднив електронне листування, яке підтвердило, що він дійсно під час виборчої кампанії мав справи з росіянами, які обіцяли йому компромат проти Клінтон. У листах йому прямо говорили, що інформація походить з урядових кіл РФ.

А тепер ще й зять президента Джаред Кушнер визнав, що чотири рази зустрічався з представниками Росії протягом виборчої кампанії 2016 року, але не зробив нічого неправильного.

Цілком логічно припустити, що схвалюючи розширення санкцій Трамп хоче закрити рота своїм критикам. Чи допоможе йому це, невідомо, але точно піде на шкоду російській економіці, а відтак - на користь Україні.

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.77
    Купівля 38.77
    Продаж 39.29
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
19 березня
10:22
Американські зоологи модифікували ДНК корови, аби у молоці продукувалися білки людського інсуліну
10:18
Володимир Зеленський та Хакан Фідан
У МЗС Туреччини висловили надію, що 2025 рік стане мирним для України
10:01
OPINION
Орест Сохар
Німецький канцлер піддався на тролінг Макрона
10:00
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що дії Китаю у Південнокитайському морі є провокаційними та порушують права Філіппін
09:50
Ексклюзив
Парад ганьби. Путін
Путін боїться оголошувати широкомасштабну мобілізацію, - Згурець
09:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 березня: гривня послабшала щодо євро та долара
09:40
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
"Є кращий спосіб": Байден застеріг Нетаньягу від наступу на Рафах
09:38
Огляд
вбивство Маргарити Разаз
Що відомо про вбивство українки в Німеччині: підозрювана з Росії та інші деталі справи
09:30
крилата ракета X-32
Партизани "Атеш" з'ясували, скільки ракет X-32 РФ планує виготовити цьогоріч
09:18
Дмитро Кулеба
В Індії анонсували візит Кулеби: названо дати
09:11
Ексклюзив
Карта бойових дій: Бахмут
Оперативна ситуація на Бахмутському напрямку стабілізовується, - командир екіпажу БПЛА "Кара Небесна" Отченаш
08:38
військове кладовище
У Мінветеранів пояснили, кого ховатимуть на Національному військовому меморіальному кладовищі
08:31
Ексклюзив
вибори росія
Половину явки на псевдовиборах на ТОТ забезпечили не місцеві мешканці, - голова Сєверодонецької РВА Власенко
08:30
Сергій Богачук (праворуч)
В українського нокаутера через росіянина зірвався чемпіонський бій
08:00
OPINION
Олексій Голобуцький
"Дронова економічна війна"
07:53
Інфографіка
На фото втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 10 танків, 30 артсистем і 840 окупантів
07:48
Мер Нью-Йорка Ерік Адамс
Мера Нью-Йорка звинуватили у сексуальному домаганні, вчиненому в 1993 році
07:14
Збірна України
Євро-2024: лідер збірної України тренується окремо від команди перед вирішальною грою відбору
07:09
Ентоні Блінкен
Блінкен попередив про загрози, які штучний інтелект несе демократичним виборам у світі
06:46
Ілон Маск
Маск переконаний, що вживання ним кетаміну вигідне для інвесторів Tesla
06:27
Дональд Трамп
Трамп заявив, що євреї, які голосують за демократів, "ненавидять власну релігію та Ізраїль". У Білому домі відреагували
06:24
Бельгія
Мінні тральщики і 300 бронеавтомобілів: Бельгія готує пакет допомоги для України на €412 млн
05:59
Леонід Пасічник
Справу щодо очільника "ЛНР" Пасічника передано до суду: йому загрожує 10 років тюрми
05:46
Володимир Путін
У ISW пояснили, як Путін використає "рекордні" показники на "виборах" у війні проти України
05:34
розвідувальні безпілотники MQ-9A Reaper
Американський дрон Reaper здійснив аварійну посадку у Польщі
05:08
Петр Павел та Володимир Зеленський
Невдовзі Європа зможе виробляти необхідну кількість боєприпасів, зокрема й для України, - президент Чехії
04:40
Еммануель Макрон
Франція підтримала Польщу щодо обмеження експорту сільгосппродукції з України, - Politico
04:12
Дональд Трамп
Нездійсненна сума: Трамп шукає кошти для сплати $464 млн застави у справі про шахрайство
03:44
російська пропаганда
У Латвії заблокували низку сайтів з російською пропагандою
03:16
Росія може використати супутникові дані приватних компаній для ударів по Україні, - The Atlantic
02:48
Сі Цзіньпін і Еммануель Макрон
У травні лідер Китаю Сі Цзіньпін може відвідати Францію, - Politico
02:20
Літак Raynair
Гібридна війна РФ: на Балтиці понад 870 літаків мали проблеми з навігацією
01:52
Центробанк Росії
Євросоюз розробив механізм передачі Україні прибутків з заморожених активів РФ, - Bloomberg
01:24
поліція польщі
Міжнародний Комітет захисту журналістів заступився за українських розслідувачів, затриманих у Польщі під час роботи
00:56
SkyUp
Авіакомпанія SkyUp отримала сертифікат операційної безпеки IOSA
00:28
Мая Санду
Санду попросила парламент Молдови призначити референдум про вступ у ЄС
00:03
безпілотник
Асиметричні рішення для переваги над противником: Сирський назвав пріоритет у технологічному розвитку ЗСУ
2024, понедiлок
18 березня
23:40
Реджеп Ердоган та Путін
Ердоган привітав Путіна з "переобранням" і заявив про готовність до посередництва в переговорах із Україною
23:28
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив антиукраїнському президенту Мілановичу йти на вибори до звільнення поточної посади
23:00
Олексій Навальний
"Відповідальні за вбивство Навального": Боррель оголосив про санкції проти 30 фізичних і юридичних осіб
Більше новин