Як Білорусь "годує" сепаратистів Донбасу. Розслідування "Белсата"

26 липня, 2017 середа
17:36

Опозиційний білоруський телеканал провів розслідування про те, як продукти з Білорусі потрапляють у невизнані "ДНР" та "ЛНР"

У магазинах на окупованій частині Луганської та Донецької областей з'явилось чимало товарів з Білорусі, які потрапляють туди через неконтрольовану ділянку російсько-українського кордону. Сайт Еспресо наводить скорочену версію розслідування, проведеного журналістами телеканалу "Белсат".

Інформація про те, що білоруські продукти були помічені в магазинах Донецька та Луганська з'являється в мережі регулярно, але на поодиноких прикладах було важко оцінити масштаби цього бізнесу.

А масштаби справді значні: зокрема, портал DNR-live (інформаційний ресурс терористів. - Прим. Еспресо) оцінює долю білоруської продукції на споживчому ринку "ДНР" приблизно в 25%.

Місцеві мешканці підтверджують велику кількість білоруських товарів на полицях супермаркетів Донецька та Луганська.

"Алкоголь, сири, м'ясо глибокого заморожування... Причому до війни таких білоруських продуктів ми не бачили - м'ясо чи пиво білоруське... ніколи! Попит на них зараз дуже великий - російські сильно поступаються в якості та ціні", - розповіла "Белсату" мешканка Луганська.

Білоруські товари у "віджатих" супермаркетах

Торговельні мережі та оптові компанії в "ДНР" та "ЛНР" надзвичайно закриті для преси. Розмовляти з журналістами на тему поставок з Білорусі вони категорично відмовляються. Більшість із них не мають навіть сайтів, імена та контактні номери керівництва знайти важко, як і асортимент продукції.

Але бувають і виключення. Так, донецька мережа "Амстор" (згідно зі ЗМІ - напряму підконтрольна лідеру "ДНР" Олександру Захарченку) пропонує на офіційному сайті перелік своєї продукції. Тільки в списку цього супермаркету "Белсат" нарахував товари з 8 білоруських підприємств.

Керівництво найбільшої в "ЛНР" торгової мережі "ЛНРПродторг", створеної на базі "віджатих" бойовиками українських супермаркетів "Лелека", в інтерв'ю місцевій газеті "Жизнь Луганска" в серпні 2015 року хвалилося безпосередніми контрактами з Білоруссю.

Директор "ЛНРПродторг" Алеся Полтавченко озвучила тоді назви 9 білоруських підприємств, серед яких - тютюновий завод "Неман", агрокомбінат "Дзержинський" і "Санта Бремор" (всі вони не визнають поставки в "ЛДНР"). У самому "ЛНРПродторге" "Белсат" підтвердили торговельні зв'язки з Білоруссю, але деталі розповідати відмовилися.

Пункти призначення - Донецьк, Луганськ

Зазвичай намагаються не афішувати співпрацю з "ЛДНР" і білоруські заводи, але деякі цього не приховують.

"Так, ми працюємо з Донецьком, - повідомила "Белсат" заступниця генерального директора фабрики "Комунарка" з комерційних питань Лілія Сивакова, - це прямі поставки. Поставляємо шоколад, шоколадні цукерки. Карамель не постачаємо. Ніяких проблем у нас там немає, працюємо за передоплатою.

Розраховуються вони російськими рублями. Наскільки там суттєві обсяги для "Комунарки"? Ну, кожна поставка дуже важлива, оскільки це передоплата. Звичайно, поставки в Росію у нас займають 80% від загального обсягу експорту. Стільки, скільки з'їдає Росія не з'їсть ніхто - ні Донецьк, ні Луганськ. На Донецьк у нас припадає кілька відсотків експорту".

Також у Луганську та Донецьку помічена продукція кондитерської фабрики "Спартак" та ВАТ "Савушкин продукт", але обидва підприємтсва відмовились надавати коментарі "Белсат".

Різко заперечила постачання продуктів в "ЛНР" і "ДНР" компанія "Санта-Бремор". Вона входить до державного концерну "Брестмясомолпром". Інші підприємтсва концерну про торгівлю з "ДНР" та "ЛНР" розповідають спокійніше.

"Ми постачаємо сири (тверді і плавлені) і сир через російську фірму, яка є нашим офіційним дистриб'ютором. Але пункт призначення в документах конкретно прописується - Донецьк, Луганськ. У документах це позначається не як територія України, а якось інакше... Зараз вже не пам'ятаю. Приблизно близько 20 тонн на місяць ми туди постачаємо", - заявив "Белсат" перший заступник директора ВАТ "Кобринський маслоробний-сироробний завод" Микола Токар.

Торгує Кобринський завод і з анексованим Кримом - до того ж не через посередників на території РФ, а безпосередньо з кримськими компаніями.

На сайті "Кобринського маслоробного-сироробного заводу" як офіційні дистриб'ютори вказана ТОВ "Перша кримська продовольча компанія". За словами Миколи Токарєва, до Криму щомісяця йде близько 20 тонн сирів і сиру з Кобрина.

До речі, на сайті сімферопольської "Першої кримської продовольчої компанії" серед партнерів крім Кобринського заводу вказані ще два білоруських підприємства - "Гамма смаку" (Клецьк) і "Беллакт" (Валківська).

Під загрозою санкцій

Березовський сироробний комбінат і Пружанскій молочний комбінат також підтверджують торгівлю з "ЛДНР".

"Ми торгуємо з Донецьком і Луганськом, але не треба це афішувати. Працюємо успішно, з двома фірмами, претензій ніяких немає. Обсяги поставок для нашого комбінату досить скромні, а для деяких, може і серйозні. Все йде добре, за планом", - говорить директор Березовського комбінату Володимир Попеня.

Назви фірм, з якими працює підприємство, Попеня не назвав, але підтвердив, що вони знаходяться в Донецьку і Луганську.

Директор Пружанського молочного комбінату Володимир Никитич розповів "Белсат", що в квітні офіційний Київ надіслав до МЗС Білорусі ноту, в якій висловлював стурбованість торгово-економічним співробітництвом білоруських підприємств з фірмами в "ЛДНР".

Після цього уряд Білорусі розіслав по компаніям листи з попередженням, що за торгівлю з сепаратистами Україна може ввести проти них санкції.

На Пружанському заводі вирішили прислухатися, тим більше, що обсяги поставок в "ЛДНР" були невеликі. "Зараз ми з ними не працюємо", - додав Никитич.

Те, що по білоруським підприємствам розсилалися попередження щодо можливого введення санкцій з боку України "Белсат" підтвердили і на Гродненському лікеро-горілчаному заводі, який входить у холдинг "Мінськ Кристал Груп".

Але загроза санкцій не змусила скасувати співпрацю з "ЛДНР". Особливою популярністю у їхніх донбаських партнерів користується дешева горілка: "Житня", "Золото полів", "Золотий врожай".

Донбаські сірі бізнес-схеми

Щоб перевірити, як зазвичай налагоджується співпраця між білоруськими компаніями і фірмами сепаратистів, "Белсат" зв'язався з відділом зовнішньоекономічної діяльності "Пінського м'ясокомбінату" під виглядом бізнесмена з Донецька, який би хотів постачати білоруську продукцію на непідконтрольні Києву території.

На підприємстві заявили, що готові працювати з донецькими підприємцями без посередників і попросили надіслати реквізити для укладення договору, попередивши, що безпосередньо з "ДНР" укласти контракт неможливо - "треба щоб контракт був з Україною або РФ".

Реакція пінського заводу добре ілюструє особливості цього бізнесу. Білоруські підприємства не можуть вказати в документах фірму з неіснуючої держави, а донбаські компанії не можуть розрахуватися з Білоруссю через власну банківську систему.

"З "ДНР" можлива оплата тільки в рублях. І оплатити можна тільки в РФ. Якщо потрібно заплатити у валюті - в "ДНР" робиться дозвіл на вивезення валюти, а далі оплата йде, як вийде. Щоправда, в "ДНРівському" банку дозвіл на вивезення валюти в Білорусь не дають. Тобто легальних способів розрахуватися з Білоруссю не існує", - пояснили нам в одній з донецьких консалтингових фірм, яка працює з Білоруссю.

Саме тому для цього бізнесу потрібна фірма-прокладка, через рахунки якої можна можна розплачуватися за товари і яку можна позначати у всіх документах.

"Перший Республіканський супермаркет", Донецьк. Праворуч на полицях - білоруські соки АВС

В результаті схема виглядає так: білоруська компанія веде прямі переговори з оптової фірмою з "ЛДНР", безпосередньо постачає в Донецьк і Луганськ свій товар, але формально має контракт, наприклад, з російською фірмою, яка, в свою чергу так чи інакше пов'язана з сепаратистами або Білоруссю.

Гроші на рахунок російської фірми потрапляють або через ЦМР-банк (банк, який використовується для розрахунків росіян з "ЛДНР"), або через банки Південної Осетії (Південна Осетія визнає "ДНР", а Росія визнає Осетію, тому через її банківську систему можна проводити гроші з Донецька і Луганська в РФ), або просто готівкою в сумках. Потрапивши на рахунок російської фірми-прокладки гроші за товар абсолютно легально перераховуються білоруським заводам.

Таким чином, білоруські підприємства не порушують закони. Проте порушують законодавство України, яке забороняє постачання товарів в непідконтрольні Києву райони Донбасу, а також в Крим.

Білоруські чипси "Онега" в супермаркеті Луганська

У свою чергу, офіційна статистика демонструє аномальні цифри: експорт Білорусі в прикордонну з Донбасом Ростовську область в 2016 році виріс на 20,5%, досягнувши рівня $201 млн (при тому, що загальний товарообіг Білорусі та Росії в минулому році знизився). А в травні 2017 року віце-прем'єр Михайло Русий (білоруського уряду. - Прим. Еспресо) пообіцяв довести товарообіг з Ростовською областю до $500 млн.

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
22:48
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:09
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сел
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
17:40
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22М3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
17:38
скандальний мурал з дівчиною, на яку "падають ракети НАТО"
Росіяни в Маріуполі прибирають пропагандистський мурал із дівчиною, на яку падають "ракети НАТО"
Більше новин