Чому зараз найвигідніший час, щоб покласти гроші на депозит

Уляна Букатюк
26 липня, 2017 середа
09:30

Економісти переконують, що саме зараз найкращий час для розміщення депозиту в гривні

В червні притік гривневих депозитів серед українських банків збільшився на 447,196 млн грн, тобто 2% в порівнянні з показниками травня. Відсоток малий, але на думку експертів, це свідчить про позитивні зміни в українській економіці.

Українці гривню довіряють банкам, а валюту зберігають вдома

Пожвавленням депозитних вкладів українські банки завдячують насамперед населенню - за червень частка депозитів від населення зросла на 3,3%. А от український бізнес менше довіряє банківській системі зароблені гривні - лише 0,8% місячного зростання.

Попри те, за словами економіста IMF group Ukraine Григорія Кукурузи, притік депозитів в національній валюті можна назвати значним.

Якщо порівнювати з кількістю вкладів в кризовий квітень 2015 року, коли відбувався відтік вкладів, то різниця вражає - майже 110 млрд. грн або 30%.

Що ж до доларових вкладів, то їх популярність серед українців в червні зросла лише на 0, 46% або ж 13,306 млн грн. Тут уже все навпаки: корпоративний сектор розмістив на 0,7% більше вкладів, аніж в травні, а от домогосподаврства - лише на 0,3%.

Виглядає, що таким чином населення висловлює гривні куди більшу довіру, аніж американській валюті. Проте все не настільки однозначно. На думку Григорія Кукурузи, притік гривневих депозитів до банківської системи відновився ще у 2 кварталі 2015 року і є стійким трендом. Українське населення щомісячно розміщує на короткострокових депозитних рахунках близько 4,1 млрд. грн.

Чому населення не довіряє банкам валюту

Основна причина збільшення вкладів саме в національній валюті доволі банальна - депозитна ставка для гривневих вкладів в рази вища за аналогічні показники для валютних депозитів.

Головний фінансовий аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран певен, що навіть за поганих обставин гривня в порівнянні з доларом “просяде” лише до 30 грн за долар. Зараз гривню можна розмістити під 16-17% річних у надійному державному банку чи під 18-19% - у менш надійних, але гарантованих Фондом гарантування вкладів.

На ринку також існують ставки 22-23%, але то вже дещо ризиковано. Закордонні банки мають значно нижчі ставки, але змушені йти назустріч ринку.

“Можна констатувати : банківську кризу в Україні завершено. Тож за умови стабільного та прогнозованого курсу, гривня стає все більш привабливою валютою для заощаджень”, - переконує Шапран.

Та попри це про довіру населення до банків поки не йдеться. Головні причини збільшення попиту на депозити серед населення - відсутність альтернатив інвестування та високі ставки за гривневими вкладами.

А до скорочення популярності валютних вкладів додається ще й банківська політика. Подібна ситуація викликана відсутністю у банків попиту на валютний ресурс.

Як показала банківська криза 2014-2016 років, валютні кредити є найризикованішою нішею кредитування, а рівень проблемних кредитів (припинення відсоткових виплат за кредитом та виплат по тілу) за ними може досягати 70%-80% кредитного портфелю.

Очевидно, що наразі банківська система не зацікавлена у залученні валютного ресурсу, тому розрив між реальною гривневою та валютною ставками залишається таким високим. Таким чином банки регулюють валютну структуру своїх ресурсів, - впевнений Григорій Кукуруза.

Такого рівня “насиченості” депозитами українській економіці мало

Депозити мають для економіки країни фундаментальне значення, адже свідчать про її здоров’я. Відомо, що гроші повинні працювати.

Депозит дає населенню можливість не так збагатитися, особливо в українських реаліях, як “пережити” інфляційні коливання з меншими втратами.

Для держави та банківської системи депозитні вклади важливі насамперед тому, що гроші працюють в системі, тим самим зменшуючи потребу на їх додрук, себто, збільшення інфляції. Також слід пам’ятати про взаємозалежність між кількістю депозитів та кредитів - чим менше перших, тим вища ставка за другі.

Українці ніколи не довіряли банківській системі свої “кровні” сповна, тобто рівень “депозитної насиченості” в українській економіці завжди був недостатнім. Особливо болючими стали економічна криза 2008 року, відносно нещодавні банкопад та націоналізація “Приватбанку”.

В розвинутих країнах рівень залученості депозитних коштів від населення звично доволі високий: 27-60% в країнах ЄС, близько 80% в США, а для японської економіки депозитні вклади населення мають вирішальне значення (рівень залученості аж 220%). Зараз японський уряд навіть змушений з цим боротися, запроваджуючи так звані від’ємні ставки.

Що ж до України зараз, то, на думку Григорія Кукурузи, рівень насичення економіки банківськими вкладами населення в нашій країні є надзвичайно низьким - в середньому він складає 46%. Це при тому, що держава змушує українців сплачувати за депозити податок 18% та 1,5% військового збору.

Звідси такі шалені ставки за кредити для населення, й що найгірше - для бізнесу. Розвивати власну справу з поверненням 25% позики вкрай складно.

То чому варто вкладати саме зараз?

Відсоткові ставки за депозитами на сьогодні продовжують знижуватись і вже є значно нижчими за докризовий рівень 2013 року: середньоринкова ставка в національній валюті терміном понад рік зараз складає 13,51% ( у 2013 можна було збагатитися на 19-25% від суми вкладу за рік).

Якщо ж йдеться про валютні вклади,середньозважена ставка на ринку - 3,85%. Кількома роками раніше вона доходила й до 9% річних.

депозит в гривні

На користь того, що саме зараз найбільш сприятливий час для вкладення свідчить ще один фактор. Українська банківська система ще не встигла як слід оговтатися після “великої чистки” НБУ. Адже чим більше в країні банків, тим нижче середній показник процентної ставки за депозитами, а зараз конкуренція серед банків порівняно низька.

В розвинутих країнах депозитні ставки сягають максимально 1,5-2% за рік, не дивина там й нульова ставка чи навіть від’ємна. Опитані експерти одностайні в тому, що таке майбутнє незабаром чекає й на українську банківську систему.

“Наразі банківський сектор знаходиться в коматозному стані й фактично не займається своєю основною функцією- кредитуванням, вкладаючи сформовані депозитами ресурси в депозитні сертифікати НБУ й тим самим безризиково отримуючи свої 2%-2,5% річних.

Відсутність у банків необхідності конкурувати за ресурс та все більших надлишок ліквідності у комбінації із зниженням інфляції будуть й надалі знижувати ставки за вкладами як у національній валюті, так і іноземній”, - впевнений економіст Григорій Кукуруза.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
10:54
Огляд
Карта. Авдіївка_2404
Карта бойових дій за період 17-24 квітня: Тактичні невдачі на фронті vs стратегічні перемоги у війні
10:48
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:45
окупанти в Криму
Британська розвідка назвала кількість дезертирів, яких РФ засудила з 2022 року
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:41
КНДР, Північна Корея
Міністр зовнішніх економічних зв'язків КНДР після візиту до Росії прилетів до Ірану
10:31
в Одесі затримали агента ФСБ
Наводив ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість: в Одесі затримали агента ФСБ
10:26
На фото: виставка "06:29 Момент зупинки музики"
У Нью-Йорку відкрили виставку, яка відтворює музичний фестиваль в Ізраїлі, на який 7 жовтня напав ХАМАС
10:11
Ексклюзив
Згурець назвав пріоритетні цілі для застосування ATACMS
10:08
OPINION
Віктор Трегубов
Декого переконати оплесками та лагідним поглядом неможливо
10:06
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У РФ заарештували заступника Шойгу через хабарництво
09:51
Телемарафон внесли у звіт Держдепу США про порушення прав людини в Україні
09:48
Президент Фінляндії Александер Стубб
"Менше говорити і більше готуватися": президент Фінляндії про найкращий спосіб уникнення війни
09:29
"Федоров прагне одноосібно захопити владу в місті": очільник Запоріжжя Куртєв написав Зеленському про спробу політичного перевороту
09:21
Ексклюзив
В районі Очеретиного тривають бої, ситуація під контролем ЗСУ, - офіцер 59-ї Окремої мотопіхотної бригади Цехоцький
09:13
Олексій Навальний
У Росії відсторонили від виконання обов'язків священника, який очолив панахиду за Навальним
09:12
санкції проти Ірану
Багаторічна кіберкампанія проти компаній: США застосували санкції щодо Ірану
09:07
Трофейна техніка
РФ перекидає військову техніку через Маріуполь на північ Донеччини, - радник мера
08:46
вибори у Північній Македонії
У Північній Македонії відбуваються президентські вибори
08:39
Оновлено
РФ вночі вдарила ракетами по житловому комплексу в Харкові: кількість постраждалих зросла до 6
08:35
Ексклюзив
війназ Росією
Заступник голови Бердянської райради розповів, як передають залишені домівки мешканців Бердянська новим "власникам"
08:30
Єнс Столтенберг
Столтенберг заявив, що НАТО наразі не планує розгортання ядерної зброї в інших країнах
08:24
Вибух на підстанції
ISW оцінив вплив атак БПЛА та повені на нафтопереробну промисловість РФ
08:00
OPINION
Юрій Богданов
Чому союзники нас не захищають? А якщо Путін почне бомбити Гельсінкі...
07:59
ОДКБ
В ОДКБ заявили, що продовжують виконувати зобов'язання щодо Вірменії попри рішення Єревана
07:46
Оновлено
безпілотник, дрон
Росіяни скаржаться на атаки БПЛА в 5 областях: є влучання по нафтобазі
07:44
Оновлено
На фото втрати окупантів
ЗСУ за добу знищили російський танк, 43 артсистеми і 880 окупантів, - Генштаб
07:39
карабінери, кокаїн
Одне з найбільших вилучень в історії Швеції: у порту біля Стокгольма конфіскували близько 1,4 тонни кокаїну
07:31
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія вивела на чергування в Азовське море один корабель
07:16
укриття
У Латвії закликали громадян очистити підвали для створення бомбосховищ
07:09
Радбез ООН
Більшість - чоловіки: ООН зафіксувала 85 випадків сексуального насилля в Україні через війну минулого року
06:59
Ілюстративне фото
В окупованому Маріуполі вночі пролунало щонайменше 12 вибухів, - Андрющенко
06:51
Бандера та Шухевич
У Росії відкрили кримінальну справу проти священника через ікони з Бандерою й Шухевичем
06:34
Сергій Шойгу
Шойгу заявив про посилення наступу РФ на сході України: в ISW оцінили заяви російського міністра
06:01
Хезболла вдарила ракетами по півночі Ізраїлю
05:42
Китай
Китай швидко стає агресивнішим у своїй риториці та діях по всій Азії, - індійсько-тихоокеанське командування США
04:53
Оновлено
Сенат США
Сенат США ухвалив пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
04:46
Пентагон
США й партнери створили потужну логістичну мережу, щоб доправити пакет допомоги в Україну якнайшвидше, - Пентагон
03:57
окупанти танк
ISW: РФ, імовірно, активізує наступ в найближчі тижні, напередодні очікуваного прибуття допомоги від США
03:34
Наслідки атаки на Запоріжжя 7 січня
"Наводив російські ракети на Запоріжжя": ексдепутата-комуніста Запорізької міськради засудили до 15 років тюрми
02:58
Typhoon
Велика Британія відправить до Польщі винищувачі Typhoon
Більше новин