У ЄС жаліються, що США вигадують нові санкції, щоб замінити Росію на ринку газу. Чи справді це так

Дмитро Гомон
8 серпня, 2017 вiвторок
16:23

Американський скраплений газ може потіснити "Газпром" на європейському ринку, а допомогти процесу мають нові санкції, схвалені президентом Дональдом Трампом

Про це зараз багато пише європейська преса.

Акцент часто робиться на тому, що справжня мета санкцій полягає зовсім не у спробах покарати Росію за її спроби втручання в президентські вибори у 2016 році, анексію Криму та розв'язання війни на сході України. Насправді, мовляв, американці намагаються відбити у "Газпрома" європейських клієнтів.

Європейська нелюбов до Вашингтона

Ось, для прикладу, зовсім свіжа заява гендиректора німецької енергетичної компанії Uniper Клауса Шефера: "Ключова причина (для санкцій. - Прим. Авт.) - це стратегічний економічний інтерес, націлений на домінування США на енергетичному ринку".

Шефер далеко не перший, хто висловив подібну думку щодо прихованих мотивів американців. Особливо активно цю тему проштовхують російські пропагандистські рупори. Там можна почитати і про "газовий зашморг", який США наготували для ЄС, і про те, як Єврокомісія любить "Газпром" та багато інших подібних посилів.

Як то часто буває з пропагандою, це лише напівправда. Насправді, у Євросоюзі розуміють необхідність зменшити залежність від "Газпрому". Багато хто в Україні схильний критикувати європейців за те, що вони "за гроші Путіна" готові пробачити йому війну в Україні та радо купуватимуть його газ. Але то не зовсім так.

Читайте також: Труба, яка розколює ЄС. Як Німеччина та Росія затягують газовий зашморг на шиї України

Кілька років тому адміністрація Обами намагалася знизити залежність ЄС від російського газу та запропонувати альтернативні джерела. Згадуючи ті часи, експерт у галузі нафтової та газової політики Кейт Мурс пише, що у Брюсселі хотіли відійти від використання палива з Росії, але водночас там завжди не любили лекцій з Вашингтону.

Той же Шефер вважає, що Європа має шукати джерела для диверсифікації поставок деінде, а не в США. Зокрема, він пропонує газовим постачальникам придивитися до виробництва синтетичного газу з відновлювальних джерел. Його компанія Uniper - одна з тих, що експериментує з подібними технологіями.

Священий "Газпром"

Росія наразі лишається ключовим постачальником газу до ЄС. Згідно з даними Єврокомісії, за перший квартал 2017 року обсяг її поставок серед інших постачальників газу складав 41%.

Для Кремля "Газпром" - це не лише золота корова, що живить його імперські забаганки. Це інструмент геополітики, яким він шантажує Брюссель.

І це йому вдається - у європейських оглядачів і сьогодні часто зустрічаються посилання на "два морозні тижні" 2009 року, коли "Газпром" перекрив кран на трубопроводі до Європи посилаючись на небажання України сплачувати борги.

Американці добре то все розуміють, саме тому новий закон і вдарив по найболючішому місцю Путіна. Але у Європі і досі не вважають, що російський президент заслужив на жорстке покарання.

"Німецькі та французькі коментатори і аналітики часто лукавлять, коли говорять про те, що головний мотив американських санкцій полягає в тому, що Штати хочуть проштовхнути на європейський ринок свій газ і замістити ним російський. Це, м'яко кажучи, перебільшення, а прямо кажучи - брехня та маніпуляція", - розповів сайту Еспресо президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

Те, що американці прагнуть вийти на ринок постачальників скрапленого газу - це правда. Цьому сприяла "сланцева революція". Вже у 2005 році видобуток газу перевищив споживання, а приблизно п'ять років тому почалась трансформація терміналів для імпорту скрапленого газу на термінали для експорту.

У 2016 році компанія Cheniere Energy почала постачання морем з заводу по скрапленню газу в штаті Луїзіана. Відтоді близько 13% постачань здійснюються до Європи.

Як зазначає агентство AFP, на підході ще чотири подібних проекта в Техасі та Мериленді.

"Здебільшого експорт США йшов до середземноморських регіонів Європи, а тепер вони почали нарощувати (постачання. - Прим. Авт.) до північних регіонів та Балтії", - цитує агентство керівника консалтингової компанії S&P Global Platts Іру Джозефа.

Американський газ в Європі

Справді, під час свого візиту до Польщі президент США Дональд Трамп відзначив першу поставку скрапленого газу зі США до Східної Європи.

Тим не менш, Європа досі не є пріоритетним ринком для Сполучених Штатів. "У найближчі три-п'ять років американський газ не матиме великої частки на європейському ринку", - зазначає Гончар.

Наразі, вона не перевищує ту, яку має на європейському ринку головний постачальник скрапленого газу Катар. А в нього вона складає лише кілька процентів.

"Зараз ситуація виглядає так, що основним напрямком для експорту американського СПГ буде азійський та латиноамериканський ринки. Мексика, до речі, є найбільшим покупцем. На Європу буде припадати лише невеличка частка", - зазначив Гончар.

Твердження про те, що Вашингтон прагне "посадити" Європу на дорогий скраплений газ, не відповідає дійсності. "Це не вдасться хоча б тому, що є комерційний контракт. Він або відбувається, якщо угода вигідна обом сторонам, або не відбувається", - відзначив аналітик.

Це, до речі, одна з переваг скрапленого газу. Він, хоча й дорожчий за трубопровідний, але купується на біржі. У той же час "Газпром" нав'язує своїм клієнтам довгострокові контракти, і платити доводиться інколи за ціною, яка перевищує біржову.

На горизонті зміни

За словами Михайла Гончара, ситуація на ринку Європи може змінитися приблизно десь на горизонті 2020 року. Причина їх в тому, що Австралія вже зараз виходить на тихоокеанський ринок.

"Таким чином конкуренція на азійському ринку загостриться. Показники Австралії показують, що десь у 2020-2021 роках вони стануть гравцем №1 та обійдуть навіть Катар", - вважає аналітик.

Але ці процеси не означають, що американці, зважаючи на світові процеси, намагаються вже зараз розширити присутність на європейському ринку. Вони мають потужних конкурентів, серед яких не лише Катар, а й низка країн Північної Африки.

На світових ринках значно збільшиться частка скрапленого газу. Це природня конкуренція, яку Росія намагається зобразити як американський акт агресії. І, на жаль, європейські компанії, залучені до реалізації російських проектів, радо підіграють популяризації цієї тези.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.45
    Купівля 39.45
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.11
    Продаж 42.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
01:30
Оновлено
ЗРК С-300 РФ
Армія РФ вдарила ракетами по житловому комплексу в Харкові та області: щонайменше 2 поранених
00:58
Сергій Кислиця
ООН має докази систематичного використання сексуального насильства Росією як знаряддя війни і тортур
00:54
Айтана Бонматі
Оголошено імена володарів спортивного "Оскара"
00:40
Валерій Залужний
В ОП повідомили, коли Залужний розпочне роботу на посаді посла у Великій Британії
00:28
Білий дім
У Білому домі розповіли, як розподілятиметься допомога Україні після надання $61 млрд
2024, вiвторок
23 квітня
23:54
Михайло Мудрик (у синій формі) та Бен Вайт, Арсенал - Челсі
"Арсенал" принизив "Челсі" в "українському дербі" та став одноосібним лідером АПЛ
23:26
Оновлено
Україна США
Україна у новому пакеті допомоги від США на $1 млрд може отримати далекобійні ракети ATACMS, - CNN
22:50
навчання ЗСУ
Для активних дій цього недостатньо, - політолог Магда про допомогу Україні від партнерів
22:47
Оновлено
Сенат США
Сенат США схвалив розгляд законопроєкту про допомогу Україні за скороченою процедурою
22:44
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У Росії за підозрою у хабарництві затримали заступника міністра оборони, який курував "відновлення" Маріуполя
22:20
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із Сирським посилення ЗСУ на ключових ділянках фронту
22:00
Ексклюзив
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Поки міністри виконують вказівки Єрмака, їхні перестановки не будуть ефективними: Луценко про підозру Сольському
21:43
Микола Княжицький
Припинення вчинення консульських дій щодо українських чоловіків, які перебувають за кордоном - пряме порушення Конституції, - Княжицький
21:28
Ексклюзив
злочини росії
"Щоб жінки й в Європі, і в Балтійських країнах усвідомили, що з ними також може статися": у Польщі опублікували звіт про звірства росіян проти українок
21:13
Оновлено
Військовий квиток
Крім дітей до 12 років: українцям за кордоном припинили видачу документів. У МЗС дали роз'яснення
20:34
Київські митники вилучили з посилки три археологічні артефакти з 6 тисячоліття до н.е.
Артефакти з 6 тисячоліття до н.е.: київські митники вилучили цінну знахідку
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Андрій Єрмак. З топу Time – у прем’єри?
20:02
ЗСУ. кулемет
Сили оборони відбили 59 ворожих атак за добу: найактивніше росіяни наступали на Новопавлівському, Бахмутському й Авдіївському напрямках
20:00
Єнс Столтенберг
"Створюємо довгострокові плани фінансових зобов'язань": Столтенберг про допомогу НАТО Україні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 790-го дня війни: три "урали" мертвих окупантів у Маріуполі і найбільший пакет військової допомоги від Британії
19:34
Ексклюзив
Карта бойових дій Бахмут 23.04.24
Противник стягнув до Часового Яру велику кількість техніки й особового складу, - майор НГУ Кожубенко
19:24
Митрополит Епіфаній і Гундяєв
У ВСУ прокоментували перше в Україні рішення про законність переходу громади з УПЦ МП до ПЦУ
19:14
Україна_Словаччина
Українці подякували словацькому народу за підтримку збору на боєприпаси після відмови уряду долучитися до чеської ініціативи
19:02
На фото: "Дедпул і Росомаха"
Вийшов новий трейлер фільму "Дедпул і Росомаха", який побив рекорд всесвіту Marvel
19:01
Ріші Сунак
Британія переведе оборонну промисловість на військову основу
18:23
Данія
Данія надасть Україні €380 млн для критичної інфраструктури, яка використовує відновлювальну енергетику
18:21
На фото: Том Йорк з Radiohead
Фронтмен Radiohead Том Йорк випустив дві пісні, які стали саундтреками до фільму Confidenza
18:18
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
Кабмін виділив ще 8 млрд грн на будівництво фортифікацій
18:18
Ексклюзив
Джо Байден
У Defense Express пояснили, що таке президентське вилучення, яке має пройти законопроєкт про допомогу від США
18:09
OPINION
Богдан Логвиненко
Про типаж Вікторії Спартц
18:01
Новини компаній
Переваги металопластикових вікон
18:00
Литва прапор
Литва планує закупити для України радари ППО
17:52
Дамба ДніпроГЕС, Запоріжжя
На Дніпрогес триває розбір завалів і демонтаж, про відновлення енергетичної складової наразі не йдеться, - голова Запорізької ОВА
17:49
Ошукали мешканців Чехії на 5,5 млн грн: в Одесі викрили шахрайський колцентр
17:29
На фото: Лана Дель Рей на фестивалі Coachella
Фестивалю Coachella загрожує $28 тис. штрафу за те, що виступ Лани Дель Рей завершився на 13 хвилин пізніше
17:19
окупанти
Штурмували позиції ЗСУ в Мар'їнці та Вугледарі: СБУ повідомила про підозру 5 бойовикам
17:14
Росія Ленін Фінляндія культура
У Фінляндії закривають музей Леніна, який працював з 1946 року
17:03
військові облігації, Дія
Українці придбали за добу через Дію облігацій на понад 30 млн грн, - Федоров
17:03
Електроенергія
Україна другу добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 23 квітня
16:51
Велика Британія ДСНС допомога Україні
Британія надіслала в Україну найбільшу від 2022 року партію пожежної техніки й обладнання
Більше новин