Бізнес говорить, що його кошмарять силовики. Як будуть боротися з маски-шоу: новий закон

Уляна Букатюк
16 листопада, 2017 четвер
13:18

Відеофіксація, заборона на вилучення документів та припинення гастролей “маски-шоу”. Що ще чекати від нового закону, який в народі назвали “Стоп маски-шоу”

Мін’юст, МВС, Секретаріат Кабміну та Офіс омбудсмена спільно напрацювали законопроект №7275 під умовною назвою “стоп маски-шоу”, який дозволить забезпечити захист підприємців, зокрема під час проведення у них обшуків. 16 листопада Верховна Рада схвалила цей закопроект. 

То як захищатимуть український бізнес від свавілля силових структур та чи змінить він життя простих громадян.

Захищати від правоохоронців

З весни 2015 року в Україні почастішали випадки рейдерства - вилучення майна на нібито законних підставах через  прогалини в законі або системні недоліки функціонування державних інститутів.

Були навіть спроби незаконно “віджати” доволі відомі компанії на кшталт Novus чи "Іллічівський олійножировий комбінат". Частково така можливість з’явилася завдяки впровадженню закону який дозволяє вносити зміни до статуту компанії без наявності оригіналів документів.

Тож недобросовісні конкуренти чи просто метикуваті ділки завдяки таким самим нечистим на руку нотаріусам пробували переоформити на себе кілька десятків компаній в Україні.

null

Джерело: Checkpoint

Й саме правоохоронні органи часто ставали для них “ручними хом’яками”. Конкуренти чи інші зацікавлені замовляли цілі "трупи" силовиків, що виїждали на перевірки та влаштовували компаніям так звані “маски-шоу”.

До силовиків звертаються із заявою про скоєння злочину за однією або декількома статтями (відмивання доходів, ухилення від сплати податків, фіктивне підприємництво). Заяву реєструють в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Після цього слідство разом з прокуратурою бере заяву "в оборот" та починає шукати злочини в господарській діяльності компанії-жертви.

Хранителі порядку приходять на підприємство, щось шукають, щось знаходять, щось конфісковують. Головна мета - заблокувати роботу бізнесу та часом навіть винести документи, на основі яких можна переоформити компанію в чужу власність.

Часто такі перевірки здійснюються зі значним порушенням процедур, а протоколи можуть бути просто фіктивними.

Співучасниками тиску на бізнес разом із співробітниками силових відомств стають судді. Адже саме вони своїми рішеннями дозволяють чи забороняють проведення слідчих дій. За словами мінінстра внутрішніх справ Арсена Авакова, судді ухвалюють рішення про перевірку бізнесу з космічною швидкістю - 10-15 секунд на справу.

А загалом протягом минулого року в українські суди направлено 94,7 тис. клопотань про обшуки. Цьогоріч лише за перше півріччя надійшло 59 тис. клопотань, тож тенденція йде до зростання.null

Що таке маски-шоу

Часто правоохоронці діють й “за власною ініціативою”. Так звані “маски-шоу" передбачають творчий підхід силовиків: в компанію засилають “шпигуна” (інтерна, стажера тощо). Той повідомляє про все, що відбувається на підприємстві.

Далі анонімним дзвінком повідомляється, що компанія, наприклад, спонсорує тероризм (доволі популярний привід).

Тут і починаються "маски-шоу": на фірму вриваються силовики й починають шукати джерела тероризму, часто забуваючи про дотримання процесуальних порядків та забороняючи доступ адвокату.

Мають силовики в цьому й власний зиск - за допомогою таких вистав можна непогано підзаробити, спровокувавши керівників компаній “на вирішення питання” корупційним шляхом. В кризових умовах, коли всі співробітники змушені просто чекати, а фірма втрачає від простоїв, чимало керівників саме так і чинять.

Особливо популярними стали перевірки в ІТ-компаніях. Не дивно, галузь приносить до 3% ВВП, а зарплати в ній в 20 разів перевищують середні по країні. Через свавілля силовиків про намір піти з українського ринку заявили ІТ-компанії Luxoft, “Датагруп”, SteepHost, 24NonStop, Plarium, KM Core.

Ще одним ласим шматком є агробізнес. За словами члена міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів при Кабінеті міністрів України Івана Мірошниченка, лише від початку року понад 700 агропідприємств зазнали незаконних дій рейдерів.

За три роки  український бізнес обшукували 296 тис. разів.

Таку цифру назвав глава уряду Володимир Гройсман під час засідання Ради регіонального розвитку.

“Таким чином відбивається будь-яке бажання українського чи іноземного бізнесу інвестувати в Україну”, - пояснила в ефірі Еспресо.TV виконавчий директор Спілки українських підприємців Катерина Глазкова.

Що змінить законопроект

Законопроект не захистить український бізнес від рейдерських захоплень, для цього законотворці працюють над двома іншими проектами законів. Цей проект закону покликаний захистити підприємців й простих громадян від свавілля првоохоронців та передбачає:

  • Проведення відео- та аудіофіксації всіх дій, починаючи від моменту, як будь-який силовий орган подав клопотання до суду для проведення обшуків щодо бізнес-структур. Це необхідно для того, щоб потім у суді довести правомірність дій правоохоронців.

  • Проведення відео- та аудіофіксації дій силовиків під час безпосередньо обшуків.

  • Під час проведення обшуків та інших слідчи дій повинні обов'язково бути присутні адвокати підприємців.

  • Створення незалежної комісії, в тому числі з громадськими організаціями та бізнесом, де будуть розглядатися правопорушення з боку правоохоронців щодо підприємців.

null

Важливим нововведенням є створення комісії, яка розглядатиме скарги на неправомірне проведення перевірок, обшуків або інших слідчих дій відносно суб'єктів підприємництва. Формат та повноваження комісії визначатиме КМУ.

Ярослав Грегірчак, заступник бізнес-омбудсмена, в ефірі  Еспресо.TV пояснив, що до комісії входитимуть органи державної влади, правозахисні організації, громадські об'єднання, а її висновки нестимуть рекомендаційний характер.

“Притягувати до дисциплінарної відповідальності силовиків зможе тільки керівник правоохоронних органів, який отримав рекомендацію від комісії”, - пояснює він.

Міністр юстиції Павло Петренко після ухвалення закону заявив, що слідчий, прокурор та суддя нестимуть відповідальність аж до кримінальної в разі, якщо обшук та судовий розгляд проводився без відео- та аудіофіксації.

Фіксація під час обшуку передбачена тепер для всіх справ. Якщо силовики здійснюватимуть обшук в звичайних громадян, які не мають бізнесу, вони також зобов'язані фіксувати його перебіг.

Правоохоронці нестимуть відповідальність (з конкретними штрафами та позбавленням волі) за розголошення даних і відомостей, про які вони дізналася під час обшуку.
 
Якщо хтось під час обшуку щось зняв чи сфотографував і виклав в інтернет – це карається. Про це в коментарі Еспресо.TV заявила заступниця міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова.

Також законопроект передбачає заборону на безпідставне відкриття одних і тих самих справ за однією фабулою. Заборонено також вилучення оригіналів документів і серверів під час вчинення слідчих дій.

Окрім того, в законопроекті передбачені “розумні” строки провадження, щоб справу банально не затягували. Однак конкретних термінів поки немає. Кримінальний кодекс передбачає 6 місяців, та ще можливі зміни.

“У законопроекті ми пропонуємо стороні, яка вважає, що її права порушені, можливість оскаржувати ці строки і доводити свою правоту”, - заявила Сукманова.

Зараз законопроект чекає на підпис президента та офіційне оприлюднення. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
10:18
Оновлено
Вночі двоє чоловіків розстріляли поліцейських на Вінниччині: один правоохоронець загинув, другий поранений
10:17
Олаф Шольц
Близькі до РФ країни мають сумніви щодо доцільності війни в Україні, - Шольц
10:12
ДТП у Запоріжжі 20 квітня
У Запоріжжі вночі сталася ДТП: загинули 2 людей, є постраждалі
10:08
OPINION
Михайло Гончар
Найправильнішою політикою санкцій є нищення російських НПЗ
10:02
Олександр Сирський та Майкл Віггерс Хільдгаард
Сирський зустрівся в Києві з новопризначеним командувачем оборони Данії
09:54
Ексклюзив
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Журналістам заборонено було знімати Херсон та область, - медійник Нікітенко про відсторонення Гуменюк
09:48
Херсонщина
РФ увечері 19 квітня обстріляла селище Антонівка на Херсонщині: загинула жінка
09:39
Оновлено
обстріл, ППО
Українська ППО знищила дві ракети Х-59/Х-69 та чотири розвідувальні БПЛА
09:32
окупанти Маріуполь
Партизани переслідують та ліквідовують військових 568-го зенітного ракетного полку РФ, який обстрілює житлові райони Харкова
09:30
Діти, евакуація
Через російську агресію в Україні загинули щонайменше 545 дітей, 1298 отримали поранення
09:14
фейк, розсилка
"У Слов'янську ліквідовано французьких найманців": черговий фейк РФ
09:06
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
09:03
Огляд
Як вийти з бідності, почати заробляти гроші та процвітати - 5 книг про маленькі справи для великого успіху
08:34
Судан
У Судані близько 800 тис. людей перебувають у "надзвичайній і безпосередній небезпеці", - ООН
08:14
Державний секретар США Блінкен з прем'єром Ізраїлю Нетаньягу
Bloomberg: Ізраїль просить у США надати більше зброї
08:05
порт
У Фінляндії виявили компанію портового оператора, яка наполовину належить росіянам
08:03
OPINION
Тарас Загородній
Треба ставити США перед вибором
07:45
ЗРК Patriot
Німеччина розглядає можливість закупівлі чотирьох додаткових систем ППО Patriot вартістю $1,3 млрд, - Bloomberg
07:40
Ексклюзив
На фото: Мітинг родичів полонених і зниклих безвісти 13.04.24
Проходять пекло на землі: як в Україні родичі розшукують безвісти зниклих воїнів
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
07:19
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
Більше новин