Павло Усов: Україна - заручниця оточення Зеленського. І це для вас біда

Антін Борковський
27 листопада, 2019 середа
07:06

Білоруський політолог, керівник Центру політичного аналізу і прогнозів (Варшава) в ефірі програми телеканалу "Студія Захід з Антоном Борковським" про причини істерики Мінська, специфіку поглинання суверенітетів і чим відрізняється "незалежність" Лукашенка і Зеленського

Донедавна більш-менш скромний Лукашенко почав, таке враження, кидатись на Кремль, його остання заява, мовляв, "на хріна мені такий союз", - викликала безліч питань.

Останній рік, особливо цей рік, для Білорусі є специфічним у побудові союзної держави і  поглибленні інтеграції, тож тиск Кремля безпрецедентно посилився.  Ми це бачимо у питаннях компенсації податкового маневру по відношенню до поставок нафти, ми бачимо це в обмеженні поставок білоруської продукції на російський ринок, замороженні кредитів. Все це пов’язується із майбутнім підписанням договору чи програми із поглиблення інтеграції, яке повинно відбутись 8 грудня цього року. Звісно особливо Кремль наполягає на тому, аби ця програма була підписана саме у тому форматі, який пропонує Москва. І звісно, Лукашенко не бажає підписувати саме цю програму, яка є фактично зашморгом на його шиї, і звідси виникають ці загострення. Питання у тому, чи є інструмент протидії цьому тиску зі сторони Москви? Чи є такий інструмент у Білорусі? На сьогоднішній день таких інструментів, звісно, нема.

В українсько-російських відносинах триває процес, який чимось нагадує процес кулуарних перемовин між Білоруссю і Кремлем. Таке враження, що на грудень місяць Кремль вирішив вийти  на якусь фінішну пряму і підготувати не лише білоруський пакет, але й український.

Є конкретна програма, вступна частина підписана, є робоча група як з білоруської, так і з російської сторони, яка розробляє дорожні карти. Тобто є якийсь правовий процес, із якого зовсім, на сто відсотків, виключена білоруська спільнота, і білоруси не знають, що продається Росії, що купляється, які це будуть програми і у що вони виллються для Білорусі. Звісно, якщо ця програма в тому форматі, в якому вона нав’язується зі сторони Росії, буде підписана, то для Білорусі це економічна катастрофа. Є інсайди, котрі говорять, що Росія наполягає  на об’єднанні  ряду економічних інститутів, цивільного кодексу та інших елементів у реальний союз з наднаціональними органами, а за цим, звісно, піде і політичне об’єднання. Звісно, що повноцінне політичне об’єднання, з  одного боку, це повне знищення незалежності і суверенітету Білорусі, а з іншого – це ще одна точка напруги для України. Білорусь у цьому випадку перестає бути нейтральною державою в україно-російських відносинах, бо якщо відбудеться політичне об’єднання, то на території Білорусі, безумовно, з’явиться російська база і російська зброя. Що стосується того, чи буде цей формат використаний по відношенню до України зі сторони Москви? На мій погляд, в Україні є дуже багато больових точок, багато різних агентів впливу, зокрема і олігархів, тому Москва використовує інший інструментарій. В Білорусі є одна людина, яку варто придушити, і природно, що будуть прийняті відповідні рішення. По відношенню до Білорусі, з одного боку, це і легко і тяжко, бо, зрозуміло, хто є ключовим гравцем, це Лукашенко, і тому всі сегменти впливу направлені на те, щоб психологічно, політично, економічно примусити насамперед Лукашенка, бо ж самі по собі політичні еліти ніяк не реагують на цю війну, яка зараз ведеться.

У будь-якому разі, ми розуміємо, що і президент Лукашенко, і президент Зеленський є акторами, щоправда один вусатий, а інший без вусів, але ж ми розуміємо, що їхнє завдання, так би мовити, продавати те чи інше політичне повітря своєму довірливому народові. Ви як аналітик, який дуже добре орієнтується в процесах поглинання Росією політичної суверенності Білорусі, могли б дати і декілька порад українським політикам, чого не можна було б робити і на що не можна було б вестися, бо ж Кремль, в будь-якому разі, все одно обмане.

В цьому випадку взагалі не варто йти на якісь серйозні домовленості, а тим більше на поступки у відносинах з Росією. Варто притримуватись тієї принципової позиції, яка була напрацьована за ці роки конфлікту - принаймні дотепер,  поки з Донбасу не буде виведено російських військових, "зелених чоловічків", до того часу, допоки Крим не повернеться до складу України, взагалі немає сенсу вести будь-які переговори чи діалоги. Для Кремля правове поле - це інструмент маніпуляції і впливу не лише на українське суспільство, але й на Захід. Завдяки цим маніпуляціям Росія одягає ризи миротворця, суб’єкта доброї волі, і таким чином примушує Захід йти на якісь економічні поступки стосовно Росії. Зрозуміло, все це маніпуляції, і тут мають бути жорсткі вимоги не лише зі сторони українського суспільства, але й зі сторони міжнародного співтовариства. Повернення повної цілісності України - і на цьому крапка. Інших варіантів я просто не бачу, бо ж будь-які варіанти, будь-які переговори за умов невиконання цих базових вимог стануть програшними для України тим чи іншим чином.

Таке враження, що у Лукашенка сміливості дещо більше, ніж у Зеленського, бо Лукашенко дозволив собі відверто хамський випад в стилі Хрущова чи ще якогось радянського дипломата. Зеленський все "загортає в якісь папірці", обходить всі ці реальні проблеми, вдаючи, немовби ми не маємо безпосередньої прямої агресії Росії проти України, а радники Зеленського  озвучують речі, які просто не прийнято говорити у країні, яка зазнала агресії і окупації частини території.

Мені важко назвати Зеленського повністю, чи в якісь мірі, незалежним  політиком. Всі його вислови, вся його модель поведінки побудована саме завдяки впливу його найближчого оточення. В цьому проблема. Він залежний від свого оточення. Він не може перерости своє оточення і, природно,що його не можна розглядати як повноцінного, цілісного політика, на відміну від того самого Лукашенка, але проблема Лукашенка у тому, що все формування його авторитарної влади відбувалось  під чуйним керівництвом Москви у далекі нестабільні 1990-ті. Але на сьогодні хамська, колгоспна чи обмежена у культурному плані людина Лукашенко тим чи іншим чином залишається  самодостатнім політиком. На  його поведінку стосовно Москви не має впливу оточення, на його поведінку по відношенню до Москви впливає його свідомість і та система влади, яку він вибудував. Він розуміє, що не в стані розвернутись від Росії, не в стані переорієнтуватись на Захід, бо вся економіка залежна від російських дотацій і  від російського ринку. Без цього дні правління Лукашенка будуть швидкоплинними, незалежно від того, чи буде  втручатись Росія у цей процес чи суспільство підніме Лукашенка на вила. Він розуміє, що демократизація – це кінець для його влади, так само він розуміє, що зближення з Росією на умовах Росії - це знищення його суверенної влади. Він вже не зможе робити все, що захоче. Як то кажуть, ліпше бути першим в Білорусі, аніж другим у союзній державі. У Зеленського  ресурсів протидії Москви значно більше, але вся проблема у  його несамодостатності, в його обмеженості в плані свободи політичних дій, і це для України біда. Тут різні  ситуації. Україна значно далі стоїть від Росії. Вона вільніша від Росії, ніж Білорусь. І Зеленський, використовуючи цей величезний потенціал геополітичної свободи, міг би бути вільнішим у своїх рішеннях та діях, але він докладає зусилля не для того, аби розширити цю геополітичну свободу, а навпаки її звузити. Якщо Лукашенко - заручник тієї геополітичної ситуації, котру він створив, то Україна - заручниця оточення Зеленського, котре створює Зеленського.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.92
    Купівля 38.92
    Продаж 39.45
  • EUR
    Купівля 42.08
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
17:04
ЗСУ, мобілізація
Комітет ВР пропонує, аби українці за кордоном не могли оформити закордонний паспорт без військового обліку
17:03
Луїс Ґоссетт-молодший
У віці 87 років помер перший темношкірий володар премії "Оскар" Луїс Ґоссетт-молодший
16:58
Крістіан Шевченко
"Було архіскладно": тренер розповів про адаптацію сина Шевченка в юнацькій збірній України
16:57
Зеленський з Гостомеля звернувся до українців
Путін віддасть всі території, якщо Україна вийде на лінію 2022 року, - Зеленський
16:55
На фото: Eurovision Village у Folkets Park
Євробачення-2024: Швеція посилить заходи безпеки через війну Ізраїлю з ХАМАС
16:52
закордонний паспорт
З 1 квітня в Україні зросте вартість оформлення закордонного паспорта
16:44
міни, замінований пляж
Україна працює над розробкою системи розмінування з використанням ШІ: що відомо
16:42
"Розплата невідворотна": росіяни поширюють фото нібито марок Укрпошти з зображенням палаючого "Крокус Сіті Холу"
16:29
відключення електроенергії
Масовані атаки РФ на енергосистему: українцям радять згадати, де їхні павербанки
16:27
Віталій Ігнатьєв
Україна оголосила в розшук так званого очільника МЗС Придністров'я Віталія Ігнатьєва за підозрою у зраді
16:24
Оновлено
Одеса обстріл
Росіяни атакували Одесу ракетами: серед трьох постраждалих - двоє дітей
16:18
Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку
"Почекаємо розслідування": прем'єр Румунії не може підтвердити, що БПЛА, який впав у країні, є російського виробництва
16:18
відтворення розп’яття Ісуса Христа
У Філіппінах католики поприбивали себе цвяхами до хрестів, щоб відтворити розп'яття
16:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Кошмаринг Харкова. Як Росія напомповує українців і Захід ІПСО про окупацію міста-мільйонника?
15:59
Європарламент
У ЄС ширяться чутки, що Кремль платить членам Європарламенту за втручання у майбутні вибори, - Politico
15:56
паспорт РФ
Росія прагне паспортизувати населення ТОТ до 2026 року, - Спротив
15:54
Ексклюзив
Кучеренко
Ексміністр ЖКГ Кучеренко пояснив, чим небезпечні атаки РФ по газопостачальній системі
15:43
На фото: Крістофер Нолан з дружиною Еммою Томас
За Оскар для "Оппенгеймера" Крістофер Нолан і його дружина Емма Томас отримають лицарські ордени
15:40
Володимир Зеленський
"Цілями атак РФ були дві ГЕС": Зеленський після першої Ставки, за яку відповідав новий секретар РНБО
15:40
Інтерв’ю
Лаурі Хуссар
Спікер парламенту Естонії Лаурі Хуссар: про підтримку України, колективну безпеку та чому Захід у більшості не відчуває небезпеку з боку Росії
15:39
Україна та Індія домовилися про відновлення торгівлі до довоєнного рівня
15:16
ВАКС
Ексзаступнику мера Одеси Орловському винесли вирок у справі про заволодіння майном аеропорту
14:59
Руслан Стефанчук
Законопроєкт про мобілізацію: Стефанчук сказав, коли документ можуть винести на розгляд Ради
14:57
Ґітанас Науседа
Нашою метою має бути допомогти Україні перемогти, - президент Литви у річницю вступу країни до НАТО
14:56
музика
За останні 40 років тексти пісень стали примітивнішими та злішими, - дослідження
14:47
суд, суддя
На Чернігівщині до суду скерували справу депутата міськради, який ухилився від мобілізації
14:47
Казино
Петиція про обмеження роботи онлайн-казино за пів дня зібрала необхідну для розгляду кількість підписів
14:38
Служба безпеки України
Намагалися прорвати оборону ЗСУ в районі Роботиного: чотирьох колаборантів засуджено на 15 років
14:22
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
"Канцлер не боїться Путіна": голова МЗС Німеччини Бербок прокоментувала ненадання Україні ракет Taurus
14:21
арка Дружби народів
Колишню Арку Дружби народів у Києві потрібно демонтувати, перейменування недостатньо, - комісія УІНП
14:03
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:00
OPINION
Євстратій Зоря
Навіть прихильники РПЦ в Україні визнають, що її документи — фашизм
13:59
фейк
"За терактом у Москві стоять ЦРУ та СБУ": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 29 березня
13:55
зерно, зернова угода
Україна за 7 місяців експортувала новим коридором більше вантажів, аніж за рік роботи зернової ініціативи за участі РФ
13:50
Чорне море, Крим
Окупанти перекидають танки в Крим для оборони півострова, - "Атеш"
13:42
Обстріл, Харків
Нові боєприпаси РФ можуть долітати до будь-якого району Харкова, - Синєгубов
13:39
електроенергія
Україна експортуватиме електроенергію попри атаки РФ: ситуація в енергосистемі станом на 29 березня
13:35
долари
Україна отримала $1,5 млрд позики від Японії та Великої Британії
13:20
Оновлено
"Моя страсна п’ятниця почалася в укритті": посол Британії про атаку РФ на Україну 29 березня
13:04
транспортна карта
У Києві з 1 квітня транспортна карта подорожчає на 25 грн
Більше новин