ЗАКОН 4998-1: Держава не планує витратити ні копійки на допомогу переселенцям з Криму та Сходу України

Олександра Дворецька
20 червня, 2014 п'ятниця
00:44

За 52 секунди розгляду законопроекту депутати ВРУ вирішили долю 8,5 мільйонів осіб - громадян України. Хочеться сказати, що сам закон прийнято в порушення регламенту, як і було прийнято закони 16 січня 2014 року, що призвели до трагічних подій в Україні.

19 червня 2014 року Верховна Рада України прийняла давноочікуваний закон, що стосується прав та статусу переселенців з Криму та Сходу України - «Про правовий статус осіб, які вимушені залишити місця проживання внаслідок тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та обставин, пов’язаних з проведенням антитерористичної операції на території України». 

На здивування громадскості, прийнято закон, який не обговорювався, а текст проекту внесений в той же день, коли закон було прийнято. Більш того, сам Комітет ВРУ по правах людини, який очолює автор законопроекту УДАРівець Валерій Пацкан, обговорював із представниками НДО та міжнародними інституціями зовсім інший текст за день до цього - 18 червня 2014 року. 

За 52 секунди розгляду законопроекту депутати ВРУ вирішили долю 8,5 мільйонів осіб - громадян України. Хочеться сказати, що сам закон прийнято в порушення регламенту, як і було прийнято закони 16 січня 2014 року, що призвели до трагічних подій в Україні.

Але зупинимось на деталях:

1. Законопроект не був опрацьований жодним з комітетів, про що свідчать данні з сайту - "Передано" 19.06.2014 і на сьогодні жодним комітетом не отримано. При цьому, розгляд законопроекту, згідно статті 96 Регламенту, може бути включено до порядку денного тількі після надання по ньому висновків головного комітету.

2. Стаття 101 Регламенту Верховної Ради України описує процедуру особливості прийняття невідкладних законопроектів. Проте, ні Президентом України, ні Верховною Радою не було прийнято рішення про невідкладий розгляд законпроекту чи скорочення процедури такого розгляду. 

3. Одразу можна відмітити, наскільки з поспіхом, майже "на колінці" писалася і пояснювальна записка до законопроекту, яка не відповідає суті закону. У ній автори - голова Фракції БЮТ Сергій Соболєв та Голова Комітету ВРУ з прав людини Валерій Пацкан зазначають - "Прийняття законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України". Тому ми не бачимо додаткових документів, бо стаття 91 Регламенту ВРУ каже про те, що "у разі внесення законопроекту, проекту іншого акта, прийняття якого призведе до зміни показників бюджету (надходжень бюджету та/або витрат бюджету), суб'єкт права законодавчої ініціативи зобов'язаний додати,  фінансово-економічне обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки)".

Але в тексті цього закону, наприклад, статті 5 пункті 6 ми бачимо інше: "Витрати на заходи, передбачені цим Законом, здійснюються з Державного бюджету України та місцевих бюджетів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".

Чи значить це, що гарантована цим законом соціальна домога в реальності не буде надаватися переселенцям, або Кабінет Міністрів не прийме ніколи документи, що регулюють отримання такої допомоги"?

4. У пояснювальній записці також написано, що "реалізація законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів". 

Проте, вже у Прикінцевих положеннях Закону ми бачимо: "У тридцятиденний строк з дня набрання чинності цим Законом: підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом".

Які закони і як будуть змінюватись - не відомо. 

5. Також, у Поянювальній записці до законопроекту написано, що "Проект Закону не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень".

Враховуючи той факт, що прийнятий Закон містить процедуру отримання статусу "вимушеного мігранта" та можливість позбавлення статусу одним і тим самим органом влади Державною міграційною службою України, при цьому цей орган визначає отримання соцальної допомоги та допомогу у поселенні, в тому числі пропонує місця. У разі відмови від поселення у запропонованому місці - "вимушений мігрант" позбавляється свого статусу в питаннях надання тимчасового житла. 

Авжеж, переселенці при обранні місця тимчасового перебування спираються не тільки на наявніть чотрирьох стін, а й на можливість отримати робоче місце, віддати дитину у дошкільний, шкільний заклад чи до ВНЗ, отримати медичну допомогу. 

Тож, значний ризик корупційних правопорушень містиця у можливості маніпулюванням місцями для поселення, перш за все у великих містах, де більше можливостей та робочих вакансій. Але депутатам це не помітно.

6. Також, закон передбачає процедуру надання статусу "вимушеного мігранта", якщо присутні такі фактори, як:
"залишення особою місця проживання на території України внаслідок виникнення обставин, які загрожують життю чи здоров’ю особи або членам її сім’ї, втрати житла, засобів (джерел) забезпечення та існування, загрози застосування насильства, переслідування за політичними, релігійними переконаннями, національною приналежністю чи належністю до певних соціальних груп або з наміром уникнути наслідків збройного конфлікту або окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини і яка не перетинала міжнародно визнаного державного кордону України". 

Проте, не зрозуміло, навіщо вводити ці терміни і хто буде оцінювати, наскільки реальна була загроза життю людині, якщо вони перебувають у зоні АТО або окупованій території Россійської Федерації?

Питанням залишається й те, чому люди, які перетинали кордон України позбавляються такого права? Якщо людина, виїхала з окупованої території, наприклад як я, і відвідала конференцію ОБСЄ у Швейцарії, то автоматично я позбавляюся статусу "вимушеного мігранта"?  Від цього відвідування мені повернули мою квартиру чи відновилися документи?

7. Стаття 6 закону каже, що "забезпечення права вимушених мігрантів на отримання чи поновлення замість втрачених документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус здійснюється у порядку, визначеному статтею 6 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Це ж стосується й "забезпечення реалізації прав вимушених мігрантів на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування, соціальні послуги, освіту". 

Проте, сам закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» стосується лише території АР Крим та міста Севастополя. Виходить, що жителі Донетчини чи Луганщини не зможуть відновити документи чи отримати соціальні послуги?

І це тільки побіжний аналіз тексту та співвідношення процедури із Регламентом ВРУ.

Цей закон не вирішує й 10% проблем які виникають у людей, що опинилися на окупованій території чи у зонах АТО.

Закон не передбачає гуманітарну допомогу для людей, що опинилися на окупованій території чи у зонах АТО, не забеспечує їх виїзд, не говорить про створення гуманітарного коридору, надання термінової медичної та психолоогічної допомоги, не вирішує нагальні питання із розблокування банківських рахунків "вимушених мігрантів", що залишилися без власних коштів.

І, авжеж, самі терміни не відповідають міжнародним документам, в яких прийнято називати "вимушених мігрантів" - "внутрішньо перміщенними особами" (IDP). 

Виходить, що знову влада обманює своїх громадян, і приймає закони в порушення Регламенту, без участі громадскості, бреше та не намагається навіть дізнатися потреби п'ятої частини свого населення.
 


 

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
08:25
обстріл, ППО
Українська ППО вранці знищила ракету Х-59 над Новомосковським районом
08:14
Державний секретар США Блінкен з прем'єром Ізраїлю Нетаньягу
Bloomberg: Ізраїль просить у США надати більше зброї
08:05
порт
У Фінляндії виявили компанію портового оператора, яка наполовину належить росіянам
08:03
OPINION
Тарас Загородній
Треба ставити США перед вибором
07:47
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
07:45
ЗРК Patriot
Німеччина розглядає можливість закупівлі чотирьох додаткових систем ППО Patriot вартістю $1,3 млрд, - Bloomberg
07:40
Ексклюзив
На фото: Мітинг родичів полонених і зниклих безвісти 13.04.24
Проходять пекло на землі: як в Україні родичі розшукують безвісти зниклих воїнів
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
07:19
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
Більше новин