live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

У бюджетному процесі знову є серйозні порушення, – експерт


фото: Glavnoe.ua
19 жовтня, 2016, 14:16
Основні порушення - призупинення норм інших законів, порушення стабільності податкового законодавства, помилки в методології розрахунків щодо акцизів

Як і в попередні роки, уряд знову допустив серйозні порушення норм бюджетного законодавства. Ключове із них - призупинення норм інших законів у рамках бюджетного процесу. Про це заявив експерт Інституту законодавства Верховної Ради, професор, доктор держуправління Валерій Воротін в інтерв'ю сайту "Лівий берег", передає "Сегодня

- Нагадаємо, у минулі роки Конституційний Суд прийняв кілька рішень, якими визнав подібну практику неконституційною. Раніше цим грішили в бюджетному процесі дуже часто - в основному це стосувалося соціальних виплат - і через це люди роками отримували менші виплати, ніж це гарантовано законом. На жаль, у проекті нового держбюджету знову така ж практика - щоправда, цього разу призупиняються норми не соціальних, а економічних законів, - повідомив Валерій Воротін.

Слова експерта підтвердило і Головне науково-експертне управління Верховної Ради, яке в своєму висновку заявило про схожі порушення.

Також, за словами експерта, уряд порушив принцип стабільності податкового законодавства, гарантований ст. 1 Податкового кодексу та ст. 27 Бюджетного кодексу.

Окрім того, експерт вказав на зайву оптимістичність макроекономічних показників (зокрема, прогноз зростання ВВП на 3%), на яких побудований проект держбюджету.

- Що стосується структури доходів - держбюджет занадто залежний від непрямих податків - акцизів і ПДВ, які є податками на витрати і знижують стимули для відновлення економічного зростання, - зазначив Валерій Воротін.

За словами експерта, є помилки і в методології підрахунків доходів – зокрема, щодо акцизів.

- Наприклад, щодо тютюнових акцизів, де структура найбільш складна серед усіх підакцизних товарів, чиновники Мінфіну для спрощення розрахунків в адвалорну частину помилково зараховують також кошти, отримані від мінімального акцизного податкового зобов'язання. Таке викривлення прогнозу щодо доходів веде до помилкових висновків, на основі яких пропонують підвищити адвалорну частину акцизу, - пояснює Валерій Воротін.

При цьому, експерт нагадав, що в країнах Євросоюзу в методології не допускаються навіть незначні спрощення, які можуть призвести до викривлення прогнозу. До того ж, у більшості країн ЄС домінує не адвалорна, а специфічна частина акцизу, яка зручніша в адмініструванні та гарантуванні доходів держбюджету.

- До того ж, проект бюджету побудований на поки ще неіснуючій податковій базі. Уряд не враховує ризики провалу плану по доходах, у разі, якщо бюджет буде прийнято окремо, а зміни до Податкового кодексу будуть відхилені, - зауважив експерт.

Водночас серед позитивів нового проекту бюджету експерт назвав поступове запровадження елементів середньострокового бюджетного планування.

- Схожа практика успішно діє у країнах ЄС, наприклад, у Німеччині. У нас про необхідність запровадження практики середньострокового планування говорять уже не перший рік. Але вперше Кабмін запропонував законопроект, у якому передбачено окремі елементи такого планування. Зокрема, щодо акцизів - запропонований трирічний план підвищення тютюнового акцизу. Аналогічні заходи потрібно вводити і при плануванні інших доходів і витрат держбюджету. Це посилить фінансове забезпечення реформ, - заявив експерт Інституту законодавства Верховної Ради Валерій Воротін.

Все по темі

новини партнерів

24 січня, 2017 вівторок

23 січня, 2017 понеділок

24 січня, 2017 вівторок

23 січня, 2017 понеділок

Відео

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

топ-теми

Програми

Введіть слово, щоб почати