Ексклюзив

Коли Путін стане "аятолою" і відправить Медвєдєва за їжею в Женеву

18 квітня, 2014 п'ятниця
06:00

Схоже Росія вирішила повторити шлях Ірану, який досить тривалий час боровся з усім Заходом, але, зрештою, був змушений сісти за стіл переговорів

Немає сумнівів, що Володимир Путін хоче побачити свій портрет між парадних парсун російських царів – останнім за хронологією, але не за важливістю. Для подібних оригінальних мрій у нього були всі передумови – слабкість російської буржуазії і громадянського суспільства, політична корупція у певних європейських колах, висока ціна на нафту впродовж останніх двох десятків років.

Але світ влаштований по-іншому, аніж вважають у Кремлі – економічна машина РФ починає давати очевидні збої, і це при тому, що Захід поки обмежується вельми символічними санкціями, а ціна на нафту так і не впала.

То як закінчить Путін? Річ у тім, що ще 5-6 років тому на Росію дивилися по-іншому: Путін відійшов на другий план, уряд більш-менш непогано здолав кризу, Кремль пропонував Європі пакт спільної безпеки, почала розвиватися автомобільна галузь, Москва приділила увагу інноваціям.

Але не минуло і трьох років, як відбулася брутальна фальсифікація виборів, Путін знов повернувся до Кремля, країною покотилася хвиля репресій, а ЗМІ почали накачувати суспільство підозрою і ненавистю до навколишнього світу. Спроби придушення української революції координувалися з Москви – і врешті решт Путін розпочав інтервенцію до України, окупувавши спочатку Крим, а тепер розхитуючи Донбас своїми розвідувально-диверсійними групами, імпортуючи в Європу тероризм.

Звісно, Путін вважає себе продовжувачем лінії Миколи І та Миколи ІІ. Але перший залишив у спадок програну Кримську війну і втрату Росією впливу в Європі. Другого розстріляли революціонери. Та й світ уже інший, аніж сто років тому – розміри території чи кількість населення не надають ключового впливу на світові справи. Це добре розуміють в Китаї, де, як написала Guardian, більше побоюються американської комісії з питань цінних паперів, аніж російських танків.

Тому варіантів продовження кар’єри диктатора у Путіна небагато.

Найкращий – для нього, а не для Росії, безумовно – це проголошення себе аятолою, пожиттєвим патріархом - „батьком держави”, за прикладом аятоли Хомейні в Ірані. Подібний варіант супроводжується повною самоізоляцією країни і постійною ідеологічною мобілізацією населення.

Після перемоги ісламської революції над урядом династії шахів Пехлеві, Хомейні створив своєрідну теократію („Русский мир”), на сторожі якої поставив фанатичний «Корпус стражів Ісламської революції» з майже необмеженими правами (ФСБ). При тому країною формально керували президенти та представницькі органи, проте, будь-яке їхнє рішення вимагало погодження з Найвищим керівником (епоха Медвєдєва). Іран намагався здійснювати „експорт ісламської революції” і до сусідніх країн (аналогії – очевидні), проте безуспішно. Після смерті Хомейні був замінений аятолою Алі Хаменеї, який зумів зберегти всю повноту повноважень свого попередника, заблокувавши спроби створити колективний „верховний орган” керування країною. Під керівництвом Хаменеї Іран вже пережив епоху радикального протистояння з нечестивим Заходом. Утім, «фасадом» Ірану виступав президент Ахмедінеджад. Ця епоха, пов’язана з ядерною програмою Ірану та економічними санкціями, завершилася і іранці змушені сісти за стіл переговорів з Заходом і міняти свою ядерку на їжу. Але тепер фасадом іранської політики виступає інший президент – Рухані. Утім, аятола той же.  

Таким чином і Путін може створити „під себе” посаду, яка дозволить контролювати «вибори» президентів в умовах стискання сталевих лещат економічного колапсу на горлі Росії. Через кілька років, під тиском гіперінфляції, зупинки капітальних інвестицій, безробіття та проявів голоду, навіть не сам Путін – а якась чергова маріонетка сяде за стіл переговорів – в форматі „консерви за нафту”, другою рукою продовжуючи стимулювати національну гордість „обложеної фортеці”.

Проте даний варіант видається відносно малоймовірним для Росії, в силу того, що він збудований на реальній фанатичній вірі значної частини населення Ірану, і згоді більшості населення стосовно морального авторитету аятоли. При тому, слід відзначити, що і самі аятоли – принаймні, на публіку – ведуть підкреслено праведне життя, цураються демонстрації розкошів, дотримуються норм ісламу і т.д. Уявити собі аятолу, який критикує непатріотичних споживачів іноземної автопродукції, стоячи на тлі представницького „Мерседесу”, абсолютно неможливо. І забезпечити духовне єднання влади з народом заради світлого майбутнього мешканців Рубльовки теж навряд чи вдасться.

Cумніший для Володимира Путіна варіант – це доля Муамара Каддафі, коли доведена до відчаю населення країни таки йде на радикальні кроки, а для „братнього вождя і керівника революції” починається безрадісний спринт – з ціллю добігти до міжнародного трибуналу раніше, ніж вдячний підданий нафарширує спину свинцем.

При тому що лівійська Джамахірія і справді починалась як країна-мрія, де „державний іслам” – який підтримувала переважна більшість населення – поєднувався з лівацькими ідеями прямого народовладдя, а смертну кару не застосовували впродовж багатьох років. Проте надмірна економічна зажерливість, схильність підтримувати своїх прибічників і створювати нестерпні умови для політичних опонентів зіграла з керівником Лівії злий жарт. На хвилі „арабської весни” йому пригадали зникнення людей, переслідування правозахисників, а також явні етнічні преференції. І оскільки добровільно покинути владу полковник не захотів, - натомість почав зачистки силами армії та сил безпеки, то сталося те, що сталося.

Щоправда, у випадку Росії і цей варіант видається не надто ймовірним. „Жорсткість режиму” дійшла до високої позначки вже кілька років тому, а якоїсь радикальної реакції суспільства дотепер не помітно. Ймовірна, звичайно, радикалізація російського суспільства в разі значного падіння добробуту, коли в угоді „рабство за ситу їжу” з ситістю виникнуть проблеми – особливо у великих містах, адже російська периферія і без того не страждає від впливу нафтових надприбутків.

Нарешті, найкраща з можливостей для самих росіян – це якийсь варіант відходу „батька держави” від прямого керування країною в обмін на гарантії особистої безпеки, легального імунітету та майнового достатку. Прикладом тут може стати доля Августо Піночета, котрий дозволив провести демократичні вибори в своїй країні в обмін на пожиттєве сенаторство, юридичний імунітет та тривалий контроль над збройними силами. Проте доля того ж таки Піночета, у віці 90 років змушеного відповідати перед судом за колишні гріхи, напевне не видасться хорошою опцією для російського лідера.

Ще одним варіантом подальшої долі Володимира Путіна (чи радше ”розв’язання проблеми Путіна”) могли б стати „персональні санкції” супроти набридливого „батька держави” з боку конкурентних чи ображених еліт. А несподіване погіршення здоров’я й кончина окремих радянських керівників – хоч би й „кризового менеджера всіх часів і народів” Йосипа Віссаріоновича – хоч і попахує конспірологією, але наштовхує на думку, що відповідні традиції є і на північно-східних євразійських теренах.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
01:01
Оновлено
шахед
Росія атакує "шахедами" в ніч на 29 березня: вибухи на Черкащині та Дніпропетровщині, на Київщині працює ППО
00:56
Марта Костюк
"Ледь не загинула на Мальдівах": тенісистка Костюк розповіла шалену історію з медового місяця
00:32
Жерсон Динамо
Футболіста "Динамо" засудили на 18 місяців умовного ув'язнення
00:17
Якщо Росія вторгнеться в Естонію, вирішальна перемога має бути дуже швидкою, – командувач сил оборони Мартін Герем
00:06
Російський літак "загубив" чергову авіабомбу над Білгородщиною, 9-ту за тиждень, – росЗМІ
2024, четвер
28 березня
23:03
Уражені "Росатомом"
У РФ заарештували топменеджера Росатому Сахарова
22:53
Оновлено
Росіяни вивели в Чорне море підводний ракетоносій після тижневої паузи
22:48
ДТП
У ПАР упав з мосту й загорівся автобус, загинули щонайменше 45 людей
22:30
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Україна запропонувала 5 кроків для розблокування кордону, - Шмигаль після зустрічі з Туском
22:21
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Запорізької області росіяни повноцінно розпочали мобілізаційний облік, - Федоров
22:19
"Новий український правопис мають використовувати всі держструктури": нардеп нагадав про закінчення перехідного періоду
21:58
Telegram логотип
Дуров анонсував нову функцію для користувачів Telegram з України, Білорусі й Росії
21:44
Ексклюзив
Мусієнко
Росія намагається створити пастку, розігруючи карту виборів в Україні та легітимності Зеленського, - політолог Мусієнко
21:44
Снаряди 155-мм
Учасники чеської ініціативи уклали угоду, за якою Україна отримає 1 млн снарядів, - ЗМІ
21:38
G7
У G7 закликали Київ до прозорого відбору нового керівництва ВККС
21:28
ЄС
Деякі євродепутати отримували гроші за поширення російської пропаганди, - прем'єр Бельгії Де Кроо
21:26
Ексклюзив
Ігор Лапін
В Україні за свободою слова заховалася свобода пропаганди та брехні, - офіцер ЗСУ Лапін
20:57
Путін та Кім Чен Ин
Підривають критично важливі санкції: США засудили вето РФ в ООН щодо КНДР
20:29
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Путін використовує теракт у Москві, щоб мобілізувати суспільство проти України, - Зеленський
20:22
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поліція затримала підозрюваного в убивстві
20:06
Санкції на алмази
Через санкції продаж алмазів з Росії впав на понад 60%, - Reuters
20:02
OPINION
Ігор Гулик
Чи є різниця між ІДІЛ та "русскім міром"?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 764-го дня війни: збитий російський винищувач упав у море, у Росії один з НПЗ повністю зупинився через атаку дрона
19:58
Дмитро Кулеба
"Москва більше не приховує військової співпраці з КНДР": Кулеба про вето РФ на проєкт резолюції Радбезу ООН
19:48
На фото: Люк Бессон
Люк Бессон повідомив, що вже почав зйомки власної версії "Дракули"
19:41
Ексклюзив
Карта. Красногорівка-Вугледар_2603
Ворог застосовує все - КАБи, отруйні скиди гранат, фосфор: офіцер "Легіону Свободи" Воронов про Новопавлівський напрямок
19:38
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Слідком РФ заявив, що знайшов "докази" причетності України до теракту в Москві
19:29
ЗСУ
За добу на фронті відбулось 48 боєзіткнень, Сили оборони відбили 11 російських атак на Бахмутському напрямку
19:21
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
19:06
шпигун
У Польщі  провели спецоперацію проти російської шпигунської мережі
19:02
Оновлено
Україна-НАТО
Відбулося позачергове засідання Ради Україна - НАТО
18:44
Президент Зеленський з головою Національних зборів Франції Яель Брон-Піве
Голова нижньої палати парламенту Франції прибула до України та зустрілася з Зеленським
18:36
Зеленський Джонсон
"Ухвалення допомоги для України критично важливе": Зеленський поговорив зі спікером палати представників Джонсоном
18:28
соцмережа Х (Твіттер)
Маск розповів, які користувачі отримають доступ до преміум-функцій соцмережі X безкоштовно
18:19
Ексклюзив
Атака Харкова
У Defence Express розповіли про бомбу УМПБ Д-30СН, якою РФ вдарила по Харкову 27 березня
18:07
Денис Пушилін
Організували "вибори" Путіна на ТОТ Донеччини: СБУ оголосила підозру Пушиліну та двом його поплічникам
18:06
На фото: "Київська пектораль – 2023"
Театральна премія "Київська пектораль – 2023" оголосила переможців
18:05
війна з росією нафта безпілотник
Куйбишевський НПЗ в Росії після удару БПЛА повністю зупинив роботу, - ЗМІ
18:02
OPINION
Олексій Панич
Америка завжди буде проти ударів углиб Росії
17:56
зниклі безвісти
За час повномасштабної війни кількість зниклих безвісти сягнула 50,1 тис. осіб, - Нацполіція
Більше новин