Про людей та потвор в тилу АТО

Від початку антитерористичної операції військові та залучені до неї загони Нацгвардії відчувають нестачу багатьох найбільш необхідних речей - від касок і бронежилетів до засобів гігієгни та медикаментів

Як і під час Майдану, вирішувати проблеми забезпечення бійців узялися громадські активісти, які отримували інформацію про потреби від своїх друзів та побратимів безпосередньо з передової.

І, як показала практика, робиться це достатньо успішно. Тобто, українці, окрім спеціально зібраних загалом "на армію" 120 мільйонів гривень регулярно скидаються і на конкретні "броніки", ліхтарики, пічки, рації, медикаменти, тепловізори та ін. Заклики про збір коштів, реквізити, а також фотозвіти про вирішення питань регулярно з'являються у соцмережах.

"Харе паниковать, что у 2го батальона НГ ничего нет! 
Собираем деньги и стараемся всё по максимуму закупить! 
Если сейчас на полигоне у какого-то бойца нет броника и фонаря - это еще не значит, что он в Славянске на блок-посту будет голый стоять!
ВСЕМ УКОМПЛЕКТУЕМ!", - пише на своїй сторінці у Facebook активіст Андрій Хліборіз 10 дів тому, напередодні відправки в зону АТО другого батальону Нацгвардії. Перший батальон він спільно з небайдужими людьми вже укомплектував.

Наступний його пост: "Работаем, пишем, собираем... Сейчас у нас есть свободных 15-20.000грн. А это - 10 бронежилетов, или 30-40 раций, или 100-300 фонарей, или 100 комплектов защиты на колени-локти... Понятно, что надо больше, больше и больше. И быстро - время идет, а нужно время на закупки и доставку...". 

"Программа "Лепим из говна конфету" - пошив транспортных баулов для наших бойцов. Первый уже в Славянске, ребята хвалят! Сегодня отправляем еще десяток. Шьем мы их из старых советских плащпалаток - так получается дешевле, материал прочный, а купить сейчас аналогичную ткань дорого. Нам нужна помощь - распарывать эти плащпалатки, срезая с них лишнее. Несложный раскрой. Это можно делать на дому", - продовжує Хліборіз, і додає фото. 

Паралельно з Хліборізом функції "служби тилу" тягне і активіст під ніком Wings Phoenix (Крила Фенікса). На його сторінці також опубліковано списки потрібних речей та амунції, чимало запитів та фотозвітів. 

"Счастье "теневого" интенданта: 200 броников и 127 кевларовых касок.", - пише він під фото кузова бусика, заваленого цим важливим військовим добром. А найкращим подарунком воїнам усі одностайно називають ліхтарики - бажано, тактичні, потужні, оскільки без них як без рук у темряві.

"С утра позвонил один знакомый охотник, попросил подъехать и забрать тепловизорный прицел, его любимую игрушку. Сказал, что для страны это важнее. А прицел (Archer TSA 9/55) стоит каких-то бешеных денег, кажется тысяч 15-20 долларов... Страшно представить что предложат знакомые рыболовы...", - пише Wings Phoenix під фотографією обладнання.

Окрім амуніції та різноманітного обладнання, "добровільні постачальники" вирішують і більш масштабні задачі. Наприклад... приміщення для штабу інженерно-техничного персоналу для 10-ї Сакської бригади морської авіації (яка змушена була перебазуватися з Криму на континент).

За 5 тижнів було виготовлено збірні блоки, подібні на дитячий конструктор. Їх завантажили на машини і відправили до місця дислокації. 

Водночас, разом з амуніцією та різноманітним корисним обладнанням активісти іноді бавлять своїх підопічних бійців різноманітними домашніми смаколиками, а останніми днями також полуницею і яблуками. "Хлопцям там важко, їм потрібні вітаміни", - зітхає жіноча частина "меценатського активу".

Хоча подекуди цивільні відвозять військовим і звичайну картоплю. Адже на каші та консервах, і тим паче, на сухпайку, довго не протягнеш.

"Дождевики, еда, сигареты, картошка - маленькие радости для истосковавшихся по ним мужчин", - пише під цим фото активіст Володимир.

Натомість люди з числа тих, хто допомагає координаторам коштами, розуміють складнійсть їх роботи.Тож іноді вони надсилають такі СМС услід за перерахованими грошима: 

Утім, на жаль, ця громадянська активність демонструє й повний провал роботи з боку служб тилового забезпечення. Зрозуміло, що усілякі інтенданти та інші прапорщики-"завгоспи" не звикли працювати в бойових умовах. І що армію останніми роками цілеспрямовано руйнували. Але трапіляються й випадки, де все залежить від людей саме зараз. Й люди, на жаль, підводять.

У соцмережах є чимало історій про те, як найпростіші продукти військовим доводилося вишуковувати власними силами. Зі спорядженням буває ще гірше. 

Як пише на своїй сторінці Dmitriy Stepanov:

"А теперь о вопиющем:

Сегодня приехали на полигон «БАРС» под Киевом, где проходит подготовку и комплектуется второй батальон Национальной Гвардии, привезли другу противо-осколочные пакеты в броню и прочую снарягу «авось пригодится». На днях ребят отправляют на восток. 

Несколько дней до этого организация «Армия SOS» привезла ребятам из Нац. Гвардии партию хороших бронежилетов с обвесом. Но, они так и не дошли, т.к. бравым тыловым хлопцам из Барса уж больно они понравились. Тихонько отгрузили новую броню, купленную на спонсорские деньги, себе, а ребятам из Нац. Гвардии подсунули свои черные ментовские бронежилеты, которые в лучшем случае выдержат ПМ.

Это не единичный случай. Например, комендантский взвод, который будет сидеть в тылу, получили подствольники на свои АК на каждого, а ребята, которых отправляют на передовую – 2 штуки на весь взвод. Отсюда вопрос, друзья – от чего мы такие тупые? Неужели в нас не осталось человеческих ценностей? За что и с чем должны воевать парни, когда их тотально сливают?"

Розповідають й історії про те, як різноманітні штабісти просяться у відрядження "проінспектувати" частини на передовій. До геройства там, найчастіше, далеко - просто за перебування в зоні АТО вони сподіваються отримати статус учасника бойових дій. А прибувши на місце, вони починають "строїти" бійців за усілякі статутні дрібниці, викликаючи справедливе роздратування у тих, хто реально воює. 

Сьогодні міністр оборони Михайло Коваль у Верховній Раді пояснював, що на момент початку АТО вже була ліквідована така структура, як продовольча служба (ці питання передали у відання цивільних підрядників). Поки війська стояли в місцях постійної дислокації, проблеми гостро не проявлялись, але зараз ситуація різко змінилась. Тож було призначено заступника міністра, який очолив вертикаль щодо забезпечення Збройних Сил. Також Коваль повідомив про те, що було виявлено ряд зловживань, які зараз розслідують. 

З цього приводу у громадських активістів, які забезпечують бійців необхідним, є улюблена картинка: