Дуня, Порошенко і "Вєсті"

Чи потрібно закривати "Вєсті" і забирати у Порошенка "П'ятий канал"

Останній тиждень я слухаю радіо "Вєсті". Ніколи раніше не слухав, аж тут дискусія між моїми фейсбучними френдами про те, чи такі ж вони антиукраїнські, як і газета "Вєсті", прокинули мій інтерес. Молодці! Класне радіо. Динамічно, інформативно, в принципі, навіть проукраїнськи. Оперативні новини і обговорення справді актуальних тем. Респект професійності редакторів. Але сьогодні мене бісила програма Ганапольського, у якій він переконував у тому, що Порошенко не повинен швидко підписувати економічну частину угоди про асоціацію з ЄС. Не знаю, чи це Путін з Сурковим надиктували Ганапольському його занепокоєння щодо підписання угоди, чи довгий час життя у Москві так вплинув на нашого земляка, чи, може, справді ця економічна частина невигідна Україні... Знаю одне - радіо надзвичайно професійне. Як і газета "Вєсті". Ігор Гужва безумовно талановитий редактор, продюсер і організатор. Мабуть, тому довіряють йому кошти Газпром і Курченко. Він, правда, це спростовує, а його недоброзичливці наполягають саме на такій версії. У Гужви є ще телеканал УБР і журнал "Вєсті Репортер". Вони мені менше подобаються, тому писати про них особливо не буду, хоча УБР зробив значний прогрес у власному розвитку.

Українські урядовці хочуть в той чи інший спосіб газету "Вєсті" закрити, бо вона антиукраїнська. Я теж погоджуюся, що в газеті, на відміну від радіо, значно більше маніпуляцій. Але вона так злить і бісить наших урядовців, патріотів і навіть мене не тому, що маніпулює контентом, а тому, що робить це талановито і розповсюджується безкоштовно на кожному куті. Всі ми ходимо і думаємо, як же їм закрити рота. І ніхто придумати не може. Це ще не запрацював на повну потужність їхній телеканал, і радіо не змінило своєї позиції докорінно.

Дуня Міятович, працівниця ОБСЄ, яка відповідає за медіа, теж роздумує, як це, оберігаючи свободу слова, забрати "П'ятий канал" у Порошенка. Мовляв, у Президента не може бути власного каналу. А Порошенко якраз готовий продавати все, крім медіа. Раніше Дуню Міятович дуже турбували відключення російських пропагандистських каналів з українських кабельних мереж. Просто тому, що Дуня - справжній демократ з Європи.

Отже, уряд хоче закрити "Вєсті", Дуня хоче забрати "П'ятий канал" в Порошенка, і настане відразу в Україні демократичний спокій. Не настане. Тому що живемо ми у сучасному світі, де професійний і талановитий Гужва сяде завтра у своєму офісі і зробить найталановитіший маніпулятивний сайт, який читатимуть не менше, аніж його газету. Або сучасні технології використає в ще  якийсь хитрий спосіб. Він же, на відміну від "Росії 24" і "НТВ" - робить український засіб масової інформації. В чому трагедія власності Порошенка у "П'ятому каналі"? Вона є відкритою, а отже, кожен глядач цього каналу знає тепер, що канал відображає точку зору Президента, попри всі підписані редакційні угоди про невтручання. Частка "П'ятого каналу" мінімальна на ринку, порівняно з усіма олігархічними медіа холдингами. І я б, навпаки, просив Порошенка "П'ятий канал" не продавати, бо це у наших умовах дає йому хоча б мінімальний захист від олігархічних медій.

Якщо уряд хоче і справді захиститися від російського впливу у ЗМІ та маніпуляцій "Вєстєй" і інших схожих продуктів, потрібно підтримувати власні талановиті групи та команди. Що заважає підтримати "Газету по-українськи" Рубана, або "Експрес" Починка, або "День" Івшиної, або допомогти Тихому відновити "Газету по-київськи"? Це й була б правильна відповідь російській пропаганді. Пам'ятаю, коли у часи Ющенка ми з Олександром Пономарьовим хотіли запустити "Українське радіо" - радіостанцію виключно з українською музикою. Звичайно, ніяка Нацрада "національно свідома" на той час ніяку ліцензію нам не дала. Навіть "Еспресо ТВ" змушене сьогодні продовжувати працювати за латвійською ліцензією. Хто там в уряді відповідає за медіа-політику? Знайдіть талановитих журналістів, медіа-менеджерів, пообіцяйте підтримку проукраїнським бізнесменам для створення проукраїнських ЗМІ. Але з однією умовою - політики не втручаються у їхню діяльність, а вони працюють за стандартами та не втручаються у політику. Це буде противагою і олігархічним, і фінансованим росіянами засобам масової інформації. А то ми маємо десятки олігархічних радіо з російською попсою і жодного якісного розмовного українського радіо. Ми маємо десятки олігархічних телеканалів з російськими серіалами і раптом вбачаємо проблему у маленькому каналі Порошенка. Тому що ми "великі європейці". Хай вже лишає собі цей "П'ятий канал". Пам'ятаю, як Ющенко змінював свою точку зору на користь однієї з фінансово-промислових груп, коли Хорошковський запрошував його на ефір на "Інтер". Те саме тепер робитимуть і інші олігархи. Хай вже виступає Петро Олексійович на власному каналі, це зробить його незалежнішим :-).  

Незабаром обиратиметься нова Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, і дуже важливо, щоб і від новообраного Президента, і від Верховної Ради потрапили туди люди, які б змогли ефективно змінити теле- і радіопростір. І якщо олігархи, що є власниками більшості каналів, або позбудуться впливу на політику, або впливу на канали, якщо нарешті почне діяти не дотаційний пропагандистський, а ринковий підхід у медіа, тоді і від Президента Порошенка справедливо буде вимагати продати "П'ятий канал".