live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Воєнний стан на Донбасі заморозить перезавантаження ВР

Окрім психологічного ефекту на населення, єдиний серйозний зиск, що його отримає президент Петро Порошенко від введення воєнного стану на Донбасі, - можливість не проводити дочасні парламентські вибори

Сьогодні Рада нацбезпеки і оборони розгляне питання введення в Україні воєнного стану на територіях Донецької та Луганської областей. Як відомо, воєнний стан – це особливий правовий режим, що передбачає надання додаткових повноважень органам влади та військовому командуванню та обмеження певних прав і свобод людини і юридичних  осіб. Воєнний стан вводиться в дію указом президента, який має затвердити Верховна Рада. Власне, президент має усі підстави для введення воєнного стану. Таке рішення матиме по-перше психологічний ефект (раптом, хтось у країні ще до кінця не зрозумів, що йде справжня війна), а по-друге заборонить проведення будь-яких виборів до скасування воєнного стану, але більше ніяких практичних переваг в боротьбі з тероризмом не надасть. 

Всі інструменти, які надає воєнний стан, уже задіяні в рамках Антитерористичної операції, або не мають вирішального значення. Так, збройні сили уже давно беруть активну участь в боротьбі з тероризмом. Часткову мобілізацію також оголошено і без воєнного стану. Що стосується обмежень роботи ЗМІ, то рішенням суду трансляція російських телеканалів також давно заборонена. Інша справа, що на територіях, контрольованих терористами, останні вимикають українські канали та відновлюють трансляцію кремлівських.

Також воєнний стан дає право забороняти діяльність політичних партій та організацій, які загрожують суверенітету та територіальній цілісності держави, але «в порядку визначеному Конституцією та законами». Власне, саме в такому порядку суд уже розглядає питання заборони КПУ.

Що стосується комендантської години, права перевіряти документи та особисті речі та вводити особливий режим в’їзду та виїзду, то терористи і так встановлюють комендантську годину на підконтрольних їм територіях, а на блок-постах уже давно перевіряють вантажі і документи, як терористи так і українські силовики.

Також воєнний стан дає право військовим спільно з виконавчою владою «забороняти роботу аматорських приймально-передавальних радіостанцій та передачу інформації через комп'ютерні мережі», але навряд чи це має якесь принципове означення, оскільки реалізувати це право в повній мірі не є можливим в сучасних умовах. Щодо права на заборону продажу алкогольних напоїв та сильнодіючих хімічних речовин, чи то права вводити продовольчі картки, то навряд чи це серйозно вплине на врегулювання ситуації.

«Введення воєнного стану нічого особливого в плані повноважень не дасть, якщо порівнювати з тими повноваженнями, що вже зараз є і у верховного головнокомандувача і у силовиків, - заявив Еспресо.TV експерт, колишній перший заступник міністра оборони України Леонід Поляков. – Якщо мається на увазі, що керувати діями буде не представник СБУ, а військовий – це занадто буквальне розуміння того, що там відбувається. Все одно всім має керувати президент і координувати РНБО, а кого б вони там не призначили, якщо не буде відповідного керівництва і контролю з боку РНБО, то все одно не буде потрібного результату».

«Якби у нас була загроза викидання десанту, бомбардування території, тобто повномасштабної агресії, задіяння регулярної армії, а не банд-формувань, тоді воєнний стан без всяких питань, а поки що суть проблем на Сході по-воєнному – це лише закриття кордону. Закривайте повністю кордон військами, закривайте його і далі продовжуйте АТО», - додав він.

Експерт зазначив, що військовий стан «нічого не дає, всі принципові рішення все одно приймає президент як верховний головнокомандувач, а зараз робити з Генштабу ще й ставку, яку ніхто ніколи не робив і не уявляє, як це має бути… все залишиться як є, тільки сумбур додасться». 

Крім того, за словами Полякова, закон про правовий режим воєнного стану чітко зазначає, що в умовах воєнного стану забороняються: зміна Конституції; проведення усіх виборів, в тому числі і парламентських, проведення референдумів та страйків.

Власне, Еспресо.TV вже писало, що розпуск Ради є для нового президента одним з найважливіших завдань разом з подоланням тероризму. Українське суспільство також активно вимагає від президента повного перезавантаження влади. Але розпустити парламент президенту зараз вкрай складно, оскільки для цього потрібне, перш за все, бажання самих депутатів піти на дострокові вибори. Звісно, під час виборчої кампанії Порошенко пообіцяв розпустити Верховну Раду, але питання, чи хоче і здатен президент цю обіцянку виконати, залишається відкритим.

Однак воєнний стан, у разі його введення, відкладає питання виборів на невизначений термін. Враховуючи постійне прибування в Україну озброєних банд з Росії через неконтрольовані дільниці кордону, мало хто зараз може гарантувати, що терористична війна на Донбасі не затягнеться на роки, а разом з тим і воєнний стан і відсутність виборів.

 

новини партнерів

19 вересня, 2020 субота

19 вересня, 2020 субота

18 вересня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати