Чому Путін відмовиться від ЧС-2018

ФІФА поки що не хоче відбирати в Росії ЧС-2018, але вже шукає країну, якій через два роки зможуть віддати російський мундіаль

Українці та вітчизняні політики закликають відібрати у Росії ЧС-2018 з футболу через агресію Путіна та анексію Криму. Підтримують нашу країну в цьому Велика Британія, яка виступає проти проведення мундіалю в країні Путіна, а також США. Німеччина та Франція також готові провести у себе ЧС-2018.

Ці заклики почали лунати після того, як ООН в березні не визнала анексію нашого півострова. Але ще частіше про це заговорили після трагедії з "Боїнгом-777". Але найближчим часом ЧС-2018 у Росії не відберуть. Путін змушений буде відмовитися від мундіалю максимум через два роки.

Через звинувачення у корупції з прийняттям рішень щодо ЧС-2018 та ЧС-2022 керівництво ФІФА розпочало офіційне розслідування щодо господарів цих мундіалів (Росії та Катару). Його результати мають оголосити восени. Але вже зараз ФІФА оприлюднила заяву, в якій дала зрозуміти, що зараз відбирати в Росії ЧС-2018 вони не планують. 

"Історія показала, що бойкот спортивних подій, політика ізоляції, конфронтації - не найефективніші способи вирішення проблем. Чемпіонат світу з футболу привертає глобальну увагу і може стати потужним каталізатором для конструктивного діалогу між народами та урядами, допомагаючи принести позитивні соціальні зміни".

ФІФА переконана, що "чемпіонат світу може послужити на благо, і вірить, що подібне станеться і на ЧС-2018 в Росії". 

Але ФІФА лукавить. Для того, щоб відібрати мундіаль у Росії потрібні серйозні причини. Невизнання анексії Криму і закликів деяких країн недостатньо. Потрібно, щоб світ визнав Росію країною, яка є спонсором тероризму. Також потрібно, щоб її визнали країною-агресором і довели її причетність до збитого "Боїнга-777". Без цих рішень ФІФА не ризикне відбирати у Путіна мундіаль. Тим більше, що вже зараз у кулуарах УЄФА та ФІФА почали шукати запасний варіант, бо там знають, що Путін сам відмовиться від ЧС. Чому він це зробить? Звісно, не з власного бажання.

Вже зараз відомі аналітики роблять прогнози щодо стану економіки Росії після останніх подій в Україні. Глава Diamond Age Capital Advisors фінансист Слава Рабинович впевнений, що колапс настане через 10 або 20 місяців, якщо навіть проти Росії не введуть секторних санкцій. А от третій етап санкцій призведе до другого дефолту в історії Росії. Але і без них країна фінансово не зможе провести ЧС-2018. На мундіаль-2018 Росія планує витратити понад $18 млрд. Вже зараз, за підрахунками Bloomberg, близько $47 млрд. були виведені інвесторами з російського ринку за минулі тижні. Це пов'язано з тим, що Росія підтримує сепаратистів на сході України, а західні лідери загрожують Кремлю новими жорсткими санкціями. 

Згідно із статистикою Центробанку, що її оприлюднив журнал «Однако», який належить віце-президенту «Роснєфті» з питань стосунків із громадськістью, одіозному шовіністу Михайлу Лєонтьєву швидкість росту зовнішнього боргу російських компаній і банків за останній рік зростала шаленими темпами. Так, зовнішній борг російської банківської системи, лише за даними на кінець I кварталу, досяг $205,8 млрд, а підприємства, що не відносяться до банківського сектору, збільшили свої зобов'язання до $408,3 млрд. Зовнішній борг органів влади за рік виріс на 60% і становить $66, 3 млрд. Таким чином, сукупний зовнішній борг РФ вже на 40% перевершує міжнародні резерви ЦБ.

У ФІФА зараз не хочуть самостійно приймати таке доленосне рішення. Вони почекають, поки за них всю справу зробить світ або Путін самостійно відмовиться від мундіалю. Цілком зрозуміло, що з порожньою казною і можливим загостренням суспільно-політичної ситуації у Росії, пов'язаною з критичним економічним становищем, Кремлю доведеться піти на такий принизливий крок.

У кулуарах кажуть про два роки, за які це питання остаточно вирішиться. Ми побачимо офіційно заяву ФІФА, у якій вони подякують Росії за "розумне рішення". Основна боротьба за Мундіаль розгорнеться між Великою Британією та Німеччиною.