Що встиг наобіцяти Павло Шеремета

Чого нафантазував для української економіки міністр Павло Шеремета і що ж з обіцяного виконав

Інформація про відставку Павла Шеремети, яка вчора з'явилася в ЗМІ, сьогодні таки офіційно підтвердилась у Кабміні - Міністр економічного розвитку і торгівлі України 20 серпня написав заяву про відставку. 

Ще в червні в ефірі Еспресо.TV міністр заявляв, що якщо в країні не буде проведено структурних реформ, він подасть у відставку.

Вже пізніше міністр пояснив, свою відставку тим, що з ним не погодили торгового представника України.

"Було перейдено кілька червоних ліній, і я не можу з цим миритися", - зазначив Шеремета. 

За його словами, йому не дозволили внести свою кандидатуру на призначення торгового представника України. 

До речі, туди, у відставку, ЗМІ заочно вже відправляли міністра на початку липня. Тоді цю інформацію він спростував. Але відразу з’явилося чимало конспірологічних версій, що фейк запустили щоб перевірити реакцію і наштовхнути на думку про відставку самого міністра.

Шеремета, який був призначений в кінці лютого, і є одним з "міністрів Євромайдану". Він з’явився і сформував такий собі образ рок-зірки реформатора: прогресивний, проєвропейський, ефективний… Спочатку обіцяв (так, без популізму!) хоч і не легкі, але все ж таки золоті економічні гори. Бачив надзвичайний потенціал в Україні і можливість стати "раєм для інвесторів". Чимало його обіцянок виглядали ну дуже оптимістично навіть ще тоді, коли "Крим був наш" та не було війни на Донбасі.

Шеремета на початку своєї міністерської кар’єри майже не вилазив з екранів ТБ, шпальт газет та сторінок онлайн-видань. Чимало хто навіть почав називати його "міністром інформації" і дивувався, як в нього вистачає часу щось дійсно робити.         

З часом, як про зірку одного хіта, про міністра почали забувати. Тим паче в Україну прийшла війна, майже повна торгова ізоляція Росією. І тут вже головні думки країни були не в ефективному переформатуванні економіки, а в збереженні хоч того, що є. Гучних глобальних ініціатив вже чутно від міністра майже не було.

Можливо і правда, Шеремета не витримав бюрократії Кабміну і не дочекався коли прийде час втілювати його реформаторські ідеї. А можливо, все-таки недооцінив прірву між теорією і практикою реалізації реформ в Україні.  Еспресо.TV зібрало топ  обіцянок Павла Шеремети, які повинні були підняти економіку України.

Збільшення ВВП в 2,7 разів

Шеремета розраховував на збільшення ВВП в 2,7 рази в найближчі 7 років. 

"Зараз у нас ВВП - $ 3,6 тис. На душу населення. Це мало. Я говорив, що за 5 років можемо вийти на $ 10 тис. Економісти вважають, що це дуже оптимістично, - сказав Шеремета. - Але є два фактори: детінізація, а це майже половина економіки, і ревальвація ... Якщо ми це зробимо, то за сім років вийдемо на цей рівень $ 10 тис. Тобто, фактично, йдеться про зростання в 2,7 рази. і це не фантастика ", - сказав він.

Ріст ВВП майже на 270% за 7 років, це щось з категорії "економічного чуда". Наприклад, ріст ВВП на душу населення в Китаї складає в 2011 році - 8,8%, 2012 році - 7,2%, 2013 році - 7,2%.  А в найкращі для китайської економіки в 21 столітті 2005-2007 років ріст ВВП Піднебесної коливався в межах 10,7-13,6%. Тобто Шеремета сподівався "обскакати" одну з найшвидших економік світу. 

Бізнес без перепон

Через п'ять років міністр бачив Україну в світовому Топ-10 по легкості ведення бізнесу (зараз Україна на 112 місці). Тобто в рік він сподівався обганяти по 20 країн, ну дуже оптимістично.

"Я прихильник такого підходу: взяти кращий досвід і адаптувати його, враховуючи українську специфіку. Тим більше що як такої української специфіки в даній сфері немає. Досить просто скопіювати кращі світові практики. Є три країни, що знаходяться в топ-10 за легкістю ведення бізнесу. Сінгапур - N1, Малайзія - N6, і Грузія - N8. Їх досвід для мене є прикладом", - розповідав він ЗМІ.

Колосальний ріст економіки

Також міністр прогнозував зростання економіки - в середньому 6% на рік.

Звичайно, через війну на Сході можна списати або навіть посунути цю обіцянку на рік-два вперед. Але все ж таки в тому стані української економіки, в якому Шеремета отримав її при своїй посаді такі заяви були трохи фантастичні.

Мало хто з європейських країн показував останнім часом такий ріст. Тим паче після Євромайдану та втечі Януковича було чітко зрозуміло, що про російський ринок можна майже забути, а про серйозну енергетичну проблему знову згадати.

Українські товари в Європі 

Також нинішній міністр обіцяв, що для українських товарів будуть повністю відкриті європейські ринки і він буде займатися активною підготовкою до повного членства в Євросоюзі.

Можна сказати, що це найбільш наближена до правди обіцянка Шеремети. Але в цьому питанні є чимало факторів, які від нього не залежать. Військова агресія Путіна змусила швидше приймати рішення і відкривати двері ЄС для України. Тим паче питання євроінтеграції є пріоритетом і нинішнього президента, і головним аргументом піару більшості нардепів та чиновників. Тож тут, чи для користі, чи для рейтингу, намагають працювати (або робити вигляд) всі.

"Все буде добре"

Також Шеремета полюбляв надихаючі фрази (що не є поганим знаком) і формувати основні тези свої виступів та діяльності. Деякі з них ми і згадаємо.

- Головний висновок із сьогоднішньої зустрічі - половинчастими рішення не працюють. Потрібні радикальні зміни!

- Я радий нинішньому ентузіазмові, в т.ч. в соцмедіа. Нам потрібні високі очікування, але дайте трохи часу

- Я радий, що Майдан триває. Ці хлопці не жартують! Це фактор, рушійний Україну вперед. Наша задача - перевести нашу країну на правильний бік історії

- Бенчмарк для нас - це перша 10-ка країн по критерії легкості ведення бізнесу. Їм вдалося, чим ми гірші?

- Найбільша проблема - це войовниче ставлення чиновників до бізнесу. Ми будемо це змінювати, обіцяю.

- Я заборонив в міністерстві два словосполучення: "дозвільна система" і "українські особливості"

- Заявляю, що не займатимуся преференціями або особливими умовами для галузей, поки ми не зробимо ведення ВСЬОГО бізнесу простіше і дешевше

- Ціна на газ - ціна нашої незалежності. Якщо за свободу ми заплатили так дорого, то за газ точно повинні заплатити