Кому Ротшильди продадуть Рошен

Залучення відомої західної інвесткомпанії до продажу активів зовсім не означає, що Порошенко відмовиться від контролю над своїм бізнесом

Cтало відомо, що інвестиційна компанія Ротшильдів займеться продажем активів, що належить Президенту України Петру Порошенко. Про це повідомив виконавчий директор і співголова Ротшильд & Cie Джованні Сальветті. Безпосередній процес продажу активів, за його словами, розпочнеться вже наступного тижня. А місцевими партнерами в цьому процесі буде виступати "Інвестиційний капітал Україна", компанія, якій ще недавно керувала і співвласником якої була нинішня голова НБУ Валерія Гонтарєва. За даними "Деловая Столица", йдеться насамперед про продаж кондитерського бізнесу, за яким Петро Олексійович сподівається виручити близько $ 1 млрд. Хоча, якщо з кондитерським бізнесом не складеться, на продаж можна виставити і щось інше. 

В принципі така оцінка компанії цілком адекватна. Так, за оцінкою Candy Industry, в минулому році виручка Рошен просіла до $ 1,02 млрд., Точна сума прибутку невідома, однак, виходячи з попередніх років, верогідно вона знаходиться в діапазоні $ 200-300 млн. З урахуванням того, що мультиплікатор "вартість до прибутку" на кондитерському ринку в країнах східної Європи знаходиться приблизно на рівні шести, зараз реальна вартість Roshen якраз знаходиться в районі $ 1 млрд. 
Однак, в Україні нема кому продати кондитерський бізнес за такі гроші, тому інвесторів було вирішено шукати за кордоном. І, основне питання, яким зараз варто задатися - чи дійсно Порошенко продасть активи або це стане черговим "показовим виступом". 

Що стосується реального покупця, то теоретично ними можуть стати лише глобальні кондитерські конгломерати. Наприклад, вже працюють на нашому ринку компанії Nestle і Mondelez (колишня Kraft Foods), а також же Cadbury Schweppes. Однак, в умовах, коли один з основних ринків збуту компанії - російський - закритий, навряд чи вони будуть готові заплатити той самий оптимальний мільярд. Другий варіант, продаж акцій портфельним інвесторам. Правда, в такому випадку кращим варіантом стало б IPO, але "Рошен" до такого кроку не готовий, і на підготовку піде не менше року. 

Третій можливий варіант - продаж активів "своєму" ж фонду. Так, Петро Порошенко поступив в 2005-му, коли став секретарем РНБО. У тому ж році був створений закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд "Прайм Ессетс Кепітал", куди були переведені активи. В такому випадку, Ротшильд і Cie виступатимуть лише красивим прикриттям для розповідей про те, що Порошенко, як і обіцяв, продав свій бізнес. 

Однак, найбільш ймовірно, що Петро Олексійович продасть, але тільки міноритарний пакет "Рошену", решта акцій будуть просто переоформлені на іншу юридичну особу, тим чи іншим способом пов'язане з Президентом. В такому випадку громадськості стане відомо, що український Президент продав компанію групі інвесторів, але спливе тільки одне, досить гучне ім'я, без уточнення частки. І основний уфокус буде робитися саме на цьому. 

Втім, хто б не став покупцем, ясно одне - залучення Ротшильд & Cie, причому не просто залучення, а публічна заява виконавчого директора і співголови Джованні Сальветті про те, що процес почався, говорить про те, що з продажу активів вирішено зробити масштабну піар акцію. Напередодні парламентських виборів кожен кандидат в депутати від партії Порошенко і його союзників буде говорити про те, що Президент тримає слово. І ніхто не згадає, що він обіцяв повернути Крим або добитися безвізового режиму з ЄС вже з січня 2015 - всі будуть говорити про те, що він, як і обіцяв, продає активи.