«Зілупська народна республіка» або який він латвійський Донбас

«За Ригою необхідно залишити Міністерство закордонних справ і Міністерство оборони. А всі інші функції передати в Латгалію. У нас вже є багато регіональних утворень: суд, прокуратура, поліція, комітет планування, куди входять всі керівники самоврядувань Латгальського регіону - вони можуть виконувати функції Кабінету міністрів. А головне, що потрібно, - замкнути на свій Латгальскій банк частину доходів від транзитних потоків. Від Зилупе до Вентспілса вантажі 30% шляху проходять по Латгалії. Законодавчі органи Латгалії вирішуватимуть, які стягувати податки та їх обсяг, якою мовою вчити в школах, якою мовою говорити в дитячих садках, як будувати прикордонні відносини з Росією і Білорусією».

Такі заяви російських націоналістів в Латвії дуже нагадують заяви сепаратистів з «ДНР та «ЛНР» в Україні.

Історична довідка:

Латгалія або Латгале - східний край Латвії. Займає приблизно 1/4 частину території країни. Етнічний склад населення на початок 2010 року: латиші - 46,0%, росіяни - 38,9%, поляки - 6,8%, білоруси - 4,9%, литовці - 0,6%. Латгалія приєднана до Російської імперії в 1772 році після першого поділу Речі Посполитої, адміністративно увійшла до складу Вітебської губернії.

У другому за чисельністю населення після Риги латгальському Даугавпілсі латиші представлені в меншості. Та ж ситуація в Резекне, Мадоні і Лудзі. Значна частина латгальців латиського походження - православні. У багатьох слов'янські прізвища з додаванням "s" на кінці (останній радянський перший секретар компартії Латвії був латгалець Горбуновс).

Історик і творець «Європейського російського руху в Латвії» Ігор Ватолін, вказав, що в найближчі два роки держава може зіткнутися з першими двома фазами реалізованої Росією «гібридної війни»: спочатку ведеться пропагандистська обробка людей, а потім організовуються групи для захоплення адміністративних будівель і проголошення «республік». «Прокремлівська пропагандистська машина буде на повну потужність розповідати про те, як у Латвії відроджується фашизм, в російських школах утискають дітей та ін. Наступна фаза, як на південному сході України, полягає в тому, що місцеві активісти займають будівлі і проголошують там, приміром, «Зілупскую народну республіку», - вважає Ватолін. (Зілупе - місто в 3 км від російського кордону. 60% населення - російськомовні)

Ще один ватажок сепаратистського руху в Латвії Володимир Ліндерман (партія «Зоря») всіляко підтримує ідею проголошення «Зілупскої народної республіки». «Я двома руками «за». Тільки назву поміняємо на Сінереченска народна республіка. (Zilupe = zils, синій + upe, річка).

Володимир Ліндерман, Євген Осипов та Іларіон Гірс провели акцію біля посольства Росії в Ризі на підтримку російської військової агресії в Україні.

Ліндерман заявив, що на південний схід України вирушила група російських добровольців з Латвії, які мають намір надавати підтримку терористам «ЛНР» і «ДНР».

На території України в рядах сепаратистів воюють як мінімум троє жителів Латвії. Наприкінці серпня на різних інтернет-ресурсах з'явилося відео з виступом «Сивого» і «Васька», які закликали жителів Латвії взяти участь у військових діях на півдні України.

«Сивий», він же - В'ячеслав Висоцкіс, колишній студент Латвійського університету, його мати - Олена Висоцька - відомий тренер з плавання. Прокоментувати дії сина вона не змогла.

«Васьок» або Валентин Мілюцин жив ​​у маленькому селищі під Лудзею. Жителів там майже не залишилося - пара десятків пенсіонерів та любителів випити. «Васька» знали всі. Сусіди розповідають, що давно його не бачили, оскільки він перебрався в Ригу, а тепер, як стало відомо, в Україну. У селі все ще живе його мати. Відомо, що обидва сепаратиста перебували в партії націонал-більшовиків.

Російське посольство займається організацією поставок бойовиків на війну проти України. Найманцям обіцяють 1500 євро за кожного вбитого. Таку інформацію отримало Латвійське телебачення від жителів Латгалії, де переважно проживають російськомовні жителі Латвії, передає місцевий портал Lsm.lv.

Незважаючи на те, що жодна радикально налаштована політична група в Латвії не зізнається, що справді займається вербуванням найманців, їх підтримують, націонал-більшовики Володимира Ліндермана. А «Русский союз» Тетяни Жданок каже, що вони розуміють тих жителів Латвії, які хочуть поїхати воювати на Донбас, щоб "захищати" там росіян.

Суд Центрального району Риги відправив під арешт тёмношкірого активіста націонал-більшовиків, громадянина Латвії Бенеса Айо. Проти Айо розпочато кримінальний процес у зв'язку із закликом до насильницького повалення державного ладу та ліквідації незалежності Латвії. Раніше Бенес був висланий з України за недотримання трирічної заборони на в'їзд в країну після участі в кримських подіях.

«Ми повинні врятувати народ від неонацистів, які пошили в дурні українців», - заявив активіст, додавши, що надалі має намір відправитися в «вируючі» українські регіони. «Візьмемо Донбас, Харків і підемо на Київ», - резюмував Бенес.

Участь жителів Латвії у військових діях на Україні на стороні сепаратистів може бути прирівняна до терористичної діяльності. З такою заявою виступив міністр внутрішніх справ Ріхард Козловскіс. В інтерв'ю Латвійському телебаченню він у той же час визнав: «Поки не можна сказати, що наші люди активно підтримують сепаратистів. При цьому він зазначив, що найбільш активно дії повстанців схвалюють окремі представники «Конгресу негромадян».

Активісти цього «Конгрессу» ще до анексії Криму та самопроголошення «республік» України підняли питання про незалежність Латгалії.

Нещодавно російські націонал-більшовики провели біля посольства Латвії в Москві пікет «Латгалія - російська земля!». Учасники акції вимагали «припинити переслідування росіян і відновити їхні політичні права».

 

На думку професора кафедри політології латвійського університету Юриса Розенвалдса, в світлі останніх подій суспільство в Латвії розділилося на два табори. І небезпека повторення кримського сценарію дійсно існує. «Приклад України, приклад Донецької та Луганської областей показав, що при такій досить активній діяльності сусіда і, вкладаючи в це певні кошти, можна домогтися багато чого», - вказав політолог.

«Жителі Латвії масово приймають російське громадянство. Кожен 50-й житель Латвії - громадянин Росії. Число володарів паспортів з двоголовим орлом росте рік від року», пише «Российская газета».

Прапор Латгалії

Нічого спільного з прапором Латвії

Спроби дестабілізувати ситуацію в Латвії та роздмухати сепаратистські настрої робляться спецслужбами Росії постійно. Наприкінці липня 2011 в другому за величиною місті Латвії - Даугавпілсі, громадянин Росії розвісив на зупинках громадського транспорту листівки російською мовою. В них детально розповідалося, як латиські націоналісти знущаються над російськими жителями Латвії, влаштовують холокост щодо росіян, винні в нинішньому тяжкому економічному становищі країни.

Вимагалося зробити російську мову другою державною і змінити державний лад, створити на території Латвії автономні республіки Курземе, Земгале і Латгалію. Латгалія (з центром саме в Даугавпілсі) була названа російською територією, окупованою латишами. Внаслідок цього, її слід передати Росії.

Стосовно затриманого розповсюджувача листівок було порушено кримінальну справу за статтею про дії, спрямовані на розпалювання національної, етнічної чи расової ненависті та публічні заклики до підриву територіальної цілісності Латвії.

Читайте також: Який він естонський Донбаc