Як Путін відродив нафталінову мрію Брежнєва про "Формулу-1" за рахунок електорату

У 80-их роках Леонід Брежнєв зробив все для того, щоб етап "Формули-1" відбувся в СРСР, але перегонам завадила його смерть. Володимир Путін відродив мрію генсека за рахунок простих росіян. У Сочі стартує "Гран-прі Росії" за $400 млн

У Росії знову велике спортивне свято. З 10 по 12 жовтня в Сочі завітають найпрестижніші перегони  - "Формула-1". "Гран-прі Росії" тут чекали дуже давно. Росіяни настільки зачаровані, що навіть не бачать "генія Путіна", який за гроші звичайного електорату проводить грандіозні спортивні заходи у той час, коли в країні росте долар, у Сибіру немає нормальних доріг, а рівень життя звичайних громадян постійно падає.

Яскраві приклади 2014-го року: Олімпіада в Сочі вартістю, за інформацією російських ЗМІ, $52 млрд і "Гран-прі Росії", до якого побудували трасу за $400 млн. 

Цікаво, що в СРСР про "Формулу-1" задумалися ще у 60-тих роках, але навіть тоді, коли економіка країни розвивалася, лідери не хотіли сильно витрачатися.

Перша думка про "Формулу-1"  

Перший проект гонки з'явився в СРСР в 60-х роках. 

Для будівивництва треку обирали з багатьох місць. Остаточний вибір припав на заплаву річки Сходня в Тушино (Москва).

Але тоді в СРСР не ризикнули сильно витрачатися. А проект був справді цікавим: готель на 5000 місць і трибуни на 150 тисяч глядачів. Загальна вартість по тим часам становила 40 мільйонів рублів - величезні гроші для країни.

Брежнєв та "Формула-1"

Ідея "Гран-прі" знову ожила після успішного проведення Олімпіади-1980.

Нинішній голова менеджменту "Формули-1" Берні Еклстоун вже тоді був фактичним власником комерційних прав на змагання. Саме він мав сильний інтерес до проведення етапу в СРСР. Еклстоун розумів, що у той час глядачів та фанатів "Формули-1" дуже зацікавлять змагання за "залізною завісою". Рейтинги будуть шалені. А це означає чудовий щорічний прибуток. Тоді ніхто не звертав уваги на бойкот "Олімпіади-1980". З "Формулою-1" такого не мало бути через інші правила. 

В червні 1982 року він написав листа генеральному секретарю ЦК КПРС Леоніду Брежнєву. Також Еклстоун мав союзника у CРСР - голови Федерації автомобільного спорту СРСР Леоніда Афанасьєва. Генсека вважали великим любителем автоспорту, тому ця ідея його дуже зацікавила. Еклстоун швидко отримав від нього добро і був щасливий. 

Перша гонка повинна була відбутися в серпні 1983-го року на Воробйових горах і навіть була включена в календар чемпіонату світу. Але Еклстоуну не пощастило. У 1982 році Афанасьєв та Брежнєв померли. Після цього інтересу до "Формули-1" в керівництві країни не було.

Подейкують, що Еклстоун навіть писав листа генсеку Андропову. Результат цієї спроби бачимо з історії. 

"Формула-1" таки відбулася за "залізною завісою". У 1986 році відбувся "Гран-прі Угорщини", який проходить до цих пір.

"Формула-1" в часи перебудови та новітньої Росії

У кінці 80-их років була спроба провести гонку у Москві (Тушино), а також підготувати радянського гонщика та команду. Але тоді в СРСР були скрутні часи і чергова ідея Еклстоуна провалилася. 

Після розвалу СРСР спроби провести перегони в Росії не припинилися. Проектів автодромів було дуже багато, але все закінчувалося на стадії переговорів уряду та організаторів. У 1992 році ледь не відбулася афера. Італійська фірма звернулася до московських властей з пропозицією провести "Гран-прі" неподалік від Кремля. В підсумку виявилося, що італійці жодним чином не були пов'язані з промоутерами "Формули-1".

У 2000 та 2002 році були безуспішні проекти трас у Москві. В 2008 - також безуспішний проект траси у Пулково.

Причинами провалів стали непорозуміння з розподілом доходів, а також занадто висока вартість. 

Путін та "зазомбована любов"

Пізніше Володимир Путін зрозуміє, що такими масштабними проектами можна відволікти людей від проблем, використовувати це для підняття власного рейтингу, а також добряче "наварити" грошей. 

14-го жовтня 2010 року був підписаний контракт на проведення "Гран-прі Росії". Перший етап за планом мав відбутися у 2015 році. Спочатку було оголошено, що будівництво автодрому коштуватиме $200 млн. У підсумку воно обійшлося в $400 млн. 

Вже 10-го жовтня стартує "Гран-прі", але мало хто в Росії розуміє, що Володимир Путін відродив нафталінову мрію часів СРСР лише для піару. На відміну від Брежнєва, російський президент не любить автоспорт. Вся його "любов" - показушний автопробіг на "Ладі Калина" у 2010 році.

Путін мислить іншими категоріями, де за гроші не дуже освіченого і зазомбованого російського електорату можна добре заробити, а також підняти свій рейтинг. 

Олімпіада-2014 у Сочі, "Гран-прі Росії", чемпіонат світу з футболу-2018 обходяться російським платникам податків занадто дорого. На фоні російської бідності це виглядає смішно для нас. Але гордість за країну засліплює росіян настільки, що вони не бачать, що нинішня влада обдирає їх набагато більше, ніж робили це вожді за часів СРСР.