Як олігархи та російські пропагандисти намагаються зберегти монополію в ефірі, і що насправді відбувалося з телеканалом ТВі (ДОКУМЕНТИ)

Микола Княжицький
11 листопада, 2014 вiвторок
20:13

15 червня 2015 року українські аналогові телеканали припинять існування, і глядачі дивитимуться телеефір лише через цифрове мовлення. Це може кардинально змінити аудиторію українських та іноземних телеканалів, тому саме зараз розгорнулася запекла боротьба за майбутнє українського телеефіру

Українське телебачення контролюється чотирма олігархічними телегрупами: Льовочкіна, Коломойського, Пінчука та Ахметова. Але ми лише думаємо, що канали належать їм. Бо партнером Льовочкіна є Перший російський канал, а хто є справжнім власником зрозуміти неможливо, бо вони ховаються за низкою анонімних офшорів. Ухвалено закон про прозорість медіа власності, але нова Національна рада, яка зробила багато правильних і позитивних кроків для розвитку телепростору, проблемі непрозорості уваги ще не приділяла. 

Але вже зробила цілу низку помилок. Одна з них залишилася непоміченою. 6 листопада Національна рада ухвалила рішення "Про визнання таким, що втратило чинність іншого рішення від 29 серпня"  про затвердження правил формування програмної послуги. Фактично це означає, що цифрові українські телеканали уже не є обов’язковими для трансляції у кабельних мережах. На їхнє місце уже з наступного місяця готуються зайти російські мовники. Оскільки відповідно до останнього рішення регулятора 1 січня можуть відключити цифрові канали, а 15 січня 2015 року припинять мовлення аналогові канали, український інформаційний простір повністю перейде під контроль російських пропагандистів. 

Зрозуміло, що включення до УПП всіх мовників старою Нацрадою робилося в інтересах великих медіа груп, таким чином стара рада намагалася не залишити місця у кабельних мережах незалежним телеканалам, і УПП, так чи інакше, потрібно було змінювати. Але не таким чином, як це зробила Національна рада. Адже стаття 4 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" зобов’язує державу проводити політику протекціонізму щодо розповсюдження програм і передач вітчизняного виробництва. Окрім того, зазначене рішення не відповідає вимогам статті 10 Європейської конвенції  "Про захист прав людини і основоположних свобод". Адже через це рішення будуть відключені з кабельних мереж телеканали, а громадяни будуть позбавлені права на інформацію. І оскільки в рішенні Нацради була відсутня жодна мотивація – вимоги Конвенції були грубо порушені. 

Цю ситуацію можна і необхідно виправити, і я переконаний, що сучасна фахова та професійна Нацрада знайде способи це зробити. Як і знайде способи вплинути на провайдера цифрового телебачення "Зеонбуд" для надання якісних послуг усім учасникам ринку. Протягом останніх місяців провайдер зняв кодування з 16 телеканалів, натомість деякі з телеканалів, зокрема Еспресо, відмовляється розкодовувати всупереч ліцензії. Фактично знову надана перевага олігархічним каналам перед невеликими каналами, яким є Еспресо. Логіка говорить про те, що або всі канали відповідно до умов ліцензії мають бути вільні від кодування, або всі мають бути закодовані.

Ігри в цензуру після Майдану виглядають абсурдними. Абсурдними виглядають і телевізійні вимірювання рейтингів. Компанія "Нільсон", яка на замовлення Телевізійно-індустріального комітету вимірює телерейтинги у всій країні, продовжує враховувати перегляд на окупованих територіях Донецької та Луганської області. Фактично 16 % піпл-метрів (пристроїв для вимірювання) знаходиться під контролем сепаратистів. Можна уявити собі, що українські інформаційні та суспільно-політичні програми не є у них найпопулярнішим телепродуктом. Контролюючи таку кількість піпл-метрів при достатньо обмеженій соціологічній вибірці, можна суттєво впливати на результати телеперегляду, а отже, на доходи телеканалів. Це, власне, і відбувається зараз. Після парламентських виборів олігархи і антиукраїнські сили знову прагнуть отримати контроль над телемовленням.

Боротьба проти цього контролю  - те, чим я займаюся протягом всієї телевізійної та громадської діяльності. Одним з найдраматичніших епізодів такої боротьби була спроба закрити телеканал TBI, директором та ведучим якого я працював до обрання в Парламент. Боротьбою з  каналом, який ми будували  як інтелектуальний об’єднуючий центр проєвропейського українства, займався особисто Сергій Льовочкін, голова адміністрації Януковича і людина, яка називає себе власником телеканалу "Інтер". Нейтралізувати ТВІ вдалося лише після того, як Льовочкін знайшов спільну мову з одним із спонсорів каналу, громадянином Росії Костянтином Кагаловським. Згодом у Костянтина Григоровича з’явився і британський паспорт, але від російського громадянства він не захотів відмовлятися. І це не дивно, адже в операції з дискредитації каналу брали участь його давні друзі Міхаїл Лєонтьєв та Сергій Глазьєв. Російський журналіст Павел Шеремет, який на той час ще рахувався спеціальним кореспондентом Першого російського каналу та з’явився на ТВІ лише у лютому 2013 року, за декілька місяців до конфлікту теж брав участь у цій операції. Спочатку було поставлене завдання знищити ті програми, які розповідали про українську історію та культуру, і серед них були програми, наприклад, Марії Бурмаки та Вахтанга Кіпіані. Що відбувалося потім - зрозуміти складно. На той час канал складався з декількох підприємств, власником торговельної марки була компанія "Інфо 24", засновниками якої були я, Віталій Портніков та Артем Шевченко. Ця марка нам належала від 2011 року і до вересня 2013 року, коли ми вийшли із засновників цієї компанії. Сталося це після знищення каналу Костянтином Кагаловським та людьми, які його підтримували, у першу чергу, Сергієм Льовочкіним. Більше того, ця марка належала компанії "Інфо 24" аж до січня 2014 року, коли уже нові власники передали її іншій структурі. Все це прозора і відкрита інформація, яка міститься у реєстрі Держпатенту і яку може побачити будь-який журналіст чи громадянин. Ось вона: 

 

 

Загалом зареєстровано 4 торговельні марки, основою яких є позначення "ТВі" у різних виконаннях.  Нижче інформація про кожну з торговельних марок. 

Ще одна компанія "ТелеРадіоСвіт", про власність якої точилися суперечки, не мала жодних активів, мала величезні борги, і володіла лише супутниковою ліцензією, яку можна було легко отримати навіть у тодішній Нацраді, або в будь-якій іншій країні чи купити приблизно за 40 000 доларів. Цю компанію ми використовували для фінансування виробництва. Кагаловський – шляхом організації кредитування, а я, як директор, - залучаючи рекламні кошти. Але у Льовочкіна було єдине бажання – контролювати інформаційний простір повністю. Його спроба завершилася фіаско. Канал, звичайно, було скомпрометовано, колектив змінився, але він залишився опозиційним та проєвропейським. І найбільшим свідченням цього було те, що під час Революції гідності Якименко наказав Альфі знищити чотири канали: П’ятий, 1+1, Еспресо та ТВІ. Російським та олігархічним провокаторам навіть ціною підкупу та введення в оману багатьох людей не вдалося перетворити ТВІ на власний рупор. Я вже не мав жодного відношення до цього каналу, але пишався тим, що він залишився чесним, попри усі спроби російських ляльководів зробити чергову маніпуляційну іграшку.

А нам вдалося зберегти частину команди та створити Еспресо.TV. Сьогодні у часи, коли техніка дешевшає, а таланти дорожчають, коли наземні телечастоти уже перестають бути головним джерелом пропаганди, бо Інтернет робить світ відкритим, можна намагатися знищувати телеканали, обладнання, стіни. Все це не принесе результату. Бо сучасні медіа – це всього лише талановиті люди, які уже не повинні бути рабами олігархів для того, щоб вільно розповсюджувати власні думки.

Читайте також:
Київ
+11°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.98
  Купівля 39.98
  Продаж 40.93
 • EUR
  Купівля 38.9
  Продаж 40.13
 • Актуальне
 • Важливе
2022, середа
5 жовтня
21:49
Кадирівці обкрадають лікарню в Рубіжному
На Луганщині окупанти зробили зі школи військовий шпиталь. Усе через велику кількість поранених
21:45
Із приватного зоопарку біля Лимана врятували контуженого ведмедя
21:34
Оновлено
Путін
Путін видав указ про передачу ЗАЕС під контроль Росії
21:16
Кирило Шевченко
Зеленський вніс у парламент подання про звільнення Шевченка з посади голови НБУ
20:59
ЗАЕС і МАГАТЕ
На ЗАЕС планують перезапустити один із шести енергоблоків, – МАГАТЕ
20:52
Луганська область
На Луганщині українські війська деокупували вже шість населених пунктів – Гайдай
20:49
російські війська окупанти
Понад 650 в’язнів з виправних колоній Ставропольського краю погодилися воювати з Україною
20:41
ЗАЕС окупанти
В Енергодарі окупанти примушують працівників ЗАЕС отримувати російські паспорти та укладати трудові договори з Росатомом
20:33
Херсонська область
На Херсонщині росіяни намагаються евакуювати поранених та техніку до найближчих переправ через річку Дніпро
20:25
У деокупованому Лимані на Донеччині знайшли поховання понад 50 цивільних
У деокупованому Лимані на Донеччині знайшли поховання понад 50 цивільних, - hromadske
20:17
Король Чарльз III
Коронація Чарльза III відбудеться у Лондоні 3 червня, - Bloomberg
20:11
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі.
Глава МАГАТЕ Гроссі їде до Києва: є потреба у створенні зони безпеки навколо Запорізької АЕС
20:08
Чехія Україна
Чехія передасть Україні важку техніку, – міністерка оборони Чернохова
20:08
SpaceX відправила на Міжнародну космічну станцію російську космонавтку
SpaceX відправила на Міжнародну космічну станцію російську космонавтку
20:03
Верховна Рада
Верховна Рада не виплачує зарплату нардепам, які виїхали з країни без причин
20:01
Анонс
Ядерна загроза: як зберегти психіку здоровою? Юрій Прохасько в онлайн-проєкті "Власні назви"
19:58
Бахмут, російський обстріл
З початку доби Росія завдала 3 ракетні та 2 авіаційні удари по території України
19:45
Прапор Литви
Литва витратить на потреби України майже 3 млн євро, які призначались для Афганістану
19:39
У Бахмуті ворог влучив у Палац культури імені Мартинова.
Росія не припиняє наступ на Бахмутському та Авдіївському напрямках, - Генштаб
19:29
Павло Ковтонюк
Суд відмовився заарештувати ексзаступника Уляни Супрун Павла Ковтонюка
19:28
Фінляндія
Будівництво стіни на кордоні Фінляндії та Росії почнеться до кінця року, - ЗМІ
19:24
кайданки
На звільненій Харківщині виявили закатованих і скованих кайданками двох чоловіків
19:08
Литва прапор
Росія висилає повірену в справах Литви та призупиняє роботу культурного центру посольства
19:06
речі окупантів
В Україні знищили капітана російської армії, - офіцер ЗСУ Штефан
19:06
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштує бензин, газ і дизель
18:55
В Києві перейменували вулицю на честь полку "Азов"
В Києві на честь полку "Азов" назвали вулицю
18:48
перехоплення розмов окупантів
"Нас вроде окружают": окупант розповів, що ЗСУ взяли в кільце близько 500 ворогів, - перехоплення
18:47
масові поховання людей в Ізюмі 16.09.2022
На звільненій Харківщині виявили муміфіковані тіла двох чоловіків
18:42
Данія
Прем'єрка Данії призначила дострокові вибори на 1 листопада
18:41
Ексклюзив
Роман Костенко
Імовірно, що ядерна зброя може бути використана на територіях, які ми звільняємо, - полковник СБУ Костенко
18:40
Ексклюзив
ЗСУ
Одна-дві успішні операції ЗСУ призведуть до колапсу російської армії, - експерт з питань безпеки Хара
18:36
У бою на Донеччині загинув "кіборг", історик, депутат міськради Запоріжжя В'ячеслав Зайцев
У бою на Донеччині загинув "кіборг", історик, депутат міськради Запоріжжя В'ячеслав Зайцев
18:33
OPINION
Михайло Басараб
Дві умови для розпаду Росії
18:30
Очільник УАФ Андрій Павелко
Для нас честь додати Україну до заявки на ЧС-2030, - президент Федерації футболу Португалії
18:12
Валерій Харчишин
"Не можу говорити без згоди другої сторони": Харчишин ухилився від коментарів про роман з Яніною Соколовою
18:10
Голова оборонного комітету держдуми РФ Андрій Картаполов
Голова оборонного комітету держдуми РФ звинуватив міноборони Росії у брехні щодо війни в Україні
18:04
винищувач
Авіація НАТО перехопила російські винищувачі над Польщею та Швецією
17:59
Ані Лорак
Лорак, Повалій, Тодоренко і Седокова: ЗМІ оприлюднили прізвища зірок, що потрапили до санкційного списку РНБО
17:58
російські окупанти
РФ перекинула окупантів і техніку з бази у Бєлгородській області в Україну, - Схеми
17:56
Ексклюзив
Тарас Степаненко, "Шахтар"
Тарас Степаненко: "Реал - найкраща команда світу, але Шахтар буде грати на перемогу"
Більше новин