Людмила Горделадзе: Справа про підпал "Жовтня" з самого початку розслідувалася як "хуліганство"

Журналісти Еспресо.TV дізналися, які реальні кроки протягом місяця зробила столична влада для відновлення "Жовтня" та чи зможуть у наступному році кияни відвідувати легендарний кінотеатр на Подолі

29 листопада виповнюється рівно місяць з дня підпалу столичного кінотеатру "Жовтень". Але київська влада поки що навіть не вжила реальних кроків для демонтажу та вивезення постраждалих частин будівлі.

Наприклад, прямо у вестибюлі кінотеатру поки що лежать обгорілі дерев'яні дошки, а у вцілілих приміщеннях стоїть стійкий запах згарища.

Чимало питань і до роботи правоохоронних органів. Кримінальне провадження стосовно людей, підпаливших кінотеатр "Жовтень", перекваліфікували із "знищення майна" у "хуліганство". Як зазначили у главку міліції, двоє молодих людей, які були затримані за підозрою в підпалі, повністю визнали свою вину, але заявили, що їхньою метою був не підпал кінотеатру, а зрив демонстрації фільму про гомосексуалістів. Після чого затримані були відпущені з-під варти під домашній арешт.

Хоча насправді однією з версій підпалу експерти називають продовження неодноразових спроб виселити "Жовтень" з даного приміщення. Адже навколо приміщення на вул. Костянтинівській протягом останніх років тривали суперечки і судова тяганина. 

В інтерв’ю Еспресо.TV Людмила Горделадзе, директор кінотеатру "Жовтень", розповіла, як колектив намагається відновити та зберегти столичний легендарний кінотеатр, а також назвала "туманною" роботу слідства: 

- Що саме вже зробила столична влада, аби відновити роботу кінотеатру?

- Є рішення Київради, яке прийнято 13 листопада ц.р.  і передбачає договір оренди цілісного майнового комплексу кінотеатру "Жовтень" з його трудовим колективом, що об’єднаний  в  ТОВ  "Кіноман", на строк   до 2020 року. Насправді це рішення готувалося раніше, точніше до початку всіх цих трагічних подій. В нинішніх умовах кінотеатр передається нам  без сплати орендної платні до моменту відновлення будівлі після пожежі.

Крім того, рішення Київради передбачає, що після проведення ремонту, ця будівля залишиться у комунальній власності і не підлягатиме приватизації.

Практично у нас гостро стоїть питання про консервацію будівлі на зимовий період. Зал "Кіноман" стоїть без даху.  Його, як аварійний, розібрали рятівники.  В "Гегемоні", який стоїть частково просто неба,  протиаварійні роботи не проводилися,  бо це небезпечно навіть для рятівників. Для цього сюди має приїхати спеціальна техніка. Але  це непросте питання, адже влада ще не вирішила організаційне питання призначення  Замовника і Підрядника  для виконання цих робіт.

Також актуальним питанням  є вивезення постраждалих частин будівлі та погорілля. Ми звернулися за допомогою до столичного мера Віталія Кличко. Нам потрібно зробити ще  не менше 20 ходок вантажівок. Декілька вже зроблено зусиллями Подільської районної влади. Спасибі їм за це.  Хто надалі  має вивозити  постраждале майно і куди -  не зрозуміло.

Поки що реально вся відповідальність за цей згорілий кінотеатр і перші кроки його відновлення лежить на нас, орендарях. Людей, які б взяли на себе цей тягар з боку влади, поки що не призначено. 

- Скільки грошей потрібно на відновлення будівлі?

- Збитки ще підраховуваються.  Існує  два види оціночного підходу до виведеного з ладу майна: балансова і дійсна вартість, яка дорівнює відновленню. Так ось ціна відновлення - абсолютно теоретична. Адже нема проектної документації і кошторису.  За порядком цифр це десь  20 млн грн.

Що ж стосується вартості, на яке застраховане це майно, то зараз йде інвентаризація, підрахунки. Обладнання було застраховане на 1,5 млн. грн., будівля – на 4 млн. грн. Процес отримання цих сум  гальмується  через дуже довгу паперову тяганину.

Для пришвидшення у нас  не вистачає співробітників. Більшість звільнені. А ті, що лишилися, заздрять звільненим, бо вони не отримують зарплатню. 

Наразі ми з відповідними спеціалістами готуємо  документацію для подання до Київської міської влади, щоб   до бюджету м. Києва на 2015 рік була внесена сума, яка дозволить провести реконструкцію будівлі після пожежі.

Відновлення будівлі має пройти   за сучасними будівельними і соціальними стандартами для закладів культури , зокрема, потрібно передбачити  "відкритий простір" для людей з особливими потребами, що пересуваються на візках.   Для цього, наприклад, туалети треба перенести  з підвального приміщення на перший поверх.  Також  мають бути зроблені пандуси на вхідних сходах. Разом з тим можу точно сказати,  що без жодних змін залишиться зовнішній фасад будівлі, яка побудована в архітектурному стилі  "конструктивізм". Проект планується оприлюднити  і презентувати на початку 2015 року.

Проектно-кошторисна документація має бути  затверджена  до березня.  А тоді вже мають бути розпочаті будівельні роботи.  Якщо вони будуть профінансовані.

Створено Благодійний Фонд підтримки кінотеатру "Жовтень" "Відновимо разом", код ЄДРПОУ 39484310.   Реквізити для благодійників оприлюднені на сайті кінотеатру "Жовтень". Найближчим часом ці реквізити будуть розповсюджені засобами масової комунікації.

Але як заохотити велику кількість людей до цієї благодійності, ми поки що не знаємо, бо вся та активність, яка була на мітингах, природньо згасає. І як звертатися, як рекламувати, як розповсюджувати  цю інформацію, крім "Фейсбука", ми поки що не дуже розуміємо.

- Як ви ставитеся до того, що правоохоронні органи перекваліфікували справу з підпалу кінотеатру у "хуліганство"?

- Насправді слідство триває і коли воно буде завершене, ще не відомо. І з деталями версій, я поки що не знайома. Адже ми проходимо, як потерпіла сторона.

Мене трошки здивувала заява начальника Головного управління МВС України в Києві Олександра Терещука, що справу "перекваліфікували" у "хуліганство". Нічого не перекваліфіковано. Вона в державному реєстрі  30 жовтня, тобто наступного дня була внесена саме як «хуліганство». Тобто що там можна було перекваліфікувати, не зрозуміло.

Олександр Терещук розповідав про "Жовтень" під час сесії Київради. Крім новели про "перекваліфікацію", там була ще неточність про те, чиї були відеокамери, завдяки яким злодіїв знайшли.  Це була наша система відеонагляду, яка тепер вилучена органами слідства, а не належала міліції, як про це сказав Терещук. 

 -  Спільнота "Врятуй Жовтень" у "Фейсбуці" планує провести цілий захід з прибирання у кінотеатрі. Як саме відбуватиметься ця акція?

- Вони збираються провести багатоплановий захід: концерт, збір коштів, а також ТОЛОКУ  із частковим розбором завалів, що є нагальною потребою.

Адже всі ці роботи тривають дуже повільно.  Декілька військових,  яких залучила влада,  неспроможні все це здійснити. 

- Ваш прогноз, чи буде реконструйований кінотеатр з такими темпами роботи до жовтня 2015 року, як обіцяв Віталій Кличко?

- Взагалі я - оптиміст. Крім того, роблю все, що від мене залежить: щоб у березні був проект та зараз реальні кроки для отримання страховки. 

Подивимося наскільки мій оптимізм обгрунтований.