У що виллється протистояння Порошенка з Коломойським

Вчора протистояння між дніпропетровським губернатором та президентом Петром Порошенком, про можливість якого багато говорили в кулуарах, вийшло на поверхню

Спочатку з’явилася інформація, що до прокуратури викликали заступників Коломойського Бориса Філатова, Геннадія Корбана і Святослава Олійника. Пізніше, практично одразу після приєднання, із фракції Блоку Петра Порошенка вийшов "права рука" Коломойського Борис Філатов, голосно грюкнувши дверима. А  за лічені години до першого засідання Верховної Ради восьмого скликання в дніпропетровському крилі фракції "Блок Петра Порошенка" назрів бунт. Група мажоритарників від БПП, представників Дніпропетровської області погрожують масовим виходом з фракції, оскільки начебто обурені тим, що їх колегу Бориса Філатова не пустили на засідання політсили і тим, що Порошенко навів неоднозначних людей.

Еспресо.TV запитало у експертів,  чи не означають останні події,  що протистояння між Порошенком і Коломойським  перейшло в активну фазу.

Політолог Євген Магда зазначив в ефірі Еспресо.TV, що однією з причин виходу заступника голови Дніпропетровської ОДА Бориса Філатова з фракції "Блок Петра Порошенка" є розбіжності між президентом Петром Порошенком і губернатором Дніпропетровщині в авіаційній сфері.

"Між Коломойським та Порошенком є певні суперечності. Зараз вони з'явились в авіасфері щодо створення преференцій для МАУ і викликали нерозуміння серед багатьох людей. Це може бути однією з причин виходу", - вважає Магда.

При цьому він вважає що з виходом Філатова з БПП не треба робити ажіотажу. "Йде звичайна підкилимна гра", - каже експерт.

Заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький у розмові з Еспресо.TV зазначив, що конфлікт існував уже давно, "але був трохи втаємничений для широкої публіки".

"Але вчора після виклику Корбана в прокуратуру стало зрозуміло, що це протистояння Коломойського і  Порошенка повинно якимось чином політично вирішитись. Важко уявити, що депутати Коломойського у Блоці Порошенка  далі будуть продовжувати там перебувати. Це все логічно.  Однак це нічого страшного з точки зору кількості депутатів для Блоку Порошенка", - заявив Голобуцький.

"Але це початок такої звичайної підкилимної боротьби за вплив між олігархами і їхніми групами. Це лише початок. Філатов - яскравий політик, любить епатаж, він зробив такий крок попереджувальний. Зрозуміло, що президентська  сторона не зацікавлена в такому конфлікті. Вони (депутати Коломойського) зробили крок, очікуючи певних домовленостей. Це логічно, це в традиціях української політики", - зазначив експерт.

При цьому він також наголосив, що цей конфлікт назрівав,  а тепер вийшов на публічний рівень.

У свою чергу політолог Віктор Небоженко вважає, що говорити про назрівання конфлікту між губернатором Дніпропетровщини Ігорем Коломойським і "Блоком Петра Порошенка" поки що зарано.

За його словами, конфлікти між олігархами і президентом були і раніше, за часів Кучми, Ющенка, Януковича.  "Вони стосувалися того, скільки олігархи будуть віддавати (долю, - ред.) президенту", - уточнив експерт.

"Драматизм цієї ситуації (конфлікт з Філатовим, - ред.) полягає в тому, що президент Порошенко сам олігарх", - зазначив Небоженко. На його думку, президент пішов на дуже "слизьку операцію", намагаючись посилити  Верховну Раду депутатами Ахметова, Льовочкіна, і таким чином  збалансувати позиції Коломойського.

"Президент зробив помилку, намагаючись сформувати парламентську більшість, опираючись не на політичний орієнтир, а на олігархів і їхні можливості купувати депутатські місця. Тепер пішла "обратка"", - сказав експерт.

Разом з  тим, він вважає, що президентська більшість поки ще остаточно не сформована, і говорити про назрівання конфлікту між Коломойським і "Блоком Порошенка" ще зарано. "Це тільки початок… Поки в цьому (вихід Філатова з БПП, - ред.) немає ніякої трагедії, оскільки президентська більшість ще не сформована", - сказав Небоженко.

При цьому він прогнозує, що президентська  більшість може бути сформовано протягом найближчих двох-трьох місяців.