Ексклюзив

Тарас Возняк: Українська національна ідентичність – зброя проти будь-якого ворога

24 січня, 2015 субота
22:16

Українский культуролог та політолог Тарас Возняк у програмі Еспресо.TV "Вечір із Миколою Княжицьким" розповів про "переміщення" України, фільтрацію проімперських "культурних" вкидань в нашу державу та українське інакомислення

Про різницю між справжніми росіянами та імперіалістами

Така сама ситуація була в Німеччині, коли той самий Томас Манн, Штефан Цвейг чи Карл Ясперс протестували, чи той самий Аденауер, котрий потім будував нову Німеччину. В цьому сенсі є питання: чи ці десятки мільйонів німців, котрі, з радістю підскакуючи, обирали Гітлера, були Німеччиною чи ті кілька людей, яких ми перерахували були справжньою Німеччиною? Що таке Німеччина? Так само одиноким був син тесляра з Назарету і чим це закінчилося? Але в результаті ціла християнська цивілізація з’явилася. Це якщо говорити спекулятивно, умовно кажучи. 

Про переміщення України

Мені здається, що дуже істотна річ відбулася за цей рік, що Україна набула інакших форм і перемістилася. Дуже часто є така ілюзія, що Україна – це Львів, Галичина, Волинь. З Майданом першим, другим неначе Київ ангажувався в цей проект. Мені здається, що за цей рік Україна і ті, хто визначають якою буде Україна, перемістилися далі на Схід. Зрозуміла та реакція на Донбасі, тому що Україна перемістилася в Дніпропетровськ уже. Мені здається, що це не ілюзія. 

Про фільтрацію проімперського "культурного" вкидання в Україну

В нашій ситуації треба чітко розрізняти проімперські канали, програми, взагалі російськомовну культурну продукцію, проєвропейську, цивілізовану, ну і, власне, україномовну. Не факт, що і українською мовою не може бути проросійського продукту (і в сенсі каналів, фільмів, іншого). Проімперське, агітаційне – треба забирати з культурного простору. Але в жодному разі не може йти мова про витіснення, власне, мови.

Для того, щоб боротися з тим, що називається "рускій мір", важливо розз’єднати імперську ідею і російську мову. Чи є можливим це? Це інше питання.

Про небажання українського політикуму розвивати культуру під час війни

Я думаю, що потрібно підтримувати культуру під час війни і, чесно кажучи, ідентичність, що формується культурою, є одним з найефективніших способів оборони будь-якої спільноти. І в даному випадку ці люди недоосвічені просто, вивчені в техногенній пострадянській парадигмі і, напевно, це є їхньою причиною. 

Ми не даремно наш політикум називаємо тераріумом. Порівняйте де Голля, який міністром культури мав Поля Валері. Аденауера, котрий товаришував з Бьолем. Це трішки інші стосунки і так далі. А у нас – сходили в ресторан, поїли устриць, мушлів, ось ми привчилися до культури, бо ми вже можемо виколупувати якихось французьких равликів. 

Я думаю, що причина в тому, вони не розуміють, що ідентичність, яка формується культурою, є нашою зброєю, стратегічним ресурсом, яким Україна може відбиватися від будь-якого, не тільки від теперішнього російського, але і від голівудського, скажімо так, загарбника, того, хто хоче опанувати культурний, в тому чи іншому вимірі, простір. Питаннями культури має займатися Рада національної безпеки і оборони. Не Міністерство культури, котре є такою організацією, яка роздає по три копійочки загнаному в кут "культурному" співтовариству. Дуже багато великих культурних здобутків твориться за рамках того, що називається "міністерством культури". Яке має відношення, наприклад, Андрухович до нашого Міністерства культури? Жодного! Яке має відношення до нашого міністерства покійний тепер фантастичний поет Олег Лишега? Жодного! 

Велика українська культура, яка залишиться, твориться поза рамками Міністерства культури, от у чому проблема. Звичайно, є інституції, які не можуть існувати поза Міністерством культури, скажімо – опера. Опера ніколи не буде прибутковою, це національний проект і він має підтримуватися якоюсь державною інституцією. 

Все це виходить з рівня компетенції чиновників. Він може бути корупціонером, але мати національну свідомість, не таку, що одягнув щось на себе, а внутрішню ідентичність.

Про спосіб боротьби з корупцією

Українська політична нація, як конструкція, зараз формується. Треба зменшити кількість дозвільних регулятивних норм до мінімуму. Якщо ніхто не вирішує, як ти будеш ставити якусь свою повітку на подвір’ї, а у нас вже дійшло, що коли ставлять десь у якомусь районі Львівської області, то треба ледь не рішення отримувати в Києві, то тоді не буде за що давати хабарі. Якщо чиновник нічого не вирішує, то і йому хабарі не даються. Бо змінювати ментальність людей важко – беруть і будуть брати. Тому треба позбавити їх можливості. Єдиний спосіб – це зменшення регулятивності, зарегульованості нашого суспільства. Це пострадянські рештки, бо там все регулювалося: скільки кільок має бути в банці, яке має бути те, яке має бути се… 

Про українську культурну філософію

Я би почав з того, що зветься культурною думкою чи філософією. Нещодавно вийшов блискучий текст Сергія Дацюка, який написав, що "серед основних проблем Росії є те, що в ній за радянских часів не було філософії, марксизм йшов з боку, процесу думання не було і зараз немає, а в Україні процес думання пішов". Мало того, що не тільки процес думання, але і осмислення. І не тільки осмислення заднім числом, але і проектування наперед того, що має бути з нашою країною, бо якщо ми не уявимо, яку країну ми хочемо, то ми її не здобудемо. В Росії зараз вони не знають, що зробити з Росією. В них брак ідей, що з нею робити, тому вона організує ось це. А у нас вистачає: "Нова країна" Пекара, філософське осмислення і проектування країни тим самим Дацюком. Я тільки два прізвища назвав, є й інші, котрі проектують і бачать це майбутнє. Тому що ідеї заражають людей непомітно – це як та Ебола. Але Порошенко Пекара, можливо, не почитає. Сьогоднішні політики є перехідними, сам Майдан показував, що суспільство, як колективний мурашник, йшло на 100 метрів перед тими лідерами, що пленталися втрьох ззаду. А зараз цей мурашник існує далі в інтернеті. 

Про українське інакодумство

А назвіть одного чи двох українских вагомих митців, котрі стали по той бік барикад? Це говорить про те, що більша частина нашої спільноти думає інакше, ніж думають, в тому числі, в Росії. Мені одна дама розповідала, що вони поїхали на один з південних курортів в січні і там виявилося дуже багато росіян і каже, що вперше зрозуміла, що ми з ними не можемо, бо ми думаємо по-іншому. Це дуже істотний момент.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
18 квітня
19:56
OPINION
Віталій Портников
Новий закон про допомогу Україні від США: деталі
19:52
Будинок футболу УАФ
Аудит в УАФ виявив відтік активів у 1,3 млрд грн за президентства Павелка
19:51
ЗРК Patriot
Україна може отримати від Німеччини і партнерів ще сім систем Patriot, - Шольц
19:44
Ексклюзив
Ми побачили тривожні тенденції: Фонд "Демократичні ініціативи" про джерела, з яких українці отримують інформацію
19:42
Україна Британія
Британія надала Україні обладнання для покращення роботи ТЦК
19:29
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Захист прав людини в ЄС: кореспондентка Висоцька розповіла, що військовозобов'язаних силоміць повертати в Україну не будуть
19:20
Аргентина попросила надати їй статус глобального партнера НАТО
19:13
безпілотник
Україна розробила дрони, які долають 3 тис. км і здатні долітати до Сибіру, - The Economist
19:10
Інтерв’ю
Володимир Нікулін
Поліцейський Володимир Нікулін з фільму "20 днів у Маріуполі": такої війни не було на нашому континенті
18:44
Балтійське море
"Cтворить екологічний хаос": очільник МЗС Швеції про переспрямування нафтових танкерів РФ через Балтійське море
18:34
TikTok
TikTok заблокував 24 профілі, які поширювали пропаганду РФ: серед них - сторінки Шарія, Дубінського та Панченко
18:31
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:25
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського
18:04
OPINION
Віктор Каспрук
Нова гра Ірану: чи буде відповідь Ізраїлю?
17:59
Кривий Ріг, російська атака, обстріл
Громади чотирьох областей України отримають техніку для розчищення завалів
17:49
Північний потік 2
Страховики відмовились платити оператору "Північного потоку" за пошкодження газогону
17:48
МВФ
Цьогоріч Україні потрібно $42 млрд для бюджетної підтримки, - очільниця МВФ Георгієва
17:46
У Києві відновиться платне паркування. Деталі
17:43
ракета
Україна – в ОБСЄ: 97% російських атак спрямовані на цивільну інфраструктуру
17:31
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Шмигаль попередив про ймовірність Третьої світової війни, якщо Україна програє РФ
17:29
Шахтар
"Зоря" у меншості дала бій "Шахтарю" в УПЛ
17:27
Іран
США та Британія ввели санкції проти Ірану через масовану атаку на Ізраїль
17:24
Очільника ГО "Російська громада Полтавщини" засудили до 15 років
17:21
Ексклюзив
ППО
Був знищений ворожий вузол ППО: Defense Express про удар по військовому аеродрому в Джанкої
17:15
Гітанас Науседа
Президент Литви Науседа назвав неприйнятними подвійні стандарти у допомозі Ізраїлю та Україні
17:10
генерал Мартін Херем
Командувач Сил оборони Естонії переконаний у перемозі над Росією у разі її агресії проти Таллінна
17:10
На фото: DZIDZIO, Тарас Тополя та Олександр Пономарьов презентували спільну пісню
DZIDZIO, Тарас Тополя та Олександр Пономарьов презентували спільну пісню
17:03
малюнок, діти
Україна повернула з окупації двох підлітків з Херсонщини
16:57
Ексклюзив
На Львівщині запустили нову сонячну електростанцію
Сонячні електростанції можуть додавати в енергосистему до 30% потужності, – голова енергетичного комітету ВР Герус
16:55
На фото: Мартін Скорсезе
Леонардо Ді Капріо може зіграти Френка Сінатру в новому фільмі Мартіна Скорсезе
16:52
Грузія акції протестів
МЗС відреагувало на заяви прем'єра Грузії, що закон про "іноагентів" захистить Тбілісі від "українізації"
16:48
Данія
Данія стане першою державою, яка закупить зброю для ЗСУ в українських виробників, - Камишін
16:31
Ексклюзив
вимкнення електроенергії
"Знищити 10 тис. сонячних електростанцій дуже важко": віцеканцлер Німеччини Габек запропонував спосіб протидіяти енергетичному терору РФ
16:23
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Чалий пояснив, чому позиція Китаю щодо запрошення Москви на Глобальний саміт миру є слабкою
16:12
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Стало відомо, хто транслюватиме Євро-2024 в Україні
16:00
OPINION
Зоя Казанжи
Телемарафон як кіно абсурду
15:58
Оновлено
Німеччина
Німеччина викликала російського посла через викриття двох шпигунів РФ
15:57
Мирослав Куєк
Помер український журналіст та літератор, батько Ані Лорак Мирослав Куєк
15:57
"Інструмент виживання": міністр енергетики наголосив на необхідності нарощування "зеленої" генерації
15:40
Ексклюзив
Дмитро Капранов
У Києві попрощалися з істориком, письменником і громадським діячем Дмитром Капрановим
Більше новин