Як у Союзі "на суху" одружували молодят

У СРСР свого часу активно намагалися прищепити любов до безалкогольних весіль. Однак це нововведення радянська молодь просто не сприйняла

Еспресо.TV продовжує серію публікацій про штучні "традиції та обряди" Союзу, які сьогодні викликають як мінімум здивування. Адже за радянських часів існувало чимало обрядів, які були нав’язані партією згори.

Зокрема минулого разу Еспресо.TV розповідало про те, як проходив "дивакуватий" радянський обряд "звіздіння", який мав повністю викорінити "хрещення".

Цього разу мова йтиме про "сухі" чи безалкогольні весілля, які у Союзі почали гуляти з 1985 року.

Саме тоді в Союзі почав діяти закон "Про посилення боротьби з пияцтвом і алкоголізмом, викорененням самогоноваріння". Доцільність таких весіль "партія" пояснювала "п'яним зачаттям". Мовляв, на весіллі всі нап'ються, молоді теж піддадуть, та й зачнуть хвору дитину, тому пити на весіллі не можна.

Тож, зразковим весіллям в Радянському Союзі вважалося так зване комсомольське гуляння, яке передбачало цілковиту відмову від спиртного. Ще одним ноу-хау радянських весіль була цілковита відсутність батьків.

В якості гостей були тільки друзі, колеги, деякі родичі. Батьки мали відзначати цю подію окремо.

Як правило, комсомольське весілля святкували в якомусь клубі. Приміщення прикрашали квітами та веселими плакатами. Як і в старовину, молодим виносили коровай, іноді замінюючи його тортом. Але хліб-сіль виносили не батьки, а, наприклад, голова райради або сільради. Потім  деякі молодята йшли саджати дерева.

За словами очевидців радянських гулянь, початок весілля був один в один схожим на партійні збори. При цьому тости висловлювалися суворо за рангом, а під час побажань молодятам доволі часто нагадували про рішення останньої партконференції, останнього з'їзду ВЛКСМ і, наприклад, успіхи району чи міста у важкій боротьбі з зеленим змієм.

Цікаво, що деякі "шустрі" молодята навіть за таких драконівських обмежень все одно "примудрялися" розливати спиртне. Для цього чоловіки по одному розливали "біленьку" у туалеті, а часом гостям розливали замаскований алкоголь під чай.  Саме з тих часів і народився вислів, а "чи не посидіти нам за чарочкою чаю".

У той же час весілля у Союзі намагалися гуляти з розмахом. Обов'язковим атрибутом тих часів мала бути біла "Волга", сукня від "модистки", але найголовніше - потрібно було "закотити бенкет", так як можливість придбати гарні продукти у Союзі вважалася ознакою благополуччя, тому директори ресторанів, начальники продуктових складів і взагалі всі, хто мав можливість діставати продукти, дуже високо цінувалися у ті часі.

Ще одним атрибутом радянських часів був спеціальний податок на "парубкування". Тобто до певного віку молоді хлопці мали одружуватися, після чого  починав нараховуватися податок на "бездітність", який скасували у 1987 році. Таким чином "партія" дбала про щасливе особисте життя своїх громадян.

Звісно, з розпадом Радянського Союзу всі ці традиції відійшли у минуле. Проте часом навіть зараз деякі креативні агентства пропонують молодятам відгуляти надзвичайно "екзотичні" та нетрадиційні весілля без краплі алкоголю.