Як Путін підтримує терористів поза межами Донбасу

Путінський вояж до Єгипту остаточно пішов у тінь на тлі переговорів у Мінську. Як і черговий прокол російської пропагандистської машини, яку Кремль знову спробував залучити для "кошмарення" Заходу асиметричною дипломатією, чи то пак, асиметричною війною

Найчесніші в світі новинарі вже другий день поспіль пишуть про те, що Путін та ас-Сісі досягли домовленості про розміщення російського контингенту на побудованій ще в радянські часи авіабазі Саді Барані. Вочевидь, має йтися про оренду, хоча про її умови лишається здогадуватись. Так само, зрештою, як і про чисельність персоналу та спосіб використання. Єдине, що не викликає сумнівів – російська військова присутність таки залишиться в Середземномор’ї попри неминучу втрату сирійської бази забезпечення в Тартусі (яка вже й зараз має хіба обмежену функціональність) та відверту лажу з балачками про відкриття бази на грецькій частині Кипру: Нікосія оперативно спростувала цей фейк. Проте з Саді Барані, ніби, все має бути всерйоз: Путін зазвичай непогано ладнає з близькосхідними диктаторами, до того ж і самому Єгипту полоскотати нерви США наразі вигідно. Проте така угода – ба навіть сам факт обговорення цієї теми - неодмінно привернула б увагу західних ЗМІ. Але її нема. Взагалі. Єдине англомовне джерело, яке наводить цю інформацію, - це сайт кипрської (sic!) радіостанції CypLIVE. Катастрофічні граматичні помилки вказують на те, що новину писав не носій мови, та й аудиторією радіостанції, певно, є експатріоти – насамперед, російськомовні.

Фішка в тому, що знайти населений пункт із такою назвою вам не вдасться. Його немає. Натомість є Сіді-Баррані (Sidi Barrani). Однак найсвіжіші новини, в яких він згадується, датуються 15 січня – і йдеться в них про жорстокість італійського генерала Малєтті, який загинув під час битви при Сіді Баррані в грудні 1940 року. В нашому ж контексті – анічичирк. Причому ні англійською, ні мовами континентальної Європи, ні арабською. Гадаєте, черговий вкид? Я теж так гадав, поки не побачив сюжет ізраїльського 9 каналу (початок на 1.45), в якому саме і висувається версія щодо розконсервації бази: мовляв, про це свідчать посадки російських військово-транспортних літаків на цьому літовищі 30 січня. І цю версію радісно підхопили російські горе-журналісти. І які потім спробували легалізувати її в англомовному сегменті інтернету. Можна, звісно, припустити, що фейк було заведено власне через цей "9 канал", проте ще восени новини, які він подавав, мали явний проукраїнський нахил. Зокрема, саме його співробітник Дмітрій Дубов майстерно потролив кремлівського пропагандиста Михаїла Лєонтьєва. Тому я не схилявся б до такої конспірології. Найїмовірніше все сказане в сюжеті, - правда, і російські борти таки щось привозили в Сіді Баррані. Кульгає хіба інтерпретація: я припускаю, що вантажі призначалися не для Єгипту, а для Лівії. Імовірно, існує якась оборудка із постачань зброї саме лівійським замовникам за посередництва Каїра. І, певно, ця оборудка не є "білою". Тож цілком можна припустити, що йдеться про контрабанду зброї, кінцевий отримувач якої може бути далеко за межами Лівії. Скажімо, на території осколків Сирії, які нині контролює ISIS. І якщо це так – запасаємось поп-корном і чекаємо на відповідь Держдепу.