Китайський Новий рік або як відзначають Свято весни

Сьогодні, 19 лютого, за китайським календарем наступає Новий рік – рік Кози

Український народ має багато традицій, присвячених різним святам. Однак цікавими є й святкування, що прийшли до нас з інших культур. Зокрема поширеним для українців є Китайський Новий рік. Ми звикли не відзначати його окремо, вважаючи, що рік тварини-символу року наступає у ніч на 1 січня. Однак китайці – "господарі" цього міфу та традицій – святкують в інший день. Вони серйозно ставляться до цього свята, вважаючи його головним у році.

Китайській Новий рік, на відміну від того, який традиційно відзначають українці, щороку припадає на різні дати. Він також вважається Святом Весни. День початку свята в Китаї приурочений до зимового нового місяця (перший день першого місячного місяця) і завжди припадає на одну з дат між 21 січня і 21 лютого за Григоріанським календарем. Цьогоріч Китайський Новий рік починають відзначати 19 лютого. Сьогодні у свої права вступила символ року – Коза (Вівця). За китайським літочисленням наступив 4713 рік.

Своє найважливіше свято китайці відзначають протягом 15 днів. Кожен день має особливе значення. Спочатку, до приходу нового року, будинки ретельно очищають і прикрашають, щоб привернути удачу. Бруд у будинку - прояв неповаги до господаря майбутнього року. Згідно зі східними традиціями, Новий рік не можна зустрічати з боргами, інакше їх буде дуже складно віддати.

На сході червоний колір означає сонце, радість, щастя, він захищає від злих духів. Тому для зустрічі китайського нового року будинок обов'язково прикрашають у червоних відтінках.

По всьому будинку розставляють вази зі стиглими мандаринами: вони уособлюють багатство і достаток.

Крім мандарин, китайці прикрашають будинки квітками персика та абрикоса - вони символізують нові починання.

Крім того, на дверях вішають фотографії божеств, щоб відігнати злих духів. 

За традицією на китайський Новий рік обов'язково надягають новий одяг. Це робиться для того, щоб не переносити в новий рік проблеми року, що минає. 

Багатий стіл на китайський Новий рік - запорука успіху і процвітання. На новорічному столі повинні бути як традиційні східні страви: рис - символ багатства, локшина - символ довголіття, риба - символ процвітання, так і страви, які задобрять Козу. Це можуть бути різноманітні салати, свіжі фрукти, морепродукти і солодка випічка.

На святкування Нового року вся родина збирається разом.

Однією з найпопулярніших святкових страв є Jiaozi – своєрідні вареники.

З китайської назва цих вареників перекладається як "мрії разом з синами" та символізує добрі побажання родині.

Інша традиційна для Нового року страва – кульки з солодкого рису, фаршировані солодощами або пряними начинками. 

Після святкової вечері члени родини сідають дивитися трансляцію фестивалю, грати у настільні ігри, аби досидіти до ранку, адже всю ніч має бути світло.

Окрім смачних страв, традиційним є запалювання феєрверків. Вважається, що гучні звуки відлякуватимуть злих духів. Після заборони урядом феєрверків, які засмічують навколишнє середовище, деякі китайці почали купувати касети із записом звуку новорічних вибухів. 

Перші п’ять днів нового року призначені для зустрічей. Рідні, друзі, однокласники, співробітники навідуються один до одного і вітають з Новим роком. Традиція дарування подарунків не дуже поширена в Китаї. Традиційним подарунком є Я-суй цянь – кишенькові гроші у спеціальних червоних конвертах, які прийнято дарувати дітям. Дотримуючись давніх звичаїв, гроші дарують кожній дитині, яка прийшла до будинку в перші 15 днів нового року. 

Кілька днів поспіль проводяться гучні народні забави і ярмарки, де виконуються танці лева і драконів, танці "суходільних човнів", номери на ходулях.

Фестиваль завершується запаленням ліхтарів, що символізує осяяння нових надій і сподівань.

В Україні не прийнято так гучно святкувати Китайський Новий рік, однак, українці звертаються до китайських символів тварин. 2015 рік – рік Кози (Вівці). Незважаючи на те, що кози і вівці лякливі, вони дуже люблять наполегливих. А значить, запорукою щасливого майбутнього стане бажання йти до кінця, не кидати розпочату справу на півдорозі.

Новий 2015 рік Кози буде сприятливий для укладення шлюбів і народження дітей. Колір року - синій і зелений. Це кольори спокою й умиротворення. Тож астрологи обіцяють, що в житті багатьох людей настане мирний, спокійний час. Наступний рік синьої дерев'яної Кози принесе людству позитивні зміни, Коза принесе безліч можливостей. Рік буде новою сторінкою в житті для тих, хто відкритий до всього нового і готовий розвиватися.