Хатія Деканоідзе: Коли ми зламаємо хребет корупції та Путіна, то в України з Грузією буде спільне світле майбутнє

Екс-міністр освіти Грузії у ефірі програми "Вечір із Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV розповіла про школу молодих українських лідерів, реформування української міліції та про міжнародну підтримку України

Про школу для молодих українських лідерів

Так, політична та громадська школа. У мене спочатку була ідея з моїми друзями побудувати таку школу в Грузії, в Україні у мене теж дуже багато друзів і особливо зараз, коли у нас багато спільних проблем, ми вболіваємо за Україну, бо якщо ми переламаємо хребет корупції, Росії, Путіну, то у Грузії та України буде спільне світле майбутнє. Коли я розмовляла з друзями восени про цю ідею відкриття школи в Грузії, вони сказали, що чому не в Україні, що в мене тут багато друзів і вони будуть допомагати. І реформи Грузії зараз важливі для України, тому що ситуація пікова, бо вже треба щось побудувати, побудувати нову державу. Тому що, знаєте, Майдан створив великі надії не тільки в Україні, але і в Грузії, я впевнена, що і в Європі, бо там стояли люди, які боролися за свободу голими руками і ми коли в Грузії дивилися на Майдан, на людей, які стояли, було відчуття сорому, що ти не там. Особливо потім, коли вже розігнали студентів. Так що це почуття знайоме для нас, для моїх друзів і колег. Ось відкрили школу в Києві, тому що нові люди особливо потрібні вам.

Про велосипед, який не зупинити

Я консультую уряд України, і я не думаю, що обов'язково потрібно якусь посаду займати більшу, щоб допомагати країні. Але я впевнена, що ті люди, які працюють зараз (мої колеги колишні і друзі грузини), вони, звичайно, будуть використовувати свій досвід і будуть сприяти розвитку України. Тому що ми через це вже пройшли. Україна вже держава і назад шляху немає. Я розумію, що багато людей в Україні так мислять. Коли ми прийшли у владу в Грузії, теж таке відчуття було. Після революції, коли ми почали реформи, коли індекс Грузії ріс, ми точно знали, що якщо ми зупинимося, то зупиниться той велосипед, який вже рушив уперед.

Про реформи

Я почала говорити про Майдан. Майдан створив великі надії для людей і я розумію, не можу сказати, що мені це подобається, але я розумію чому така фрустрація в народі, які думали, що все зміниться. Звичайно, потрібна велика робота і великі зусилля, не тільки від уряду, а й від суспільства теж. Реформування країни - це завжди взаємодія між урядом і суспільством.

Про шкоду патерналізму

Це від радянського мислення залишилося. У нас в Грузії теж це є. Чому ми програли вибори? Це теж радянське мислення - прийшла людина, у якого багато мільярдів, бюджет Грузії у нього в кишені і він буде платити всім. Так що це радянське мислення - для нас спільний ворог.

Про те, як перемогти російську "чорну діру"

В Україні велика біда на сході. І Росія - велика біда не тільки для України, але й для нас теж, тому що ми через це пройшли в 2008-му, коли в маленьку Грузію зайшов батальйон з Росії та окупував 20% території.

У нас спільна біда. Я називаю Путіна "чорною дірою", яка є в сучасному світі, яка здатна на все. І потрібно перемогти його, а як перемогти? Потрібно перемогти так, щоб розвиватися. Стати європейською державою, а ви вже в Європі. Україна - це Європа, абсолютна Європа. Я дивлюся на моїх студентів - вони дуже добре розуміють, що таке будівництво нової держави. Тому як перемогти Путіна - рецепт у нас є.

Про реформування української міліції

Обов'язково вийде реформувати міліцію (Деканоідзе була ректором грузинської Поліцейської академії, - Ред.). По-перше - є політична воля, я бачу, що є у міністра, у Екі (Згуладзе, перший заступник міністра внутрішніх справ України, - Ред.), вона займає велику посаду, вона перший зам і вона знає концепцію як це зробити. По-друге, як я бачу, вже відбирають дуже хороших хлопців. Я думаю - це самий прозорий процес в Україні зараз з відбору держслужбовців, поліцейських.

Найголовніше, щоб у даішника був інший менталітет, інше мислення, що не можна брати хабарі і все, що держава про нього подбає, захистить тих, хто стоїть на боці закону. Потрібно, щоб також у людей змінилося мислення, щоб вони не хотіли давати хабар.

Про освітню реформу на прикладі Грузії

Єдине, що я б зробила в Україні у сфері освіти - сприяла б англійській мові. Тому що в Грузії 90% молоді нашої англійською розмовляють вільно. Для них всі двері світу відкриті. Тут менше розмовляють англійською. У Грузії, коли ми робили реформи, все дітлахи почали вивчати англійську з першого класу. Думаю, що потрібно сприяти тому, щоб не російська була другою мовою, а англійська, щоб у них було більше можливостей. Звичайно, тут потрібно інвестувати в освіту. Незважаючи на війну, потрібно інвестувати в освіту, - це найголовніше.

Держава повинна інвестувати і приватний сектор, тому що обидва зацікавлені повинні бути. У нас першокласники не тільки починали вивчати англійську, а й отримували лаптопи. Там було багато освітніх програм з математики, англійської, інших предметів. Вони вчили технології вже з першого класу. Це сприяє розвитку дитини, людини, яка глобально мислить.

Про важливість міжнародної підтримки України в боротьбі з Росією

До серпня 2008 року, коли росіяни почали бомбити грузинські села, ми дуже багато кричали, і в 2006-му і в 2007-му роках, що вони щось там готують і є виступи наших делегацій, президента Саакашвілі, що якщо вони нічого не зроблять, то буде в Грузії велика біда. Так вийшло, що вони думали, що ми переоцінюємо ситуацію. Але всі побачили біду 2008 року. Росія, не дивлячись на міжнародний пресинг, напала на нас. Потім, після 2008-го Міша (Михайло Саакашвілі, екс-президент Грузії, - Ред.), наші колеги, МЗС, кричали, що після Грузії буде Україна. Якщо не відкрити очі, якщо не оцінювати людину (Володимира Путіна, - Ред.), яка абсолютно неадекватна, йому не місце в сучасному світі...

Якщо міжнародне співтовариство не буде дуже жорстко реагувати на події в Україні, я думаю, що зло не зупиниться на Україні - там буде і східна Європа і країни Балтії. Країни Балтії, Польща також, добре це усвідомлюють.